ceza avukati ucretleri

Ceza Avukatı Ücreti

Ceza avukatı ücretleri hakkında bilgi verebilmek için öncelikle ceza avukatı kimdir sorusunu cevaplandırmak faydalı olacaktır. Aslında ceza avukatı olarak tanımlanabilecek bir meslek bulunmamaktadır. Fakat Ceza Mahkemelerinin görev alanına giren suçlar ve ilgili mevzuata hakim ceza davalarına giren avukatlar toplum tarafından ceza avukatı olarak bilinmektedir. Bir ceza avukatının diğer avukatlardan farkı ise ceza davaları sonucunda hapis gibi hürriyeti kısıtlayıcı bir yaptırımın mevcut olmasından ileri gelmektedir. Son derece önemli ve kişinin hürriyetine ilişkin ceza davalarında güçlü bir savunmanın, dolayısıyla uzman ceza avukatının önemi sugötürmezdir.

Ceza avukatı ücretleri Avukatlık En Az Ücret Tarifesine göre 2019 yılında:

1) Ceza soruşturması sürecinde takip edilen işler için 825 TL

2) Ağır Ceza ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde sürdürülen davalar için 5450 TL

3) Sulh Ceza Hakimlikleri ve İnfaz Hakimliklerinde takip edilen davalarda 1056 TL olarak belirlenmiştir. Ancak ceza avukatları ücretleri her ilde baroların yayınlamış olduğu tavsiye niteliğindeki ücretlendirme ile değişiklik gösterebilmektedir. Bu yalnızca en az ücret tarifesidir. İstanbul Barosu tarafından 2019 yılı için yayınlanan ücret tarifesinde:

1) Ağır Ceza ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık müdafiliği 12.200 TL iken mağdur vekilliği 9000 TL

2) Asliye Ceza ve Çocuk Mahkemelerinde sanık müdafiliği 8500 TL iken mağdur vekilliği 6200 TL

3) Sulh Ceza Hakimlikleri ile İnfaz Hakimliklerinde bu ücret 3500 TL ve

4) Disiplik Mahkemesinde 5500 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ceza Avukatı Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Ceza avukatı ücretleri baro tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple ceza avukatı ücretleri için Türkiye Barolar Birliği Başkanlığınca yayınlanan Avukatlık En Az Ücret Tarifesi ve Avukatlık Kanununa bakılması gerekir. Bununla birlikte her şehirde barolar tarafından tavsiye niteliğinde en az ücret tarifesi de belirlenmekte ve buna uygun ücretlendirmeye gidilmektedir.

Ceza avukatları ücreti belirlenirken işin niteliği, davanın görüldüğü mahkeme, bulunduğu il veya yapılan hukuki yardımın türü dikkate alınmaktadır. Kişinin ceza avukatına başvurma sebebi büroda sözlü yardım veya yalnızca dilekçeler olabileceği gibi davanın takibi için avukatlık hizmeti de olabilir. Ceza davalarında bazı durumlarda hukuki danışmanlık ihtiyacı da ortaya çıkabilmektedir. Davanın takibinde danışmanlığa ihtiyacı olanlar ceza hukuk bürolarından danışmanlık hizmeti talep edebilmektedirler. Ceza hukuku danışmanlığı ücretleri de tarifede belirlenmiş olup İstanbul Barosu’nun 2019 tavsiye niteliğindeki ücret tarifesine göre ilk 1 saat 1000 TL, sonraki saatler içinse 580 TL’dir. Elbette bu durumlarda ücretlendirme de aynı olmayacaktır. Bununla birlikte danışılan avukatın tecrübesi, bu alandaki uzmanlığı, akademik başarısı, bilgi birikimi de avukatlık ücretlerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır.

Topo Hukuk Bürosu uzman ceza hukuku avukatlarına danışmak ve ceza avukatları ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yayım tarihi: 15 Nis 2019