Eski Sevgilim Şantaj Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Eski sevgilim şantaj yapıyor diyor ve eski sevgilinizin elindeki görüntülerin silinmesi mi istiyorsunuz? Eski sevgiliyi savcılığa şikayet etmek istiyor fakat görüntülerin yayılmasından mı korkuyorsunuz? Siz de eski sevgilimde fotoğraflarım var, eski sevgilim fotoğraflarımı yaydı, eski sevgilim videolarla beni tehdit ediyor diyorsanız yazımızı okumanızda  ve konu hakkında gerekli önlemleri almanızda fayda var.

Eski Sevgilinizdeki Çıplak Fotoğraflarınızın ve Videolarınızın Silinmesini Mi İstiyorsunuz ?

Eski sevgilimde çıplak fotoğraflarım var ve diyorsanız tedirgin olduğunuzu biliyoruz ve tedirgin olmak konusunda da  haklısınız. Çalkantılı biten gönül ilişkileri sonunda kötü niyetli taraf tehdit edebilmekte, istediği davranışı yaptırabilmek için şantaj veya tehdit yoluna başvurabilmektedir. Eski sevgiliye şantaj yapan kimseler Türk Ceza Kanununca düzenlenmiş şantaj suçunu işlemektedirler. Eski sevgiliye şantaj mağduru kimseler avukata başvurmaktan çekinmemelidir. Hukuki süreci başlatmak için bir ceza hukuku avukatına başvurmak mağdur için süreci kolaylaştıracaktır. Bununla beraber mağdur kendisine şantaj yapan eski sevgilinin kimliğini bildiğinden ötürü faili belirlenmiş olacaktır. Böylece eski sevgiliye şantaj yapan failin bulunması ve cezalandırılması süreci hızlı ve kolay gerçekleşecektir. 

Eski Sevgilimle (Videomu Youtubeye eklemiş) Önceden Yaptığımız Videoyu Youtubeden Kaldırabilir Miyim ?

Eski sevgilim videolarla beni tehdit ediyor, eski sevgilim videomuzu Youtube’a yüklemiş ve silmiyor diyorsanız ne yapmanız gerekir ? Hangi adımları uygulamalısınız? Eski sevgiliniz tarafından size ait çıplaklık içeren ve müstehcen videolar Youtube’a yüklenmiş ve nasıl kaldıracağınızı bilmiyorsanız internetten video kaldırma konusunda uzman bir bilişim avukatına başvurmalısınız.. Topo Hukuk Bürosu uzman bilişim hukuku avukatları sizlere internetten ve Youtube’dan video kaldırma hizmeti vermektedir. 

Eski sevgiliniz videonuzu yüklemiş ise ne yapabilirsiniz ? İlk olarak eski sevgilinizle iletişime geçerek videoyu kaldırmasını talep etmelisiniz. Şayet eski sevgiliniz Youtube şifresini unuttuysa şifreyi geri alma işlemlerini gerçekleştirerek hesap kurtarma sağlanabilmektedir. Bu sayede hesabını tekrar açan eski sevgiliniz videoyu silebilecektir. Fakat Youtube’a videoyu eski sevgilim yükledi ve kaldırmıyor diyorsanız ya da Youtube hesabına erişemiyorsanız şunları yapmalısınız: 

 • Youtube video kaldırma işlemlerini başlatmalısınız. Yayınlanmış olan video Topluluk Kurallarını ihlal eden müstehcen içerik kaldırma çıplaklık barındırıyorsa Youtube’a şikayette bulunmalısınız. Sonuç alamamanız durumunda yasal bildirimde de bulunabilirsiniz. 
 • Eğer eski sevgilinizin veya sizin şifresi unutulmuş hesapta bulunan videoları şikayet ederek kaldıramadıysanız yasal yollara başvurmanız gerekmektedir.

Youtube video kaldırma işlemleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için YouTube video kaldırma adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Takıntılı Eski Sevgilim Fotoğrafımı Yaydı ve Ailem ile Tehdit Ederek Şantaj Yapıyor

İlişkilerin sona ermesinin ardından eski sevgiliye şantaj ve tehdit durumuyla oldukça fazla karşılaşmaktayız. Eski sevgili tehdidi dediğimizde çoğunlukla müstehcen ve çıplaklık içeren fotoğraf video gibi görüntülerle karşılaşırız. Takıntılı eski sevgili bu görüntüleri yaymak, ailenize göndermek, videoları internete koymak vb. tehditler ile bir çıkar sağlamaya çalışır. Kötü niyetli eski sevgili yaptığı bu şantajla ya maddi kazanç sağlamayı ya da manevi olarak sizleri zarara uğratmayı amaçlamaktadır. Eski sevgili şantajı mağduru bu noktada telaşa kapılır, korkar ve görüntülerin ortaya çıkması ihtimalinden dolayı endişe duyar. Fakat yapılması gereken kesinlikle bu şantaj ve tehditlere boyun eğmemek ve şantaj yapan eski sevgili hakkında bazı yasal prosedürleri takip etmek olmalıdır. 

İnternet yoluyla şantaj suçu bilişim hukukunu ilgilendiren bir konudur. Eski sevgili rahatsız ediyorsa, görüntülerinizi yaymak ya da ailenize iletmek ile şantaj yapıyorsa bireyler derhal bir bilişim avukatı ile iletişime geçmelidir. Fakat kişiler yanlış bir adım atarak şantaj yapan eski sevgili ile konuşarak anlaşmaya çalışmaktadır. Kesinlikle fail ile iletişime devam edilmemeli ve en kısa zamanda uzman bilişim avukatı ile hukuki yollara başvurulmalıdır. Bu yol her zaman savcılık şikayeti gibi bir yol olmamakta, bazen şantaj suçlarıyla ilgili uzman olarak çalışan Topo Hukuk Bürosu’nun uyguladığı özel hukuki teknikler ile eski sevgili şantajının sonlandırılması amaçlanmaktadır.

Sürekli Mesaj Atarak Rahatsız Eden Eski Sevgilimin Tacizlerinden Kurtulmak için Nasıl Bir Yol İzlemeliyim ? 

Topo Hukuk Bürosu sizler için rahatsız eden eski sevgiliden kurtulma önerileri oluşturdu. Bu önerilere geçmeden önce belirtmek gerekir ki; ilişki sürecinde ihmalkar davranışlarda bulunmamak eski sevgilinin şantaj yapması davranışının önüne geçebilmektedir. Peki eski sevgili rahatsız ediyorsa nasıl davranmalı hangi adımları uygulamalısınız? 

Takıntılı eski sevgiliden kurtulmak için size yapılan şantaj ve tehdide karşı bazı durumlarda suç duyurusunda bulunmak gerekir. Mağdur genellikle aile bireylerinden çekinmekte ve şantajı açığa vuramamaktadır. Bazı durumlarda ise eski sevgili açık resimlerin ve videoların mağdurun yakınlarına göndereceği tehdidinde bulunmaktadır. Bu ihtimalde direkt olarak suç duyurusunda bulunmak doğru olmayabilir. Büromuzun verdiği diğer bilişim hukuku hizmetlerine göz atmak daha doğru olabilecektir.

İşte Topo Hukuk Bürosu’nun rahatsız eden eski sevgiden kurtulma önerileri: 

Eski sevgilim fotoğraflarımı yaydı, videolarla beni tehdit ediyor. vb.  sorunu olan kimseler öncelikle eski sevgilisi ile olan yazışmalarını kaydetmelidir. Yazışmaların dışında her türlü delilin de kaydedilmesi, saklanması mağdurun yararına olacaktır. Örneğin fail, görüntüler karşılığında mağdurdan bir miktar para veya ilişki istemiş olabilir. Bu paranın gönderildiğine dair varsa makbuz vb. kanıtlar da dava sürecinde mağdurun işine yarayacaktır. Delillerin toplanmasının yanında eski sevgiliye şantaj suçunu işleyen fail hakkında hukuki işlemler başlatılmalıdır. Bu noktada alanında uzman bir bilişim suçları avukatı danışmalı ve hukuki süreç hakkında bilgi edinmelisiniz. 

Eski Sevgilinin Yaptığı Resimli ve Videolu Şantajın Cezası

Eski sevgilim şantaj yapıyor diyorsanız bunun kanunlarımızda bir suç olarak tanımlandığını ve cezalandırılacağını unutmamalısınız. Eski sevgili şantaj yapıyor ise bu fiil Türk Ceza Kanunu madde 107 uyarınca şantaj suçunu oluşturacaktır. Türk Ceza Kanununa göre “Hakkı olan ya da yükümlü olduğu bir işi yapacağından ya da yapmayacağından bahisle, bir kimseyi kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişi” şantaj suçunu işlemiş sayılacaktır. Eski sevgiliyi savcılığa şikayet etmek ile şantaj suçundan açılacak ceza davası neticesinde eski sevgili hapis cezasına çarptırılabilecektir. Bu ceza bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası olabilmektedir. Kanun koyucu bir kimsenin şeref ve saygınlığına zarar verecek hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulması halinde de aynı cezaya hükmolunacağını öngörmüştür. Bununla beraber eski sevgilinin yaptığı şantaj sonucunda manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosunun Eski Sevgili Şantajına Karşı Verdiği Hizmetler

Eski sevgilinin şantaj yapması ilişkiyi kendi cephesinde bitirememiş tarafının maddi yahut manevi bir çıkar sağlamak amacıyla yaptığı fiil, işlediği suçtur. Her suçun olduğu gibi şantaj suçunun da bir cezası bulunmaktadır. Hapis ile cezalandırılabilecek olan şantaj, çoğunlukla eski sevgilinin müstehcen görüntülerini ailesine iletme veya internet yoluyla yayma tehdidi olarak karşımıza çıkar.

Topo Hukuk Bürosu eski sevgili tacizi, şantajı ve tehdidi karşısında müvekkillerin mağduriyetini gidermek amacıyla çalışmaktadır. Bu noktada müvekkillerimizin fotoğrafların veya videoların yayından kaldırılmasını mı yoksa failin cezalandırılmasını mı isteyeceği önem arz etmektedir. Eski sevgilimde fotoğraflarım var diyor fakat fotoğrafların yayılmasını önlemek mi istiyorsunuz? “Ailem ve arkadaş çevrem haberdar olmadan görüntülerim silinsin” mi istiyorsunuz? Topo Hukuk Bürosu bilişim hukukunun kapsamına giren bu konularda müvekkillerinin isteği doğrultusunda yol haritasını çizmektedir. Şantaj ve tehdit açısından savcılığa suç duyurusunda bulunmak için verilecek dilekçenin yazımını hukuki ve teknik donanıma sahip avukatları ile gerçekleştirir. Topo Hukuk Bürosu eski sevgiliye şantaj mağdurlarına uzman kadrosu ile profesyonel olarak danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , ,

25 Yorum. Yeni Yorum

 • meraba eski sevgilim øzel fotolarimi cevreme gønderip beni køtuluyor ayleme søylemekle tehtit ediyordu para istedi santaj yaptigi tek kisi ben degilmisim delilerim var ses kaydida var tehtit ederken avukat araciliyla bassavciya sikayet dilekcesi gønderdik ama benim merak etigim simdi nolucak savci kac gunde cevap verir o sahsa bildirimi gider ønceden sikayet edilmis ve eline bildiri gitmis bildiri giderse delileri saklar ayleme søyler diye endiseliyim piskolejimi bozdu yoksa direk yakalamami cikar avukatim pek bi bilgi vermedi o sahila iletisimimi kestim numarami degistirinve cevreme ulasti

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   22 Kasım 2018 12:02

   Merhaba Dilara Hanım,

   Eski sevgilinizin size karşı işlediği şantaj suçu normal şantaj suçlarından biraz farklı bir kategoriye sahiptir. Ancak şantaj suçu alanında uzman olarak çalışan bir avukat ile çalışmanız durumunda olumlu neticeler alabilmektesiniz. Bu anlamda şikayet dilekçesinin yazımı, soruşturmanın takibi, şahısla iletişiminizin doğru kurulması zararların ortadan kaldırılmasında önem arz etmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bir bilişim avukatına ulaşmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Eski sevgilim devamlı arıyor tekrar barışmak istiyor tehdit ediyor ailene fotoğraf atarım diye ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   8 Mart 2019 12:19

   Merhaba Beyza Hanım,

   Eski sevgilinizin yaptığı şantaja karşı boyun eğmeyin! Söz konusu görüşme içeriklerini bize gönderirseniz detaylı yol haritanızı çıkarabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • evliyim eşimden habersiz arkadaşca biriyle 4-5 sefer kısa görüşmelerim oldu. yakınlaşmak istediğinde irtibatı kestim. fakat şimdi beni arıyor tehdit ediyor. buluşmalarımızda fotoğrafını çektim ve ses kayıtları var diye. benden para yada bir sefer görüşmek istiyor. para verdiğimde kurtulabilirmiyim bilmiyorum ne yapmalıyım.

  Cevapla
 • Eski sevgilim ondan ayrıldıktan sonra tekrar eskisi gibi olmamız için elindeki müstehcen fotoğraf ve videoları aileme göstermekle tehdit ediyor. Tehdit içerikli mesajlar var ben reşit değilim ama o reşit. Bu iş ailem öğrenmeden nasıl çözülebilir ve ücret ne olur?

  Cevapla
 • Merhaba eski sevgilim eski konuşmalarımızın ekran görüntülerini almış aileme göstermekle beni tehtid ediyor ne yapıcam bilmiyorum artık

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   27 Mayıs 2019 14:14

   Merhaba Gamze Hanım,

   Eski sevgiliniz ile yaptığınız görüşmeler özel hayat kapsamındadır. Özel hayat kapsamında olan mesajların paylaşılması suçtur. Ayrıca bunların paylaşılacağı tehdidiyle hareket etmek ayrı bir suçtur. İvedi şekilde bize ulaşıp tedbirlerinizi almalısınız.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • İyi günler eski sevgilim beni onunla konuşmuş olduğum mesajları ekran resmi atıp aileme herkese rezil edeceğini söyleyerek taciz ediyor dahada kötüsü bir gece yarısı evimin önüne geldi ve bağırmaya başladı sokakta tacize girer bu ve beni sürekli arıyor onla asla iletişime geçmiyorum ama evimin önüne geldiğinin kamera kayıtları var ve arama kayıtlarınıda silmedim ama ailem öğrenmemeli üstelik 18 yaşından küçüğüm

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Haziran 2019 12:24

   Merhaba Eda Hanım,

   Size karşı işlenen şantaj ve varsa cinsel istismar suçu ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca şahsın fiillerini durdurmak için uzman bir bilişim avukatı ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Sevgilim tsk da personel buna güvenerek beni tehdit ediyor, ayrılırsak fotoğraflarımizi ailene gönderirim seni öldürsünler diye tehdit ediyor. Öğrenci olduğum için hiç maddi gelirim yok ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 12:00

   Merhaba Canan Hanım,

   Sevgili şantajı olarak adlandırdığımız olayda karşı tarafın şantajlarına taviz vermeyin. Şahsa karşı suç duyurusunda bulunabilir veya diğer yasal yollara başvurabilirsiniz. Unutmayın ki hiçbir şey geleceğinizden önemli değildir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • İyi günler, eski sevgilimle ayrılalı neredeyse bir yıl olucak ama neredeyse hergün, heryerden de engelli olduğu halde mesaj atıyor ve elimde, abine gider herşeyi söylerim diye bir mesajı da var. Aylarca ne yaptıysam kurtulamadım ve artık instagram dan fake hesaptan benim tüm tanıdıklarıma istek ve mesaj atıyor, yaşım 18 olmadığı için ailemin bilmesini de istemiyorum. Elinde herhangi bir fotoğraf yada başka kanıt yok ama yaşadığımız şeyleri aileme anlatır diye korkuyorum. Kendi başıma yapabiliceğim birşey var mı? Yardımcı olur musunuz

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   14 Temmuz 2019 14:04

   Merhaba Beyza Hanım,

   Size karşı işlenen şantaj ve varsa cinsel istismar suçu ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca şahsın fiillerini durdurmak için uzman bir bilişim avukatı ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Sevgilimle internetten tanıştık ve 5 ay oldu daha hiç görüşmedik ama ikimizde aynı üniversiteyi kazandık 1 ay sonra aynı şehirde olucaz. 5 ay içinde benden çıplak fotoğraf istemişti ama hiç atmamıştım ne yazık kı geçen hafta attım yüzüm gözükmüyor ama yine de korkuyorum yarın bir gün ayrılırsak tehdit ederse beni diye ailemi tanımıyor ama instagramda takip ettiğim kişilere atarsa diye korkuyorum instagramımı dondurdum hemen o gün. onunki de ben de var ama iş uzasın istemiyorum doğrusu bi yol gösterin lütfen bu arada 19 yaşındayım.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   4 Ağustos 2019 14:06

   Merhaba Selin Hanım,

   Karşı taraftan yani sevgilinizden size karşı şantaj suçu içeren herhangi bir söz gelmediyse ve fotoğrafları rızanızla gönderdiyseniz şuan için yapacak bir şey yoktur. Ancak fotoğrafların onda olmasını istemiyorsanız yasal işlem başlatılabilir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba sevfilimle 6 aydır çıkıyoruz sevdiğini söylüyo bende seviyorum ama ne zaman ayrılsak sürekli beni evime gelmekle tehdit ediyo zorla beni öpmeye kalkmıştı en başta nolduysa ondan sonrası da oldu baya ileriye gittik ama hiçbi zaman ben istemedim sevmeme rağmen ayrılmak istiyorum ama sırf bu tehditler yüzünden elimden bilet felmiyo intihara bile kalkıştım yoruldum gerçekten napmalıyım 18imden küçüğüm

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   9 Ağustos 2019 13:08

   Merhaba,

   Sevgili şantajına boyun eğmemenizi tavsiye ederiz. İzin vermediğiniz fiiller için şikayette bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba,

  4-5 yildir ciktigim bir sevgilim, tabi oda bende ailemizden herkesi taniyoruz, ikamet ettigimiz yere kadar.

  Baslarda benden ciplak resim istemsti olmaz demistim, ozaman yola devam edemicegni söyledi bende sevdigim icin cahillik edip gönderdim. Her istediginde cektim gönderdim. Daha sonra bunlari aileme göndermekle tehdit edip yeni resimler istedi, benden ona tahrik edici seyler yazmami istedi ve bunlari ben yazmisim gibi bunlarlada tehdit ediyor.

  Evlencektik, cok ciddiydik 5 sene olmus. Ama küfürleri ve evlilige dair hic birseyi alttan almamasi hep kendisinin istekleri ve ailesinin istekleri dogrulstunda bir evlilik istedigi icin anlasamadik. Bu yüzden tehdit ediyor. Diyor ayrildk evet ama ben evlencem sen evlenemezsin, artk kölemsin. Ben aradgmda yazdgmda telefona cikcaksin. Ben dedigim zaman hersey olucak. Bu sekilde suan.

  Ve ne yapacagimi bilemiyorum, ailemin ögrenmemesi gerekiyor kesinlikle böyle görüntülerin var oldugunu.

  Ne yapmalyim?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   15 Ağustos 2019 12:45

   Merhaba Hande Hanım,

   Eski sevgililerin bu şekilde şantaj yaptıklarına çokça rastlamaktayız. Kesinlikle taviz vermeyin, size karşı tehdit ve şantaj suçu içerebilecek tüm mesajları saklayın. Aileniz ve çevreniz duymadan konuyu yargıya taşıyabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Eski sevgilimden ayrılalı 2 yıl oldu ve ondan ayrıldıktan 1 sene sonra beni tehdit etmeye başladı onu aldatmadığım halde böyle bişey yaptığımı ve elindeki görüntüleri paylaşacağını söylüyor sürekli tehdit içerikli hakaret içerikli mesajlar atıyor fotoğraf istiyor sosyal medya şifrelerimi istiyor vermiyorum ve benden bna aldığı hediyelerin karşılığında benden onları ödemem için para istiyor göndermezsen görüntüleri paylaşırım diyor sizce ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   19 Ağustos 2019 11:47

   Merhaba Melike Hanım,

   Eski sevgilinizin yaptığı şantaja kesinlikle boyun eğmeyin. Şifrelerinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Ödeme yaptığınızda daha fazla talepte bulunacaktır. Yasal yollara başvurup sorunu kökten halledebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Eski sevgilinin aileyi kullanarak şantaj yapması durumunda (taraflar 18 yaşını doldurmuş) mağdur kişinin yasal süreçten önce izlemesi gereken yol tam olarak nedir ?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   19 Ağustos 2019 10:11

   Merhaba Selen Hanım,

   Sevgili veya eski sevgili şantajı olarak adlandırılan şantaj türünde mağdur kişi yasal süreçten önce ekran görüntüsü, tanık, faille ilgili kimlik ve iletişim bilgileri gibi detayları toplayıp uzman bir bilişim avukatına başvurmalıdır.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü