Evlilik Cüzdanı Apostil Şerhi Nedir Nasıl Alınır

Evlilik cüzdanı apostil şerhi Türk vatandaşlarının yurtdışında yabancı kurumlar nezdinde evliliklerinin kabul edilmesi için istenen bir evraktır. Apostil şerhi yalnızca evlilik cüzdanı için değil, tüm resmi evraklar için alınabilmektedir. Türkiye’nin de imza attığı Lahey Antlaşması uyarınca apostil şerhi bulunan evraklar, Antlaşmaya imzacı devletlerde, uluslararası geçerliliğe sahiptir. Yabancı devlet kurumları veya özel kurumlar tarafından evliliğin geçerli sayılması için alınmaktadır. 

Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olması için eşler Nüfus Müdürlüklerinden Formul B isimli evlenme kayıt örneği alabilir. Bu belge yurtdışında evlilik cüzdanı yerine geçecektir. Fakat bazı kurumlar bunu kabul etmeyebilir. Böyle bir durumda evlilik cüzdanı apostil şerhi almak için eşler Formul B belgesiyle birlikte ikamet edilen yerde kaymakamlığa başvuracaktır. Kaymakamlıktan apostil şerhi hazırlamasını talep edecektir. Valiliklere de başvuru yapılabilir. 

Evlilik Cüzdanı Apostil Şerhi Ücretli Midir?

Evlilik cüzdanı apostil şerhi almak için başvurulacak olan idari makamlarda tarafınızdan herhangi bir ücret alınmayacaktır. Her ne kadar apostil şerhi alınabilecek diğer ülkelerde ücret konusunda farklı uygulamalara rastlansa da Türkiye’de işlemler ücretsiz gerçekleştirilmektedir. Ancak avukatınız aracılığı ile alacaksanız vekalet ücreti ödemeniz gerekecektir. Avukatlık ücreti vekalet verilen avukata göre değişiklik gösterecektir. 

Yabancı Uyrukluların Evlilik Cüzdanına Apostil Şerhi Alması Mümkün Müdür?

Yabancı uyrukluların evlilik cüzdanına apostil şerhi alması Türk kurumları nezdinde evliliklerinin geçerli olması için alınmalıdır. Türk devlet ve özel kurumlarında da diğer ülkelerde olduğu gibi yabancı idarelerce kurulan evlilik bazı durumlarda kabul edilmemektedir. Dolayısıyla apostil şerhiyle geçerlilik sağlanmalıdır. 

Yabancı uyrukluların evlilik cüzdanına apostil şerhi almaları için ilk olarak vatandaşı oldukları ülkenin konsolosluğuna başvurmalıdır. Konsolosluk kaymakamlığa iletmeleri gereken bir belge verecektir. Bu belgenin verilmesi için konsolosluğun ücret talep etmesi mümkündür. Bu başvurulan konsolosluğa bağlıdır. Yabancı uyruklu kişi bu belgeyi kaymakamlığa teslim ederek evlilik cüzdanı apostil şerhini talep edecektir. 

Evlilik Cüzdanıma Apostil Şerhi Almak için Sizden Destek Alabilir miyim?

Şerhi almak için Topo Hukuk Bürosu yabancılar hukuku avukatlarına danışabilirsiniz. Topo Hukuk uzman avukatlarıyla yalnızca evlilik cüzdanı değil diğer resmi belgeler için apostil şerhi alma işlemlerinde de müvekkillerine yardımcı olmaktadır. Bu anlamda apostil şerhinin yurtdışında kullanılması için yapılması gereken tercüme işlemlerini gerçekleştirir, noter ve apostil onayını yaptırır.

Yayım tarihi: 19 Nis 2020