(0212) 679 32 53

Avukat Arıyorum

Hiç beklemediğiniz bir an gelir ki kendinizi mahkeme koridorlarında dava sıranızı beklerken bulabilirsiniz. Hayat iyisiyle kötüsüyle bir süreçtir. Önemli olansa bu süreci kendi lehimize çevirerek, yaşamayı öğrenmektir. Hayatın en büyük avantajı ise özgürlüktür. Özgürlüğünü kaybeden birisinin yaşadığı hayat, ne kadar hayattır bilinemez. Bazen kasıtlı, bazen sinir anında, bazense hiç işlemediğiniz bir suçtan dolayı kolluk kuvvetleri sizi ifadeye çağırabilir. Böyle bir durumda avukat arıyorum demek, en doğal hakkınızdır ve anayasa ile sabittir. 18 yaşını doldurmamış, sağır ve dilsiz insanlar için ise devlet zorunlu avukat politikası gütmektedir. Sizin davanızın türüne göre, iyi bir avukat bulmanız çözüm yolunda ilerlemenize büyük destek sağlayacaktır. Avukat, meslek tanımı gereği, kişilere gerekli hukuki yardımı yapan, usul ve yasaları bilen yetkili kişidir. İyi avukatla çalışmak için güvenilirliği üst seviyede tutmanız gerekiyor.

Hukuki Alana Göre Avukatlar

Avukatlık serbest bir meslektir ancak devlet kadrosunda çalışan avukatlar da bulunmaktadır. Avukat, tabiri caizse avukattır. Belli bir isimle anılacak alt dalı yoktur avukatlığın. Ancak yine de sürekli aynı davalara bakan avukatlar, o alanda uzmanlaşmaya başlamıştır. Bu elbette ki tecrübeden kaynaklanan bir bilgi birikimidir. Avukat arıyorum diyenlerin öncelikle hangi dava için avukat aradığını belirtmesi gerekir. Belli hukuk alanları şunlardır:

Mahkemeye gitme nedeniniz boşanma davası ise o zaman boşanma konusunda tecrübeli bir avukata yönlenmeniz gerekir. Bazı durumlarda kendinizi savunmanız yeterli olacakken ağır ceza mahkemeleri gibi ciddi yaptırımlarla karşılaşabileceğiniz bir davada, konusunda uzman bir avukata vekâlet vermeniz yerinde olacaktır. Avukatlar anayasa tarafından hakları olan kişilerdir ve sizin davanıza bakarken, evraklara, ifadelere, hâkimin yönetimine alışkındır. Avukat arıyorum diyenlerin öncelikle davasının ciddiyet boyutunu bilmesi, öğrenmesi, daha sonra ise avukata danışması gerekir. Avukata danışmanlık ücreti verirsiniz ancak, bu sizi müvekkil yapmaz. Davanızın türüne göre gerekli bilgileri de öğrenmiş olursunuz. Avukat arıyorum

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply