(0212) 679 32 53

Özgür İnternet Ansiklopedilerinin Hukuki Sorumlulukları

Özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları konusunda açıklamamız gereken ilk kavram “internet ansiklopedisi” kavramıdır. İnternet ansiklopedisinin bir diğeri adı da çevrimiçi ansiklopedidir. İnternet ansiklopedileri, adından da anlaşılacağı üzere internet üzerinde erişilebilen ansiklopediler olarak karşımıza çıkarlar. Bu ansiklopedilerle, klasik ansiklopedilerde yer alan bilgiler internet ortamında paylaşılmaktadır. Aynı zamanda güncel olaylar ve daha detaylı bilgiler de çevrimiçi ansiklopedilerde bulunmaktadır. Söz konusu ansiklopedi bir tane değil birden fazla olmakla beraber bunlardan en çok kullanılanı ve dünyaca bilineni Wikipedia’dır. Tıpkı Wikipedia gibi bazı ansiklopediler gönüllü ve ücretsiz olmakla beraber bazıları ise ücretini ödediğiniz takdirde görünür. Yani yapılan ödeme sonucunda bu internet ansiklopedisine erişmek mümkün olmaktadır.

 

Özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları elbette ki mevcuttur. Yani bu web sitelerinin herhangi bir denetime tabi olmadığını düşünmek mümkün değildir.  Özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları denildiği zaman akla ilk gelen düzenleme, 5651 sayılı Kanun’dur. Bu kanun ile birlikte internetten yapılan yayınlar düzenlenmekte ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmektedir ki kanunun adı da bunu işaret etmektedir. İlgili kanun çerçevesinde bir yayın eğer kişilik hakkını ihlal ediyorsa veya yayının içeriği suç teşkil ediyorsa bunun hakkında hukuki işlem başlatılabilecektir. Örneğin bir videonun veya fotoğrafın müstehcen nitelik taşıması halinde ilgili merciilere başvurulması üzerine söz konusu siteye erişimin engellenmesi mümkün olabilecek veya bu içeriğin internetten kaldırılması konusu gündeme gelecektir. Tıpkı bunun gibi  özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları kapsamında da bir suçun veya kişilik hakkı ihlalinin varlığı halinde hukuki yollara başvurulabilecektir. Bir çevrimiçi internet ansiklopedisi eğer içeriğiyle suça sebebiyet veriyorsa ya da hak ihlali gerçekleştiriyorsa önceden TİB ile şimdi ise BTK aracılığı ile bu siteye erişimin engellenmesi mümkün olabilecektir.

 

Özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları kapsamında bir kimse veya kurum zarar gördüğünü ya da kişilik hakkının saldırıya uğradığını iddia ediyorsa 5651 sayılı Kanun’da belirtilen maddeler uyarınca hareket etmeli ve söz konusu site hakkında hukuki işlem gerçekleştirmelidir. Çünkü neticede internet ansiklopedilerini her gün milyonlarca kişi kullanmakta ve bu da mevcut bir zarar varsa bunun daha da çoğalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple  özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları çerçevesinde bu sitelere erişimin engellenmesi veya içeriğin kaldırılması ve zarar varsa sorumlu kimselere bunun tazmin ettirilmesi için mutlaka bilişim hukuku alanında hizmet vermekte olan bir bilişim avukatına danışılmalıdır.

 

Wikipedia İnternet Ansiklopedisi Neden Kapandı ?

Geçtiğimiz günlerde en çok konuşulan ve gündemde olan konulardan birisi de Wikipedia internet ansiklopedisine erişimin engellenmesidir. Peki Wikipedia internet ansiklopedisinin kapanmasının nedeni ne ? Wikipedia, dünya çapında kullanılmakta olan, en çok bilinen ve en kapsamlı olan internet ansiklopedilerinden birisidir. Wikipedia’da bulunan bir bilginin birçok farklı dile tek bir tuşla çevrilebiliyor oluşu ve var olan bilgilerin sıklıkla doğru olması onun güvenilirliğini ve dolayısıyla kullanıcı sayısını da arttmıştır. Fakat geçtiğimiz günlerde ülkemizde Wikipedia’ya erişim engellenmiş ve bu durum kişilerde merak konusu haline gelmiştir. Wikipedia’nın kapatılması olayı Twitter’da dakikalar içerisinde trendtopic oldu ve herkes siteye erişimin neden engellendiğini merak etti.

 

Wikipedia’nın Kapanma Nedeni

 

Wikipedia’ya erişimin kapatılması ile ilgili henüz net bir açıklama bulunmamaktadır. Bu konuda resmi makamlar bir açıklama yapmamışlardır. Yapılan birtakım açıklamalara göre bir terör örgütü ile Türkiye’nin aynı zeminde gösterilmesine neden olan içeriklerin kaldırılmaması ve bunun aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması sebebiyle erişim engelinin geldiği söylenmektedir. Türkiye, Wikipedia’ya karşı birkaç talepte bulunmuş olup yetkili kimseler bu talepleri onaylamadığından dolayı Türkiye’nin de böyle bir tedbir aldığı söylenmektedir. Yapılan açıklmaya göre eğer Türkiye’nin istediği talepler yerine getirilirse Wikipedia’ya erişimin yeniden açılması mümkün olacaktır. Türkiye’nin belirttiği talepler ise şunlardır: Wikipedia’nın ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun hareket etmesi, mahkeme kararlarını uygulaması ve Türkiye’de yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olunmaması. Ancak bu taleplerin yerine getirilmesi durumunda Türkiye’de Wikipedia erişime açılacaktır.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sorgulama sayfasından Wikipedia’ya bakıldığı zaman ise bu site hakkında “idari tedbir” uygulandığına dair bir açıklama mevcuttur. Söz konusu idari tedbir, 5651 sayılı Kanun çerçevesinde yapılan inceleme ve denetlemeler sonucunda konulmuştur da denilmektedir. Dolayısıyla daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi  özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları kapsamında bu ansiklopedilere erişimin engellenmesi mümkündür.

 

Özgür İnternet Ansiklopedilerinin Önemi

Özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları konusu kapsamında ele almamız gereken konulardan birisi de bu ansiklopedilerin önemidir. Sonuçta içinde bulunduğumuz çağ internet çağı olup insanlar birçok işlerini sanal ortam üzerinden halletmektedir. Eskiden saatlerce ansiklopedi karıştırılarak bulunulan, hatta bazen bulunamayan bilgiler şimdi saniyeler içerisinde internet ansiklopedilerinde en güncel halleriyle bulunabilmektedir. Dolayısıyla internet ansiklopedilerinin sağladıkları bu kolaylıklar, onları daha önemli hale getirmiştir.

 

Zamanı iyi kullanmanın büyük önem arz ettiği şu günlerde, internet ansiklopediler kişilere pek çok kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle Wikipedia bu anlamda en çok kullanılan çevrimiçi ansiklopedilerden birisidir. Var olan bilgilerin çoğunlukla güncel olması, ayrıntıların var olması ve başlıklar halinde düzenli bir şekilde sayfanın hazırlanması kişilere büyük zaman tasarrufu sağlamaktadır. Aynı zamanda aranan konuyla ilgili detaylı başka bilgiler almak isteyen kişiler için genellikle sayfanın en alt kısmında buna dair de linkler bulunmaktadır. Böylece tek bir linke tıklayarak konudan konuya geçmek mümkündür. İnternet ansiklopedileri, konuyu bir bütün olarak görmeyi sağlamakla beraber aynı zamanda farklı dil seçeneklerine de sahiptir. Yani Türkçe yazılmış bir yazı tek bir tıklama ile ingilizceye, arapçaya, ispanyolcaya ve farsçaya çevrilebilir. Elbette saymış olduğumuz dillerin dışında başka dillere de çeviri yapılması mümkündür. Ayrıca özellikle Wikipedia’da yabancı kelimelerin okunuşları bile yanında verilmekte veya eskiden nasıl yazıldıkları belirtilmektedir. Böylece kişiler, umduklarından daha çok bilgiye kısa bir süre içerisinde ulaşabilmektedirler.

 

Özgür İnternet Ansiklopedilerinin Güvenilirliği

Özgür internet ansiklopedilerinin hukuki sorumlulukları konusu altında değinmemiz gereken son nokta da bu ansiklopedilerin ne kadar güvenilir olduğudur. Elbette internet ortamında yayınlanan her şeye tam manasıyla güvenilir dememiz mümkün değil. Çünkü internet ortamı suistimal edilmeye çok müsaittir. Bu nedenle kişilere yalan yanlış bilgilerin aktarılması mümkündür. Fakat bunu her türlü çevriçi ansiklopedi için söyleyemeyiz. Sıkça bilinen ansiklopedilerde genellik hatalı bilgiye çok fazla rastlanmadığından dolayı bunların daha güvenilir olduğunu belirtebiliriz. Fakat yine de öğrenilen her bilgiye hemen güvenmek doğru olmayacaktır. Her ihtimal düşünülerek bu bilgilerin doğru olup olmadığı başka ansiklopedilerden de teyit edilirse çok daha faydalı olacaktır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply