(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Avukata Danışmak İstiyorum

Avukata Danışmak İstiyorum diyen okuyucularımız için:

Günlük hayatımızda her şey istediğimiz gibi gitmez. Belli dönemlerde, başımıza iyi veya kötü durumlar gelebilir. Bu durum hiç beklemediğimiz bir anda bizi bulabileceği gibi tahmin edebileceğimiz bir sürecin sonucu da olabilmektedir. Mutlu bir şekilde evlendiğiniz eşinizden ayrılmak isteyebilirsiniz; komşunuzun sizi rahatsız etmesinden bıkıp onu şikâyet edebilirsiniz; sokakta duran arabanıza çarpanı mahkemeye vermek isteyebilirsiniz. Hayatın içinde olan bu gibi durumlarda, bilgi almak, bir bilene sormak ihtiyacı da her zaman var olacaktır. Karşılaşacağı hukuki süreci bilemeyen kişiler avukata danışmak istiyorum demektedir.

Avukata Danışmak Ücretli Midir?

Avukata danışmanlık için ödenmesi gereken bir tutar vardır. Ancak ülkemizde bu hizmetin karşılığında para ödemek, insanımızın zor karşıladığı bir durumdur. Hastaneye giderken doktor muayenesi vermek alışılmış bir genel görüyken, avukata danışmanlık ücreti vermek, insanlarımızın kaçtığı bir konudur. Nedense avukata verilen danışmanlık ücreti her zaman göze batmaktadır. Halbuki uzun bir eğitim, araştırma ve tecrübeler neticesinde avukatlar hukuki bilgileri elde etmişlerdir; bu uğraşlarını insanlara aktarırken de ücret talep etmeleri doğal karşılanmalıdır. Meslektaşlar arasında da bazı tartışmalara neden olan danışmanlık ücreti ise Türkiye’de Adalet Bakanlığı tarafından her yıl açıklanan asgari ücret tarifesine göre uygulanmaktadır.

Avukata Danışmak İstiyorum

avukata danışmak istiyorum diyen, bir müvekkil adayının;

 • Büroda sözlü danışma karşılığında ödenecek ücret (2015 yılına göre) ilk bir saate kadar 210 TL, takip eden her saat için ise 110 TL olarak belirlenmiştir.
 • Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma ücreti ise ilk bir saate kadar 400 TL ve takip eden her saat için 210 TL şeklindedir.
 • Ayrıca, yazılı danışma için avukata 400 TL danışmanlık hizmet ücreti verilir.

Bazı avukatlar müvekkil olunacağına kesin karar verdiğinde, kişilerden danışmanlık ücreti talep etmemektedir. Ancak avukata danışmak istiyorum diyen birisinin istisnai durumlar haricinde ücret ödemesi gerekmektedir. Danışmanlık ücretlerinin hakları olduğunu iddia eden avukatlar, bazı meslektaşların uyguladığı ücretsiz danışmanlık hizmetini esefle karşılamaktadır ve ülkemiz insanlarının avukatın bilgi ve tecrübesiyle elde ettiği bu ücreti verirken duyarlı olmasını istemektedir.

Aşağıdaki formdan bize sorularınızı yöneltebilirsiniz: Avukata danışmak istiyorum

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

5 Responses

 1. Ertan gümüş

  Öncelikle iyi çalışmalar…
  Satış sözleşmesi ile arsa aldık arsaya evimizi yaptık bir süre sonra aldığımız şahıs vefat etti tapumuzu almak istiyoruz varislerden vekalet aldık 1 tanesi vermek istemiyor zorluk çıkartıyor uzlaşmak istemiyor… bizim elimizde satış sözleşmesi ve muhtar sözleşmesi var dava açmamız halinde sonuçları ne yönde olur… Bilgilendirirseniz cok sevinirim ..

  1. Stj. Av. Yekcan Öner

   Merhabalar, muhtar satış sözlemesinin olması ve karşı taraftaki kişilerin -1 kişi hariç- durumu kabul etmesinden dolayı dava açmanız halinde dava sizin lehinize sonuçlanacaktır. Saygılarımızla

 2. erkan

  öncelikle iyi akşamlar ben bir markette 2,5 yıl çalıştım ve patronum beni haksız yere işten çıkarttı bende alacaklarım için dava açtım ve ilk duruşma oldu ikinci duruşmada tanık dinletilecek benim 1 tane tanığım var 1 tanık etkili olurmu davayı kazanabilirmiyim saygılarımla

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, ne kadar çok tanık olursa sizin için o kadar avantajlı bir durum olacaktır. Ama 1 tanık olması da davayı kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Dava içeriğini tam bilmeden de bir şey söylemek zor. Saygılarımızla

 3. Esra

  Merhaba 28yaşındayım 38 yaşında biri ile internetten 11 sene önce tanıştım ellerinde hafif dekolteli resimlerim var 11 sene öncesinemait kapalı biriyim resimler açık hatta elinde çıplak resimler var bunlarda sensin derim diyor kendisi yurtdışında ve beni aileme çalıştığım kuruma rezil etmekle tehdit ediyordu yurtdışında olduğu için korkmuyor benden Yeni ve çıplak resimler istiyor karşılığında seni savcılığa veririm dediğimde ise ver diyor çekinmiyor nolur yardım edin internetten aratıp çalıştığım kurumu bulmuş sesimi dinleyip kapatıyor

Leave a Reply