(0212) 679 32 53

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır ?

Boşanma davası dilekçesi, boşanma davası dilekçesi nasıl yazılır ? gibi sorular  davanın açabilmesi için en önemli belgelerden birisidir. Boşanma dilekçesi, evliliğin yasal olarak sonlandırılmasının istendiği hallerde açılacak olan dava için gerekli olan belgelerin en başında yer almaktadır. Bu dilekçenin eksiksiz ve kusursuz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Gerek boşanma davasının kabul edilebilmesi için gerekse davacının haklarını en iyi şekilde koruyabilmesi için boşanma davası dilekçesinin boşanmaya ilişkin olarak tüm hukuki gerekçeleri ve dayanakları içermesi gerekmektedir. Bu sebeple boşanma davası dilekçesi hazırlamak büyük dikkat ve önem isteyen bir işlemdir.

 

Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma Davası Dilekçesi

 

Boşanma davası dilekçesi, boşanma sürecinin iskeletini oluşturacağından dolayı mutlaka hukuki bilgi ve deneyime sahip olan bir kişi tarafından hazırlanmalıdır. Boşanma davası dilekçesinde boşanma nedenlerine de atıf yapılmalıdır. Bunun yanı sıra söz konusu dilekçede boşanmaya sebep olan deliller de belirtilmelidir. Ayrıca eğer varsa tedbir talepleri ile usuli talepler eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Özellikle dilekçenin sonuç kısmı ve talep kısmı davacının herhangi bir hak kaybı yaşamaması adına çok dikkatli bir şekilde doğru ve eksiksiz yazılmış olmalıdır. Boşanma dilekçesi yazarken boşanmaya sebep olan olay ya da olaylar hikaye biçiminde uzun bir şekilde yazılmamalı ve dilekçe boş yere doldurulmamalıdır. Bunun yerine olayların yalnızca aile hukuku kısmını ilgilendiren detaylara yer verilmesi dilekçenin doğruluğu açısından önem arz etmektedir.

 

Çekişmeli Boşanma Davası Dilekçesi

 

Her boşanma davasında iki tarafın da rızasıyla boşanma işlemi gerçekleşmemektedir. Bazen taraflardan birisi bazen de her ikisi gerek talepleriyle gerekse boşanmak istememeleriyle bu dava sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları, tarafların boşanma işlemi konusunda anlaşmaya varamadığı ya da boşanma konusunda anlaşmaya varmış olmalarına rağmen velayet, mal paylaşımı, mal rejimi, tazminat veya nafaka gibi konularda uzlaşmaya varılamayan hallerde ortaya çıkan davalardır.

 

Çekişmeli boşanma dilekçesinde boşanma sebebi, kişinin içinde bulunduğu özel durumu, kişinin talepleri ve somut olayın özelliklerine göre deliller de yer almalıdır. Fakat bahsetmiş olduğumuz herşey olayın niteliklerine göre değişeceğinden dolayı tek bir “çekişmeli boşanma davası dilekçesi”nden söz etmemiz imkansızdır. Aynı zamanda çekişmeli boşanma davalarında, dava sırasında izlenecek olan yollar farklılık göstereceğinden dolayı bu dilekçenin dikkatli bir şekilde ve mutlaka alanında uzman bir avukat tarafından hazırlanmış olması davası taraf açısından avantajlı olacaktır. Çünkü davada izlenecek yola dair birtakım özel hususlar da çekişmeli boşanma davası dilekçesinde yer almalıdır. Tüm bunların yanı sıra boşanma sebebi olan olaylar konusunda delil ve tanıklara da atıf yapılmalıdır. Dolayısıyla böyle bir durum karşısında boşanma davası dilekçesinin hazırlanması esnasında bir avukata ihtiyaç duymak kaçınılmaz olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi

 

Anlaşmalı boşanma dilekçesi, çekişmeli boşanma dilekçesine göre nispeten daha kısa bir dilekçedir. Çünkü bu tür davalarda taraflar zaten kendi aralarında anlaşmaya varmışlardır. Dolayısıyla ortada herhangi bir çekişmeli durum söz konusu değildir. Fakat anlaşmalı boşanma dilekçesinde de yapılmış olan anlaşmaya ve eğer varsa mal rejimine dair ayrıntılara atıfta bulunulması yerinde olacaktır. Aynı zamanda boşanma protokolüne de bu dilekçede mutlaka atıf yapılmalıdır. Tüm bunların yanı sıra anlaşmalı boşanma dilekçesinin kusursuz bir şekilde hazırlanmış olan anlaşmalı boşanma protokolü ile desteklenmiş olması daha iyi olacaktır.

 

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi her ne kadar çekişmeli boşanma davası dilekçesine göre daha az ayrıntı içeren bir dilekçe olsa da yine de bir avukattan yardım alınması yerinde olacaktır. Çünkü dilekçede belirtilen hususlar boşanma esnasında ve sonrasında kişinin hayatını doğrudan etkileyeceğinden dolayı herhangi bir hata yapılması halinde davacının hayatında olumsuz sonuçlar doğması mümkündür. Bu neden bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmış olan dilekçe elbette ki daha güvenilir olacak ve boşanma sürecinin daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır.

Boşanma Davasında Dilekçeleşme Aşaması

 

İster anlaşmalı boşanma davası olsun isterse çekişmeli boşanma davası, boşanma davası dilekçesi hazırlandıktan sonra Aile Mahkemesi kalemine ve Aile Mahkemesi adına dava dosyalarını teslim almakta olan tevzi bürolarına verilmektedir. Eğer boşanma dilekçesi vermek isteyen kişinin bulunduğu şehirde yer alan adliyelerde Aile Mahkemesi yok ise boşanma dilekçesiyle beraber dava dosyası Aile Mahkemesi görevi gören Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmelidir. Boşanma davalarında yetkili mahkeme ise boşanmak isteyen eşlerin son 6 ayda ikamet ettikleri yerde bulunan mahkeme olacaktır.

 

Boşanma Davalarında Dilekçeleşme

Boşanma Davalarında Dilekçeleşme

 

Boşanma sürecinde önce boşanmak isteyen davacının boşanma dilekçesi alınacaktır. Bunun ardından söz konusu dilekçeye karşı davalının cevabı alınır. İkinci aşamada ise davalının vermiş olduğu cevaba karşı davacının cevap dilekçesi ve davalının ikinci cevap dilekçesi alınacaktır. Bu aşamaların ardından ise ön inceleme ve tahkikat aşamasına geçilecektir. Bahsetmiş olduğumuz aşamada hem varsa eğer tanıklar dinlenecektir hem de olayla ilgili olan deliller değerlendirme süreci kapsamına alınacaktır. Tüm bu hukuki sürecin sonunda ise bir karar verilecektir. Belirtmiş olduğumuz sürecin ne kadar devam edeceği boşanmanın çekişmeli mi anlaşmalı mı olduğuna göre değişecektir. Aynı zamanda sürecin ne kadar sağlıklı bir şekilde yürütüldüğü ve tanıklarla delillerin durumu da bu hukuki süreci doğrudan etkileyecek olduğundan dolayı boşanmanın belli bir süre içerisinde gerçekleşeceğine dair net bir cevap vermek doğru olmayacaktır.

Boşanma Davalarında Avukatın Önemi

 

Boşanma davalarında ve özellikle de çekişmeli boşanma davalarında boşanma avukatı ile hareket etmek her zaman daha iyi olacaktır. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar zaten anlaşmaya varmış olduklarından dolayı bir avukat ihtiyacı duymamaktadırlar. Fakat her halde bir boşanma avukatına danışma ve hukuki işlemleri onun aracılığıyla yürütmek sürecin daha sağlıklı ve doğru işlemesi adına taraflar açısından faydalı olacaktır.

 

Boşanma davası esnasında avukat müvekkilinin menfaatlerini ön planda tutacağından dolayı boşanma dilekçesi ve protokolünü hazırlarken müvekkilinin ileride mağdur olmaması adına da gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Boşanma davaları esnasında tek bir kelime yüzünden taraflardan birisinin mağdur olduğuna rastlamak mümkündür. Bu neden söz konusu bir anlaşmalı boşanma davası olsa daha protokolün hazırlanması esnasında bir avukattan yardım alınması ileride yaşanabilecek olan mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi adına önem taşır.

 

Boşanma davaları esnasında yalnızca tarafların boşanmaları kararı verilmemektedir. Aynı zamanda tazminat, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi hususlar da söz konusu olduğundan dolayı aile hukuku alanında uzman bir avukat davacı açısından her zaman yararlı olacaktır. Böylelikle kişilerin hak ve menfaatleri tam anlamıyla korunmuş olacak ve kişiler tam anlamıyla temsil edilmiş olacaktır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

17 Responses

 1. Ege G.

  bir şey sorucam boşanma dilekçesini sadece anlaşmalı olanlarmı dolduruyor? yoksa tek taraflı oluncada dilekçe dolduruyormuyuz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, Boşanmak için dava açmanız gerekir. Dava açmak için de dilekçe yazmanız gerekir. Dava dilekçenizde hukuki sebeplerinizi doğru bir şekilde belirtmeniz gerekir. Bu sağlıklı bir dava süreci geçirilmesi adına size mutlak fayda sağlar. Belirtmek gerekir ki bir boşanma avukatı yardımıyla dava açmanız veya dilekçe hazırlamanız sizin lehinize bir sonuç doğuracaktır. Saygılarımla

 2. ceren p.

  dilekçe yazmak istiyorum boşanmayla ilgili fakat dilekçeyi yalnış doldurmaktan korkuyorum bir de eşim mal paylaşımı yapmak istemiyor tehdit ediyor sizce nasıl bir yol izlemem gerek?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar,

   Boşanma davasında dilekçe yüksek önemi haizdir. Yapılacak en küçük bir usul hatası zaman ve/veya nakit kaybına sebebiyet verebilecektir. Ayrıca evlenirken veya evlendikten sonra da seçtiğiniz mal rejimi türü boşanma sürecinde önemli bir detaydır. Dilerseniz bu konuda uzman boşanma avukatlarına ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla

 3. Goncagül Ü.

  çekişmeli boşanma davası dilekçesi tam olarak nasıl dolduruluyor? bunun için avukat şartmı yoksa şahsi olarak başvurabiliyormuyum mahkemeye?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, dava için avukat tutmak zorunluluk değil ama faydanız için gerekliliktir. Dilekçenin belli zorunlu unsurları vardır. Bu unsurların eksik olması halinde dilekçeniz işleme alınmayabilir. Ayrıca dilekçenin açık bir dille anlaşılır bir biçimde yazılması gerekir. Dava dilekçenizde hukuki sebeplerinizi doğru bir şekilde belirtmeniz gerekir. Bu sağlıklı bir dava süreci geçirilmesi adına size mutlak fayda sağlar. Dilekçenizi bir avukat aracılığıyla yazdırmanız sizin lehinize bir sonuç doğuracaktır. Saygılarımla

 4. Miraç D.

  anlaşmalı boşanma davası dilekçesini nerden temin edebilirim? bir de iki tarafta doldurmasımı gerekiyor?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, internetten anlaşmalı boşanma protokolünü bulabilirsiniz. Protokolün eksik veya hukuka aykırı olması durumunda Hakim müdahalede bulunabilecektir. O yüzden bir avukat aracılığıyla protokolü hazırlamanız hukuki yarar sağlayacaktır. Saygılarımızla

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, dilekçeyi tek başınıza doldurabilirsiniz ama dilekçenin belli zorunlu unsurları vardır. Bu unsurların eksik olması halinde dilekçeniz işleme alınmayabilir. Ayrıca dilekçenin açık bir dille anlaşılır bir biçimde yazılması gerekir. Dava dilekçenizde hukuki sebeplerinizi doğru bir şekilde belirtmeniz gerekir. Bu sağlıklı bir dava süreci geçirilmesi adına size mutlak fayda sağlar. Saygılarımızla

 5. Aysel B.

  selamlar ben boşanmak istiyorum ama dilekçeyi yanlış doldurmaktan korkuyorum, sizin yardımınızla doldurmak isterim iletişime geçebilirmisiniz lütfen?

 6. Alya O.

  boşanma davası için mahkemeye dilekçe verdim ama eksik evraklarla vermişim evrak eklemek istiyorum sonradan eklenebilirmi evrak yani delil?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, mahkeme size evraklarınızın tamamlanması için süre verecek. Eğer verilen sürede evraklarınızı tamamlamaz iseniz daha sonra tekrar en baştan belgelerinizi teslim edip davayı açmanız gerekir. Bir avukattan hukuki destek alarak sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla

 7. İrem P.

  merhaba avukat bey, eşimle anlaşmalı boşanma kararı aldık. boşanma dilekçesini doldurmadan önce tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, dilekçenin belli zorunlu unsurları vardır. Unsurların eksik olması halinde dilekçeniz işleme alınmaz.
   internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

 8. Gülşen E.

  ben daha önceden boşanmış ve boşanırken bir çok hata yapmış biri olarak maalesef tekrar yeni eşimden de boşanmak üzereyiz. geçen sefer yaptığım dilekçe doldurma hatalarını bu sefer yapmamak için sizden yardım istiyorum yardım edebilirmisiniz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, dilekçenin zorunlu unsurları vardır, bu unsurlar olmadıkça dilekçeniz işleme konmaz. Ayrıca dilekçenin anlaşılır bir biçimde yazılması da önemlidir. Bir avukat yardımıyla dilekçe yazdırmanız sürecin hem sağlıklı hem de hızlı ilerlemesini sağlar. İnternet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

Leave a Reply