(0212) 679 32 53

Boşanma Avukatı Ücretleri

Eşiyle ilk tanıştığı günü hatırlamayan yoktur. Evlendiklerindeki mutluluk ise görülmeye değerdir. Ancak, beraber yaşama ortamına girildiğinde çiftlerin mutluluklarının yerini kavga ve geçimsizlik almaya başlıyor. Evlenmenin bir karar olması gibi boşanmak da bir karardır. Evlenirken birçok düşünce, sorumluluk ve kaygı verici süreçlerden geçen çiftler, boşanma sürecinde de benzer düşünceleri taşımaktadırlar. Doğru gitmeyen, başlangıçta belirlenen huzuru sağlamayan bir evliliğin sonlanması bazen en mantıklı karardır. Evlenirken belli hukuki işlemleri uygulamak zorunda olan kişiler, boşanma durumda da devletin anayasası önünde zorunluluklarını yerine getirmek durumundadır. Boşanmaya karar veren kadın veya koca veyahut her ikisi de mahkeme koridorlarına ve avukata başvurmaktadır. Olayın mahkemeye taşınması boşanma avukatı ücretleri konusunu da akıllara getirmektedir.

Boşanma davaları;

Asgari Ücret Tarifesi Nedir?

Adalet Bakanlığı her yıl Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi yayımlamaktadır. Bu bildiri resmi gazeteden bildirilir ve barolar birliği tarafından da ölçüt olması açısından kullanılır. Asgari ücret tarifesinde danışmanlık ücreti, boşanma avukatı ücretleri, gider avansı gibi mahkeme ve avukata ödenecek ücretler yer almaktadır. Buradaki ücretler asgari düzeydedir ve avukatların kendi belirlediği ücretlerden farklı olabilir. Ücret belirlemede konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Avukatlar, istedikleri talep etmekte özgürdürler. Genellikle avukatın dava yoğunluğu, müvekkilin talepleri ve davanın türüne göre bir ücret belirleme politikası izlenir. Örneğin; boşanmak üzere avukata gelen çiftler, eğer anlaşmalı boşanma davasına başvuracaklarsa avukat için dava süreci hızlı ve rahat geçecektir. İstanbul Barolar Birliği 2015 yılı Asgari Ücret Tarifesine göre bu davada avukat verilecek ücret 4.600 TL’ dir. Boşanma avukatı ücretleri boşanma davasının türüne göre değişmektedir. Çelişmeli Boşanma davasında avukata ödenen ücret 6.800 TL olarak asgarileştirilmiştir.

Anlaşmalı boşanacak çiftler avukata ihtiyaç duymadan da kendilerini savunabilirler. Ancak çekişmeli boşanma davalarında avukat tutmak gerinde olacaktır. Ücreti ödeme imkânı bulunamayan kişilerin adli yardım bürolarına giderek ücretsiz avukat talebinde bulunmaları doğrultusunda avukat ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Boşanma avukatı ücretleri

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply