(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Facebook İtibar Yönetimi

Facebook itibar yönetimi, özellikle son yıllarda artan kullanıcı oranıyla daha önemli hale gelmiştir. Facebook’ta itibar yönetimini sağlamanın pek çok yolu olmakla beraber önemli olan noktalardan birisi de bu yönetimin süreklilik arz etmesi ve bir uzman tarafından gerçekleştirilmesidir. Aynı zamanda Facebook itibar yönetimi sağlanırken hangi amaçla bu yola başvurulduğunun da net bir şekilde belirlenmesi önem taşır. Amacın ne olduğunun belirlenmesi, izlenecek olan yöntemin değişmesine de neden olacağından dolayı önemlidir. Doğru bir şekilde ve bir uzman tarafından itibar yönetimi sağlandığı hallerde bu durumun kişiye pek çok avantajı olacaktır.

 

Facebook itibar yönetiminin sağlanması için ilk olarak gizlilik ayarlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer gönderilerin ve diğer özel bilgilerin görünmesi istenmiyorsa ayarların bu şekilde değiştirilmesi gerekir. Fakat tam tersi bir talep söz konusuysa gizlilik ayarları ‘herkese açık’ şeklinde değiştirilmelidir. Hangi ayar yapılırsa yapılsın bunların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi şarttır. Çünkü Facebook güncellemelerinden sonra ayarlar otomatik olarak değişikliğe uğrayabilecektir.Aynı zamanda Facebook’ta ‘hareketler dökümü’ kullanılarak da geçmişte yapılan paylaşımların düzenlenmesi yoluna gidilmelidir. Her ne kadar bu işlem biraz zaman alsa da unutulmaması gereken şudur ki arama sonuçlarında ortaya çıkan geçmiş veriler online itibar açısından öneme sahiptir. Bu nedenle tüm paylaşımların gözden geçirilmesi ve istenilmeyenlerin silinmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra gönderilerin hedef kitlesini sınırlamak da Facebook itibar yönetiminin sağlanmasında etkili bir yöntemdir. Yani paylaşımların kimler tarafından görüleceği ve kimlerden gizlenmek istendiği belirlenmelidir.

 

Özellikle ünlü kişilerin, firmaların veya markaların Facebook itibar yönetimine ayrıca önem vermesi gerekir. Facebook’un aktif olarak kullanılması, etkinliklerin buradan duyurulması ve davetlerin ilanı gibi hususlar itibar yönetimi bakımından etkili olacaktır. Herkesin bildiği üzere Facebook üzerinden oluşturulan sayfalar da pek çok kişinin takip ettiği ve içerisinde yer alan yorumları okuduğu etkili kaynaklardır. Bu nedenle sayfaların yönetimi, aktif olarak kullanılması, takipçisinin arttırılması için ilgi çekici etkinlikler düzenlenmesi, paylaşımlar yapılması hem kişilere hem de firmalara maddi ve manevi anlamda büyük avantajlar sağlayacaktır.

 

Facebook İtibar Yönetimine Kimler İhtiyaç Duyar ?

Facebook itibar yönetimine aslında herkesin ihtiyacı vardır. Sanal dünyanın bu denli aktif ve etkili olarak kullanıldığı şu dönemde sosyal medya hesaplarının itibar yönetimi önemlidir. Uygulamada kişiler gibi firma ve markalar da Facebook itibar yönetimine ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle toplum tarafından tanınan kimseler açısından bu durum ayrı bir öneme sahiptir. Facebook itibar yönetimi, yalnızca sayfaların yönetilmesini kapsamaz; kişilere sosyal medya üzerinden yapılan hakaretlere, iftiralara ve kişilik haklarına saldırılara karşı neler yapılabileceğini de kapsar. Bu gibi olumsuz durumlar karşısında kişilerin ve firmaların hukuki yollara başvurmaları gerektiği aşikardır. İşte hem böyle durumların önüne geçilmesi hem de hukuki süreçlerin başlatılmasına itibar yönetimi önem taşır. Bu konuda detaylı bilgi almak ve itibar yönetimini sağlamak adına bir bilişim avukatına danışılması en doğrusu olacaktır.

 

Facebook’ta İtibar Yönetimi Neden Önemlidir ?

Aslında yalnızca Facebook’ta değil tüm sosyal medyada itibar yönetimi önemlidir. Bunun en önemli nedenleri ise hem birçok kişinin sosyal medya hesabına sahip olması hem de sosyal medyanın kişilerin düşüncelerine yön veriyor olmasıdır. Örneğin bir kimse ürün satın almadan evvel öncelikli olarak ürün hakkında internette yapılan yorumları okur ve buna göre karar verebilir. Aynı şekilde açılan bir Facebook sayfasında yer alan takipçi yorumları da bir kimse hakkında fikrimizin olumsuz yönde değişmesine neden olabilir. Bu sebeple Facebook itibar yönetiminin olumlu sonuç doğuracak şekilde gerçekleştirilmesi hem kişi hem de kurumlar açısından pozitif sonuçlar doğurmada etkili olacaktır diyebiliriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply