Çocuğu Teslim Etmeme Suçu
3.7
(3)

Çocuğu Teslim Etmeme Suçu Nasıl İşlenir?

Çocuk teslim etmeme suçu ile cezası İİK hükümlerinde öngörülmüştür. İİK 25 çocuk teslimine dair ilam icraya verildiğinde icra memurunun icra emri tebliğiyle borçlu 7 gün içerisinde çocuğu teslim etmelidir. Borçlu şayet teslim etme emrini yerine getirmezse ilam hükmünün zorla icrası söz konusu olacaktır.

Çocuğu teslim etmeme suçu dışında İİK bir de çocuğu göstermeme suçu yani çocukla şahsi münasebet tesisine muhalefeti düzenlenmiştir. 25/A maddesine göre çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilamın yerine getirilmesinin talep edilmesi üzerine icra memuru borçluya icra emri ile tebliğ edecektir. Bu icra emrinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmaması aksi halde ilamın icrasının zorla yerine getirileceği ve ilam hükmüne aykırı hareketin 341 inci maddedeki cezaya tabi olacağı belirtilecektir. Borçlu, bu emri yerine getirmemesi halinde zorla icra ile karşı karşıya kalacaktır.

Çocuğu Teslim Etmemenin Cezası

Çocuğu teslim etmeme suçu, çocuk teslimine muhalefet eylemleri için İİK 341.madde çerçevesinde yaptırım öngörülmüştür. Madde başlığı çocuğu teslim emrine muhalefetin cezasıdır. Buna göre çocuk teslimi hakkındaki ilamı, ara kararı yerine getirmeyen ya da yerine getirilmesini engelleyenler hakkında tazyik hapsine karar verilecektir. Bunun için lehine hüküm verilmiş kimsenin şikayeti aranır. Öngörülen tazyik hapsi en fazla 6 aydır. Hapsin tatkibine bağlandığı sırada ya da sonrasında borçlu ilamın veya ara kararın icrasını yerine getirirse tahliye edilecektir.

Çocuğu Geç Teslim Etme Durumunda Hukuki Yaptırım

Boşanmada çocuk teslimi çoğunlukla en büyük problemlerden birini oluşturmaktadır. Çünkü velayeti kendisine bırakılmış olan taraf çocuğu diğer tarafla görüştürmek istememekte, çocuk diğer ebeveynine gitmek istememekte, bazen de bir taraf velayeti kendisine bırakılmış olan tarafa çocuğu teslim etmemektedir.

Boşanmada çocuk teslimi, ana ile baba arasındaki anlaşmazlık sonucu söz konusu olmaktadır. Bu durum çocuğun da psikolojisini olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle çocuğun geç teslimi sonucunda uygulanacak hukuki yaptırım tarafları ve çocuğun üstün yararını zor duruma sokmaktadır. Zira çocuğun kendisine teslim edilmediği tarafın şikayeti ile İİK 341’de düzenlenen yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilecektir. Ayrıca mahkemenin bu yöndeki kararı icraya verilerek çocuğun zorla icra yoluyla alınması mümkün hale gelecektir.

Çocuğun İcra İle Teslimi Nedir?

İcra İflas Kanununa göre çocuğun teslim edilmesine muhalefet; çocuğu göstermeme, çocuğun geç teslimi, çocuğu teslim etmeme gibi eylemlerin gerçekleşmesi halinde yaptırım öngörülmüştür. Bu yaptırım kanunda çocuğun icra ile teslimi olarak öngörülmüştür. Dolayısıyla burada çocukların da bir taşınır gibi teslim edilmesi ortaya çıkmaktadır. Çocuğun teslim edileceği tarafa ‘çocuk teslim borcu’ kaydı ile haciz tutanağı düzenlenerek teslimi söz konusu olmaktadır. Bu sebeplerle söz konusu düzenlemenin pek çok mağduriyete yol açtığını söylemek yanlış olmayacaktır.

İİK 25/B maddesine göre çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam hükümlerinin icrası icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafınca görevlendirilecek olan bir uzmanın hazır bulunması suretiyle yerine getirilecektir. Uzman sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog, çocuk gelişimcisi gibi bir uzman olabilir. Bunların bulunmadığı yerlerde uzman yerine bir eğitimciyle yerine getirilir.

Çocuğun teslimi, çocuğun teslim edilmemesi suçu ve aile hukukunu ilgilendiren diğer konularda yıllardır aile avukatı olarak çalışmaktayız. Sorularınızı bize danışma formundan iletebilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 3.7 / 5. Oy sayısı: 3

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

19 Yorum. Yeni Yorum

 • Çocuğunu teslim alan ebeveyn görüşme sonunda çocuğu da teslim etmek zorunda mıdır teslim etmese yaptırımı var mı ?

  Cevapla
 • Merhaba icra kanalı ile aldığımızda alacaklı ben borçlu karşı taraf oluyor doğal olarak.teslim ederkende icra yolu ile teslim etmemi istiyor.alacaklı ben olduğumdan dolayı icra masraflarını karşı taraftan almamız mümkün mü ? İyi çalışmalar kolay gelsin.

  Cevapla
 • Benzer bişey de ben sorayım. Görmek isteyen ebeveyn çocuğunu alıyorsa velayet sahibi de görüş sonunda almak zorunda değil mi? Niye hep tek taraf alıp bırakıyor?

  Cevapla
 • Merhaba, çocuğumla şahsi ilişki tesisi davamda hakim, 1-15 Temmuz tarihleri arasında çocuğumla şahsi ilişki kurabilmeme dair bir ara karar verdi. Anne, çocuğumu kendi anne-babası ile birlikte başka bir şehre gönderdi. Bu durumda çocuğumu ikamet adresinden mi almalıyım yoksa gittikleri şehirden mi almak zorundayım? Anne nereden alacağıma dair sorularıma cevap vermiyor. Bunun benim yasal hakkım olduğunu biliyorum. Bu durumda nasıl bir yaptırım uygulayabilirim?

  Teşekkürler cevabınız için.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 11:29

   Merhaba Savaş Bey,

   Çocuk nerede bulunuyorsa oradan çocuğu teslim alabilirsiniz. Çocuğun teslim edilmemesi durumunda ise sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • *2 haftada bir cumartesi 8 saatlik çocuklarla görüşmeye izin vermeyen kişiyi icraya verdiğimiz zaman hakkımız olan kaçırdığımız 8 saati ne zaman kullanırız icra memurlarının geldiği vakit bizim görme günümüz değil ve çocukların okulu var

  *icra işleri devam ederken kaçırdığımız diğer görüşme sürelerini nasıl ne zaman kullanabiliriz

  Cevapla
  • Merhaba. Kızım ile 1 ve 15 temmuz arası görüş hakkım var. Anne telefon numarasını degiştirdiği için hem kızımla konuşamıyorum hemde kızımı alacagımı kendisine söyleyemedim. Facebook’tan kendisine msj atıyorum kızımı alacagım diye fakat bilinçli şekilde okumuyor. Bu ayın 16sınsa icradan dosya açtırdım ve tebligat gitti fakat adresi tam bilmediğimiz için tebligat geri geldi bizde hemen sokak numarasını bularak ayın 26sında tekrar hızlı tebligat gönderdik. Ayın 1de çocugu almam lazım fakat tebligat gitmesi 7 gün süre derken benim yasal hakkım 15 gün süremin üçte ikisi gidecek. Hocam bu kişinin beni çocuğumla tlf konuşturmama hakkı varmı. Adreste bulunamaz ise ne yapmam lazım. Bu kişiye tebligat bu gün yarın iletilecek ve bu kişi ben çocuğumu az göreyim diye bilinçli şekilde 7 gün içinde çocuğumu teslim etmezse ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 • Merhaba benim kızım 6 yaşında ve velayeti bende annesininde yılda 1 defa olmak şartıyla 1 ay kızımı alma hakkı var
  Yanlız kızımı zorla ve icrayla aldı ve Kızımın zorla alınışı ulusal kanallarda haber haline geldi
  Kızımı alalı 1 ay oldu ve tekrar teslim etmesi gerektiği günde teslim etmedi şuan telefonlarına ulaşamıyorum ve Kızımın nerede olduğunu bilmiyorum ne yapabilirim ?
  TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
 • Ayrılalı 6 yıl oldu kızımı her hafta cumartesi ve pazar gördüm eski eşim 5 yıl sonunda benden para talep etti bende vermedim kendi adliyede memur okulunda görmek için gittim şikayetci oldu çocuğu kaçırma teşebbüsünde bulundu dedi bende kendimi şahit ve kameralarla atladım şimdi ankaraya tayın istemiş gitmiş ben bu durumda ne yapa bilirim yeni çocuk görüş düzenlemesi nezaman yürürlüğe girer bilginiz varmı ve çocuğumu vermesse tavsiyeniz kaçıncı gösmermemede mahkemeye gideyim benden evladım 550 km uzakta

  Cevapla
 • Teşekür ederim şimdi çocukların icra yolula yeni kanun teklifi dün sanırsam meclise sunuldu nekadar zaman alır yürürlüğe girmesi acaba inanın sabredemiyorum kaç zamandır bu kanunu bekliyorum en azından anne çocuğumu vermediği zaman bir yaptırım içeriyor kanun önceden çocuğumu bir başka birileri tarafından sürükleyerek zorla haciz kaldırılmasına dayanamazdım bu konunun ne vakit yürürlüğe sokulacağı konusunda hiç bir fikrim yok önümdeki zamanı bilmem beni en azından rahatlatcak bilmiyorsanızda bir tahmin yürüte bilirmisiniz

  Cevapla
 • Tabiki görme hakkı var her iki tarafında yanlız gerçekten durum çocuk içinse gerçekten şahıslar çocuğunu görmek istiyorsa sıkıntı tabiki yok ama eşler birbirbinden ayrılmayı yediremedikleri için çocuğu aracı görüyorlar bu bendede aynısı hoşnut bir durum deyil ben eşimden ayrılalı 5 yıl oldu ve beş yıldır bi fil çocuğum görmek istemediği halde ben götürüp çocuğunu görmesini sağlıyorum ama bu hoşgörüme rağmen şahıs yani karşı taraf hala ısrarla barışalım demekte tabiki buda beni rahatsız etmekte benimde aklıma gelen bu adamın çocuğuyla ilgisi yok sadece benimle olan ilgisi bitmemiş buda gerçekten çok can sıkıcı icra yolu ne demek zorla çocuk almak zorla çocuk teslim etmek devletimiz bu konuda hassasiyetli davranıp bu çocukların bir mal gibi görülmesinden vazgeçmeleri gerek icra yolu eşya ya gelir çocuk icra yolu ne demek ya böyle saçmalık olmaz başka bir yol izlenir her şehirde pedegog eşliğinde merkezler kurulmalı burda önemli olan çocuklarımızın hayatı piskolojisi ne kadar dayanabilir bi çocuğun bu tip bi davranışa

  Cevapla
 • Ben şuan eşimle boşanma aŞamasındayım ve o kişi bir başka erkekle çocuklarımı yaşadığım yerden 1100 km uzağa kaçırıp ve mahkemenin kisisel ilişki tesisi koymasına rağmen karar aksi davranıp 5 aydır çocuklarımın sesini bile duyamadım ve daha davamız hiç görülmedi bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim tskrler

  Cevapla
 • Merhabalar, Kardeşim eşi ile 1 yıl önce boşandı. 5 yaşındaki oğlunun velayeti annede. Babanın da ayın 1. ve 3. pazar günü saat 10:00-17:00 arası görme hakkı var. (Babanın Alkol ve madde kullanımı problemleri mevcut, zaten boşanma davasında da bu konular yer alıyordu. Bir de boşanma sonrası defalarca kez tehdit ve sözlü – yazılı tacizleri sebebiyle şikayetçi olmuştuk. Bu yüzden görüşme günlerinde çocuğu belirlenmiş bir parktan alıp yine orada bize geri getiriyor. Eve gelmesini istemiyoruz) Ancak düzenli olarak gelmiyor ve saatinde teslim etmiyor. Ayrıca bizi devamlı tehdit ediyor “bir daha geri getirmem” vs gibi. Bu yüzden polis ya da bir görevli eşliğinde gününde ve saatinde alıp, teslim etmesini istiyoruz. Bunun için bizim yapabileceğimiz bir başvuru mecvut mudur?

  Cevapla
 • Çocuğun velayeti anne de
  Ben babasıyım
  Mahkeme kararu sonucuna göre Bu Hafta sonu çocuğu aldım
  Ama 3 gündür veremiyorum
  Burda yapılacak bir şey var mı

  Cevapla
 • çocugun velayeti bende annesi velayetin değiştirilmesi davası açtı. çocuk savcılıkta 2 kez (pedagog gözetiminde) annesinin kendisine baskı yaptıgına dair ifade verdi, eve gelen pedagog çocugun velayetinin babada kalması için rapor yazdı, ayrıca 9 yasındakı kızımın mahkeme huzurunda (pedagog gözetiminde) ifadesi alındı vede çocuk hiçbir şekilde annesi ile görüşmek istemediğini açık şekilde beyan etti (kendisine fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı için bu durumları mahkemede söyledi). annesi ısrarla icra yolu ile çocuğu almak istiyor telefon ile dahi çocukla görüşmüyor. çocukta gitmek istemiyor. ayrıca çocuk hastalandığı için 10 gün yatak istirahat raporu var. bu durumda çocuğu icra kanalı ile vermek zorunda mıyız

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü