İnternetten İçerik Kaldırma – Uzman Avukattan Anında Destek Alın!

 1. Topo Hukuk
 2. Hukuki Danışmanlık
 3. İnternetten İçerik Kaldırma – Uzman Avukattan Anında Destek Alın!
İnternetten İçerik Kaldırma
0
(0)

İnternetten içerik kaldırma ihtiyacı özellikle online itibar ihtiyacı olan şirketlerde ve kişilerde görülmekle birlikte internette uygunsuz ya da istenmeyen bir içeriğini gören vatandaşların da sıkça ihtiyaç duyduğu bir hizmettir.

 

Facebook, Twitter ve Instagram’dan İçerik Kaldırma

Facebook, Twitter ve Instagram’dan içerik kaldırma nasıl gerçekleşir? Facebook, Twitter ve İnstagram kendi topluluk kurallarını oluşturmuş, topluluk standartlarını belirlemiştir. Bu kurallara uyum sağlamayan, standartları ihlal eden içeriklerin kullanıcılar tarafından şikayet edilmesi mümkündür. Şikayet veya bildirme halinde ilgili sosyal medya kuruluşları şikayete konu olan içeriği değerlendirecek ve gerekli olduğu halde birtakım kısıtlamalara geçecektir. Genel anlamda topluluk kurallarını ihlal eden içeriklerin, paylaşımların ilgili site yönetimince kaldırılması, hesabın kapatılması yahut paylaşımda bulunmasının sınırlandırılması yaptırımları uygulanır. Bu yaptırımların yanında konusu suç teşkil eden içerikler tespit edilirse kolluk kuvvetlerine de haber verilecektir. Ayrıca kullanıcılar tespit ettikleri konusu suç teşkil eden içerikler için suç duyurusunda bulunarak yasal süreci başlatabilmektedir.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinden içerik kaldırmak ve içerik silmek için bazı durumlarda mahkeme kararı yeterliyken bazı durumlarda yeterli olmamaktadır. Bu anlamda hem bilişim hukuku hem de bilişim teknikleri ile ilgili uzman olarak çalışan Topo Hukuk Bürosu ekibi olumsuz içerikleri değerlendirip en uygun yolu belirlemektedir.

 

İnternetten İçerik (Video, Fotoğraf, Haber, Yorum vb.) Kaldırma ve Erişimi Engelleme Şartları

İnternetten içerik kaldırma ve erişimi engelleme şartları 5651 sayılı Kanun çerçevesinde düzenlenmiştir. Buna göre internet ortamında yayınlanan bir video, fotoğraf, haber, yorum, -blog yazısı, sosyal medya paylaşımı vb. her türlü yayın içeriğinin:

 

 • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar
 • İntihara yönlendirme
 • Çocukların cinsel istismarı
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma
 • Sağlık için tehlikeli madde temini
 • Müstehcenlik
 • Fuhuş
 • Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçlarından birini oluşturduğuna dair yeterli şüphe bulunması halinde erişim engelleme kararı verilecektir. Soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde mahkeme bu kararı vermeye yetkilidir.

İnternette yayınlanan içeriğin suç işlenmesi haricinde şu hallerde de yayından kaldırılması ile ilgili içeriğe erişimin engellenmesi mümkündür:

 

 • Yapılan yayının kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olması
 • Yayınlanan içeriğin özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi
 • Kamu yararı ve kamu düzeninin korunması amacı gözetilmesi. Kanuna göre yayından kaldırılabilecek içerikler bunlardan ibaret olup Google’ın mahkeme kararı uyarınca unutulma hakkına dayanarak bazı içerikleri kaldırdığını da belirtmek gerekecektir.

 

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun İhlali Nedeniyle Erişim Hizmetinin Durdurulması

5846 s. FSEK uyarınca Kanunda tanınmış hakların ihlal edilmesi halinde içeriğe erişimin engellenmesi kabul edilmemiştir. Ancak ilgili Kanun Ek Madde 4’te hak sahiplerinin başvuruları üzerine ihlale konu eserlerin içerikten çıkarılacağı hüküm altına alınmıştır. Hak sahibi bunun için ilk olarak bilgi içerik sağlayıcısına başvurmalı ve söz konusu ihlalin 3 gün içerisinde durdurulmasını talep etmelidir. Bu süre içerisinde ihlale son verilmezse hak sahibi bu kez Cumhuriyet savcısına başvuruda bulunarak bilgi içerik sağlayıcısına verilen hizmetin durdurulmasını talep edebilir. Bilgi içerik sağlayıcısı ihlali durdurur ise, kendisine yeniden servis sağlanacaktır.

FSEK’te tanınmış haklardan en çok öne çıkanı telif haklarıdır. İnternet üzerinde yayınlanmış olan içeriklerin birçoğu telif haklarını ihlal edici niteliği haizdir. Örneğin kopyala yapıştır yapmak suretiyle farklı kişilere ait yazıların altına kendi imzalarını atarak yayınlanması gibi durumlar ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yukarıda anılan düzenleme ile her ne kadar telif hakkı ihlallerinde içeriğe erişim engellenmese de hak ihlallerinin devamı engellenmiş olmaktadır.

Facebook, Twitter ve İnstagram’dan İçerik Kaldırma Hakkında, Topo Hukuk’a Danışın.

 

Youtube’dan Video Silme ve Kaldırma

Youtube video silme işlemleri nasıl gerçekleşir? Kullanıcılar kendi paylaşmış olduğu videoları hesaplarından silebilmektedir. Bunun yanında bir başkası tarafından yayınlanmış videoların kaldırılması istemi de olabilecektir. Bireyler kişilik haklarını yahut özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal eden paylaşımların kaldırılması talebinde bulunabilirler. Bu talep 5651 sayılı kanun ile yasal zemine oturtulmuştur. Bunun yanında konusu suç teşkil eden videoları belirleyip suç duyurusunda bulunmak da mümkündür. Ayrıca Youtube, tıpkı Facebook, Twitter ve İnstagram gibi kendi Topluluk Kurallarını oluşturmuştur. Bu kuralları ihlal eden paylaşımların bildirilmesi halinde yapılacak inceleme sonucunda video Youtube tarafından da kaldırılabilecektir.

Youtube’da eski sevgilinizle çektiğiniz bir videoyu veya şifresini unuttuğunuz eski videoları kaldırmak istiyorsanız eski sevgilim videolarla beni tehdit ediyor yazımızı okuyunuz veya konuyla ilgili hukuki işlemler yapıldığında içerikleriniz kaldırılabilmektedir. Youtube sitesinden kaldırmak istediğiniz tüm video içerikleri için bize ulaşabilirsiniz.

 

Haber Sitelerinden İçerik Kaldırma

Haber sitelerinden içerik kaldırma işlemi 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilecektir. Haber sitelerinden içerik kaldırma özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini yahut kişilik haklarına saldırı niteliğini taşıdığını iddia eden kimseler tarafından talep edilir.

Yalan haberler ve iftira niteliğinde söylemler içeren haberlerin kaldırılması talebi bilişim avukatlarının sıkça karşılaştığı konulardandır. İnternetten içerik kaldırma hizmetinin alt dalı olan internetten haber kaldırma işlemi her haber için yapılamamaktadır. Bir haber içeriğinin internetten ve Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından kaldırılabilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekir. Topo Hukuk Bürosu haber sitelerinden içerik kaldırma taleplerinde en hızlı ve etkili çözüm yolunu bulup müvekkillerini pratik çözüme ulaştırmayı garanti eder.

 

Şikayet ve Forum Sitelerinden İçerik Kaldırma

 

şikayet sitelerinden içerik kaldırma, içerik kaldırma, eski içerik kaldırma, istenmeyen içerikleri kaldırma, olumsuz içerik kaldırma
Haber, Forum ve Şikayet Sitelerinden İçerik Kaldırma

Şikayet forum sitelerinde bireyler birbirlerini bilinçlendirmek amacıyla şahsi fikir ve bilgilerini paylaşmaktadır. Şikayet ve forum sitelerinde yer alan içerikler aslı belli olmamakla birlikte hakaret gibi suç oluşturan söylemler de barındırabilmektedir. Kişi ya da kurum hakkında verilen asılsız bilgiler, yapılan karalama, edilen hakaretler bu sitelerden içerik kaldırmak için sebep oluşturmaktadır. Düşünce özgürlüğü sınırlarından taşarak yapılan yorumlar, belirtilen fikirler itibar karalaması haline geldiğinde bu içerikler için tazminat da talep edilebilmektedir. Hukuki olarak hem şikayet sitelerine hem de şahsa başvuru yapılabilmektedir.

Şikayet sitelerinden içerik kaldırmak için çaba sarfeden ancak başarılı olamayan kişiler çareyi yasal yollara başvurmakta aramaktadır. Bazı şikayet ve forum siteleri içerik hukuka aykırı dahi olsa içeriği kaldırmamakta ısrar etmektedirler. Şikayet sitelerinden içerik kaldırma konusunda yıllardır tecrübeli olan büromuza konuyla ilgili sorularınızı yönelttiğinizde gerekli yol haritanız çıkarılacaktır.

 

Web Sitelerindeki İçeriğin Yayından Kaldırılması, Çıkarılması ve İçerik Kaldırma Dilekçe Örneği

Web sitelerindeki içeriğin yayından kaldırılması veya çıkarılması için çoğu zaman internetten içerik kaldırma dava dilekçesi yazılmalıdır. İnternetten içerik kaldırma dilekçesi yazımı hukuki ve teknik bilgi birikimi gerektirmektedir. İçerik kaldırma ve içeriğin yayından kaldırılması dava dilekçesi örneği olarak bilinen evrak bu sebeple bilişim avukatı aracılığıyla yazılmalıdır.

İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı, içeriğin kaldırılması için bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Yalan, asılsız, olumsuz vb. içeriğin yayından çıkarılmasıyla birlikte cevap hakkı da doğmaktadır. Cevap hakkı (tekzip) düzeltme, cevap niteliğinde kaldırılan içeriğin bilgilendirme metni olarak belirtilebilir.

Tekzip yani düzeltme metni bazı durumlarda gerekli olurken bazı durumlarda olayı daha da online itibara zarar verecek hale getirebilmektedir. Bu açıdan duruma göre değerlendirme yapılması gerekmektedir. İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı konusunda ayrıntılı bilgi almak için Topo Hukuk Bürosu’na danışabilirsiniz.

 

İnternetten İçerik Kaldırma Hizmetine Kimler İhtiyaç Duymaktadır?

İnternetten içerik kaldırma hizmeti kişilik haklarının, özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edildiğini iddia eden kimseler tarafından ihtiyaç haline gelmektedir. Google içerik kaldırma işlemi ile arama sonuçlarından da bu içeriklerin çıkarılması sağlanabilecektir. Kişiler online itibarlarını korumak amacıyla eski içeriklerinin, haklarında çıkan asılsız yalan haberlerin kaldırılmasını talep edebilmektedir.  İnternet ve bilişim sektörünün bu denli geliştiği yüzyılımızda hakkındaki olumsuz içeriklerin internette yayılmayacağını kimse garanti edemez. Esasında internetten içerik kaldırma hizmetine toplumda internet kullanan veya kullanmayan herkes ihtiyaç duyabilmektedir. Bu anlamda dikkatli olmak ve önlem almak da önem taşımaktadır.

 

Topo Hukuk Bürosunun Profesyonel Olarak Verdiği İnternetten İçerik Kaldırma Hizmeti

Topo Hukuk Bürosu uzman kadrosu ve bilişim hukuku alanında kendini geliştirmiş avukatlarıyla internetten içerik kaldırma konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Kişilik haklarınıza saldırı niteliğindeki içerikleri tespit etme, internetten içerik kaldırma, internetten içerik kaldırma dilekçesi yazımı, Google arama sonuçlarının silinmesi ve bunlarla beraber maruz kalınan zararın giderilmesi anlamında maddi ve manevi tazminat talepleriniz için Topo Hukuk Bürosu’na danışabilirsiniz. Topo Hukuk içerik kaldırma hizmetinin yanı sıra profesyonel olarak online itibar yönetimi ve koruma hizmeti de sağlamaktadır. İnternette google bilgi kaldırma ve google arama sonucu kaldırma işlemleride sizler için yapmaktadır.

İçeriklerin yayından kaldırılmasından sonraki aşamada müvekkillerimiz itibar koruma ve yönetme işlemlerine de ihtiyaç duyabilmektedir. Ayrıca açılacak dava için internetten içerik kaldırma dilekçesi de hukuki bilgi birikimi ve teknik donanıma sahip bilişim avukatları tarafından yazılmalıdır. Böylelikle içerik kaldırma konusunda yasal süreç hızlanacak ve süreç uzman avukatlar tarafından her aşamada takip edilecektir. İnternet yoluyla yayınlanan olumsuz içeriklerin kaldırılması, içerik kaldırma dilekçesi yazımı işlemleri hakkında detaylı bilgi almak veya danışmak için iletişim sayfasından Topo Hukuk Bürosu‘na ulaşabilirsiniz.

 

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Video kaldırtma için bilgilendirme dönüşü yaparsanız sevinirim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   Topo Hukuk Bürosu
   20 Mayıs 2020 11:50

   Merhaba Tuğçe Hanım,

   Tarafınıza uzman ekibimiz ulaşacaktır. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz. Sizi rahatsız eden ve şahıs haklarınızı zedeleyen içerik linkini bize ilettiğinizde içerik kaldırma için gereken yol haritanızı çizmiş olacağız.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü