(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Kentsel Dönüşümün Avantajları

Kentsel dönüşüm projesine konutları ya da iş yerleri dahil edilmiş olan herkesin en çok merak ettiği konu, kentsel dönüşümün avantajlarının neler olduğudur. Kentsel dönüşümle sağlanacak olan avantajlar tek bir alanla sınırlı olmamakla beraber, bu avantajlar gerçekten vatandaşların yüzünü güldürür nitelikte. Kentsel dönüşümün avantajları denildiği zaman akla gelen ilk avantaj elbetteki proje kapsamındaki  konut ya da iş yerlerinin sağlam ve depreme dayanıklı binalar haline getiriliyor olmasıdır. Doğal afetler karşısında hasar görmeyecek, can ve mal güvenliğini sağlayacak olan bir yapıda ikamet etmek tabiki her vatandaşın isteyeceği türde bir değişimdir. Dolayısıyla kentsel dönüşümün avantajlarının sağladığı en önemli avantajın da can ve mal güvenliğini emniyete alarak kişilerin huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerine olanak sağlamaktır.

 

Aynı zamanda kentsel dönüşüm ile birlikte yalnızca konut ya da iş yerlerinin değil, çevre düzenlemelerinin de yeniden yapılıyor olması bu projelerin vatandaşlara sağladığı avantajlardandır. Böylece kişiler güvenli ve dayanıklı binalarda yaşamanın yanı sıra park, bahçe, otopark gibi hizmetlerin de sahibi olacaklardır. Özellikle çok eski tarihte yapılmış bir binanın yenilendiğini düşünürsek vatandaşların daha modern olarak yapılmış konutlara kavuşacağını da söylemek doğru olacaktır. Kentsel dönüşümün avantajlarından birisi de şehirlerde gerçekleşen çarpık kentleşmenin önüne geçmesidir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde daha sık rastlanmakla beraber ülkeminizin pek çok yerinde gecekondulaşmanın ve çarpık kentleşmenin arttığını söylememiz mümkündür. Bununla beraber şehrin dokusu da zarar görmektedir. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte şehrin dokusunu iyileştirmek amaçlanırken aynı zamanda çarpık kentleşmenin önüne geçmek de hedeflenmektedir. Kentsel dönüşümün maddi anlamda da kişilere fayda sağlayacağı kaçınılmazdır. Eski, yıpranmış bir binanın değeri kentsel dönüşüm sonrasında ortalama olarak en az iki kat artmakta olduğundan malikler de bu durumdan memnun olacaktır. Kentsel dönüşümün konut ya da iş yeri sahiplerine sağladığı olanaklar dışında ekonomiye de katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Yine özellikle büyük şehirlerde artan işsizlik oranının bu projeler ile bir miktar da olsa düşmesi mümkündür. Çünkü yeni inşaatların başlamasıyla beraber hem istihdam artacak hem de inşaat sektöründe canlılık oluşacaktır.

 

Kentsel dönüşümün avantajları

Kentsel dönüşümün avantajları

Kentsel dönüşüm projesiyle konut ya da iş yerlerinin yenilenmesini isteyen vatandaşlara devlet bazı kolaylıklar sağlamaktadır. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’na göre kentsel dönüşüm projesine başvurmak isteyen vatandaşlar noter masrafları, tapu harçları ve belediye harçlarından muaf olmaktadırlar. Yüksek miktarda ücret gerektiren bu harçlardan muafiyet de kentsel dönüşümün vatandaşlara hediyesidir. Aynı zamanda kentsel dönüşüm süresince de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kişilere maddi desteği olmaktadır ki bu konuya yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı değineceğiz.

 

Kentsel dönüşümün avantajlarının birden çok alanda olduğunu belirtmiştik. Bu avantajların ve daha fazlasının sahibi olmak isteyen vatandaşların tek yapması gereken Bakanlık tarafından onaylı ve yetkili olan yerlerden bina risk raporu alarak gerekli işlemleri gerçekleştirmektedir. Riskli yapının kentsel dönüşüm kapsamına alınmasıyla beraber bahsi geçen fırsatlardan faydalanmak mümkün olacaktır. Ayrıca kentsel dönüşüm, hukuk bürosu olarak bizimde ilgilendiğimiz alanlardan biridir.

 

Neden kentsel dönüşüm?

Türkiye’de 1960 yılından sonra hızlı sanayileşme sürecine girilmesiyle beraber köylerden kentlere olan göçlerde de artış yaşanmıştır. Ülkenin nüfusu şehir merkezlerinde yoğunlaşmakla beraber plansız kentleşme olayları çoğalmış ve aynı zamanda tarım alanlarının tahribi de söz konusu olmuştur. Tüm bunlar ulaşım ve altyapı yetersizliği ile çevre kirliliğini beraberinde getirmiştir. Çarpık kentleşmenin artmasıyla dayanıklı ve güvenilir olmayan binaların sayılarında artış gözlemlenmiş olup aynı zamanda 1984 yılına kadar ortalama olarak 2 ya da 3 yılda bir imar afları çıkarılmıştır. Bu aflar nedeniyle de can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan yapılarda artış kaçınılmaz hale gelmiştir. 1999 yılında yaşanan Marmara depremi ve devamında oluşan depremler neticesinde sağlıksız ve dayanıksız binalar sebebiyle pek çok kişi yaşamını yitirmiştir. Türkiye’deki şehirlerin pek çoğunun 1. ve 2. derece deprem kuşağı üzerinde yer alıyor olması sebebiyle ülkemizde her an deprem riski mevcuttur. Depremden kaçmak ya da onu önlemek mümkün olmadığından ve saydığımız diğer sebeplerden dolayı kentsel dönüşüm en iyi çare olarak karşımıza çıkmıştır.

 

Kentsel dönüşümün avantajlarından en önemlisi olan can ve mal güvenliğinin sağlanacak olması ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Belirtmiş olduğumuz tüm sebepler “Neden kentsel dönüşüm?” sorusuna açıklık getirmektedir. 2012 yılında Türkiye’de o zaman tespit edilmiş 20 milyon konut stoğu vardı ve bunların 5.5 milyonu riskli yapıydı. Bu da durumun aslında ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını gösterir niteliktedir. 2012 yılında başlamış olan kentsel dönüşüm projeleri Türkiye’nin dört bir yanında özellikle İstanbul’da hız kesmeden devam etmektedir. Belirlenen hedeflere ulaşılması halinde olası depremlere karşı can ve mal kayıplarının en aza indirilebileceğini söylememiz doğru bir tespit olacaktır.

 

Kentsel dönüşümün avantajları: Kentsel dönüşüm ile evim nasıl yenilenir?

Kentsel dönüşüme dahil olması istenen bina için riskli yapı olduğuna dair raporun alınması ve bunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasıyla beraber söz konusu binanın yenilenmesi için müteahhit firmayla anlaşma yapılır ve ardından yıkım işlemi gerçekleşir. Yıkımın ardından yeni binanın yapılma süreci başlar.

 

Yapılacak olan yeni bina daha dayanıklı ve güvenilir olmakla beraber modern hayata uygun bir şekilde dizayn edilecektir. Ayrıca yeni binada ev ya da iş yeri sahiplerinin kaç m2’lik bir daireye sahip olacağı da belirtilmektedir. Yeni yapılacak evle beraber ihtiyaç olması durumunda çevre düzenlemesi de gerçekleştirilecek park, otopark gibi hizmetler de sunulabilmektedir. Ayrıca evin içerisi de müteahhit firmayla beraber yenileceğinden dolayı vatandaşlar hiç kullanılmamış bir eve malik olma şansına sahip olacaklardır.

 

Kentsel dönüşümün avantajlarından en önemlisi olan evin yenilenmesi süreci biraz zaman alan ve sabır isteyen bir süreçtir. Aynı zamanda titiz bir çalışmayı da gerektirdiğinden dolayı seçilecek olan müteahhit firmanın bakanlıktan onaylı olması gerektiği gibi ayrıca işinde başarılı ve deneyimli olması da bina sahipleri açısından iyi olacaktır.

 

Kentsel dönüşümün avantajları: Maddi avantajlar

Kentsel dönüşümün avantajları dendiği zaman akla ilk gelenlerden biri de maddi avantajların neler olacağıdır. Bu avantajlara baktığımız zaman ilk olarak şunu söylemeliyiz ki kentsel dönüşümle beraber yapılacak olan yeni konut ya da iş yeri eskisine oranla daha değerli hale gelecek olup maliklerin memnuniyetini sağlayacaktır. Yani kentsel dönüşümün avantajları arasında maddi anlamda en önemli olan binanın değerinin artması olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kentsel dönüşümün avantajları arasında saydığımız bir başka maddi ayrıcalıkta noter masrafları, belediye ve tapu harçlarından muafiyetin söz konusu olmasıdır. Halk tarafından Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen yasanın yönetmeliğine göre bu masraflardan vatandaşlar muaf olmaktadır ki bu durum maddi anlamda kişileri gerçekten büyük bir yükten kurtarmaktadır. Kentsel dönüşümün avantajlarından bir diğeri ve en çok merak edileni de bu proje kapsamına dahil olmuş vatandaşların mağdur edilmemesi adına devletten kira yardımı ya da kredi faiz yardımı alınmasıdır. Buna göre, vatandaşlar ya kira yardımı ya da kredi yardımı alabilmektedirler. İkisinin birlikte alınması söz konusu değildir.

 

Kira yardımı, vatandaşların kentsel dönüşüm kapsamında olan konut ya da işyerlerini boşaltması halinde 18 ay süreyle sağlanacak olan ve şehirden şehre değişen miktara sahip olan yardımdır. Kentsel dönüşümün avantajlarından olan kira yardımı İstanbul, İzmir ve Ankara için 795 TL olup en düşük kira yardımı ise 495TL’dir. Ayrıca kiracılara ve ayni hak sahiplerine de bir kereliğe mahsus olarak bu yardım yapılmaktadır. Kiracılara 1590TL,  sınırlı ayni hak sahiplerine ise 3975TL yardım yapılmaktadır. Bunu almayan vatandaşlar devlet destekli faize sahip kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilirler. Bunun anlamı, proje için çekilecek olan kredi devlet desteğiyle beraber çok daha düşük faiz oranına sahip olacaktır. Tüm bunlar açısından şunu söyleyebiliriz ki kentsel dönüşümün avantajları düşünüldüğünde gerçekten de devlet tarafından oluşturulmuş kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söylemek doğru olacaktır. Umarım hukuki bilgi olarak bu makaleden faydalanıp sorularınıza cevap verebilmişizdir. Kentsel dönüşümün avantajları

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply