Çocuğu Teslim Etmeme Suçu

Çocuğu Teslim Etmeme Suçu Nasıl İşlenir?

Çocuk teslim etmeme suçu ile cezası İİK hükümlerinde öngörülmüştür. İİK 25 çocuk teslimine dair ilam icraya verildiğinde icra memurunun icra emri tebliğiyle borçlu 7 gün içerisinde çocuğu teslim etmelidir. Borçlu şayet teslim etme emrini yerine getirmezse ilam hükmünün zorla icrası söz konusu olacaktır.

Çocuğu teslim etmeme suçu dışında İİK bir de çocuğu göstermeme suçu yani çocukla şahsi münasebet tesisine muhalefeti düzenlenmiştir. 25/A maddesine göre çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilamın yerine getirilmesinin talep edilmesi üzerine icra memuru borçluya icra emri ile tebliğ edecektir. Bu icra emrinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmaması aksi halde ilamın icrasının zorla yerine getirileceği ve ilam hükmüne aykırı hareketin 341 inci maddedeki cezaya tabi olacağı belirtilecektir. Borçlu, bu emri yerine getirmemesi halinde zorla icra ile karşı karşıya kalacaktır.

Çocuğu Teslim Etmemenin Cezası

Çocuğu teslim etmeme suçu, çocuk teslimine muhalefet eylemleri için İİK 341.madde çerçevesinde yaptırım öngörülmüştür. Madde başlığı çocuğu teslim emrine muhalefetin cezasıdır. Buna göre çocuk teslimi hakkındaki ilamı, ara kararı yerine getirmeyen ya da yerine getirilmesini engelleyenler hakkında tazyik hapsine karar verilecektir. Bunun için lehine hüküm verilmiş kimsenin şikayeti aranır. Öngörülen tazyik hapsi en fazla 6 aydır. Hapsin tatkibine bağlandığı sırada ya da sonrasında borçlu ilamın veya ara kararın icrasını yerine getirirse tahliye edilecektir.

Çocuğu Geç Teslim Etme Durumunda Hukuki Yaptırım

Boşanmada çocuk teslimi çoğunlukla en büyük problemlerden birini oluşturmaktadır. Çünkü velayeti kendisine bırakılmış olan taraf çocuğu diğer tarafla görüştürmek istememekte, çocuk diğer ebeveynine gitmek istememekte, bazen de bir taraf velayeti kendisine bırakılmış olan tarafa çocuğu teslim etmemektedir.

Boşanmada çocuk teslimi, ana ile baba arasındaki anlaşmazlık sonucu söz konusu olmaktadır. Bu durum çocuğun da psikolojisini olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle çocuğun geç teslimi sonucunda uygulanacak hukuki yaptırım tarafları ve çocuğun üstün yararını zor duruma sokmaktadır. Zira çocuğun kendisine teslim edilmediği tarafın şikayeti ile İİK 341’de düzenlenen yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilecektir. Ayrıca mahkemenin bu yöndeki kararı icraya verilerek çocuğun zorla icra yoluyla alınması mümkün hale gelecektir.

Çocuğun İcra İle Teslimi Nedir ?

İcra İflas Kanununa göre çocuğun teslim edilmesine muhalefet; çocuğu göstermeme, çocuğun geç teslimi, çocuğu teslim etmeme gibi eylemlerin gerçekleşmesi halinde yaptırım öngörülmüştür. Bu yaptırım kanunda çocuğun icra ile teslimi olarak öngörülmüştür. Dolayısıyla burada çocukların da bir taşınır gibi teslim edilmesi ortaya çıkmaktadır. Çocuğun teslim edileceği tarafa ‘çocuk teslim borcu’ kaydı ile haciz tutanağı düzenlenerek teslimi söz konusu olmaktadır. Bu sebeplerle söz konusu düzenlemenin pek çok mağduriyete yol açtığını söylemek yanlış olmayacaktır.

İİK 25/B maddesine göre çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulasına dair ilam hükümlerinin icrası icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafınca görevlendirilecek olan bir uzmanın hazır bulunması suretiyle yerine getirilecektir. Uzman sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog, çocuk gelişimcisi gibi bir uzman olabilir. Bunların bulunmadığı yerlerde uzman yerine bir eğitimciyle yerine getirilir.

Çocuğun teslimi, çocuğun teslim edilmemesi suçu ve aile hukukunu ilgilendiren diğer konularda yıllardır aile avukatı olarak çalışmaktayız. Sorularınızı bize danışma formundan iletebilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

12 Yorum. Yeni Yorum

 • Çocuğunu teslim alan ebeveyn görüşme sonunda çocuğu da teslim etmek zorunda mıdır teslim etmese yaptırımı var mı ?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   11 Mayıs 2019 17:00

   Merhaba Mehmet Bey,

   Çocuğu teslim etmemenin yasal yaptırımları ile karşılaşabilecektir. Makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba icra kanalı ile aldığımızda alacaklı ben borçlu karşı taraf oluyor doğal olarak.teslim ederkende icra yolu ile teslim etmemi istiyor.alacaklı ben olduğumdan dolayı icra masraflarını karşı taraftan almamız mümkün mü ? İyi çalışmalar kolay gelsin.

  Cevapla
 • Benzer bişey de ben sorayım. Görmek isteyen ebeveyn çocuğunu alıyorsa velayet sahibi de görüş sonunda almak zorunda değil mi? Niye hep tek taraf alıp bırakıyor?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   14 Mayıs 2019 12:26

   Merhaba Hakan Bey,

   Çocuğun kişisel ilişki kurmaya hakkı olan diğer eş tarafından velayet sahibine teslim edilme zorunluluğu vardır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, çocuğumla şahsi ilişki tesisi davamda hakim, 1-15 Temmuz tarihleri arasında çocuğumla şahsi ilişki kurabilmeme dair bir ara karar verdi. Anne, çocuğumu kendi anne-babası ile birlikte başka bir şehre gönderdi. Bu durumda çocuğumu ikamet adresinden mi almalıyım yoksa gittikleri şehirden mi almak zorundayım? Anne nereden alacağıma dair sorularıma cevap vermiyor. Bunun benim yasal hakkım olduğunu biliyorum. Bu durumda nasıl bir yaptırım uygulayabilirim?

  Teşekkürler cevabınız için.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 11:29

   Merhaba Savaş Bey,

   Çocuk nerede bulunuyorsa oradan çocuğu teslim alabilirsiniz. Çocuğun teslim edilmemesi durumunda ise sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • *2 haftada bir cumartesi 8 saatlik çocuklarla görüşmeye izin vermeyen kişiyi icraya verdiğimiz zaman hakkımız olan kaçırdığımız 8 saati ne zaman kullanırız icra memurlarının geldiği vakit bizim görme günümüz değil ve çocukların okulu var

  *icra işleri devam ederken kaçırdığımız diğer görüşme sürelerini nasıl ne zaman kullanabiliriz

  Cevapla
 • Merhaba benim kızım 6 yaşında ve velayeti bende annesininde yılda 1 defa olmak şartıyla 1 ay kızımı alma hakkı var
  Yanlız kızımı zorla ve icrayla aldı ve Kızımın zorla alınışı ulusal kanallarda haber haline geldi
  Kızımı alalı 1 ay oldu ve tekrar teslim etmesi gerektiği günde teslim etmedi şuan telefonlarına ulaşamıyorum ve Kızımın nerede olduğunu bilmiyorum ne yapabilirim ?
  TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
 • Merhba hocam benim çocuğum 6 yaşında yılda bir ay alma hakkım var. Şunu merak ediyorum bir kaç gün çoğumu geç teslim edersem sıkıntı olur mu olursa ne olur? Saygılarımla.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Temmuz 2019 12:47

   Merhaba,

   Çocuğu teslim etme konusunda velayet sahibi kişi ile anlaşmanız önem arz etmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü