(0212) 679 32 53

İnternette Kişi Haklarını İhlal Eden İçerikler

Günümüzde internetin yaygın bir şekilde kullanılmasının sonucu olarak kişi haklarını ihlal eden içeriklerin sayısında da artış gözlemlenmektedir. Her ne kadar internet, pek çok açıdan avantaj sağlasa da amacına uygun kullanılmayışı ve kötü niyetli kimseler tarafından kullanılıyor olması ihtimali her zaman için mevcuttur. Dolayısıyla kişi haklarına zarar veren, kişileri maddi ve manevi anlamda zarara sokan içeriklere sıkça rastladığımızı söylememiz doğru olacaktır.

 

İnternette kişi haklarını ihlal eden içerikler, sanal ortamda farklı yerlerde ve farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yani bir sosyal medya sitesinde yapılan paylaşım nedeniyle bir kimsenin kişilik hakkı ihlal edilmiş olabileceği gibi haber sitesindeki yalan veya iftira niteliğindeki bir haber nedeniyle de kişilik hakkı ihlali ortaya çıkabilir. İhlallerin farklı ortamlarda farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor oluşu ve bunların yayılmaz hızı göz önünde bulundurulduğunda kişilerin kısa bir zaman içerisinde zarara uğramaları da kaçınılmaz olmaktadır. Uygulamada her ne kadar ihlallerden dolayı maddi zararlara karşı dava açıldığı görülmekteyse de esas itibariyle manevi zararları yarattığı etki daha fazla olmaktadır. Yani asılsız bir haber sebebiyle bir kimsenin evliliği sonlanabileceği gibi ayrıca maddi zarara uğraması da mümkündür.

 

İnternetteki kişi haklarını ihlal eden içeriklerin belirlenmesi her zaman için kolay değildir. Sonuçta bir kimseye karşı internet ortamında yapılan her eleştirinin ihlal niteliği taşıdığını söylememiz düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasına sebebiyet verebilecektir. Bu nedenle düşünce özgürlüğü sınırlarını aşan, hakaret, iftira, karalama gibi bir niteliğe sahip olan içeriğin kişi hakkını ihlal ettiğini söylememiz mümkün olacaktır. İhlal nedeniyle mağduriyet yaşadığını düşünen kimselerin hem bu içeriğin kaldırılması hem de sorumlulardan zararın tazmin edilebilmesi için hukuki yollara başvurması mümkündür. Fakat bu konuda bir adım atmadan önce bilişim hukuku alanında hizmet veren ve uzmanlığa sahip olan bir bilişim avukatına danışılması izlenecek yolun doğru belirlenmesi ve zararın en kısa sürede tazmin edilebilmesi bakımından önem taşımaktadır.

 

İnternette Kişilik Haklarını İhlal Eden İçeriklere Karşı Ne Yapılmalı ?

Kişi haklarını ihlal eden içeriklere karşı başvurulacak hukuki yollar şüphesiz ki mevcuttur. Bu alanda yapılan en önemli düzenleme ise 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmiş olmasıdır. Bir kimse, internet ortamında gerçekleştirilen yayın nedeniyle kişilik hakkının ihlal edildiğini düşünüyorsa ilgili mevzuat çerçevesinde bu içeriğin kaldırılmasını talep etme olanağına sahiptir.

 

İnternetten içerik kaldırma işleminin gerçekleşmesi için izlenmesi gereken bir prosedür vardır. Bu çerçevede ilk olarak içerik sağlayıcısına; ulaşılamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına ulaşılarak söz konusu içeriğin kaldırılması talep edilmelidir. İçerik veya yer sağlayıcısı bu talebi reddederse ya da sessiz kalırsa bu durumda Sulh Ceza Hakimine başvuruda bulunarak içeriğin kaldırılması için talepte bulunmak mümkündür. Fakat içerik kaldırma işlemi hem hukuki hem de teknik bilgiyi gerektirdiğinden dolayı bu konuda bir bilişim avukatına danışılması yararlı olacaktır.

 

Kişilik Haklarını İhlal Eden İçeriklerin Kaldırılması Neden Önemlidir ?

Kişi haklarını ihlal eden içeriklerin kaldırılması, kişi ve kurumlar açısından prestijlerinin korunması bakımından önem taşır. Ayrıca olası maddi kayıpların önüne geçilmesi açısından da önemlidir. Bu içeriklerin kaldırılması önem taşımakla beraber bunlara zamanında müdahalede bulunulması da bir o kadar önemlidir. Çünkü bilindiği üzere internette yer alan içeriklerin paylaşılma hızı son derece yüksektir. Bir sosyal medya sitesinde yapılan paylaşım saniyeler içerisinde milyonlarca kişiye ulaşabilir. Durumun böyle olması da içeriklerin kaldırılmasını daha mühim hale getirir. Hem kişilerin saygınlığının korunması hem de ihlal niteliği taşıyan içeriklerden dolayı zarar görmelerinin önüne geçilebilmesi adına bir uzmandan destek alınarak bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply