(0212) 679 32 53

Şirketlerde Hukuki Danışmanlık

Şirketlerde Hukuki Danışmanlık

Hukuki danışmanlık hizmetlerinde amaç şirketinizin tüm işlerinin düzgün bir hukuki süreçte ilerlemesidir. Şirketlerde hukuki danışmanlık ile şirketinizde gerekli hukuki denetimlerin yapılması ve incelenmesi sağlanmaktadır. Şirketinizde belgeler ve şirket işleyiş sürecinin sağlıklı olup olmadığı incelenmektedir. Hatalı uygulamaların düzeltilmesi ve mevcut olmayan belgelerin hazırlanması gibi şirketiniz ve şirket geleceği açısından en önemli konuların sağlıklı bir şekilde işlemesi için şirketlerde hukuki danışmanlık hizmeti verilmektedir. Yapacağınız tüm sözleşmelerde sizin lehinize olabilecek durumları şirketlerde Hukuki Danışmalık hizmeti veren hukuk büroları sayesinde öğrenebilirsiniz. Sürekli olarak alınan şirketlerde hukuki danışmanlık şirketinizin her gün güvence altında olması demektir. Hukuki her tür işlerinizi yakından inceleyen şirketlerde hukuki danışmanlık sağlayan hukuk firmaları şirketinizin geleceği aşısından çok önemlidir.

 

Anonim Şirketlerde Sözleşmeli Avukat Bulundurma Zorunluluğu

Anonim şirketlerde sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu 1136 sayılı avukatlık kanunu ile getirilmiştir. Anonim şirket olduğu halde sözleşmeli avukat bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmeyenler sözleşmeli avukat bulundurmadıkları her ay için asgari ücretin 2 aylık brüt tutarı kadar para cezası ödemektedir. Esas sermaye miktarı 250.000 TL ve üstünde olan anonim şirketler sözleşmeli avukat bulundurmak zorundadırlar. Esas sermayesi 250.000 TL ve üzerinde olan anonim şirketler, 1136 sayılı Kanun’un 35. maddesinin üçüncü fıkrasında öngörülen davaya ait, evrakı düzenleme, davayı bizzat açma ve takip etme haklarını, ancak sözleşmeli avukatları aracılığıyla kullanabilmektedir.
Esas sermaye miktarı 250.000 TL’nin altında kalan anonim şirketler için ise sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Yukarıda belirtildiği üzere, kayıtlı sermaye sistemini benimseyen kapalı anonim şirketlerde de, sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğunun aranmayacağı değerlendirilmektedir. Bu itibarla, esas sermayesi 250.000 TL’nin altında kalan anonim şirketler ile kayıtlı sermaye sistemini benimseyen kapalı anonim şirketler, şirket tüzel kişiliği adına açılacak davaların evrakını yetkili organları eliyle düzenleyebilir, davayı bizzat açabilir ve takip edebilirler. Bu yüzden de şirketlerde hukuki danışmanlık sağlayan hukuk ve danışmanlık hizmeti firmalarıyla çalışmak gerekmektedir.

 

Danışman Avukatın Şirketlere Faydası

Danışman avukatlar her tür şirketin ihtiyacıdır. Düzenlenmesi gereken sözleşmeler, belgelerin uygunluğu, kanunen mevcut olması gereken belgeler ve şirket davaları gibi birçok konuda fayda sağlamaktadır. Şirketin işleyişi ile ilgili oluşan veya oluşabilecek problemlerle ilgili bilgi veren, alanında uzman bir avukatla çalışmak şirketinizi olumlu yönde etkilemektedir. Bu gibi işlerde başvurmanız gereken alanında uzman avukatlar veya bu avukatları bünyesinde barındıran hukuk ve danışmanlık hizmetleri veren kuruluşlardır. Müşterilerinizle yapacağınız sözleşmeleri düzenleyip uyarlamaktan hisse devri işlemlerine kadar şirket içinde ihtiyaç duyulan her tür yasal süreçlerle ilgilenen avukatlar günümüzde her şirkette bulunması gereken kişilerdir. Bir şirketin geleceği açısından yasal şartlara uygunluğu büyük bir önem arz etmektedir. Şirketiniz adına açılması gereken dava, icra takibi gibi durumlarda alanında uzman bir avukattan danışmanlık hizmeti almanız işlerinizi kısa sürede halletmenizi sağlamaktadır. Şirketlerde hukuki danışmanlık

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply