(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Paket Tur Sözleşmeleri

Ulaşım teknolojisinin artması ve devletler arası sınırların daha şeffaf hale gelmesi ile birlikte hem yurtiçi hem de yurtdışı kapsamında tatil turları düzenlenmektedir. İnternetin de yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar söz konusu turları ekonomik yoldan kısa sürede satın alabilmektedirler. Bu turlar aracılığıyla tek bir yere gidilebildiği gibi birden fazla yerde seyahat edip konaklamak da mümkün olmaktadır. Çoklu seyahat ve konaklama hizmetinden yararlanmak için ise paket tur sözleşmeleri imzalanarak taraflar arasında karşılıklı bir anlaşmanın var olması gerekmektedir.

 

Bu sözleşmeler içerisinde satış, konaklama ve ulaştırma konularına dair bütün detaylar, sorumluluklar ve bilgiler yer almak zorundadır. Sözleşmenin imzalanması sonucunda, tüketici konumunda olan taraf ücreti ödeme ve belirlenen sürelerde belirlenen noktalara gelerek seyahate katılma gibi sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Satıcı ve organizasyonu düzenleyen tarafta olanlar ise daha büyük sorumlulukları yüklenmektedir. Müşterilerin güvenliği, konforu, vaatlere uygun zamanda ve paket dahilinde yer alan bütün hizmetlerle birlikte ulaşımın ve geri dönüşümün sağlanması gibi çok sayıda unsur satıcı tarafın yükümlülüğüne bırakılmıştır. Paket tur kapsamında tüketicinin onayı alınmadan kesinlikle bir değişikliğe gidilmesi söz konusu değildir. Böyle bir durum olması halinde tüketici kanunlara dayanarak ilgili makamlara şikayette bulunma ve hakkının iadesini talep etme gibi girişimlerde bulunabilecektir.

 

Paket Tur Sözleşmeleri Tanımının Hukuki Durumu

Paket tur hizmetini bir ürün gibi kabul edecek olursak, üründe herhangi bir kusur olması, tüketicinin beklediği verimi alamaması, vaat edilen özelliklerden bir tanesinin dahi bulunmaması durumlarında iade ve ücret talep etme hakkı ortaya çıkacaktır. Paket turlarda da kalınacak yerler, konaklama süreleri, yolculuk süreleri, şartları, konforu, gidilecek şehirler veya ülkeler gibi çeşitli vaatlerde bulunulduğu üzere bunlardan herhangi birinde dahi eksiklik oluşması hizmetin kusuru olarak kabul edilerek tüketicinin yasal yollardan hakkını aramasına imkan verecektir. Paket tur sözleşmeleri kapsamında bütün hizmet bilgileri ve düzenleyici firmaya ait yükümlülükler belirlendiği sürece, tüketicinin haklarını elde etmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmayacaktır. Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ortaya çıkmaktadır. Sözleşmelerin iyi incelenmesi ve bulunması gereken bütün unsurların bulunup bulunmadığına dair değerlendirmenin yapılması tüketici açısından yararlı olacaktır. Bu tarz bir ihmalden ortaya çıkacak mağduriyetler ne yazık ki hukuki çerçevede bir anlam ifade etmeyecektir.

 

Sözleşmenin paket tur kapsamında değerlendirilebilmesi için birden fazla hizmetin aynı anda gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Elbette söz konusu hizmetlerin de tur kapsamına alınabilecek turistik özellikte olması gerektiği de açıktır. Ayrıca bu özelliklere sahip ve paket tur sözleşmesi tanımına uygun olan hizmetlerin bir günlük süreyi aşacak uzunlukta olması veya satın alanların konaklama ihtiyacını da karşılaması gerekmektedir. Aksi halde sözleşme çok farklı bir kategoriye girecektir. Hukuki tanımlar açısından farklı tanımlar ortaya çıkacak ve yükümlülükler de buna göre değişecektir.

 

Doğru düzenlenmiş bir sözleşmede her şeyden önce kimlik ve iletişim bilgileri eksiksiz yer almak zorundadır. Buna ek olarak tur kapsamında gidiş ve dönüş zamanları, buluşma noktaları gibi bilgiler de net olarak belirtilmek zorundadır. Turun hangi güzergahlar takip edilerek tamamlanacağı, bu esnada gerçekleştirilecek aktiviteler, konfor seviyesi, yemek hizmetleri, ek masraf oluşturacak ve talebe göre alınabilecek diğer hizmetlerin tarifi gibi bilgiler de açık bir şekilde ortaya konulmalıdır. Tarafların kusuru halinde ortaya çıkacak haller ve sözleşmenin hangi durumlarda hükmünü yitireceği de doğru düzenlenmiş paket tur sözleşmeleri açısından zorunlu özellikler arasında yer almaktadır. Sayılan bilgilerin yer aldığı sözleşmelerde herhangi bir sorun halinde kişilerin hakkını araması kolaylaşacaktır. Paket Tur Sözleşmeleri

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply