(0212) 679 32 53

Bylock Nedir, Bylock’un Hukuken Tespiti Nasıl Olur ?

Makalemizde bylock nedir, bylock’un hukuken tespiti nasıl olur hakkında bilgiler verilmiştir;

Bylock uygulaması, 15 Temmuz 2016 darbe girişimden sonra gündemde önemli bir yere gelmiştir. Ülke genelinde bu uygulamanın ne olduğu ve nasıl kurulduğu hemen hemen herkes tarafından konuşulmaktadır. Biz de bu yazımızın bahsi geçen uygulamanın nasıl özelliklere sahip olduğunu ve bunun hukuken tespitinin nasıl gerçekleştiğini açıklayacağız.

 

Bylock, daha önce de belirttiğimiz üzere bir uygulama olup düşünülüğü kadar basit bir uygulama değildir. Darbe girişimini gerçekleştirilenlerin birçoğunun bu uygulama üzerinden iletişim kurdukları belirtilmektedir. Söz konusu uygulama 2014 ve 2015 yılları arasında IOS ve Android marketlerde bulunan bir uygulamaydı. Bu uygulama, Whatsapp’a benzer özellikler taşımakta; yani bir mesajlaşma programı olarak kabul edilmektedir. Fakat Whatsapp gibi yoğun ilgi görmeyen ve önemsenmeyen bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak yaşanan son olaylardan sonra Bylock önem kazandı.

 

Bylock uygulaması hakkında şunu belirtmemiz gerekiyor ki kendisini IOS veya Android markete girerek indirmek artık mümkün değil. Bunu indirmek için birtakım illegal yöntemlere başvurulmaktadır. Uygulama, jailbreak denilen bir yöntem ile kurulabilmektedir. Jailbreak yöntemi ile telefonun yasal işletim sistemi tamamen kontrol altına alınabilmektedir. Bununla beraber telefonda var olan herşey açık kaynak kod haline gelmekte ve kullanıcı, cihazın içinde yer alan herşeye müdahalede bulunabilmektedir. Bu açıklamalardan şu anlamı çıkarmamız doğru olacaktır; Bylock uygulaması sıradan bir vatandaş tarafından yüklenip kullanılacak bir uygulama değildir.

 

Her ne kadar bu uygulamanın yazılımının Türkiye dışında gerçekleştirilmiş olduğu gösterilse de yapılan araştırmalar sonucunda uygulamanın Türkiye’de yapıldığı bilgisi ortaya çıkarılmıştır. Ülkemizde yaşanan son olaylardan sonra incelemeler neticesinde Bylock uygulaması içerisinde toplamda  215 bin hesap ve 18 milyon mesaj tespit edilmiştir. Fakat elbetteki bu uygulamayı kullanmış olan herkesin ülkede yaşanan darbe girişimi ile alakalı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Dolayısıyla şunu belirtmeliyiz ki bu uygulamanın tespiti ancak emniyet teşkilatı tarafından gerçekleştirilen özel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Bylock uygulamasının en temel özelliği kullanıcılara şifreli mesajlaşma imkanı sağlamasıdır. Mesajı gönderen ve alan kişi ilk olarak yaratmış oldukları parolayı girmektedirler. Ancak her iki tarafın da aynı parolayı girmesi halinde mesajlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Bu özelliğiyle Bylock uygulamasının kullanıcılarına büyük oranda gizlilik imkanı sağladığını söyleyebiliriz. Uygulama içerisinde konuşmacılar kesinlikle birbirlerini görmüyorlar; ancak davet üzerine mesajlaşma gerçekleştirilebiliyor. Mesajlar kaydedilmediğinden, yani konuşma bitince tüm mesajlar ortadan kalktığından dolayı bu uygulama kullanıcılarını daha da cezbetmektedir. Fakat daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi söz konusu uygulama her ne kadar yüksek oranda gizlilik sağlasa da emniyet teşkilatının yapacağı araştırmalar sonucunda yazışmalar ortaya çıkabilmekte ve eğer bu konuşmalar delil niteliği taşıyorsa mahkemeye sunulabilmektedir.

 

 

Bylock Nasıl Yüklenir ?

Bylock Nasıl Yüklenir ?

Bylock uygulaması ilk olarak Google ve App Store’da yer almaktaydı. Nitekim bu dönemde pek çok kişi tarafından da yüklenmiş ve kullanılmıştı. Uygulamanın bu mağazalardan kaldırılmış olmasının kullanıcılar üzerinde bir etkisi yoktur. Yani telefonuna daha önceden bu uygulamayı indiren kişiler, hala onu kullanabilme imkanına sahiptirler. İstatistiklere göre Bylock uygulaması mağazalardan kaldırıldığı zaman ortalama olarak 1 milyon kullanıcıya sahipti ki bu da azımsanacak bir rakam değildir. Hem Android hem de IOS işletim sistemi kullanıcıları için mail adresi ve şifrelerini bilen ya da bunları ele geçiren kimseler, bilgisayar üzerinden Google Play ve Apple iTunes sitelerine girerek hesaba bağlı olan mobil cihazlara uygulama gönderme imkanına sahiptirler. Bu şekilde programın kurulması sağlanabilmektedir.

 

 

Bylock’un Farklı Yüklenme Şekilleri 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemle herhangi bir kullanıcıya bilgisi dışında Bylock uygulaması yüklenebilmektedir. Özellikle bu uygulamanın mağazalardan kaldırılmasının sonucunda kurulum dosyaları pek çok internet sitesinde yayınlanmaya başlamış ve kişiler bu dosyaları telefonlarına gönderek kurulumu gerçekleştirmişlerdir. Öyle ki bu programı kurmada ustalaşmış olan kişiler, kurulumda zorluk çekenlere maddi menfaat karşılığında yardımda bile bulunmaktadırlar.

 

Ülkemizde OHAL ilan edilmesinden sonra gerçekleştirilen pek çok ihraç ve tutuklama işlemlerinin Bylock yükleme iddiası üzerinden gerçekleştirildiği görülmektedir. Hakkında işlem yapılanların birçoğu bunun sebebini bilmemekte hatta uygulamanın başkası tarafından yüklendiğinin bile farkında olmamaktadır. Dolayısıyla Bylock uygulamasının kötü niyetli kimseler tarafından kullanılıyor oluşu büyük problemlere yol açmıştır. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki sırf bir kimse bu uygulamaya sahip diye tutuklanması mümkün değildir. Dolayısıyla emniyet teşkilatı da bu doğrultuda hizmetlerini sürdürmektedirler.Bylock’un farklı yükleniş biçimleri, onun kullanılmasını daha tehlikeli hale getirmiştir. Yani kişilerin neden farklı yolları başvurarak, imkanlarını zorlayarak Bylock uygulamasını yükledikleri ciddi anlamda şüphe uyandırmaktadır. Bu nedenle bizim tavsiyemiz, gündemde önemli bir sorun halinde olan bu uygulamanın indirilmemesi ve özellikle bunun için farklı yollara başvurulmamasıdır.

 

 

Bylock Kullananların Durumu ve Bylock Kullanmanın Cezası

Bylock uygulamasının artık mağazalar üzerinden indirilemediğini daha önce de belirtmiştik. Fakat şunu belirtmemizde fayda var ki bu uygulama yalnızca telefonlara değil; bilgisayarlara da indirilebilmektedir.Bylock indiren kişilerin kullanıcı mı yoksa indiren mi olduğu artık tespit edilebiliyor. Yani bir kimsenin telefonuna veya bilgisayarına bilgisi dahilinde olmadan bu uygulama indirilmiş ise bunun tespiti artık mümkün. Bu şartlar altında elbette ki Bylock uygulamasının kullanılması pek akıllıca olmayacaktır. Bu uygulamayı kullanmak bir suç değildir; fakat ülkemizde yaşanan darbe girişiminden sonra yapılan araştırmalar neticesinde uygulamanın, darbe girişimcileri tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla uygulamayı kullanmak artık doğru bir hareket olmayacaktır. Hem zaten mesajlaşma için kullanılabilecek birçok uygulama varken bunu seçmenin de bir mantığı yoktur.

 

Bylock Kullanmanın Cezası / TCK

 

Emniyet güçleri tarafından Bylock uygulamasıtitizlikle incelemekte olup hem geçmişte hem de günümüzde bu uygulamayı indiren ve kullanan kişiler detaylıca araştırılmaktadır. Bu sebeple hiçbir neden yokken emniyet tarafından sırf uygulama kullanıyor diye araştırılmak hiç kimsenin hoşuna gitmeyecek bir durumdur. Aynı zamanda son dönemlerde bu uygulamayla ilgili ülkemizde pek çok haber yapılmıştır. Fakat tam anlamıyla net bir bilgiye ulaşıldığını söylemek mümkün değildir. Yani bu uygulamanın ne niyetle kimler tarafından kullanıldığı veya kullanan herkesin kötü niyetli olduğu gibi bir kanıya varmak söz konusu değildir. Ancak her halde ülkemizde bu denli önemli yere sahip, gündemde olan bir uygulamanın şu anda tercih edilmemesi bizce de en doğru hareket olacaktır. Telefonunda veya bilgisayarında Bylock kullanmadığı halde kendisine suç isnat edilen kişiler veya başka şekilde problem yaşayanlar mutlaka uzman bir avukattan destek almalı ve bu şekilde savunmalarını gerçekleştirmelidirler.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply