(0212) 679 32 53

Yurtdışından Şantaja Uğramak

Avukat Serdarhan Topo: Yurtdışından Şantaja Uğramak (Webcam ile Şantaj)

Topo Hukuk Bürosu olarak bilişim hukuku alanında edindiğimiz tecrübeler sonucunda büromuzun kurucu avukatı Av. Serdarhan Topo bu hafta sonuna özel “Yurtdışından şantaja uğramak” adlı makaleyi yayınladı. İsterseniz son yıllarda artarak devam eden; gerek Facebook üzerinden şantaj gerek Skype üzerinden şantaj mağdurlarına yardımcı olacağımız makalemize devam edelim.

Av. Serdarhan TOPO Kaleminden Şantaja Uğramak

Yurtdışından şantaja uğramak, pek çok kişinin karşılaşabileceği durumlardan birisidir. Özellikle artık internetin çok gelişmiş olması ve hayatımızın bir parçası haline gelmesi insanlar arası etkileşimin daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Her ne kadar bu durumun avantajlı yönleri varsa da bazı hallerde bu durum bir dezavantaj olarak karşımıza çıkabilmektedir. Hiç tanınmayan birine özellikle Skype üzerinden şantaj da webcam açılması, giyinik olmayan şekilde konuşulmalar yapılması gibi durumlar sonradan kişilerin şantaj mağduru olmalarına sebebiyet vermektedir. Yalnızca internet yoluyla değil; farklı şekillerde de yurtdışından şantaja uğramak mümkündür. Örneğin Türkiye’ye gelip giden bir yabancı ile tanışılması, görüşülmesi sonrasında şantaja maruz kalmak da mümkündür. Aynı şekilde tam tersi bir durum da söz konusu olabilir. Yani Türkiye’de yaşayan bir kimse yurtdışında bulunan bir başkasına karşı şantaj yapabilir. Şantajın yapılış şekli ne olursa olsun her halde zaman kaybedilmeden buna müdahale edilmesi için harekete geçilmelidir. Aksi halde şantajın bir sonu gelmeyebilir.

Yurtdışından şantajın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi, kişilerin yakalanmayacaklarını ve bulunamayacaklarını düşünmeleridir. Bu nedenle bir kişi şantaj mağduru haline getirilerek olabildiğince bu kimseden çıkar sağlamak şantaj suçunun faillerinin tercihidir. Fakat aslında bu yanlış bir düşüncedir. İster yurtdışından isterse yurtiçinden gerçekleştiriliyor olsun her halde şantajın önlenmesi mümkündür. Hatta şantaja müdahale, bunun sonlandırılmasıyla da sınırlı kalmayacak; fail veya faillerin cezalandırılması yoluna da gidilecektir. Dolayısıyla bir kimseye yurtdışından şantaj yapılması veya yurtdışında bulunan bir kimseye şantaj yapılıyor olması demek şantajın fail istediği sürece devam edebileceği anlamına gelmeyecektir. Burada önemli olan; mağdurun, şantaja boyun eğmemesi ve elinde bulunan delillerle birlikte Topo Hukuk Bürosu olarak bilişim hukuku alanında uzman ve tecrübeli avukatlarımıza hızlıca başvurmanızdır. Eğer internet yoluyla şantaj yapılmakta ise bu halde Av. Serdarhan Topo ve Topo Hukuk Bürosunun çalışanları şantaj mağduruna en iyi hizmeti vermek üzere devreye girecektir. Böylelikle teknik bilgi ve hukuki bilgisiyle suça müdahale etmede en doğru yöntemi izleyecektir.

Av. Serdarhan Topo: Şantaja Uğrayan Kişinin Yapması Gerekenler

Yurtdışından şantaja uğramak, herkesin başına gelebilecek bir olaydır. İnternet üzerinden şantaja uğramak herkesin başına gelebilecek olaydır. Fakat burada en önemli husus, kişinin şantajı kabullenmemesidir. Çünkü eğer bir kimse kendisine yapılan şantajı kabullenir ve fail ya da faillerin istediklerini onlara verirse bu şantaj, suçlular istediği müddetçe devam edecektir. Dolayısıyla şantaj mağduru olan kimse bu suça karşı müdahalede bulunulması için mutlaka harekete geçmelidir.

serdarhan topo

Şantaja Karşı Yapılması Gerekenler | Avukat Serdar Han Topo –
serdarhan topo

Yurtdışından şantaja uğramak neticesinde mağdur olan kimse ilk olarak fail hakkında olabildiğince delil toplamaya çalışmalıdır. Bu çerçevede faille yapılan yazışmalar, tehdit ve şantaj içeren sözler, paylaşılanlar vs hepsi delil olarak muhafaza edilmelidir. Bunlar eğer sanal ortamda gerçekleştirilmişse mutlaka ekran görüntüleri alınmalıdır. Aynı zamanda failin sosyal medya siteleri mevcutsa ve bunları kendi adıyla kullanıyorsa bunların da mutlaka ekran görüntüleri alınmalıdır. Yani kısacası olabildiğince fazla delil toplanarak suçun failinin belirlenmesi kolay hale getirilmelidir. İkinci olarak ise şantaj mağduru kimse hiç zaman kaybetmeden elindeki delillerle birlikte hukuki anlamda destek almak için uzman bir avukata başvurmalıdır.

Avukat Serdar Han Topo: Yurtdışından Şantaja Müdahalede Avukatın Önemi

Yurtdışından şantaja müdahalede bilişim avukatının önemi gözardı edilmemelidir. Yurtdışından şantaja uğramak, şantaj mağduru kişi açısından gerçekten zor ve içinden çıkılması karmaşık bir durum olarak görülür. Dolayısıyla bu durumda kişiler, şantaj suçunun faillerinin istediklerini onlara vermeye daha meyilli olurlar. Çünkü içinde bulundukları kaotik durumdan dolayı sakin ve mantıklı bir şekilde düşünmek çoğu zaman mağdurlar açısından zordur. İşte bu durumda sahip olduğu uzmanlık ve soğukkanlılığıyla alanında uzman olan Topo Hukuk Bürosu avukatları devreye girmek için beklemektedir. İster internet üzerinden şantaj gerçekleştiriliyor olsun isterse farklı yollardan, her halde uzman bir avukatın önemi şantaja müdahalede yadsınamayacak kadar fazladır. Aynı zamanda uzman bir avukat sahip olduğu deneyimler çerçevesinde de olabilecekleri önceden kestirecek ve böylece şantaj suçunun faillerinin neler yapabileceğini önceden tahmin ederek hareket edecektirler. Şahsım Avukat Serdarhan Topo ve bu alanda çalışan meslektaşlarım, müvekkil haklarını en iyi şekilde savunarak müvekkilin zarar görmeden suçun mağduru konumundan çıkması için çaba harcayacağından eminim.

Avukat Serdarhan TOPO

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

2 Responses

  1. Hakan Pekgöz

    Webcam ile şantajlar eskiden çok daha fazlaydı sanırım. Şimdi insanlar bilinçleniyor, eskiden insanlar bilgisiz ve bilmemenin de verdiği merakla her tanımadığına da webcam açınca ister istemez bu tür vakalar geliyor.

  2. Menekşe İpek

    Serdar bey, bu güzel yazınız için gerekten çok teşekkür ediyorum. Baştan sona okudum ve gerçekten hukuksal olarak çok eksik olduğumu hissettim. Bu ve diğer yazılarınız bilgi açısından çok doyurucu. Ancak sizden bizlere hitap eden ve makale tadında yazılar bekliyorum, teknik makalelerden çok bu tür yazılar daha anlaşılır ve güzel. Çok teşekkürler.

Leave a Reply