Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası & Mağdur Rehberi

 1. Topo Hukuk
 2. Bilişim Hukuku
 3. Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası & Mağdur Rehberi
5
(1)

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu ve cezası, İzinsiz kredi kartı kullanımı şikayet etme süresi, yurtdışı kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları ne yapmalı, kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını makalemizin içerisinde bulabilirsiniz.

Kredi kartı dolandırıcılığı, dolandırıcılık suçu işlemek amacıyla kredi kartı kullanımını ifade etmektedir. Bugün kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu kartları kullanarak dolandırıcılık suçu işlenmesi de artış gösterdi. Kredi kartı dolandırıcılığı kart bilgilerinizin sizden habersiz kopyalanması ve kartınızın harcamalarda yetkisiz bir kimse tarafından kullanılması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı dolandırıcılığı pek çok farklı yöntemle yapılabilmektedir. İşte bugüne kadar polis kayıtlarına geçen 10 değişik yöntem:  

Kayıp veya çalıntı kartlar: kimlik ya da imza kontrolü yapılmayan yerlerden harcama yolu ile 

Ele geçmeyen kartlar: bankanın söz konusu kartın daha kullanıcıya ulaşmadan posta ya da kargoda çalınması yolu ile  

Boş plastik: Boş plastik plakalara gerçek kredi kartı numaraları basılarak kartın kullanılması yolu ile  

Değiştirilmiş kart: dolandırıcının elinde bulunan gerçek bir kartın ütüleme yoluyla numaralarını silip yerine başkasına ait bir kartın numaralarının yazılması yolu ile 

Sahte kartlar: Burada önce sahte bir kredi kartı basılıyor. Encoder adlı cihaz ile gerçek bir kredi kartı bilgileri sahte karta kodlanıyor 

Manyetik şerit sahteciliği: dolandırıcının elinde bulunan karttaki manyetik şerit bilgilerini silip yine encoder ile farklı bir karta ait bilgilerin yüklenmesi yolu ile 

Kart kopyalama: alışveriş yapan kimsenin kart bilgilerinin encoder ile kopyalanması yoluyla 

ATM dolandırıcılığı: Bankada ATM’nin kart giriş haznesine bir cisim yerleştirilerek kartın sıkışması sağlanıyor. Daha sonra yardım eder gibi kart sahibine giderek kartın şifresi öğreniliyor. Kart sahibi müşteri gittiğinde ise kart ATM’den çıkartıp kullanılıyor 

İnternetle mal siparişi: İnternet üzerinden kart numaralarının ve özlük bilgilerinin çalınması ve alışverişte kullanılması yolu 

Hesap yönlendirme: Bu yolda, bir kimseye ait kimlik numarası ve kart bilgileri öğrenildikten sonra bankaya başvurularak kartın adresi değiştiriliyor. Kaybolma bahanesi ile yeniden gönderilmesi istenerek kart dolandırıcıya geçiyor. İnternetin gelişmesiyle ülkemizde kredi kartı dolandırcılığı mevcutta artış durumundayken son zamanlarda Türk uyruklu vatandaşlarımızı yurtdışı kredi kartı dolandırıcılığı adı altında yabancılarda dolandırmaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu ve Unsurları 

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu Türk Ceza Kanunu 245.maddesine göre banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması olarak düzenlenmiştir. İlgili maddenin birinci fıkrasında, başkasına ait kredi kartının ele geçirilip kart sahibinin rızası olmaksızın kartı kullanarak yarar sağlamak düzenlenmiştir. Bu fıkra kapsamına giren suçlarda etkin pişmanlık hükümleri uygulama alanı bulacaktır. Fakat, kanun birtakım kişileri cezadan muaf tutmuştur. Bunlar: 

Kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunu;

-Haklarında ayrılık kararı verilmiş eşlerden birine karşı,  

-Aynı konutta birlikte yaşayan kardeşlerden birine karşı, 

-Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlâtlığın zararına suçu işleyen akrabadır. Başkasına ait kart bilgileri ile sahte kredi kartı üretmek, satmak, devretmek, satın almak ikinci fıkrada, bu sahte kartı kullanmak yoluyla yarar sağlamak ise maddenin üçüncü fıkrasında öngörülmüştür.  

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası

Türk Ceza Kanununda kredi kartı dolandırıcılığı cezası için hapis ve adli para cezaları öngörülmüştür. Bu cezalar suç oluşturan eyleme göre farklılık göstermektedir. 245.maddeye baktığımızda “Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. 

Kredi kartı dolandırıcılığı cezası başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.  

Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” öngörülmüştür. Ancak birinci fıkrada yer alan eylemlerin haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden biri tarafından, üstsoy-altsoy ya da bu derece kayın hısımlarından birinin, evlat ya da evlatlığın veya aynı konutta birlikte yaşayan kardeşlerden biri tarafından işlenmesi halinde cezaya hükmolunmayacaktır.  

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı? 

Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları; kişiler öncelikle bu mağduriyeti yaşamamak için birtakım tedbirler almalılar. Sözgelimi alışverişi internetten yapmanız halinde, güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmamalı ve kart ve kimlik bilgilerinizi paylaşmamalısınız. İnternet alışverişinizi 3D Secure güvenlik işlemi ile yapmalısınız. Eğer kredi kartınızı bir başkası tarafından kullanıldığını düşünüyor iseniz, ilk olarak kartınızın ait olduğu bankaya haber vererek kartınızı kapattırmalısınız. Böylece kartınızın daha fazla kullanılmasını önlemeniz mümkündür. Bundan sonraki aşama ise yalıpan harcamalara itiraz etmenizdir. Eğer itiraz etmezseniz borcu kabul ettiğiniz anlamına gelecektir. Ayrıca kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları polis veya Cumhuriyet Savcılığına yazılı olarak şikayetlerini bildirmeliler.  

İzinsiz Kredi Kartı Kullanımı Şikayet Süresi Ne Kadardır 

İzinsiz kredi kartı kullanımı şikayet süresi var mıdır, ne kadardır? 5464 sayılı kanun uyarınca kart sahipleri “kartın kaybolması, çalınması veya iradesi dışında gerçekleşmiş herhangi bir işlemi öğrenmesi halinde kart çıkaran kuruluşu derhal haberdar etmek zorundadır.” Bunun dışında kredi kartının kötüye kullanımı amacıyla izinsiz kredi kartı kullanımı şikayet süresi bulunmamaktadır. Şikayete bağlı bir suç değildir. Cumhuriyet savcısı tarafından re’sen soruşturulacaktır.   

Yurtdışından Kredi Dolandırıcılığı Nasıl Şikayet Edilir? 

Yurtdışından kredi dolandırıcılığı internetten yapılan alışverişler, kart kopyalama gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Gönderilen bir mail’e tıkladığınız anda bile kart bilgilerinizin kopyalanması mümkün olabilmektedir. Eğer yurtdışından kredi kartı dolandırıcılığı suçunun mağduru iseniz, kartınızın ait olduğu bankaya yazılı olarak itirazda bulunmalısınız. Böylece banka harcamanın yapıldığı yere şikayeti iletilecek ve iptal ve iade sürecini başlatacaktır. Türkiye’de bulunan dolandırıcılık vakkaları için yukarıda yapılacakları belirttik fakat yurtdışından kredi kartı dolandırıcılığı mağdurlarındansanız uzman bir bilişim avukatı ile iletişime geçin.

Banka Ve Kredi Kartı Arasındaki Fark Nedir? 

Banka ve kredi kartı arasındaki fark; günümüzde oldukça fazla insan karıştırmaktadır. Banka kartı ve kredi kartı arasındaki farktan bahsedelim. Kredi kartı kredi sistemi ile çalışır. Yani kartın ait olduğu bankadan borç alır ve düzenli olarak ödemesini yaparsınız. Kredi kartı limiti ise bankanın size borç olarak vermiş olduğu miktarı ifade etmektedir. Borcunuzun hangi tarihte, hangi faiz oranıyla ne şekilde ödeyeceğiniz ise kredi kartını alırken imzalamış olduğunuz sözleşmede belirlenir. Banka kartı ise kartın ait olduğu bankada açtırmış olduğunuz hesap kartıdır. Bu hesap vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı olabilir. Banka kartı ile alışveriş yapabilmeniz için kart hesabınızda para bulunması gerekmektedir. Dolayısıyla kredi kartında olan taksit ödeme imkanı banka kartında bulunmamaktadır. Eğer hesabınızda para yoksa banka kartı ile harcama da yapamazsınız. 

18 yaşını doldurmuş reşit kimseler gelir beyan eden belgeleri ile kredi kartı alabilmektedirler. Kredi kartıyla nakit avans da çekebilmektesiniz. Kredi kartı ile harcamalar daha sonra bankaya ödenmek şartıyla yapılmaktadır. Ancak banka kartıyla harcamalar, kendi hesabınıza yatırmış olduğunuz size ait olan para ile yapılmaktadır. Yani kredi kartı borcunuzu ödememeniz halinde borcunuza eklenecek faiz, banka kartında söz konusu olmaz. Çünkü banka kartı ile yapılan harcamalar borç değil, kendi hesabınızdaki paradır. Kredi kartınızın bir harcama limiti olduğunu söylemiştik. Peki banka kartında limit var mıdır? Hayır, banka kartında yalnızca sizin yatırmış olduğunuz para ile harcama yapılır, belirlenmiş bir limit yoktur. Kredi kartı için yıllık ücret ödenirken banka kartı için kart ücreti değil, hesap işletim ücreti alınır.

Kredi kartı dolandırcılığı cezası hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ve yurtdışı kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları arasındaysanız sizde bize veriğimiz iletişim numarasından ulaşabilirsiniz. (0212) 679 32 53

Aşağıdaki linklere tıklayarak konu ile ilişkili makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Ters İbraz (Chargeback) Nedir

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 5 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

43 Yorum. Yeni Yorum

 • Avatar
  Tülay Kamçı
  4 Şubat 2016 16:43

  kredi kartımı haberim olmadan izinsiz kullanmış nerden nasıl ulaştı bana Allah’ın cezası şu dolandırıcılar bilmiyorum bunun için ne ypmam gerekli ?

  Cevapla
 • yakın bir arkadaşım kredi kartımın fotoğrafını çekmiş, kendini akıllı sanarak gidip internetten alışveriş yapıyor bende firmayı arayıp kargo bilgilerine ulaştım. arkadaşın evine kargo yapılıyomuş ürünler. gözünün yaşına bakmadan süründürmek istiyorum acil başvuru nasıl yaparım ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   26 Ocak 2017 11:07

   Merhabalar, savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca maddi ve manevi tazminat davalarını da açabilirsiniz. Her iki durumda da uzman bir bilişim avukattından hukuki destek almanız sürecin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Saygılarımla

   Cevapla
   • Benim bir arkadas benim kartimi kullanarak dolandırıcılığ yapmış petshop üzerine efendim ben bugun savcıya çıktım dün beni evinden polis memurları aldı bana yol yorgan gösterin efendim watsaptan bilgi verirseniz sevinirim

    Cevapla
 • geçen ay arkadaşıma ayakkabıyı taksitle alması için kredi kartımı verdim ama bu ay ekstreme baktığımda benim yapmadığım bir sürü alışveriş çıktı. kesin demiyorum ama arkadaşımdan şüpeleniyorum. savcılığa mı vermeliyim ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   17 Ocak 2017 14:11

   Merhabalar,

   Bankaya gidip ‘Harcama İtiraz Formu ‘ doldurun. Eğer kartınızdan yapılan ödemeler sizin imzanız veya 3d olmadan yapılmışsa paralar size geri iade edilir. Ama şifre yoluyla harcamalar yapılmışsa o zaman paralar geri ödenmez. Arkadaşınızın yaptığından eminseniz savcılığa şikâyette bulunabilirsiniz ama ispatı zor olacaktır. Bu konuda bir bilişim avukatına danışınız.

   Saygılarımla

   Cevapla
 • yaklaşık 3 gün önce istanbulda bulunmamıza rağmen Erzurumda bir atmden 1.500 tl lik çekim olmuş. bankayı aradığımda kredi kartımın kullanarak çekildiğini söylüyolar ama benim kredi kartım cüzdanımda. kimin kartımı kopyaladığını öğrenebilirmiyim?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   31 Ocak 2017 14:14

   Merhabalar,

   Öncelikle banka ile görüşüp kartınızı iptal ettirin. Ardından bankaya gidip ‘harcama itiraz formu’ nu doldurun ve harcamaya itiraz edin. Kartınızın çekildiği yerle iletişime geçerek güvenlik kamerası olup olmadığını sorun. Aksi takdirde kartınızın kim tarafından kopyalandığını bulmak zor olacaktır. Dilerseniz kredi kartı dolandırıcılığı ile ilgili uzman avukatlardan hukuki destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • internet sitesinde gezinirken bir hediye mesajı çıktı, tıkladığımda bilgisayarıma sanırım virüs bulaştı ve daha sonrasında kredi kartımdan bir kaç firmadan çekim yapıldığını gördüm. bu şikayetimle ilgili nasıl yol izlemem gerek?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   30 Ocak 2017 18:50

   Merhabalar,

   Öncelikle bankanızla iletişime geçip kartınızın değiştirilmesini isteyin. Ayrıca bankanızdan sizden izinsiz yapılan çekimler için , bankaya gidip ‘Harcama İtiraz Formu ‘ doldurun. Eğer kartınızdan yapılan ödemeler sizin imzanız veya 3d olmadan yapılmışsa paralar size geri iade edilir. Ama şifre yoluyla harcamalar yapılmışsa o zaman paralar geri ödenmez.

   Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   30 Ocak 2017 18:53

   Merhabalar,

   Öncelikle bankanızla iletişime geçip kredi kartı dolandırıcılarının kart bilgilerinizi eline geçirdiğini ve kartınızın değiştirilmesini talep edin. Ayrıca bankanızdan sizden izinsiz yapılan çekimler için , bankaya gidip ‘Harcama İtiraz Formu ‘ doldurun. Eğer kartınızdan yapılan ödemeler sizin imzanız veya 3d olmadan yapılmışsa paralar size geri iade edilir. Ama şifre yoluyla harcamalar yapılmışsa o zaman paralar geri ödenmez.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • üç hafta önce kredi kartımı atm yuttu geri vermedi. bende daha sonra bankaya dilekçe verir alırım dedim kartı ama heralde atm ye tuzak kurmuşlar kartımdan paralarımı çekmişler. yardım edin avukat bey.

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   9 Şubat 2017 13:00

   Merhabalar, bankanıza ‘harcama itiraz formu’ ile başvuruda bulunun. Banka yapılacak incelemeden sonra paranızın iadesine karar verebilecektir. Saygılarımızla

   Cevapla
 • küçük bir dükkanım var. bir müşteri gelip kredi kartıyla alışveriş yaptı. aradan bir kaç gün geçtikten sonra biri geldi ve kredi kartıyla buradan alışveriş yapıldığını dolayısıyla kendisinin yapmadığını söyledi. kartı çalınmış ama benden parasını geri istiyor. yardım edermisiniz ne yapmam lazım arada kaldım.

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   9 Şubat 2017 11:52

   Merhabalar, parayı sizden zorla tahsil etmesi suç oluşturur. Hukuki yollara başvurup parayı istemelidir. Eğer herhangi bir kusurunuz bulunursa mesela karttan şifresiz olarak işlem yapmışsanız para sizden tahsil edilebilir. Saygılarımızla

   Cevapla
 • Kredi kartım Arkadaşıma verdim dükkanından alışveriş yapmış gibi gösterip borçlarımı yapılandıracak dı ama gidip kredi kartımla alışveriş yapmış. dava etsem paramı geri alabilirmiyim?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   21 Şubat 2017 11:11

   Merhabalar, arkadaşınız güveni kötüye kullanma suçu işlemiş. Gerekli davayı açtığınız takdirde paranızı geri alabilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
 • Bir internet sitesinde alışveriş yaptım ondan sonra kredi kartı ekstrem geldiğinde benim dışımda 2000 TL lik alışveriş yapılmış olduğunu gördüm. bununla ilgili ne yapabilirim?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   22 Şubat 2017 14:18

   Merhabalar, öncelikle bankaya gidip harcama itiraz formu oluşturun. Formda harcamayı kendinizin yapmadığını belirtin. Banka 1 ay içinde size geri dönüş yapacaktır. Saygılarımızla

   Cevapla
 • dün telefonuma bir mesaj geldi ve mesajda 234,20 Tl lik alışverişinizi 5 taksite bölebilirsiniz yazıyordu. ben böyle bir harcama yapmadım. bankayı aradım kredi kartımla bir alışveriş firmasından çekim yapılmış. firmanın kusuru varmı?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   23 Şubat 2017 13:01

   Merhabalar, internet sitesinden mi alışveriş yapıldı yoksa fiziki alışveriş mi yapıldı karttan? Duruma göre değişebilir çünkü. Saygılarımızla

   Cevapla
 • hocam ben kredi kartı hesabını kullandım sizce ne olur çok pişmanım ama
  8 ay once işlemiştim bu sucu

  Cevapla
 • meraba
  qnb fınansbank kredı kartımdan onlıne alısverıs yaptım oyun sıtesınden hızmer alamadım harcama ıtrazı ılettım banka ıslemı alıp hemen ret ettı tbb basvuru yaptım onlarda bankayı haklı bulup ret ettı 3d lı ıslemerde hakkımı bu yonde arayabılmıyım 2018 hazıran ayında gerceklestı.

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet Bey,

   Alışverişinizin detayını tam olarak öğrenip chargeback prosedürünün tüm yollarını denemek için bir avukat ile anlaşmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Avatar
  hayrettin v.
  6 Aralık 2018 00:53

  merhaba hocam 2016 yılında kartım kopyalanmış nasıl kopyalandığı hakkında bilgim yok ve 36000 tl lik alışveriş yapılmış bankaya itiraz ettim para iadem yapıldı ve şikayetçi oldum şuan mahkeme sürüyor fakat 1 ay öncesine kadar mahkemede katılan sıfatındayken şimdi sanık durumunda gözüküyor

  Cevapla
  • Merhaba Hayrettin Bey,

   Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçundan yargılanıyor olabilirsiniz. Kredi kartı dolandırıcılığı suçunun çeşitleri olduğundan dolayı dosyanızı bir bilişim avukatı ile incelemelisiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba,bugun twitter ana sayfamda enpara reklamına giriş yaptım.Reklamda kampanya katılımı için giriş yapmam gerektiği yazıyordu ve giriş yaptıktan sonra tc kımlık numaramı ve sifremi girdim.Ardından gelen akıllı sms i de onayladım ve banka kartımdakı paranın çekildiğini fark ettım.Müşteri hizmetlerınden hesabımı bloke ettirdim. Bunun için savcılıga gıtmem gerektiği söylendi param hesabıma geri yatar mı bilgi almak istiyorum.

  Cevapla
 • merhaba Ahmet bey 3 sene önce boşandım ve boşandıgım eşim kendisine iş kurmamı istedi işinide kurdum fakat işini çevire bilmesi için benden kredi kartımı istedi kendisi sigorta işi ile meşgul oldugu için kredi kartsız işlem yapamadıgını belirtti bende verdim üç seneden beri kartlarımı kullanmakta fakat son zaman larda kartlarımın ödemelerinde aksamalar yapıyor bende kartların borclarını kapatıp iadesini istedim fakat veremeyecegini verdiği taktirde işinin bozulacagını kartları kapattırmam halindede işinin bozulacagını ve ödeme yapamayacagını söyledi .Durum bu şekilde iken bir avukat aracılıgı ile noterden kartların tarafıma borclarının kapatılıp iadesini istesem yapılmadıgı taktirde alacak davası açsam ve yaptıgı sigorta ödemelerini ispatlasam kartlarımın boprcunu ödemesini saglaya bilirmiyim .Yada siz bana izleyecegim bir yol göstere bilirmisiniz teşekkur ederim

  Cevapla
 • Kartım ile imtermetten cekim yapmışlar benim haberim olmadan gec farkettim carşamba günü şübeden itiraz edecegim ne ile sonuclanır bi bilginiz varmı ? Vede savcılıga suc duyrusunda bulunursam sonuc ne olur ?

  Cevapla
 • Vadesiz hesabim vardi kullanmadigim kart arkadaşım benden bana lazim diye 1 haftaligina aldi ve o dolandiricilik suçunda kullanilmis sizce benim suclu cikma olasiligim var midir detayli aciklayabilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhaba Fırat Bey,

   Kartınızı arkadaşınıza suç işleme amacı olmadan verdiğinizi ispat etmeniz önem arz etmektedir. Konuyla ilgili bir ceza avukatı ile iletişime geçmeniz gerekir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • kayınbiraderim kredi kartını kaybetmiş ve kart şifresini kartın arkasına yapıştırmıs .askeri maaş kartı oldugu için kartın içinde de az miktar oldugu için sonradan farkına varıyor kart kullanılarak baska bir kadından para yatırılıyor.aradan bir sene sonra karakoldan ifadeye çağırılıyor mayısta sanık olarak durusmaya çıkacak kartı kapatmak için sonradan arandıgında adınıza ait aktif hesap bulunmamaktadır diyor banka herhangi bir cezai yaptırım alır mı?şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Avatar
  Nazlıcan V
  27 Mart 2019 11:00

  Merhaba Serdarhan Bey,

  Normal bir cep telefonundan “Enpara Sağlık Sigortası” adı altında arandım. Bana özel sağlık sigortamı nakit olarak iade edileceği ya da devam edileceği söylendi. Ben de nakit olarak iadesini istedim. Telefonda sesli yanıt sistemine bağlayıp şifremi söylememi istediler. Şifremi verdim ve kredi kartımdan nakit avans çekip banka hesabıma sağlık sigortası adı altında havale yaptılar. Bir yandan müdürüm beni telefonu kapatmam konusunda panik yaptırdığı için her şeye evet dedim. Sonra fark ettimki kredi kartımın limiti arttırıp 12.000 TL lik krediye başvurmuşlar. Para hesabıma geldi. Bu parayı farklı hesaplara yollamam gerektiğini söylediler. Ben de 3900 TL olarak farklı farklı yolladım. Bir tanesi gitmiş ancak iki tane eft finansbank ve halkbank tarafından şüpheli işlem olarak bloke ediliyor. Sizce ben bu durumdan nasıl muaf olacağım? Amcam ve iki yakın aile dostumuz sizi tavsiye etti ve en azından beni yönlendirebileceğinizi düşünüyorum. Şİmdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 • merhaba:
  yazıcı işi yapıyorum birisiyle tanıstım letgo üzerinden bana ucuz yazıcı göndereceğini söyledi bende tamam dedim ve fatura kesmesi için firma bilgilerimi verdim . sonrasında bana amazon.com.tr üzerinden yazıcı gelmeye başladı benim adıma hesap açmış ve ordaki mağazalarda alışveriş yapmıs bana gönderdi bende ondan geldiğini düşünerek teslim aldım . sonrasında amazon.com.tr yi aradım adıma hesap olduğunu ve güvenlik nedeniylede kapandığını söyledi . aldığım ürünlerin iadesini yapıcam . korkum şu ki benim adıma ürün alıp başka insanların kartlarıyla aldıysa benim burda ne yapmam gerekir ilerde bir sorunla karşılaşınca mağduriyetim nasıl ortaya çıkacak ve ne yapmam gerekir . Teşekkürler.

  Cevapla
 • sayın avukat! Ben yurdışınından düşük faizli bir kredi sözleşme yaptım.gereken ödemeleri yaptım.psaport ve adres biligilerini gönderdiler beş aydır kredimi vermediler.türkiyeden dava açabilirmiyiz

  Cevapla
  • Merhaba Kenan Bey,

   Sözleşmenizi bize iletirseniz dava açıp açamayacağınız ile ilgili bilgiyi iletebiliriz. Tabi karşı tarafın Türkiye’de ikamet ediyor olması önem arz ediyor.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Selamlar
  Ben internetten tatil rezervasyon alan bir firmayim. Kredi karti ilrle Yurtdisindan tatil rezervasyonu aliyorum. Bizde 3d siz de rezerve yapılabiliyor. Aklima gelen su . Calinmis olan Baskasinin karti ile yapilan reservasyonda bizim firmamizi baglayan bir suc unsuru varmidir?
  Gercek kart sahibi bize ulasirsa ben boyle bir sey yapmadim diyerek parasini bizden talep edebilirmi ?

  Cevapla
  • Merhaba Murat Bey,

   3D Secure şifresi olmaksızın yapılan alışverişler Chargeback yani ters ibraz işlemi ile iade edilme ihtimali yüksek olan işlemlerdir. O yüzden sözleşmesel sorunları çözmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar avukat bey.. Kredı kartımın sanal kartı olan kartım kopyalanmıs 3 gun üst üste farklı yerlerden ve firmalardan 1500 tl lik cekım ler yapılmıs bunu bugün mobil bankacılığı kullandığımda farkettım.. Bankayı aradım hemen kartı ıptal edıp harcama itirazı yaptım bundan sonraki süreçte ne yapmam gerekiyor..

  Cevapla
 • Merhaba,
  2018 Kasım ayında Kredi kartımdan 3600 Tl lik harcama yapılmış. Olayı farketmem geç oldu ve Mayıs 2019 da bankaya itiraz ettim. Ancak Uluslararası Bankacılık kurallarına göre süre aşımı olmuş. Bu harcama için hiç bir 3D veya uyarı bana gelmedi. Banka da ilgilenmiyor. Alışverişin yapıldığı internet sitesi bu işlemi benim yapmadığımı onayladı ve bankaya bildirdi ancak süre aşımı var diyor işleme almıyorlar. Ciddi şekilde mağdur durumdayım. Bu durumdan nasıl kurtulurum, paramı kurtarabilecek olabilir miyim. Ne yapmam lazım. Savcılılığa iletince bir ilerleme kaydedilebiliyor mu ve bankanın ilgilenmediği konu ile ilgili sonuç alınıp bankanın bana paramı geri iade ettirmesi mümkün mü. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Kredi kartına para yatırdımATM NO T0184 banka kredi kartına yatmadıgını söyledi ancak yatırdım parayı ısrar edince şikayet oluşturdular. Sonra olumsuz sonuçlandı dıye mesaj geldı bankadan ne yapmalıyım teşekürler iyi bayramlar

  Cevapla
 • Meraba bn ögrenciyim bn aksam bldugum vakif bank kartni temasz olarak 110 tl harcama yaptm ihtycm vardi snra hmn intrrnt sosyal medya hesaplardan paylasim yaptim ve kaldigim yurta herkese syledim ve kiz bulundu parasini verdim ve kiz şikaytci olmadiği halde adima vakifbank ve kiz adna bna dava acilmis mahkme var mahkmeede ne olacak bi bilgi verrmisiniz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü