(0212) 679 32 53

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası sonucunda, kazaya karışanların canı veya vücut bütünlüğü yanında, maddi zararlar da meydana gelmektedir. Trafik kazalarının sonucunda oluşan maddi ve manevi zararları tazmin etme hakkınız vardır. Bu haklar konusunda çeşitli başlıklar sıralanmıştır. Destekten yoksun kalma tazminatı, cenaze ve defin giderleri, vefat edenin, vefatı anına kadar yapılan tedavi giderleri ve diğer masraflar, kazaya karışan aracın uğradığı hasara ilişkin maddi tazminat gibi konuların yanında alt başlıklar açılabilir. Kaza sonucunda, ölüm hadisesi yaşayan şahsın bakmakla yükümlü olduğu kişilerin talepte bulunabileceği destekten yoksun kalma maddi ve manevi başlıklar altında karşılanabilir. Trafik kazası tazminatı talebinden faydalanabilecek kişiler birinci derece yakınlığı bulunan ailesidir. Ölen kişinin eşi, anne ve babası, varsa çocukları ve varsa kardeşleridir.

 

Vefat eden kişinin bakmakla yükümlü olduğu ve bizzat bakımını üstlendiği kişiler varsa, akrabalık bağı olmaksızın aldığı desteği ispat ederse, bunu tazmin edebilir. Kaza esnasında vefat eden çocuk ise, anne ve babası, çocuğun ileriki yaşlarında kendilerine destek olacağı nedeniyle de destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunabilirler. Trafik kazası tazminatı hesaplanırken, ölen çocuğun yaşı ile ileride destek olabileceği kişilerin yaşı hesaplanarak, diğer etkenler değerlendirilerek tazmin edilir. Trafik kazası sonucu ölen kişinin tedavi giderleri ve hastane masrafları yine tazmin edilebilir. Son çıkan yasalar gereği ülkemizde her türlü trafik kazası yaralanmalarını SGK üstlenip, karşılamaktadır. Ölümle sonuçlanan kazalarda, açılan davanın yapısına göre, ölen kişinin yakınları tüm masrafları karşı taraftan talep, tazmin edebilirler. Kaza tazminatı kapsamında, ölen kişinin yakınları cenaze işlemleri ve defin giderlerini talep edebilirler.

 

Tüm defin giderleri, cenazenin başka bir yere taşınmasını gerektiren zorunlu hallerdeki masraflarla, yemek giderleri ve hatta kefen masrafını bile tazmin edebilirler. Yasalarca tespit ve tahsis edilen genellikle 1000- 2000 tl arasında olan cenaze giderleri, trafik kazası tazminatı kapsamında şayet daha fazla masraf yaptığı ispatlanırsa bedelin tamamını talep edebilir. Manevi tazminat davası, ölümlü trafik kazası sonuçlu olaylarda ölenin yakınlarının, ölüm nedeniyle yaşadığı üzüntü ve ıstırabın bir nebze olsa tatmin edilebilmesi amacı ile yasalar tarafından düzenlenmiş bir tazminat türüdür. Ölümlü trafik kazası nedeniyle talep edilen manevi tazminata ilişkin takdir, hakime verilmiştir. Dava ile ilgili hakim, maddi tazminata ilişkin karar verirken, dosyaya sunulan raporlar ve diğer maddi deliller doğrultusunda hareket etmek zorundayken, ölümlü trafik kazası sonucunda manevi tazminat konusunda, hakim karar verme serbestisine sahiptir. Hakim, keyfi bir şekilde karar veremez. Dosyaya bakan hakim, davalı ve davacı tarafların şartlarını, ölümlü trafik kazasının ve neticesinde gerçekleşen vefatın ilgililere etkisi gibi konuları inceleyerek adil şekilde uygun tazminata hükmedecektir. Yaralanmalı trafik kazalarında ise, her kaza kendi içerisinde değerlendirilmek üzere, tedavi giderleri ve hastane masrafları, manevi tazminat, iş göremezlik tazminatı gibi konularda tazminat talep edebilir.

 

Trafik Kazası Tazminatında Zamanaşımı

Trafik kazası tazminatı konusunda, ceza kanununda öngörülen zamanaşımı süreleri TCK hükümlerinin madde 66 hükmüne göre belirlenecektir. Buna göre zamanaşımı süresi;

 • Ölümlü trafik kazalarında, 15
 • Yaralamalı trafik kazasında, 8
 • Hem ölü hem yaralı varsa, 15 yıldır.

 

Trafik Kazası Ölüm Tazminatı Nasıl Alınır?

Trafik kazalarında tazminat alabilmek için direkt müracaat edebilir. Tazminat hukuku çok hassas, hesaplama yöntemleri karmaşık olduğundan, tamamını bilmek mümkün değildir. Sigorta şirketlerine aşırı maddi külfet getirmesinden dolayı, bazı sigorta şirketlerinin ödeme konusunda aşırı direnimleri, gereksiz evrakları istemeleri veya az ödemeye gitmeleri sebebiyle, profesyonel yardım almaları önerilir. Trafik kazası tazminatı

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

5 Responses

 1. Mehmet

  İyi günler gecen gün motorsiklet kazası yaptim ehliyetim herşeyim var bu konuda rahatim bizim köyde alt yapi çalışmaları yapiliyor belediye iş güvenliği almamiş büzleri yol kenarlarına koymuşlar ve hic bi önlem almamislar bende seyir halindeyken hakimiyetimi kaybettim ve büze carptim ayak bileğim kırıldı acilde bana sorduklarnda düştüm dedim oradaki raporu degistirp maddi manevi tazminat davası acabilirmiyim ve sonuç ne olur sahitlerim var sygilarimla

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba,

   Tanıklarınız var ise belediye ve sorumlulara karşı maddi/manevi tazminat davası açmalı ve delillerinizi sunmalısınız.

   Bunun için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Esendal Altunbaş

  Ben motosikletli bir trafik kazasına karıştım.Benim tali yoldan kapalı kasa kamyonet ile ana yola çıkarken olmuştur. Kaza yağışlı bir günde motosikletin fren yapması sonucu, arkadaki yolcunun yere düşmesi, motosikletin sürücü ile birlikte geliş istikametine ters yöne dönerek düşmesi şeklinde olmuştur.Kaza çarpışma şeklinde olmamıştır.Kamyonet te kaza sonrası motosikletin yanına paralel şekilde yanaşmıştır.
  İlk kaza raporu kamyonete asıl, motosiklete ise tali suçlu şeklinde olmuştur.Mahkeme halen devam etmektir.Ben, kazada yaralanan komaya giren, iyileşen yolcunun sigortadan çalışamadığı günler için para almasını, manevi tazminat almasını istiyorum.Senelerdir zorunlu trafik sigortası için para yatırdım. Bunu nasıl alabilir? Selamlarımla.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba,

   Maddî tazminat ve tedavi giderleri için sigorta firmasına karşı talepte bulunabilirsiniz, manevi tazminat içinse mahkeme kararı gerekecektir.

   Bunun için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  2. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, trafik kazalarında kusurlu taraftan maddi ve manevi tazminat alınabilir. Tüm bu süreci tek başınıza yürütmeniz zor bir durum. Bir avukattan hukuki destek alarak sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla

Leave a Reply