Bilişim Sistemini Engelleme veya Bozma Suçu Nedir?

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Bilişim Sistemini Engelleme veya Bozma Suçu Nedir?
Bilişim Sistemini Engelleme veya Bozma Suçu Nedir?
()

Bilişim sistemini engelleme ya da bozma suçu sistemin teknik altyapısına uygun çalışmasının bozulmasını ifade eder. Bu suç TCK 244/1’de düzenlenmiştir. Bu suçun işlenmesinde yazılım yolu kullanılır. Bilişim sistemini bozma suçunda mağduru ise sistemin kullanıcısı, işleticisi ya da sahibi olabilir. Örneğin bir e-dergi sitesi sisteminin yazılım yoluyla bozulmasından e-dergi hizmetine para ödeyen aboneler veya site sahibi zarar görecektir. 

Bilişim sistemindeki verileri yok etme veya değiştirme bilişim sistemi üzerinde hak sahibi olan kişinin sistemdeki kişisel verilerini hedef almaktadır. Bu kişisel verilerin değiştirilmesi veya yok edilmesi suç olarak belirlenmiştir. Bu anlamda bir kimse herhangi bir sosyal medya hesabınızı hackleyerek hesaba giriş yaparsa TCK 243 oluşacaktır. Fakat hesabınıza girdikten sonra fotoğraflarınızı silerse TCK 244/2 oluşacaktır.

TCK 244/2 bilişim sistemindeki verileri erişilmez kılma fiilini de cezalandırma kapsamına almıştır. Buna göre hesaba giriş yapan hacker hesabınızın şifresini ve hesaba kayıtlı e-posta adresini değiştirirse bu suç kapsamında cezalandırılacaktır. Konuyla ilgili mağdurların vakit geçmeden bilişim avukatına başvurmaları gerekmektedir. 

Bilişim Sistemini Bozma Cezası

TCK 244’te düzenlenen bilişim sistemini bozma cezası bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır. Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen kimse hakkında da aynı cezaya hükmedilecektir. 

Bir kimse şayet, bir bilişim sistemindeki verileri bozar veya yok eder, değiştirir, erişilmez kılarsa bu durumda 244/2 uyarınca cezalandırılacaktır. Bilişim sistemine veri yerleştirip, var olan verileri başka bir yere göndermek de bu fıkraya göre cezalandırılır. Bu fiiller ile işlenen bilişim sistemini bozma cezası altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıdır. 

Bilişim sistemini bozma cezası, anılan fiiller bir banka veya kredi kurumuna, kamu kurum kuruluşuna ait bir sistem üzerinde işlenirse, yarı oranında artırılır. Anılan fiiller işlenerek kişi haksız menfaat elde ederse iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar ADP’na hükmolunur. Fakat bu cezalandırmaya gidilebilmesi için menfaat sağlamanın dolandırıcılık, hırsızlık gibi başka bir suç oluşturmaması aranmaktadır. 

Bilişim Sistemini Engelleme Suçu Nasıl İspatlanır?

Bilişim sistemini engelleme suçunun ispatlanmasında dijital/elektronik deliller kullanılabileceği gibi tanıkla ispat da mümkündür. Dijital deliller sayısal bir formda depolanan delilleri belirtmektedir. Buna göre hard-diskler, telefon veya bilgisayarlar, e-postalar, internet tarama geçmişi veya veri tabanları dijital delillerden sayılmaktadır. Örneğin e-posta hesap detay bilgilerinin talep edilmesi yoluyla sisteme giriş çıkışlar öğrenilebilecektir. 

Bilişim sistemini engelleme suçunun ispatlanmasında çoğunlukla IP adresi tespit edilen failin bilgisayar hard-disklerine el konularak sisteme girip girmediği incelenmektedir. Dolayısıyla bu suçun ispatlanmasında sıklıkla dijital deliller kullanılmaktadır. Bununla birlikte şüpheli ile müştekilerin ifadesi alınacak, şüpheliye suçun itiraf ettirilmesi sağlanabilecektir. 

Bilişim Sistemini Engelleme Suçunda Zamanaşımı

Bilişim sistemini engelleme suçunda zamanaşımı TCK 66 uyarınca belirlenecektir. Bilişim sistemini engelleme, bozma suçunun cezası 5 yıla kadar hapis cezası olduğundan zamanaşımı TCK 66 uyarınca 8 yıl olarak belirlenecektir. Bilişim sistemindeki verileri bozma, değiştirme, yok etme, erişilmez kılma fiillerinin işlenmesi halinde de dava zamanaşımı 8 yıl olacaktır. 

Bilişim Sistemini Engelleme Suçu Nasıl Gerçekleşir, Türleri Nelerdir?

Bilişim sistemini engelleme suçu türlerini donanım yoluyla sistem işleyişini bozma veya yazılım yoluyla işleyişi bozma olarak saymak mümkündür. Sisteme fiziki bir etkide bulunarak işleyişin bozulması donanım yoluyla engelleme türünü ifade eder. Sistemin soyut unsurlarına yapılacak müdahaleler ise yazılım yoluyla işleyişi bozma davranışını açıklar. 

Bilişim sistemini engelleme suçu neticeli bir suç olup sistemin işleyişinin engellenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bilişim sisteminin engellenmesi suçu bu neticeyi meydana getirecek her türlü fiil ile işlenebilecek serbest hareketli bir suçtur.

Bilişim sisteminin işleyişini engelleme sistemde veri aktarımını önleyebilecek her türlü davranışı bünyesinde barındırmaktadır. Veri aktarımını önleyerek sistemde veri işlem yapılmasının kesintiye uğratılması da sistemin engellenmiş sayılması için yeterlidir. Bu anlamda verilerin kaydedilmesini, işlenmesini veya değerlendirilmesini, kullanılmasını, depolanmasını önlemek bilişim sistemini engelleme suçunu oluşturur. DDoS saldırıları (hizmeti engellemeye yönelik saldırılar) gerçekleştiren kimselerin bu suçtan cezalandırılacağı belirtilmelidir. Program verilerinin silinmesi, sistemin teknik fonksiyonuna zarar verilmesi işlemleri de bu suçu oluşturur. istemi engelleme suçunu  Bilişim sistemini engelleme suçu işlenmiştir diyebileceğimiz bir diğer hal ise veri işlem taşıyıcısının yetkilisinin tasarruf alanından uzaklaştırılmasıdır. Zira bu sayede sistemin kullanılmasına engel olunacak, işleyişi kesintiye uğratılacaktır. 

Topo Hukuk Bürosu bilişim hukukunu ilgilendiren konular üzerine uzun yıllardır yasal destek sunmaktadır. İnternet suçlarını ilgilendiren işlemleriniz için danışma formunu doldurarak veya e-posta göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Henüz oylama yapılmadı

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

Makalemizde neyi eksik buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü