Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası & Mağdur Rehberi

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası & Mağdur Rehberi
kredi karti dolandiriciligi

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu ve cezası, İzinsiz kredi kartı kullanımı şikayet etme süresi, yurtdışı kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları ne yapmalı, kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını makalemizin içerisinde bulabilirsiniz.

Kredi kartı dolandırıcılığı, dolandırıcılık suçu işlemek amacıyla kredi kartı kullanımını ifade etmektedir. Bugün kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu kartları kullanarak dolandırıcılık suçu işlenmesi de artış gösterdi. Kredi kartı dolandırıcılığı kart bilgilerinizin sizden habersiz kopyalanması ve kartınızın harcamalarda yetkisiz bir kimse tarafından kullanılması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı dolandırıcılığı pek çok farklı yöntemle yapılabilmektedir. İşte bugüne kadar polis kayıtlarına geçen 10 değişik yöntem:  

Kayıp veya çalıntı kartlar: kimlik ya da imza kontrolü yapılmayan yerlerden harcama yolu ile 

Ele geçmeyen kartlar: bankanın söz konusu kartın daha kullanıcıya ulaşmadan posta ya da kargoda çalınması yolu ile  

Boş plastik: Boş plastik plakalara gerçek kredi kartı numaraları basılarak kartın kullanılması yolu ile  

Değiştirilmiş kart: dolandırıcının elinde bulunan gerçek bir kartın ütüleme yoluyla numaralarını silip yerine başkasına ait bir kartın numaralarının yazılması yolu ile 

Sahte kartlar: Burada önce sahte bir kredi kartı basılıyor. Encoder adlı cihaz ile gerçek bir kredi kartı bilgileri sahte karta kodlanıyor 

Manyetik şerit sahteciliği: dolandırıcının elinde bulunan karttaki manyetik şerit bilgilerini silip yine encoder ile farklı bir karta ait bilgilerin yüklenmesi yolu ile 

Kart kopyalama: alışveriş yapan kimsenin kart bilgilerinin encoder ile kopyalanması yoluyla 

ATM dolandırıcılığı: Bankada ATM’nin kart giriş haznesine bir cisim yerleştirilerek kartın sıkışması sağlanıyor. Daha sonra yardım eder gibi kart sahibine giderek kartın şifresi öğreniliyor. Kart sahibi müşteri gittiğinde ise kart ATM’den çıkartıp kullanılıyor 

İnternetle mal siparişi: İnternet üzerinden kart numaralarının ve özlük bilgilerinin çalınması ve alışverişte kullanılması yolu 

Hesap yönlendirme: Bu yolda, bir kimseye ait kimlik numarası ve kart bilgileri öğrenildikten sonra bankaya başvurularak kartın adresi değiştiriliyor. Kaybolma bahanesi ile yeniden gönderilmesi istenerek kart dolandırıcıya geçiyor. İnternetin gelişmesiyle ülkemizde kredi kartı dolandırcılığı mevcutta artış durumundayken son zamanlarda Türk uyruklu vatandaşlarımızı yurtdışı kredi kartı dolandırıcılığı adı altında yabancılarda dolandırmaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu ve Unsurları 

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu Türk Ceza Kanunu 245.maddesine göre banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması olarak düzenlenmiştir. İlgili maddenin birinci fıkrasında, başkasına ait kredi kartının ele geçirilip kart sahibinin rızası olmaksızın kartı kullanarak yarar sağlamak düzenlenmiştir. Bu fıkra kapsamına giren suçlarda etkin pişmanlık hükümleri uygulama alanı bulacaktır. Fakat, kanun birtakım kişileri cezadan muaf tutmuştur. Bunlar: 

Kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunu;

-Haklarında ayrılık kararı verilmiş eşlerden birine karşı,  

-Aynı konutta birlikte yaşayan kardeşlerden birine karşı, 

-Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlâtlığın zararına suçu işleyen akrabadır. Başkasına ait kart bilgileri ile sahte kredi kartı üretmek, satmak, devretmek, satın almak ikinci fıkrada, bu sahte kartı kullanmak yoluyla yarar sağlamak ise maddenin üçüncü fıkrasında öngörülmüştür.  

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası

Türk Ceza Kanununda kredi kartı dolandırıcılığı cezası için hapis ve adli para cezaları öngörülmüştür. Bu cezalar suç oluşturan eyleme göre farklılık göstermektedir. 245.maddeye baktığımızda “Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. 

Kredi kartı dolandırıcılığı cezası başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.  

Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” öngörülmüştür. Ancak birinci fıkrada yer alan eylemlerin haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden biri tarafından, üstsoy-altsoy ya da bu derece kayın hısımlarından birinin, evlat ya da evlatlığın veya aynı konutta birlikte yaşayan kardeşlerden biri tarafından işlenmesi halinde cezaya hükmolunmayacaktır.  

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı? 

Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları; kişiler öncelikle bu mağduriyeti yaşamamak için birtakım tedbirler almalılar. Sözgelimi alışverişi internetten yapmanız halinde, güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmamalı ve kart ve kimlik bilgilerinizi paylaşmamalısınız. İnternet alışverişinizi 3D Secure güvenlik işlemi ile yapmalısınız. Eğer kredi kartınızı bir başkası tarafından kullanıldığını düşünüyor iseniz, ilk olarak kartınızın ait olduğu bankaya haber vererek kartınızı kapattırmalısınız. Böylece kartınızın daha fazla kullanılmasını önlemeniz mümkündür. Bundan sonraki aşama ise yalıpan harcamalara itiraz etmenizdir. Eğer itiraz etmezseniz borcu kabul ettiğiniz anlamına gelecektir. Ayrıca kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları polis veya Cumhuriyet Savcılığına yazılı olarak şikayetlerini bildirmeliler.  

İzinsiz Kredi Kartı Kullanımı Şikayet Süresi Ne Kadardır 

İzinsiz kredi kartı kullanımı şikayet süresi var mıdır, ne kadardır? 5464 sayılı kanun uyarınca kart sahipleri “kartın kaybolması, çalınması veya iradesi dışında gerçekleşmiş herhangi bir işlemi öğrenmesi halinde kart çıkaran kuruluşu derhal haberdar etmek zorundadır.” Bunun dışında kredi kartının kötüye kullanımı amacıyla izinsiz kredi kartı kullanımı şikayet süresi bulunmamaktadır. Şikayete bağlı bir suç değildir. Cumhuriyet savcısı tarafından re’sen soruşturulacaktır.   

Yurtdışından Kredi Dolandırıcılığı Nasıl Şikayet Edilir? 

Yurtdışından kredi dolandırıcılığı internetten yapılan alışverişler, kart kopyalama gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Gönderilen bir mail’e tıkladığınız anda bile kart bilgilerinizin kopyalanması mümkün olabilmektedir. Eğer yurtdışından kredi kartı dolandırıcılığı suçunun mağduru iseniz, kartınızın ait olduğu bankaya yazılı olarak itirazda bulunmalısınız. Böylece banka harcamanın yapıldığı yere şikayeti iletilecek ve iptal ve iade sürecini başlatacaktır. Türkiye’de bulunan dolandırıcılık vakkaları için yukarıda yapılacakları belirttik fakat yurtdışından kredi kartı dolandırıcılığı mağdurlarındansanız uzman bir bilişim avukatı ile iletişime geçin.

Banka Ve Kredi Kartı Arasındaki Fark Nedir? 

Banka ve kredi kartı arasındaki fark; günümüzde oldukça fazla insan karıştırmaktadır. Banka kartı ve kredi kartı arasındaki farktan bahsedelim. Kredi kartı kredi sistemi ile çalışır. Yani kartın ait olduğu bankadan borç alır ve düzenli olarak ödemesini yaparsınız. Kredi kartı limiti ise bankanın size borç olarak vermiş olduğu miktarı ifade etmektedir. Borcunuzun hangi tarihte, hangi faiz oranıyla ne şekilde ödeyeceğiniz ise kredi kartını alırken imzalamış olduğunuz sözleşmede belirlenir. Banka kartı ise kartın ait olduğu bankada açtırmış olduğunuz hesap kartıdır. Bu hesap vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı olabilir. Banka kartı ile alışveriş yapabilmeniz için kart hesabınızda para bulunması gerekmektedir. Dolayısıyla kredi kartında olan taksit ödeme imkanı banka kartında bulunmamaktadır. Eğer hesabınızda para yoksa banka kartı ile harcama da yapamazsınız. 

18 yaşını doldurmuş reşit kimseler gelir beyan eden belgeleri ile kredi kartı alabilmektedirler. Kredi kartıyla nakit avans da çekebilmektesiniz. Kredi kartı ile harcamalar daha sonra bankaya ödenmek şartıyla yapılmaktadır. Ancak banka kartıyla harcamalar, kendi hesabınıza yatırmış olduğunuz size ait olan para ile yapılmaktadır. Yani kredi kartı borcunuzu ödememeniz halinde borcunuza eklenecek faiz, banka kartında söz konusu olmaz. Çünkü banka kartı ile yapılan harcamalar borç değil, kendi hesabınızdaki paradır. Kredi kartınızın bir harcama limiti olduğunu söylemiştik. Peki banka kartında limit var mıdır? Hayır, banka kartında yalnızca sizin yatırmış olduğunuz para ile harcama yapılır, belirlenmiş bir limit yoktur. Kredi kartı için yıllık ücret ödenirken banka kartı için kart ücreti değil, hesap işletim ücreti alınır.

Kredi kartı dolandırcılığı cezası hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ve yurtdışı kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları arasındaysanız sizde bize veriğimiz iletişim numarasından ulaşabilirsiniz. (0212) 679 32 53

Aşağıdaki linklere tıklayarak konu ile ilişkili makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Ters İbraz (Chargeback) Nedir

Yayım tarihi: 13 Ağu 2018