(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Boşanma Avukatı İstanbul

Aile; toplumun temel yapıtaşı olma özelliğini sürdüren, ilk insanlardan beri kurulup üzerinde belirli düzenlemeler yapılması gereken bir kurumdur. Hukuk düzenimiz, aileye belirli yerlerde müdahale edip çerçeveler çizmiştir. Belirlenen normlardan en bilineni boşanma kurumudur. Ülkemizde son yıllardaki boşanma oranı geçmişe nazaran oldukça artmıştır. Boşanma davalarının da artmasına neden olan bu durum, belirli sorunsallarla birlikte kimi zaman içinden çıkılamaz haller alabilmektedir.

 

Boşanmanın genel sebebi olarak tanımlanan evlilik birliğinin temelinden sarsılması, en çok karşılaşılan boşanma sebebidir. Medeni Kanunun 166. maddesine göre “Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenemeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.” Bu durumda boşanma sebebinin var olup olmadığını hakim takdir edecektir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle açılan boşanma davası kusur şartına bağlı değildir. Her iki eşin de kusursuz olması durumunda bu nedene dayanılarak boşanma davası açılabilir. Boşanma sebebinize göre dava açılması gerektiğinden ve teknik boyutu fazla bir konu olduğundan dolayı, dava için bir boşanma avukatıyla çalışmak çok önemlidir. Duruşmaların sayısı ve davanın uzunluğu da dikkate alındığında bulunduğunuz ile göre bir boşanma avukatı seçmelisiniz.

 

Doğru kişiyi bulduğumuza inanarak evleniriz. Ancak gün gelir ki onsuz yaşayamayacağınızı düşündüğünüz eşinizle aynı çatı altında yaşayamaz haldesinizdir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de boşanmaların %39,6’sı evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşmektedir. Yılda binlerce boşanma davası mahkemelerde çözüm beklerken, nikah daireleri de yeni çiftleri ağırlamaktadır. Devletin hukuki düzenlemelerine göre evliliğin de boşanmanın da usule uygun şekilde yapılması gerekir. Boşanmalar anlaşmalı ise avukata önemli bir ihtiyaç duyulmamaktadır ancak çekişmeli, özellikle maddi ya da manevi tazminat istekli boşanmalarda boşanma avukatı İstanbul bulunması gerekir.

Çekişmeli Boşanma ile Anlaşmalı Boşanmanın Farkı

Boşanma davaları kendi içerisinde farklılık göstermektedir. Bu farklılık da hukuken evli çiftlerin kararlarındaki uyuma göre ortaya çıkmaktadır. Boşanma talebi tek taraflı gelirse bu çekişmeli boşanma davası kapsamına girer. Eğer çiftler boşanma konusunda hemfikirler ise anlaşmalı boşanma davası gerçekleştirilir. Anlaşmalı boşanma davasında, çiftlerin kendilerini savunmasındaki rahatlık sebebiyle avukata pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Anlaşmalı boşanma yapacak çiftler için boşanma avukatı İstanbul Barolar Birliği asgari ücret tarifesine göre 2015 yılında 4.600 TL ücret almaktadır. Bu ücret avukatın dava yoğunluğu ve alacağı davanın türüne göre değişme göstermektedir. Avukatların müvekkilini seçme hakları vardır; tıpkı insanların avukat seçme hakları olduğu gibi. Boşanma davasında taraflar arasında anlaşmazlık varsa, çekişmeli boşanma davası görülür. Bu davanın görülmesi deyim yerindeyse çetrefillidir. Uzayan ve ertelenen davalar, uzlaşmaya yanaşmayan tarafların tavrıyla beraber uzar. Böyle bir davalar için boşanma avukatı İstanbul Barolar Birliği asgari boşanma davası ücreti tarifesine göre 6.800 TL talep edebilir. Bu iki tip boşanma davası çeşidine ek olarak çekişmeli ve maddi, manevi tazminat istemli boşanma davası da görülmektedir. Bu davada tarafların uzlaşamadıkları konu sadece evli kalıp- kalmama değil, maddi ve manevi paylaşımla ilgilidir. En hızlı çözümlenen boşanma davası, çiftlerin her konuda anlaşmasıyla çözümlenendir. Boşanma davalarını kısaca özetlersek;

  • Anlaşmalı boşanmalar çabuk sonuç verir.
  • Çekişmeli boşanmalar; yorucu, streslidir.
  • Çekişmeli boşanmalardaki uyuşmazlık daha derinse, muhakkak iyi bir boşanma avukatının savunmasıyla yürütülmelidir.

 

İstanbul‘da ve diğer şehirlerde boşanma avukatı arayanlara hizmet veren hukuk büromuzdan dilerseniz randevu alabilir, dilerseniz aşağıdaki formu doldurup sorularınızı sorabilirsiniz: Boşanma avukatı istanbul

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

Leave a Reply