E-ticaret Hukuku Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?

 1. Topo Hukuk
 2. E-Ticaret Hukuku
 3. E-ticaret Hukuku Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?
0
(0)

E-ticaret hukuku kişilerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri ticari işlem ve ilişkileri düzenleyen yeni bir hukuk dalıdır. E-ticarette kişiler bir araya gelmez ancak bilgisayar, telefon vb. Elektronik araçlar aracılığıyla online olarak ticari faaliyetlerini yürütürler. Özellikle alışveriş alanında kendisini öne çıkaran e-ticaret işlemleri gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu artış neticesinde e-ticaret alanında hukuki düzenlemelerin yapılması gereği doğmuş ve 6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’la bu boşluk kapatılmaya çalışılmıştır. Her ne kadar kanun ve yönetmeliklerle bu alanda hukuki düzenlemeler yapılsa da mevzuatın halen yetersiz olduğu söylenmelidir. Yeni bir hukuk dalı olan e-ticaret hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümünde bu sebeple deneyimli bir e-ticaret avukatına ihtiyaç duyulmaktadır. Zira birçok tüketici e-ticaret hukukundan haberdar oladığı için zor durumda kalmaktadır. E-ticaret girişimcilerin e-ticaret hukukuna karşı daha ilgili olmalıdır. Bu şekilde her iki tarafta mağdur edilmemiş olur. Lakin hukuku karşı olan bu ilgisizlik devam ettikçe mağduriyet kaçınılmaz olur. Bu açıdan e-ticaret hukuku avukatının ne gibi görevleri olduğunu bu makalemizde inceleyeceğiz.

E-Ticaret Hukuku Avukatının Çalışma Kapsamı Nelerdir?

E-Ticaret Hukuku Avukatı müvekkilerinin haklarını savunmak için dava açabilir. İnternet sitesini kapattırabilir ve piyasaya bir süre girilmesi yasaklanabilir. Aynı zamanda mağdur edilen kişi maddi ve manevi tazminat hakkını talep edebilir. Tüm bunların yapılması için yeni bir hukuk dalı olan e-ticaret hukuku alanında uzman kişilere ihtiyaç vardır. Donanımlı ve belli bir birikime sahip olan kişilerin talep oranı fazladır.

İnternette yapılan alışveriş yararlı olduğu kadar dezavantaja da sahiptir. Zira kullanılan site güvenilir değilse vatandaşın kartlarının şifresi ele geçirilebilir. Aynı zamanda paraları çalınıp borçlu duruma düşebilirler. Bu durumda avukatlara danışılıp kendi haklarını öğrenmeli, gerekirse avukata başvurulup dava açılmalıdır.

Aynı zamanda tüketiciler kadar satıcılar da avukata ihtiyaç duyabilir. E-ticaret girişiminde bulundukları zaman e-ticaret hukukuna karşı olan ilgisizliklerinden dolayı zor duruma düşebilirler. Bu işe girişirken her detay derinlemesine incelenmelidir. Başarılı olabilecekleri halde bir takım eksiklik olduğu için zor durumda kalabilme ihtimalleri var.

Birçok offline şirkette bazı hukuki belgeler eksiktir. Birçok online şirket kdv ücrete dahildir diye levhalar asılıdır. Bunların hepsi hukuki bir zorunluluktur. Bu yüzden E-Ticaret Hukuku Avukatına danışıp haklarını ve yapacakları görevleri öğrenmeleri şarttır.

E-Ticaret Hukuku Avukatı

Günümüzde ticaretin artık şekil değiştirmeye başlaması ve e ticaretin gelişmeye başlaması neticesinde hukuk büromuzda e ticaret avukatı hizmete başlamıştır. Bu anlamda hukuk büromuzda çalışan e ticaret avukatı sayesinde, satın alma işlemlerinizde, alış veriş işlemlerinizde, herhangi bir şekilde hak kaybına uğradığınız andan itibaren sizlere doğru hizmeti sunmaktayız. Hukuk büromuzda sizlere hizmet vermek için çalışan avukatlarımıza vekâletname vermeniz halinde, mağdur olduğunuz bir ticari ilişkiye ilişkin sizlerin hakkını doğru bir şekilde savunuyor ve bu konuda ilgili mercilere başvuru yapıyoruz. Sizler için e ticaret avukatlarımız çalışmalarını sağlarken, oldukça yeni olan bu dala ilişkin her tür bilgi ve belgeyi toplamakta, kanun ve yönetmeliklerde belirtilen tüm kuralları oldukça dikkatli bir şekilde incelemektedir. E-Ticaret Hukuku Avukatı arıyorsanız ve bu konuda oldukça zorlanıyorsanız, hukuk büromuzu ziyaret etmenizi veya internet sitemizden, hukuk büromuzun faaliyetlerini incelemenizi önermekteyiz. Bu konuda hassas davranmanız halinde, hakkınızın kaybolmasının önüne geçecek ve büromuzda çalışan e-ticaret avukatı sayesinde sorunsuz bir şekilde davanızı kazanabileceksiniz. Konusunda uzman ve deneyimli olan büromuzun e ticaret avukatı ile artık davalarınız en kısa sürede tamamlanacaktır.

E-ticaret hukuku internette yapılan alışverişler için yapılan hukuk dalıdır. Günümüz çağında herkes internetten işlerini halletmeye çalışıyorlar. Tüketicilerin bir kısmı ise internet üzerinden yapılan alışverişe karşı önyargılılar ve kendilerini güvende hissetmiyorlar. Fakat vatandaşların hakkını garanti altına alan bazı kanunlar mevcuttur.

E-ticaret avukatı hakim olduğu bu kanunlar ile karşısına gelen hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulmasında rol oynamaktadır. Bununla birlikte alışveriş siteleri ile tüketiciler arasında yapılacak olan mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, cayma hakkı tanıması gibi birçok işlemin hukuka uygun yürütülmesinde e-ticaret avukatının rolü yadsınamayacaktır.

E-Ticaret Hukukunun İçeriğinde Neler Vardır?

E-ticaret hukukunun kapsamına başta ticaret hukuku olmak üzere tüketici, bilişim, ceza, vergi gibi birçok farklı hukuk dalı da girmektedir. Bu sebeple e-ticaret avukatına duyulan önem artmaktadır. E-ticaret avukatı e-ticaret ve ilgili hukuk dallarıyla ilgili ulusal ve uluslararası mevzuatı yakından takip ederek ilgili işlemlerde bilgi sahibidir.

Bilindiği üzere insanlar internet üzerinden yapılan alışverişlere temkinle yaklaşıyorlar. Lakin haklarının bilincinde olan kimseler için internet alışverişi büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu anlamda tüketicilerin sahip oldukları haklar konusunda bilinçlenmesi önem arz ediyor.

İlk başta tüketiciler iade hakkına sahiptir. Beğenmediği ya da memnun kalmadığı ürünlerde iade etme hakları mevcuttur. Aynı zamanda ürünler sağlam bir şekilde ulaşmadığı takdirde de geri verebilirler. Çoğu tüketici bu konularda yeterince bilgiye sahip değildir.

E-ticaret hukukunda tüketici haklarına karşı gayet uygun yasa tasarıları mevcuttur. Ürün hasarlı veya yıpranmış olarak teslim edildiğinde iade edip paralarını geri alabilirler.

Ürünler teslim alındığında mutlaka kargo paketinin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca orijinal fatura da doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Tüketici haklarının bilincinde olmalıdır. Birçok tüketici sözleşmeleri okumadan ürünü internetten sipariş veriyor. Sözleşmeler okunmadığı takdirde tüketici zor duruma düşebilir. Lakin e-ticaret bu sözleşmeleri onaylamadığı takdirde alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinden hemen vazgeçilmelidir.

Günümüzde internet çok önemlidir ve çoğu kişi internet aracılığı ile işlerini yaparlar. Tüketicilerin haklarını savunabilmek için hukuk bu yeni alana ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Sadece tüketici değil aynı zamanda satıcının da bazı haklarını korumak için yeni bir hukuk dalı olan e-ticaret gelişmelere ayak uydurmalı ve hakları garanti altına alabilmelidir. E-ticaret Hukuku Avukatı Topo Hukuk Bürosu e-ticaret hukukundan doğan hukuki uyuşmazlıklarda müvekkillerine avukatlık hizmeti vermektedir. Elektronik ticaret ile ilgilenen şirketlere hukuki danışmanlık yaparak gerçekleştirilen faaliyetlerin hukuka uygun yürütülmesini denetler. E-ticaret işlemlerinde gerekli olan hukuki metinleri düzenler. Bilişim hukukuyla da yakından ilgili olan bu alanda bilişim hukuku uzmanı kurucu avukatı Serdarhan Topo ile birlikte çalışmak için iletişim sayfasından Topo Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

 

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

16 Comments. Leave new

 • internetten ütü aldım ama kargoyla birlikte ne irsaliye ne fatura ne garanti belgesi çıktı içinden.. firmayı aradım iade ederken irsaliyedeki iade formunu doldurun diyor. irsaliye yok diyorum. yoksa teslim alamayız diyorlar. ütüyü nasıl iade ederim?

  Reply
  • Av. Serdarhan Topo
   30 January 2017 18:31

   Merhabalar, firmaya bir ihtarname çekebilirsiniz. İhtarnameye cevap gelmezse tüketici hakem heyetine gidebilirsiniz. Saygılarımla

   Reply
 • 03.01.2017 tarihinde bir ürün satın aldım internetten kargo tarihi en geç 04.01.2017 idi ama kaç gün oldu hala yollanmadı, hergün oyalıyorlar. paramı geri yollayın diyorum onuda yapmıyorlar, kargolancağını iddia edip oyalıyorlar dava etmek istiyorum bu firmayı tazminat davası açılırmı?

  Reply
  • Av. Serdarhan Topo
   31 January 2017 13:58

   Merhabalar,

   Herhangi bir zararınız söz konusuysa maddi ve manevi olarak tazminat davası açabilirsiniz. Fakat dava açmadan önce uzman bir e-ticaret avukatı aracılığıyla ihtarname de gönderebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Reply
 • kardeşim bana hediye olarak saat almış bir internet sitesinden, çocuk nerden bilsin paket hasarlı olunca tutanak tutulcağını, kargocu bırakmış gitmiş paketi. firma ile görüştük iade kabul etmiyorlar nasıl bir yol izlemem gerekli?

  Reply
  • Av. Serdarhan Topo
   17 January 2017 15:36

   Merhabalar,

   Hasarlı olan ürününüz 14 günlük yasal süre geçmemişse e-ticaret sitesi tarafından iade alınmak zorundadır. Almıyorlar ise tüketici hakem heyetine bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

   Saygılarımla

   Reply
 • ünlü bir siteden alışveriş yaptım ama son kullanma tarihi geçmiş ürün sattılar, iade etmek istiyorum açmadan önce kontrol etmeniz gerekiyordu dediler. iade hakkım varmıdır?

  Reply
  • Av. Serdarhan Topo
   17 January 2017 13:21

   Merhabalar,

   Sitenin size gönderdiği ürünün son kullanma tarihinin geçmiş olması ayıplı mal olduğunu gösterir. Siteye bir ihtarname çekerek ürünün iadesini veya değişimini isteyebilirsiniz. Eğer ihtarnamenize cevap verilmezse tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

   Saygılarımla

   Reply
 • merhabalar ben internetten alışveriş yaptım ama firma paranın ulaşmadığını iddia ediyor fakat hesap özetimden para çıkmış gözüküyo ne yapabilirim?

  Reply
  • Av. Serdarhan Topo
   25 January 2017 22:20

   Merhabalar, öncelikle hesap özetinizdeki çıkan paranın firmanın hesap adresiyle aynı mı onu kontrol edin. Eğer aynıysa firmaya hesap özetinizin bir fotoğrafını mail atın. Eğer hala inkâr ederlerse firmaya ihtarname çekebilirsiniz. İhtarname için de bir hukuk bürosu ile anlaşıp avukattan yardım alabilirsiniz. Saygılarımla

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menu