Aile Avukatı
()

Medeni Hukukun bir alt dalı olan Aile Hukuku aile ilişkilerini düzenlemektedir. Aile hukukuna ilişkin ve genellikle emredici nitelikte olan hükümler Medeni Kanun’da yer almaktadır. Aile toplumun en temel yapı taşıdır. Aile kavramı toplumda büyük bir yere sahip olduğu için aile ilişkileri kanunda emredici hükümlerle katı bir şekilde düzenlenmiştir. Örnek vermemiz gerekirse evlenme sıkı şekil şartlarına tabi tutulmuş ve bu şartlara uygun olarak yapılmayan evlilikler batıl (hukuken geçersiz) sayılmıştır. Yine aynı şekilde boşanma için de sıkı şekil şartları öngörülmüş ve ancak mahkeme kararıyla gerçekleşebileceği düzenlenmiştir. Aile hukukuna ilişkin konularda dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bu sebeple iyi bir aile avukatından destek almak faydalı olacaktır. Aile avukatı; aile hukuku özelinde uzmanlaşmış, aile hukukuna ilişkin konulara hakim ve mevzuatı iyi bilen avukatlardır. Aile hukukundan doğan uyuşmazlıkları en sağlıklı ve hızlı şekilde çözüme kavuşturmak için çalışırlar.

Aile Hukuku İçerisinde Neleri Barındırır?

Aile hukuku, Medeni Kanun içerisinde evlilik, hısımlık ve vesayet olmak üzere üç ana başlık altında düzenlenmiştir. Aile hukukunun içerisinde yer alan konu başlıkları şu şekildedir:

 • Nişanlılık
 • Evlenmenin koşulları ve hükümleri
 • Boşanmanın şartları ve sonuçları
 • Eşler arasındaki mal rejimi
 • Soybağının kurulması
 • Tanıma ve babalık hükmü
 • Evlat Edinme
 • Velayet
 • Vesayet
 • Kayyımlık
 • Yasal danışmanlık
 • Nafaka türleri

Aile hukuku nişanlanmadan başlayıp evlilik birliğinin sonlandırılmasına kadar çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Evlilik birliğinin sona erdirilmesi yani boşanmanın gerçekleşmesiyle söz konusu olacak nafaka davaları ve müşterek çocuk var ise velayet davaları da gibi konularda aile avukatına başvurulur.

Aile Hukuku Davalarıyla Kim İlgilenir?

Türk Hukuku’nda tarafların avukatlar aracılığıyla temsil edilmesi zorunluluğu getirilmemiştir. Taraflar aile hukukuna ilişkin hukuki uyuşmazlıkları avukat desteği olmaksızın da çözümleyebilirler. Fakat her alanda olduğu gibi hukuki meseleler de uzmanlık gerekmektedir. Aile hukukunu ilgilendiren işlerde uzman bir aile avukatına danışmak ve hukuki süreci avukat danışmanlığında yürütmek daha doğru ve hızlı olacaktır. Tecrübeli aile avukatı bilgi ve birikimleri ile herhangi bir hak kaybının önlenmesi, gerektiğinde uzlaşma yoluyla sorunların kısa yoldan çözülmesi ya da dava sürecinde müvekkilin lehine bir karar alınması için gerekli işlemleri yapacaktır.

Topo Hukuk Bürosu uzun yıllardır aile hukuku alanında tecrübeli avukatları aracılığıyla danışmanlık hizmeti vermekte ve hukuki süreçte müvekkillerine destek olmaktadır.

Aile Avukatı Ücretleri Ne Kadar?

 Her yıl Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Asgari Ücret Tarifesini Resmi Gazete’de yayınlar. Barolar Birliği tarafından belirlenen ücret asgari miktardır. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi genel hükümler bölümünde 21. Madde uyarınca ‘Avukatlık ücretinin takdirinde, hukuki yardımın tamamlandığı veya dava sonunda hüküm verildiği tarihte yürürlükte olan Tarife esas alınır.’ Aynı zamanda her şehrin barosu da tavsiye niteliğinde bir ücret tarifesi yayınlar. Durum böyle olmakla birlikte aile avukatı yapılacak işin mahiyeti, hukuki uyuşmazlığın niteliği, dava açılıp açılmayacağı ve davanın ortalama süresi gibi faktörleri dikkate alarak avukatlık ücretini kararlaştırılabilir.

Belirtmek gerekir ki, avukatın en yüksek avukatlık ücretini talep etmesi her zaman onun en iyi aile avukatı olduğu anlamına gelmemektedir. Fakat talep edilen ücretin çok düşük olması da sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına çok güven verici değildir.

 Aile Avukatı İstanbul

İstanbul nüfusu çok yoğun olan bundan dolayı da dava yoğunluğunun oldukça fazla olduğu bir şehirdir. Aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar ve davalarla sık sık karşılaşılmaktadır. İstanbul aynı zamanda mesleğinde uzman kişileri daha kolay bulabileceğiniz bir şehirdir. Bir aile avukatına ihtiyaç duyuyorsanız bilgili ve tecrübeli olduğundan emin olduğunuz ve size güven veren kişileri seçmeniz gerekmektedir.

 Aile Hukukundan Kaynaklanan Davalar Nelerdir?

Aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar Aile Mahkemesi’nde çözümlenmektedir. Aile Mahkemesi aile hukukundan kaynaklanan iş ve davalara bakmakla yükümlü, gerektiğinde hızlıca tedbir alarak ailenin ve çocuğun korunmasını sağlamakla görevli özel mahkemedir. Aile mahkemesinin bakmakla görevli olduğu davalar şunlardır:

 • Evlenmenin butlanı veya iptali davası
 • Boşanma davası
 • Boşanma protokolünün uygulanmasından kaynaklanan davalar
 • Yaş küçüklüğü, gaiplik, kısıtlılık veya bekleme müddeti nedeniyle mahkemenin evlenmeye izin vermesi davası
 • Boşanan kadının eşinin soyadını kullanmasına izin davası
 • Boşanan kadının bekleme müddetinin kaldırılması
 • Boşanma davasıyla beraber ya da boşanma davasından sonra açılan maddi ve manevi tazminat davaları
 • Nafaka davaları
 • Çocuğun velayeti davası
 • Soybağı davaları
 • Boşanmada mal paylaşım davası
 • Aile konutu şerhi davaları
 • Evlatlık edinme ve evlatlık ilişkisinin kaldırılması davası
 • Vesayet davası Aile Mahkemesinde görülen davalara örnek olarak gösterilebilir.

Aile Avukatına Başvurulabilecek Konular Nelerdir?

Aile hukuku geniş kapsamlı bir alandır. Nişanlanma, evlenme, boşanma, velayet, vesayet, soybağı veya nafaka gibi aile hukukuna ilişkin her türlü konu hakkında aile avukatına başvurabilirsiniz. Aile hukuku hükümleri genellikle emredici nitelikte olduğu için belli hukuki prosedürlere uyma zorunluluğu vardır. Dolayısıyla kişinin aile hukukunda uzmanlaşmış bir avukata danışması gerekmektedir. Avukat izlenmesi gereken yasal yolları detaylı bir şekilde müvekkiline anlatarak onu bilgilendirir. Dava açılmasını gerektiren hallerde davaya vekalet eder, dilekçe hazırlar ve davayı takip eder. Gerekli olan diğer hukuki işlemleri gerçekleştirir.

Aile Avukatının Önemi

Aile avukatları aile konularına ilişkin her türlü konuda mesleki bilgisi ışığında ve tecrübeleri doğrultusunda müvekkilini bilgilendirir. Bireylerin sahip olduğu hakları bilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde ilerletilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Hukuki işlemlerin yapılması, dava açılması ve dava takibi yapılması gibi konularda mutlaka bir avukat eşliğinde sürecin yürütülmesi gerekmektedir. Bu sayede hukuki süreç sağlıklı ve etkin bir şekilde yürütülmüş olur. Kişilerin hak kaybına uğramasının ya da birtakım zararlarla karşılaşmasının önüne geçilir.

Aile avukatı aile kavramının önemini bilen ve müvekkilinin yaşadığı sıkıntıları anlayabilen bir kişi olmalıdır. Hukuki bilgisi çok iyi düzeyde olan, tecrübeli ve aynı zamanda müvekkili ile iyi iletişim kurabilen bir avukat olmalıdır. Dava konusunu iyi temellendirmeli ve hukuki süreci titizlikle yürütmelidir.

Topo Hukuk Bürosu uzun yıllardır hukuki danışmanlık ve aile hukuku dahil olmak üzere pek çok alanda avukatlık hizmeti sunmaktadır. İnternet sitesinde yer alan iletişim bilgileri aracılığıyla ya da danışma formunu doldurarak ekibimizle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Henüz oylama yapılmadı

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

Makalemizde neyi eksik buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü