(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

En İyi Avukatlar

Avukat, hukuki süreçlerde size yardım edecek danışmandır. Avukatların da sizin gibi hakları vardır. İstediğiniz avukatı seçebilme özgürlüğünüze sahip olduğunuz gibi, avukat da müvekkilini seçme özgürlüğe sahiptir. En iyi avukatlar işini layıkıyla yapanlardır. Atatürk’ün dediği gibi ‘Ülkesini en çok seven, görevini en iyi yapandır.’

Avukatlığın belli bir alt dalı bulunmamakla birlikte hukuk alanlarına göre uzmanlaşmış, tecrübe ile yoğrulmuş avukatlar vardır. Sürekli vergi hukuku ile ilgili davaları alan bir avukatın, ilgili yasalar için gündemi takip etmesiyle devam eden süreçte illa ki bir uzmanlaşma dönemi geçirecektir.

İyi Avukatın Özellikleri

Davanın niteliğine göre avukata olan ihtiyaç da değişebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında bir avukatın bulunmasına çok lüzum yoktur. Çiftlerin seçimine göre bulundurulabildiği gibi, ifadelerini kendileri de verebilirler. Zaten anlaşmalı boşanma davalarında hakim çiftleri dinlemekte öyle karar vermektedir. Ancak ağır ceza mahkemelerinde görülecek bir davada şüpheli sanık olarak yargılanan, ifadeye çağrılıp gözaltına alınan birisi için en iyi avukatlar tutulmalıdır. Zaten eğer gözaltına alınan kişiye yöneltilen suçta, en az beş yıllık bir hapis cezası yaptırımı ihtimali varsa, şüpheli sanık istemese bile devlet avukat tayin edecektir. Güvenilir bir avukatın size danışmanlık etmesi, ciddi bir davada size büyük yardım sağlayacaktır.

  • İyi bir avukat öncelikle usule ilişkin birçok şeyi bilmelidir. Hangi davanın hangi mahkemenin görevine girdiği gibi basit konuları tam anlamıyla bilmesi gerekir.
  • Hukuki sorunun niteliğini belirlemelidir. Müvekkilin doğru veya yanlış, her konuyu kendisine anlatmasını sağlamalıdır. Eğer her şeyin ne anlatmazsa, mahkeme aşamasında yöneltilecek bir eleştiri karşısında zor duruma düşülebilir.
  • Hukuki bilgilerini her geçen gün değişen yasa, kanun, yönetmeliklere karşı güncellemeli, gündemi takip etmelidir.
  • En iyi avukatlar, sadece mahkeme koridorlarında değil, gündelik hayatında da giydiği cübbenin ağırlığını taşıyabilenlerdir.
  • Kullandığı cümleleri dürüstlükle kurmalı ve net olmalıdır. Avukat her şeyi bilmek zorunda değildir, müvekkilin bu yöndeki tavrını ağırbaşlılıkla karşılamalı, sakin olmalı, bilmediği bir durumu öğrenmek için çalışmalıdır.
  • Karşı tarafın avukatının, meslektaşı olduğunu unutmamalıdır. En iyi avukatlar

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply