Kat Mülkiyeti Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?

 1. Topo Hukuk
 2. Avukat
 3. Kat Mülkiyeti Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?
5
(1)

Makalemizde Kat mülkiyeti avukatı ve hukuku hakkında bilgiler verilmiştir.
Avukatlar tıpkı doktorlar gibi, genel olarak mesleklerinin belli bir alanlarında uzmanlaşmayı tercih eder. Kat mülkiyeti konusunda uzmanlaşmış avukatlara, kat mülkiyeti avukatı denir.

Kat mülkiyeti eşya hukuku alanına girmektedir. Dolayısı ile kat mülkiyeti hukuku da eşya hukukunun bir alt dalıdır. Gayrimenkul sektörünün son zamanlarda hızlı bir şekilde yükselişe geçmesi ile bu alanda çalışan avukatlara olan ihtiyaç daha da artmıştır. Hala ortak yaşamak ve bu alanlardaki ortak paydaların kurallarına riayet etmek konusunda sıkıntıları olan bir toplum olarak, konusunda uzman kişilere fazlası ile ihtiyaç duymaktayız. Mevzuata hakim, problemleri ivedi bir şekilde çözebilecek, dava ve uygulamalar konusunda pratik anlamda çabuk ilerleyecek, iyi danışmanlık hizmeti verecek bir avukat, kuşkusuz işlerin daha sağlıklı yürümesine, kısa zamanda mağduriyetinizin giderilmesine sebep olur.

Kat Mülkiyeti Avukatı’nın Görevleri

Kat mülkiyeti avukatının görevleri aşağıdaki hizmetleri size sunmayı garanti eder :
• Profesyonel site yönetimi faaliyetleri konusunda size hukuki deste sağlar.
• Kat malikleri kurulunun almış olduğu kararların hukuka uygunluğunu kontrol eder ve hukuki destek sağlar.
• Ortak giderlerinin tahsili konusunda destek sağlar.
• Yönetim planlarının oluşmasına katı sağlar.
• Kat irtifaki ve kat mülkiyeti kurulması esnasında teknik destek verir.
• Gayrimenkul hukuku alanına giren sorunlarınız olursa, bu konularda mevzuata uygun çözümler üreterek sorunlarınızı çözer.
• Üçüncü kişilere yapılan sözleşmeleri düzenler.

Kat Mülkiyeti Hukuku

Hukuki anlamda kat mülkiyeti, tamamlanmış bir yapının daire, kat, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki ya da ortak malikleri tarafından, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun hükümlerine göre bağımsız mülkiye hakları kurabilmelerini ifade eder.
Tabii kat mülkiyeti hukuku belli kurallar içerisinde süreklilik gösterir. Bu çerçevede kat mülkiyeti kurulmasının şartları şunlardır :
• Kat mülkiyeti kurulabilmesi için bina inşaatının tamamlanmış ve buna binaen binanın iskanının alınmış olması gerekir.
• Bitmiş ve iskanı alınmış bir binanın kat mülkiyetinin kurulması için; taşınmaz mal bir kişinin ise onun ya da birden fazla kişinin ise bütün paydaşların imzaladığı dilekçe ile tapuya müracaatı yapılır.

Kat Mülkiyeti Nedir

Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan meydana gelen davalar mahkemeleri çok fazla meşgul etmektedir. Bu davalar en çok itirazın iptali davalarıdır. Genellikle sitelerin genel giderlere katkı payı ve yakacak giderlerinin tahsili ile ilgili sorunlar çıkmaktadır.
Bu tür davalar için de icra takiplerine itirazda bulunmak gerekmektedir. Bu itirazın iptali için Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde bir yıl içinde itirazın iptali davası açılmaktadır. Bu tür sorunların çıkmasının sosyal ve kültürel nedenleri vardır. Sosyal yaşamın görev ve sorumluluklarını kavrayamamış insan toplulukları bu davaların ana nedenlerinden biridir. Kat mülkiyeti hukuku, bu gibi olayların çözümü için elzem olan hukuk dallarından biridir. Kişiler arasındaki kat mülkiyeti problemlerini bir avukata danışarak çözümleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili makalemiz olan “ Gayrimenkul avukatı ” ve “ Kentsel dönüşüm avukatı “ yazılarımızı okumak ve bilgi almak için lütfen tıklayınız. Kat mülkiyeti avukatı

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 5 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

35 Yorum. Yeni Yorum

 • sizinle arkadaşım adına iletişime geçiyorum, çok samimi olduğum bir dostum bir yönetim planına itiraz etmek istiyor ne yapabiliriz ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   17 Ocak 2017 14:33

   Merhabalar,

   Yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Yani kat maliklerinin beşte dördünün onayıyla yönetim planını değiştirebilirsiniz. Mahkeme yolu için ise belirli şartlar vardır. Daha detaylı bilgi için uzman bir kat mülkiyeti avukatından yardım almasını tavsiye ederiz arkadaşınıza.

   Saygılarımla

   Cevapla
 • Avatar
  Sevinç F.
  17 Ocak 2017 23:34

  Bina inşaatı tamamlanmadan ve bina iskanı almadan kat mülkiyeti alınabiliyormu ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   31 Ocak 2017 12:27

   Merhabalar,

   İnşaatı tamamlanmayan binalara kat mülkiyeti tapusu verilmemektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • yeni aldığım dairede kat mülkiyetimin değerinin üstünde sözleşme yapmışlar ama bunu düzeltebilirmiyiz?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   7 Şubat 2017 11:47

   Merhabalar, taşınmazın bulunduğu belediyenin harçlar vergi dairesine giderseniz , gerekli yardımları yapacaklardır. Saygılarımızla

   Cevapla
 • kat mülkiyeti hakkında mevzuata hakim, problemleri ivedi bir şekilde çözebilecek, dava ve uygulamalar konusunda pratik bir avukat arıyoruz ama yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   9 Şubat 2017 11:56

   Merhabalar, sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
 • profesyonel site yönetimi faaliyetleri konusunda hukuki destek sağlayabilirmisiniz?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   9 Şubat 2017 12:40

   Merhabalar, profesyonel site yönetiminiz süresince Hukuki Danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
 • taşınmaz mal için paydaşlar olarak tapuya müracaat yapıcaz bir anlaşmazlıl için, anlaşmazlık dilekçesi nasıl olmalı ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   21 Şubat 2017 14:44

   Merhabalar, dilekçenin zorunlu unsurları vardır eğer bu zorunlu unsurları yazmazsanız dilekçeniz işleme konmaz. Ayrıca dilekçenin anlaşılır bir dille yazılması gerekir. Bir avukat aracılığıyla dilekçeyi yazmanız sizin lehinize olacaktır. Saygılarımızla

   Cevapla
 • Bitmiş ve iskanı alınmış bir binanın kat mülkiyetinin kurulması için ilk olarak nereye başvuruyoruz?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   22 Şubat 2017 18:35

   Merhabalar, başvurunuzun bina bazında yapılması gerekir. İskan ruhsatı olan bir binada oturan ev sahipleri, içlerinden temsilci seçtikleri bir vekiline veya anlaştıkları bir tapu emlak müşavirine bina iskan ruhsatlarınızı vererek belediyeye ruhsatların sunulması gerek. Belediye gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar, yönetmeliğe uygunluğuna dair yönetim planları itirazlarını ilk olarak nereye yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   23 Şubat 2017 16:45

   Merhabalar, Yönetim Planı’nın değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerini toplayıp gerekli oyu sağladığınız takdirde yönetim planı değiştirilebilecektir. Saygılarımızla

   Cevapla
 • komşumla kat mülkiyeti tartışmasına girdik ve davacı olacaz, ben mahkemelerde rezil olmayalım dedim istiyosan bir avukatla çözelim istedim, siz yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   27 Şubat 2017 12:07

   Merhabalar, sorunu bir avukat aracılığıyla çözmeniz size fayda sağlayacaktır. İletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar. 54 dairelik bir binada oturmaktayım.Yönetim çevre düzenlemesi ve yeşil alan çalışması adı altında alınan kararla bina otopark alanının bir kısmını mevzuata aykırı olarak yeşil alan haline getirdi.Ayrıca “Yeşil alan” karar defterine bizler imzamızı attıktan sonra eklenmiş.
  Ayriyetten mimari projeye uyulmadan yapılmış bina ana girişinede daha sonra sözlü olarak projeye işletiriz diyerekten alınan kararla masraflı bir şekilde kapı yaptırıldı.
  3 kat maliki olarak yapılanların projeye aykırı olduğunu belirtmemize rağmen engelleyemedi.
  Yıkım için belediyeye şikayet ettik. Belediyede yıkım için yönetime tebliğ yolladı. Şimdi bu durumda yönetim bu işler için bundan sonra harcanacak masrafları bizlerden talep ediyor.
  Bizlerin yönetimi sizler aracılığıyla şikayet etme hakkımız varmı.
  Ne yapmamız lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba Serdarhan Bey,

  aynı imar parseli üzerinde bulunan iki adet bloktan ve her blokta 30 daire bulunan bir sitede oturmaktayım. sitemizde iki bloğunda kat maliklerinin katılımıyla gerçekleşen toplantılar yapılmakta ve kararlar bu toplantılarda alınmaktadır. blokların kendi yönetimleri yok, her iki bloğuda yöneten site yönetim kurulu bulunmakta.
  mevcut duruma göre iki blok için tek bir site yönetimi olması KMK açısından uygun mudur? Yoksa toplu yapı statüsüne göre hareket edip, her bloğun kedin yönetimini seçmesi ve birde ortak alanlar için site yönetimi mi olmalıdır?

  İyi Çalışmalar dilerim.

  Cevapla
 • selam ortaklığın giderilmesi davasında hakim 12 ci maddeden eksikleri tamamlanması nı istedi benden 4 kat 1 dükkan olan yerden burada 1 dükkanı almam hukuken mümkünmü davacı 2 kişi bayan 1 davalı erkek ve bu dükkandan baba sağkenden beri aynı iş yapılıyor bu bir artı olabilirmi davacılar satış istiyor bu arada lütfen acil yardım

  Cevapla
 • Öncelikle iyi çalışmlar.
  Güngören/Süleyman nazif sokakta daire sahibiyim bizim bulunduğumuz sokak komple teksitilcilerin yoğun olduğu bölge bütün binaların vodrum ve 1. Katları dükkana cevrilmiş fakat mesken durumunda bizim binadada 1. Katı satın alan vatandaş ticari alana cevirmeye başlamış hiç kimseyi dinlemiyor belediyeye yazılı şikayette bulunmamıza ve sözlü konuşmalarımıza rağmen hiç bir sonuç alamadık nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bize yardımcı olabilirmisiniz.

  Cevapla
 • Sayın kıymetli AVUKATIM Bu gün 160kişiden oluşan sitemizde Yönetim usulüne uygun genel kurulu Toplantı çağrısı yapmadan
  GENEL Kurul toplantısı yaptı. Usulsüzlük tarafımdan belgelenerek Divan başkanlığınıda imzasını alarak Belgelendi.
  Toplantıya 160kişiden 96 kişisi katıldı
  4 denetici den 2 si raporlarını sundular 2 denetici ibra etmediler Raporlandı divan başkanına ibra edilmedikleri imzalatıldı (Yönetici deneticilere defterlerini hiçbir zaman denetim için vermedi)
  Eski yönetim 30 adet vekâletlerle oy kullandılar
  benim için önemli Kmk 25 madde üzerinden şimdiki seçilen yönetim ve kurulu kmk 25 Madde ile Yetki almış oldu Kat Maliklerinin ödenmeyen borçları yüzünden Mülk devir hakkı almaları için kat malikleri kuruluna bilinçsizce yetki verdiler. ÖRNEK TRAFIM –1 yıl takvim yılı içerisinden ortak giderlerden aidat ve boya yapımından icralık oldum icraya 2 sini ödedim Kmk 25 Maddeden bana bir zarar gelirmi
  Ayrıca yukarda bahsettiğim deneticilerden biride benim yapılan toplantı kararlarını iptal ettirebilirmiyim bu 25 madde bana zarar verirmi site olarak varsak serin hava sitesi Antalya
  Telefonum 0***** ismim,gündüz tekgündüz cevaplarsanız lütfedersiniz selamlar

  Cevapla
 • merhaba, tek parsel 2 ayrı ada ve 16 bloktan oluşan her blokta 8 daire bulunan bir sitede oturuyorum,site yönetimindeyim, site tek yönetim planı olarak tescil edildi. apt. yönetimine geçilmedi. site yönetimi olarak 16 bloktan oluşan aptartmanların dış boya işinin yapılması için oy çokluğu ile genel kurul kararı aldık. bu işlem 634 sayılı kat mülkiyeti kanununa göre yasal mıdır. saygılarımla,

  Cevapla
 • Merhabalar tpolu konutlarımıza kanun dışı kapı yapılmıştır ve bütçe dışı harcamalar yapılmıştır konut sakinlerin zarara uğratmıştır yonetim nasil bir süreç geçirip dava aca biliriz

  Cevapla
  • Merhaba Fatih Bey,

   Kat mülkiyeti yasasından kaynaklanan durdurma ve tazminat haklarınızı dava yoluyla kullanabilsiniz. Kat mülkiyeti avukatı ile hareket etmeniz faydalı olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhaba ev aldığım sitede daireme ait otopark yerimin olmadığını ogrendeim 10 daireye park yerii yok 3+1 dairelere 2 araclık yer 2+1 ve 1+1 dairelere 1 arac yer ayrılmıs bana ve diğer 9 daireye yer kalmamıs ne yapabilirim siz ne yapabilirsiniz ucrtet nedir bu konuda?

  Cevapla
 • Avukat bey bizler manisa da Toki evlerinde oturuyoruz dar gelirli birer vatandaş olarak site yönetimi bizlere aşağıdaki mesajı gönderdi

  Sn. Kat sakini sitemiz icerisinde dugun,kina,sunnet v.s yapilmasi kesinlikle yasaktir. Ozel gunleriniz icin Manisa Yunusemre Genclik Ve Spor Ilce Mudurlugu ile irtibata gecip, Akgedik Dugun salonu icin gorusebilirsiniz. SITE YONETIMI B331

  Bu yasal midir. Site yönetimi izin vermiyor.zaten dar gelirli insanlarız bizler bu siteye aidat ödüyoruz lütfen cevap verirseniz seviniriz tesekurler

  Cevapla
 • 1 ay önce ofis olarak kiraladığımız dairenin bulunduğu 9 katlı binanın ilk 5 katındaki bağımsız bölümlerde payölçerler ile ölçülen merkezi ısıtma sistemi ve sıcak su kullanmaktadır. (bina kentsel dönüşüm ile tekrar inşa edilmiş, mal sahipleri ilk 5 katta oturuyor) Ancak binanın 6-7-8 ve çatı katı olarak geçen 9.ncu katındaki bağımsız bölümlerde merkezi ısıtma sistemi ve sıcak su sistemi kurulmamış, bu sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümlerin ısınma ve sıcak su ihtiyacı ferdi çözümlere bırakılmıştır.
  Binanın ortak alanlarında kalorifer peteği ve sıcak su kullanımı yoktur.

  Resmî Gazete Tarihi: 14.04.2008 Resmî Gazete Sayısı: 26847 (Mükerrer)
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ’nde bu sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümler ile ilgili yeterli bir açıklama bulunmamaktadır. İlgili yönetmelik, tüm bağımsız bölümler bu sistemden faydalandırılıyor düşüncesi üzerinden hüküm vermektedir.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ’nin “tüketime bağlı gider paylaşımı”nı konu alan 7.nci maddesinde geçen 1.nci ve 2.nci bendine ve “Isıtma ve sıhhî sıcak su gider paylaşımı hesaplaması”nı konu alan 8’inci maddesinde geçen 1.nci ve 2.nci bendinde “ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır” hükmü, merkezi ısıtma ve sıcak su sisteminden faydalandırılmayan, bu ihtiyacı ferdi çözümlere bırakılan bağımsız bölümlerin, merkezi sistemle ısıtılan bağımsız bölümlerle birlikte ortak gider üzerinden %20 veya %30 oranında bu giderlere katılımı hakkaniyet inancına aykırı olduğunu düşünmekteyim.

  Bu nedenle merkezi ısıtma ve sıcak su kullanımı ve üretimi için ortak yakıt giderlerine, sistemin çalışması için gerekli olan ortak su giderlerine ve sistemin çalışması için gerekli olan ortak elektrik giderlerine, sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümlerin bu ortak giderlere katılımının gerekli olmadığını düşünüyorum.
  Yakıt gideri ile birlikte bu sistemin çalıştırılması için gerekli olan şebeke suyu ve bu sistemin çalıştırılması için gerekli olan elektrik için sayaç takılmasını ve bu giderlerinde sadece sistemden faydalanan bağımsız bölümler tarafından ortak karşılanmasını, sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümlerin bu ortak giderlere katılımının gerekli olmadığı kanaatindeyim.
  Cimer’e, Alo181’e bilgi için başvurdum, mahkemeye başvurun cevabı aldım..
  Dava açsam kazanabilir miyim? Bu %20 veya %30 % asgari ısınma, ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderlerine katılmak zorunda mıyım?
  Uzun oldu, ancak derdimi anlatabildim, cevaplayabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba Burhan Bey,

   Ortak giderleri kullanmadığınız sebebiyle ödememe mümkün olamamaktadır. Ancak kullandırılmayan hizmetler ile ilgili sulh hukuk mahkemesinden hakim müdahalesi istemeniz de mümkündür. Kat mülkiyeti konusunda uzman bir avukattan danışmanlık hizmeti almanız iyi olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhabalar.Ankara Keçiörende ikamet etmekteyim.4,5 yıl önce satın almış olduğum evde son 10 aydır ikamet etmekteyim.Öncesinde kiracım oturuyordu.Dairem apartmanın giriş katında ve ön cephesine bakmaktadır.Oturma odamızın 3,5 metre önünde daha önceden apartman tarafından demir profillerden yapılmış üstü kapalı bir çardak bulunmakta.Burada binamızda özellikle yaş olarak yaşlı diyebileceğimiz 3-4 komşu günün en çok vaktini geçirmekte ve bu bizi gürültü ve ses yönünden rahatsız etmekte.Uyarılarımıza rağmen devam etmekte ve bizi pencerenizi kapatın,alırken görmedinmi gibi akıl verici sözler söylemekteler.Kanuni olarak bir yaptırımı varmıdır acaba.
  teşekkürler.

  Cevapla
 • Avatar
  Sabriye A.
  5 Ekim 2019 15:27

  Merhaba Denizli de 2bloktan oluşan 30 daireli bir sitede kat malikiyim.sitemiz2012 yılında kömürden merkezi doğal gaz sistemine geçtik.Doğal gaza geçerken daha önce kullanılan baca iptal edilerek benim oturduğum bloğun tuvalet havalandırmasından yapıldı.benim katım 2.kat kışın kaloriferler yanınca bacanın geçtiği tuvalet boşluğundan çok ses geliyor.İnsanın uykusundan uyandırıyor. Apartman yönetimiyle defalarca konuşmamama rağmen hiç bir tedbir alınmadı.kat maliki olarak ne yapabilirim.

  Cevapla
 • İYİ GUNLER BURSA DA OTURUYUM 3 YİL ONCE MERKEZİ SİSTEM (DOĞALGAZ) BİR DAİRE ALDİK.ANCAK PETEKLERİ SADECE SABAH VE AKSAM 5 İLE 10 ARASİ YAKIYORLAR.KALAN SUREDE PETEKLERİ KİSMAK YERİNE TAMAMEN KAPATIYORLAR.YAKLASİK 1 SAAT SONRA PETEKLER BUZ GİBİ OLUYOR.EV DE HALİYLE SOĞUYOR HER ODADA ELEKTRİKLİ İSİTİ KLİMA VB.BULUNUYOR.SİN İKİ AYDA 200 240 TOPLAM 440 TL ELEKTRİK FATURASI ODEDİK.PETEKLERİN TAMAMEN KAPATILMASI YASAL Mİ NE YAPABİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM.TESEKKURLER.İYİ GÜNLER..

  Cevapla
 • Merhaba;
  Bir öneride bulunabilirseniz sevinirim.
  Tek parsel içerisinde bağımsız birimlerin (ikiz dublex evler) olduğu bir site içerisinde ev sahibiyim. İskan alınmış durumda ama hala kat irtifak tapularımız var. Kooperatif ile başlandı ve herkesin tapusunda eşit metre kare var. Kooperatif sonlanıp site yönetimine geçeli 5-6 sene oluyor. Arazi meyilli olduğu için site içerisinde pek çok istinat duvarları var ve bağımsız birimlerin çevresindeki bahçelerin boyutları çok farklı. Benim sahip olduğum ev ise köşe tabir edilen bir lokasyondan dolayı (köşeyi 3 metre yüksekliğinde istinat duvarları oluşturuyor) çevresindeki bahçe en büyük olan bir ev. Şerefiye cetvelinde bahçe kullanım alanı nedeniyle yüksek puan alan bir ev, ama aynı puanı alıpda bahçesi benden küçük olan pek çok ev de var (bu durum bana bir ayrıcalık verir mi bilemiyorum).
  Kooperatif (yada ilk site yönetimi) çevre düzenlemesi adı altında evler arası bahçe duvarları ve çitleri çekerek bahçeleri bağımsız birimlere tahsis etmiş oldu (ama bu durum tapuya falan işlenmiş değil). Tüm site sakinleri ise evlerinin yanından ön bahçeye geçen alanı gerek kapalı garaj, gerek köpek kulubesi yada bahçe kapısı yaparak evlerin önündeki bahçeye dışardan girişe kapatmış oldu. Ben sitede oturmadığım için herhangi bir bahçe kapısı gibi şeyler yapmadım, zaten bir yanımda komşu diğer yanımda istinat duvarı var. Herkes gibi bir bahçe kapısı yapsam bahçeye kimse giremeyecek aslında.
  Aradan geçen yıllar içinde evler alınıp satıldı ve şimdi başka bir yönetim var. Yönetim tapuda herkesin eşit metre karesi olduğu iddası ile benim bahçenin köşesinin ortak olduğu iddası ile köşeye yönetim binası yapma girişiminde bulundu. Ayrıca söz konusu alana diktiğim ağacı söktü ve alana geçişi tel çit ile engelledi.

  Belediyeye gittim ve peyzaj projesinin ruhsata işli olduğunu ve ruhsata aykırı bir inşaat için herkesin onayının alınması gerektiğini öğrendim. Ayrıca site yönetim planındada herkesin onayı alınmalı diyor. İnşaat işinden yırttık. Ama yönetim hala tel çiti, hurda malzemeleri kaldırmadı ve ağacımı söktü.
  Belediyedeki planlarda hiç kimseye özel bir bahçe tahsis edilmemiş. Yani bağımsız birimler haricinde heryer ortak, bahçe duvarları falan planda yok. Site yönetim planında da ortak yerlerin kullanımı kısıtlanamaz şeklinde madde var.

  Belediye yapı denetime tel çit için ne yaparsınız diye sordum, biz buna bakmayız dedi. Bir başkası ise beton bahçe duvarlarını kontrol ederler dedi. Site tek parsel olduğu için sadece benim bahçedeki tel çiti şikayet edemeyeceğimi, kanun önünde herkes eşit olduğu için “sitede ortak alanların kısıtlandığı” şeklinde genel dilekçe yazdığımda durumun incelenebileceğini söylediler. Bunun anlamı tüm bahçe duvarlarının garajların kalkması mı olur? Yöneticiye “herkes gibi bahçe kapısı yapsam bahçeye giremezsin” diyorum, “istinat duvarına merdiven koyarım” diyor.

  Belediyeye ortak alan kısıtlaması şikayeti ardından da mahkemeye vermek gibi gözükmekte. Tavisiyeniz nedir?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü