(0212) 679 32 53

Ağır Ceza Avukatı

Öncelikle ağır ceza avukatı tabirinin halk dilinde kullanıldığının bilinmesi gerekir. Avukatın bir alt dalı yoktur. Ağır ceza mahkemelerinde yargılanacak kadar büyük bir suç işlediğine kolluk güçleri tarafından karar verilen kişilere şüpheli denilmektedir. Şüpheli sanık, savcılık emriyle polis merkezine getirilir ve gözetim altında tutulur. Savcılık yetkisinde olan gözetim altında tutma süresin 24 saattir. Bu süreye en yakın mahkemelere çıkarılma süresi (12 saat) dâhil değildir. Savcı isterse şüpheliyi her defasında birer gün olmak üzere 3 gün gözetim altında tutulması süresini uzatabilir.

 

Eğer kolluk kuvvetleri sizi gözaltına almak için geldiyse bu isteğe uymak zorundasınızdır. Aksi halde savcılık bunu zor kullanarak yapacaktır ya da hakkınızda yakalanma emri çıkartacaktır.

 

İfade verirken konuşmak zorunda değilsiniz. Susma hakkınız vardır. Ancak kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde bildirmeniz gerekir. Aksi suçtur ve başınıza daha büyük sorunlar açar. Avukat talep etme hakkınızı talep etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca şüpheli olmanızı düşündürten delilleri de talep etmelisiniz. Ağır ceza avukatları bu işlemleri sizin yerinize yapma yetkisine sahiptir.

 

Ağır ceza mahkemeleri büyük suçların görüldüğü mahkemelerdir. Yanlış karar alınmaması adına üç hâkim tarafından karara bağlanır. Ağır ceza mahkemesindeki davalarda başlıca görüşülen suçlar;

 • Yağma
 • Resmi belgede sahtecilik
 • Hileli İflas
 • Devletin güvenliğine, anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar
 • Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar
 • Ağırlaştırılmış müebbet hapis, on yıldan fazla hapis cezaları gerektiren suçlar, müebbet hapis
 • Soykırım, Örgüt, Rüşvet, İşkence, Radyasyon yayma, Cinsel istismar, Uyuşturucu imal ve satış…

 

Ceza Avukatı Tutmanın Zorunlu Olduğu Haller

 

Ağır ceza avukatı, kişinin şüpheli sıfatının almasından itibaren, en kısa sürede hukuki danışmanlık ve yardımlarda bulunmalıdır. Hukuki süreçleri şüpheli sanıktan daha iyi bilen avukatın, suçlamaya dayanak olan delilleri vekâlet iznine gerek duymadan alma hakkı vardır. Yanlış bir ifadenin aleyhinizde delil olarak kullanılacağını bilmeniz gerekir ve gözaltına alınma sürecinden yargılanma, mahkeme ve tutuklanma dönemine kadar yanınızda iyi bir avukatın olması büyük yarar sağlar. Bu durum birçok davada göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

 

Ceza yargılanması, cezaevine girerek özgürlüğünüzü kaybetme gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Alt sınırı beş yıldan fazla ceza gerektiren bir suçtan dolayı şüpheli konumuna düştüyseniz, kendiniz bir avukat tutmadığınız durumda dahi devlet tarafından şahsınıza bir avukat atanacaktır. 18 yaşından küçük, sağır ve dilsiz şüpheliler için de suça bakılmaksızın devlet tarafından avukat tayini gerçekleşir.

 

Ağır ceza avukatı İstanbul

Suç işlediği yönünde kuvvetli şüphesi bulunan kişinin kaçma, saklanma, delilleri yok etme, tanık, başkaları üzerindeki baskı girişimlerinde bulunma konusundaki olası hareketlerini engellemek için tutuklama kararı alınır. Tutuklama bir tedbirdir. Tutuklu kişinin üzerinden şüphe kalkarsa bırakılması gerekir. Fakat unutulmamalıdır ki tutuksuz yargılanan birisi ceza alabilir. Bunun tam tersi de geçerlidir; tutuklu yargılanan birisi beraat edebilir. Tutuksuz yargılanan kişinin sanık olduğunun bilincinde olması, davayı düzenli olarak takip etmelidir. Yaptırım tehlikesi altındadır. Dava sürecinin işleyişinde uzman bir ağır ceza avukatı bulundurmak, her türlü yanlış davranışın önüne geçecektir.

 

Dava açılırsa sanık sıfatı ile yargılanırsınız. Ağır ceza avukatı tutmuşsanız “duruşmadan bağışık” tutulmak için izin alarak duruşmalara katılmayabilirsiniz. Dava bitiminde şu hükümlerden biri belirir;

 

 • Beraat,
 • Mahkûmiyet,
 • Güvenlik tedbirine hüküm,
 • Davanın reddi ve düşmesi

 

Mahkemelerde hak kaybına uğramamak adına Topo Hukuk Bürosu olarak herkese alanında uzman bir ağır ceza avukatıyla çalışmasını önermekteyiz. Ağır ceza avukatı

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

16 Responses

 1. Kayıhan G.

  Arkadaşlarımızla şakalaşırken bir arkadaşımın diğerini kesici bir aletle yaraladı ve kamu davası açıldı sizce bu ağır cezayamı giriyor?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, karşı taraf da şakalaşırken olduğunu kabul ederse arkadaşınız küçük bir cezayla kurtulabilir. Ceza davalarında uzman bir avukattan hukuki yardım almanız size fayda sağlayacaktır. Saygılarımla

 2. halil b.

  daha önceden alacaklı olduğum bir firma hileli iflas vererek borcunu ödemedi ve baya mağdurum bu konuda yardımcı oluyormusunuz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar,

   Hileli iflas olduğuna dair kanıtlarınız var ise hileli iflastan dolayı cumhuriyet başsavcılığına şikâyette bulunabilirsiniz.

   Saygılarımla

 3. Atahan B.

  merhabalar bir şey sormak istiyorum. arkadaşlarımızla yolda yürürken 10-15 kişilik bir grup önümüzü çevirip gasp etmeye kalktılar fakat şansımıza polis ekibi geçerken yanımızdan olaya müdahale etti ve şikayetçi olduk. bildiğim kadarıyla örgüt kurmaya giriyor doğru mu?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar,

   Şahıslar hakkında nitelikli yağmadan ağır ceza mahkemesinde dava açılacaktır. Davaya müdahil olup şikayetinizi bildirmelisiniz. 3 kişi ve daha fazla kişi oldukları için örgütlü suçlar kapsamındadır. Dilerseniz ağır ceza avukatlarından yardım alabilirsiniz.

   Saygılarımla

 4. Recep Z.

  geçen hafta elektrik kesintisinde erken kapattığım mağazamı soymuşlar kameralarda bir sürü şahıs var resmen yağmalamışlar, en ağır şekilde yargılanmaları için ne yapmak gerekir?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar,

   Gerekli şikayetleri yapmışsınızdır. Hırsızlar yakalandıktan sonra siz de davaya taraf olarak katılabilirsiniz. Bunun için uzman bir ağır ceza avukatından yardım almanız gerekir.

   Saygılarımızla.

 5. Mehmetcan Ş.

  çok yakından tanığıdım bir dostum adına bir şey sormak istiyorum size, yakın zamanda tehditler edilip işkenceye maruz kaldı ama ispat edemiyor delil yok ne yapması lazım?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, hukukta sonuç alabilmek için delillerin dayanak oluşturması lazım. Delil olmadan ispat olmaz. Karşı tarafın suçu ikrar etmesi de ispat sayılır. Saygılarımızla

 6. Cihan C.

  selamlar, ünlü bir kanaldan iş almak için iki arkadaş başvuru yaptık ama duyduğum kadarıyla rüşvet verilmiş tv kanalında çalışan yöneticiye kanıtımda var yardımcı olurmusunuz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, kendiniz veya bir avukat aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Saygılarımızla

 7. Emine T.

  benim bildiğim kadarıyla baz istasyonları aşırı radyasyon yayıyor ve ağır suça giriyor bununla ilgili apartman yöneticimizin para yediğini düşünüyorum. dava açsak kaldırırlarmı istasyonu?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, baz istasyonunun kaldırılması için dava açabilirsiniz. Mahkeme gerekli incelemeyi yaptıktan sonra kaldırılması için karar verebilir. Saygılarımızla

 8. Servet D.

  merhabalar adıma kimlik çıkarıp hat çıkarmışlar onları edevletten görebiliyorum kapattırdım ama saçma sapan zarflar geliyor hergün evime vergi dairesinden uyarılar yazıyor acil yardım edermisiniz? sanırım kimliğimle dolandırıcılık yapıyorlar.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, eğer kimliğiniz çalınmışsa nüfus müdürlüğüne giderek yeni bir kimlik çıkartın. Vergi dairesinde gelen belgeleri de bir avukata gösterip ne olduğunu anlayabilirsiniz. Saygılarımızla

Leave a Reply