(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Ceza Avukatı Arıyorum

Ceza soruşturmalarına ve davalara bakan avukata halk tabiriyle ‘ceza avukatı’ denilmektedir. Suçun işlenmesinden sonra ceza sorgulanmasının yapıldığı görülür. Genel olarak, suç işlendikten sonra şüpheliye hukuki yardım yapan kişidir. Polis, Jandarma ve Savcılık suç işlendiğine dair bir suçlamada bulunduğunda kişinin savunma hakkı doğar. Bu süreçten sonra ceza avukatından hukuki destek almak, şüphelinin yararına bir davranış olacaktır. Şüphelinin ifadesinin alınması aşamasında ceza avukatı arıyorum talebi gelebilir, avukatı gelmeden ifade vermeyebilir.

Ceza Avukatıyla Çalışmanın Önemi

Ceza mahkemelerinin yanı sıra ağır ceza mahkemeleri de bulunmaktadır. Cinsel istismar, adam öldürme, soykırım gibi büyük suçlar bu mahkemelerde görülür. Ağır ceza mahkemelerinde 3 tane hâkim davaya bakar. Bu sayının yüksekliği ise, büyük suç karşısında verilen kararın en doğru olmasını sağlamak adındadır. İşlendiğine inanılan bir suçun size yöneltilmesiyle şüpheli sıfatı alırsınız. Ağır bir suçla itham edilmeniz durumda, size bu zorlu dönemde hukuki yardımı sağlayacak birine ihtiyacınız doğacaktır. Ceza avukatları hakları gereği, suçlama ile ilgili birçok bilgiyi görebilecek yetkidedir.

  • Susma hakkınızı kullanarak, avukatınız gelmesini bekleyebilir. Onun değerlendirmesinin ardından ifade verebilirsiniz.
  • Ceza avukatlarının olayla ilgili, kamera görüntüsü varsa izleme, raporları okuma gibi suçlamaya neden olmuş delilleri inceleme hakkı vardır. Ceza avukatı arıyorum diyen birisinin sırf bu sebeple bile doğru karar aldığı bellidir.
  • Avukatlar, hukuki sürecin nasıl ilerleyeceğini edindikleri tecrübeden dolayı bildikleri için belki de hiç mahkemeye çıkmayan şüphelinin bu sürece avukatsız devam etmesi istenmeyen durumlar doğurabilir.

Davalarının işleyiş biçimine göre, genellikle suç bildirisi yapıldıktan sonra ceza avukatı arıyorum talebinde bulunulur. Daha öncesinden bir avukata vekâlet vermiş kişiler ise şüpheli konumuna düştükleri andan itibaren avukatlarının refakatindedirler. Hukuki bilgisi yüksek, mevzuat ve yasalardan anlayan bir avukatın, masum olan bir şüpheliyi cezadan kurtarması beklenmektedir. Şüphelinin sorgusu ve savunmasının ardından hâkim şüphelin tutuklanması yönünde bir karar bildirirse şüpheli cezaevine konulur. Tutuklama kararına ise 7 gün içinde itiraz edilebilir. Avukat, tüm aşamalarda müvekkili adına konuşabildiği gibi, itiraz da edebilir. Ceza avukatı arıyorum

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply