(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

İnternetten Haber Kaldırma

Günümüzde internet haberciliğinin gelişmesi ve değişmesiyle beraber internetten haber kaldırma, önemli yere sahip hukuki konular arasında yerini almıştır. İnternet, artık birçok insan tarafından günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnternet üzerinden her türlü işlemin kısa sürede ve kolaylıkla yapılıyor olması, internetin kullanıcı oranının artmasında en büyük etkenlerden birisidir. İnternette yayınlanan bir haber saniyeler içerisinde milyonlarca kullanıcıya erişebilmektedir. Durum böyle olunca da yalan ya da iftira nitelikli bir haberin yayılması, haberin konusu olan kişi ya da kişileri çok zor duruma sokabilmektedir. Bu nedenle başvurulması gereken ilk yöntem internetten haber kaldırma işlemidir.

 

Kişilik haklarına karşı gerçekleştirilen ihlaller genellikle haber biçiminde olmakla beraber bunun yanında fotoğraf ve video kullanıldığı haller de söz konusu olmaktadır. Yalan, iftira veya hakaret içerikli haberler yalnızca haber sitelerinde değil; forum sitelerinde de karşımıza sıkça çıkmaktadır. Türk hukuk sisteminde bu konuda henüz yeterince mevzuat bulunmaması rağmen 5651 sayılı Kanun başvurulması gereken en önemli mevzuattır.

 

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun, belirtmiş olduğumuz yalan ve karalama nitelikli haberlerin internetten kaldırılması için başvurulacak olan mevzuattır. Yalnızca kötü içeriğe sahip haberler açından değil; haberin bir suç teşkil etmesi durumunda da söz konusu mevzuat uygulama alanı bulacaktır. Bu kanun ile birlikte internette gerçekleştirilen yayınların birnevi kontrol altına alınması sağlanmaya çalışılmıştır. Gerek suç niteliği taşıyan yayınlar gerekse kişilik haklarına saldırı gerçekleştiren yayınlar bu kanun çerçevesinde engellenecek ve başvuru üzerine internetten haber kaldırma işlemi gerçekleştirilecektir.

 

Bir haber sitesinde ya da başka bir internet üzerinden yayınlanan haberden dolayı kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünen kişi, kanun çerçevesinde önce içerik sağlayıcısına başvurmalıdır. İçerik sağlayıcısına ulaşamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına başvurarak mevcut haberin kaldırılmasını talep etmelidir. Yayınlanan haber yüzünden zarara uğradığını belirten kimse aynı zaman tekzip yayınlama hakkına da sahiptir. Bunu da yine ilgili kişilerden talep etmelidir.

 

Kendisine ulaşılan içerik ve yer sağlayıcısı talebe sessiz kaldığı takdirde bunu reddettiği anlamına gelir ve bu durumda kişilik hakkı ihlal edilen kişi Sulh Ceza Mahkemesine başvurarak internetten haber kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi isteyebilir. Mahkeme tarafından alınacak olan karar, ilgili mercilere ulaştırıldıktan sonra internetten haber kaldırma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Aynı zamanda kişilik hakkına gerçekleştirilen saldırı nedeniyle zarar gören kişi ya da kurum, buna karşı maddi ve manevi tazminat dava açma imkanına sahip olacaktır. Tüm bu hususlar hem hukuki hem de teknik bilgi gerektirdiğinden dolayı bu konuda hukuki süreci başlatmadan önce alanında uzman bir bilişim avukatına danışılması faydalı olacaktır.

 

İnternette Haber Kaldırma Süresi Ne Kadardır ? İnternetteki Haberlerin Yayılma Hızı

Yapılan araştırmalara göre gerek dünya çapında gerekse Türkiye’de internet kullanım oranı her gün artış göstermektedir. Söz konusu veriler çerçevesinde şunu söyleyebiliriz ki Türkiye’de her 10 evden 7’sinde internet mevcuttur. Dolayısıyla kullanıcı oranının artması, internette haberlerin daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır. Bunun dışında gelişen teknoloji ile birlikte artık internet erişimi de daha hızlı hale getirildiğindan dolayı haberlerin yayılması daha da kolay hale gelmiştir. Ancak haberlerin yayılma hızının artmasını yalnızca bu veriler ışığında değerlendirmemiz doğru değildir. Bunun dışında bazı sosyal nedenlerden dolayı da haberler artık daha hızlı yayılır hale gelmiştir. Örneğin insanların merak duygusunun artması, öğrendikleri bilgileri başkalarıyla paylaşmak istemeleri de haberlerin hızlı yayılma nedenleri arasında yer almaktadır.

 

İnternetten Haber Kaldırma

 

İnsanlar kendilerini şaşırtan veya heyecanlandıran bir haber gördüklerinde bunu hemen diğer insanlarla paylaşama ihtiyacı duymaktadır. Bu durum özellikle kriz dönemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Yaşanılan kriz dönemlerinde sosyal medya siteleri internette haberlerin hızlı bir şekilde yayılması bakımından büyük önem taşımaktadır. Önemli kabul edilen haberler daha haber sitelerine konulmadan bir şekilde Twitter ya da Facebook’ta başkalarının eline geçmektedir ve herkese yayılmaktadır. İnsanlar öğrendikleri haberleri çoğu zaman kaynağını hiç bilmeden başkalarıyla paylaşmaktadır. Bu durum da yalan, iftira, rencide edici, küçük düşürücü vs. haberlern hızla yayılmasına neden olmaktadır.

 

İnternetten Yalan ve İftira İçerikli Haberlerin Kaldırılması

İnternette yayılan yalan ve iftira içerikli haberlerin kaldırılması işlemi artan internet kullanıcı sayısı ile birlikte daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Bu tür haberlere yalnızca haber sitelerinde değil, aynı zamanda forum ve sosyal medya sitelerinde de rastlamamız mümkündür. Yalan ve iftira içerikli haberler özellikle bir kişi tarafından hazırlanmış ve internete servis edilmiş olabilir. Yapılan bu tarz haberler kişi ve kurumları maddi anlamda zarara sokabileceği gibi manevi anlamda da zarara uğratabilir. Örneğin aile düzenini sarsıcı bir haber yapmak manevi zarara neden olacaktır. Aynı zamanda tamamen bir tahminden yola çıkılarak ya da bir ihbardan yola çıkılarak da yalan ve iftira içerikli haberlerin internete sunulması mümkündür. Kişiler bunu yaparken çoğu zaman karşı tarafı düşünmemektedir. Ayrıca intikam almak amacıyla da bu tarz yöntemlere başvurulduğu görülmektedir.

 

İnternetten Haber Kaldırma İşlemi

 

Bu şekilde bir şahsınıza ait asılsız online haberle karşılaşan kimselerin yapması gereken ilk iş, hukuki süreci başlatmaktır. Böylece hem haberi internete yayan kimselerin cezalandırılması söz konusu olacak hem de somut olayın özelliklerine göre maddi ve manevi tazminat talep etmek mümkün olacaktır. Burada önemli olan söz konusu haberi yapan kimselerin bulunabilmesidir. Bir gazete yazarı ya da bir haber sitesi yalan ve iftira içerikli haber yayınladığı zaman bu kişileri bulmak daha kolaydır. Ancak forum sitelerinde ya da sosyal medya sitelerinde sahte hesap açılarak yayılan haberleri yapan kişilerin tespiti her zaman için kolay olmamaktadır. Bu nedenle her halükarda zaman kaybetmeden bir bilişim avukatına danışılması yararlı olacaktır.

İnternetten Haber Kaldırma ve Manevi Tazminat Boyutu

Bu nedenledir ki siber suçların işlenme oranları teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da artmıştır. İnternette yayılan haberler yüzünden maddi ve manevi anlamda zarara uğrayan kişi ve kurumların hiç zaman kaybetmeden bir bilişim avukatıyla iletişime geçmesi ve bu konuda gerekli hukuki işlemlerin yapılması büyük önem taşımaktadır.

 

İnternetten Haber Kaldırma İşlemi Neden Önemlidir?

İnternetten haber kaldırma işlemi öncelikli olarak prestijine önem veren kişi ve kurumlar bakımından önemlidir. Online itibar yönetimi bu kişi ve kurumlar açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle yalan içerikli bir haberin kaldırılmaması bu kişi ve kurumları telafisi mümkün olmayan zararlara sokabilecektir. Aynı zamanda manevi anlamda da internetten haber kaldırma işlemi önemlidir. Aile düzenini sarsmak ya da kişinin manevi bütünlüğünü dağıtmak telafisi gerçekten güç olan zararlardandır. Ayrıca kendisine ait olmayan eserleri internette kendininmiş gibi yayınlayan kimseler emek hırsızlığı yaptıklarından dolayı bu tarz olayların da önüne geçilebilmesi adına internetten haber kaldırma işlemi yapılmalıdır. Çünkü bir gazeteci bir haberi yapmak için günlerce uğraşır ve yayınlar. Bunu gelip hiç emek harcamayan birinin alması ve kendi sitesinde yayınlanması kabul edilir bir durum değildir. Bu nedenle internetten haber kaldırma işlemi pek çok açıdan önemlidir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

21 Responses

 1. Faruk

  kızımın resimlerini pornografi olarak sitelerde kullanıyorlar gerekli yerleri aradım mailmatım fakat sonuc alamamdık ne yapmam gerekli

 2. harun a.

  geçenlerde bir haber sitesinin çalışanları bizim mahalleye gelip röportaj yapmış ve yeğenimin fotoğraflarıyla birlikte yalan yalnış haberi haber sitesine koymuşlar bunu kaldırabilirmiyiz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba,

   Yalan haberlerin içeriği eğer şahıs haklarınızı doğrudan zedeliyorsa kaldırılabilmektedir. Bununla ilgili yapılması gereken öncelikle url sayısını tespit etmektir. Bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz.

   Saygılarımızla

 3. Celal J.

  çok eski bir internet sitesinde bir ara çok içerik giriyordum ama daha sonradan üyeliğimi kapattılar. üyeliğim kapandı ama içerikleri silmiyorlar nasıl sildirebiliriz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, bahsettiğiniz konu bilişim hukukuyla ilgilidir. Eğer belli bir içeriğin kaldırılmasını istiyorsanız uzman bir bilişim avukatından yardım almanız sizin lehinize sonuç doğuracaktır. Saygılarımla

 4. Cemil İ.

  e ticaret sahibiyim ve bir müşterim şikayet sitesinden benim firmamın şikayetlerini dile getirmiş. buna bir şey demiyorum ama bu şikayeti haber sitesine konu eden haber siteleri hakkında suç duyurusunda bulunabilirmiyim?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba,

   bahsettiğiniz olaya göre haber siteleri sadece şikayeti konu edinmiş. Haberler şahıs haklarınızı zedeliyorsa bu nedene dayanarak haber sitelerini şikayet edebilirsiniz. Ayrıca haber sitesindeki şirketinizle ilgili olan haberi kaldırmak için uzman bir bilişim avukatından hukuki destek alabilirsiniz.

   Saygılarımla

 5. Muhsin K.

  bilinçsiz bir haber sitesi benim iş yerimin fotosunu koyarak bir habere alakasız örnek vermiş nasıl kaldırtırım?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

 6. Çağrı P.

  haber sitesi sahibiyim ve düşük çaplı haber siteleri benim haberlerimi kopyalayıp birebir kendi haber sitelerinde yayınlıyolar bunları kaldırmak istiyorum yardım edermisiniz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, eğer haber sitenizdeki içeriklerin aidiyet tescilini yaptırmışsanız, sitenizden kopyalanan haberler Fikri ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında değerlendirilecektir. Bize ulaşmak için internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, bir avukattan hukuki destek alarak gerekli mercilere talepte bulunulduğu takdirde yalan haberler erişime engellenebilecektir. Saygılarımızla

 7. Hakkı Y.

  evimin dış cephe fotoğrafları bir uyuşturucu haberinde kullanılmış ve tanıdıklarım tarafından alay konusu oldum tazminat davası açmak istiyorum olabilirmi?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, eğer manevi olarak çöküntüye uğradığınızı ispat etmeniz durumunda karşı taraftan manevi tazminat alma ihtimaliniz var. Bir avukatla görüşüp hukuki destek almanız size fayda sağlar. Saygılarımızla

 8. Veli Ş.

  bir haberde benim yazdığım bloğumda paylaştığım şiiri kendi haberlerinde iznim olmadan paylaşmışlar derhal kaldırmaları için sizin aracılığınızla iletişime geçmek isterim..

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, sayfanızde belirtmeseniz dahi özgün her eser hukuki ve cezai yönden korunmaktadır. internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

 9. Tarık D.

  ürettiğim bir ürünü kötüleyen haberleri internetten kaldırtmak istiyorum biraz zorlu ve özverili bir çalışma, çalışmak istermisiniz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

 10. Buğlem

  Selamlar. Muhafazakar bir kişi ile evlendim. Tesettüre girdim ve facebook’taki hesabımın şifresini unuttum aynı zamanda google görselde resimlerim var bunları kaldıramıyorum. Nasıl kaldırabilirim ? Acil yardım

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, google görseldeki fotoğraflarınızın hangi siteden paylaşıldığına bakmak gerekiyor. Ardından o siteyle iletişime geçip fotoğrafları kaldırmalarını söyleyebilirsiniz. Kaldırmazlarsa mahkeme aracılığıyla erişim engellemesi talebinde bulunabilirsiniz. Saygılarımızla

Leave a Reply