Nafaka Artırımı Davası

Nafaka artırım davası, nafaka artırım dilekçesi, nafaka artırım dilekçe örneği, nafaka artırımı neye göre belirlenir, nafaka artırım davası süre, nafaka artırım davası şartları nelerdir, makalemizde nafaka artırımı üzerine merak ettiğiniz konular hakkında bilgilendirdik. Makalemize nafaka artırımı Yargıtay kararları örneği de ekledik. Nafaka artırım davası hakkında detaylar:

Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır ?

Nafaka artırım davası nedir, nafaka artırım nasıl açılır ? Nafaka boşanma davası sürecinde yahut boşanmanın kesinleşmesinden sonra maddi anlamda sıkıntıya düşecek eşe ya da bakım ve eğitim giderleri için çocuğa diğer eş tarafından ödenmek üzere bağlanan aylıktır.  Nafakanın ne miktarda olacağı belirlenirken hakim eşlerin maddi durumuna, çocuğun giderlerine, günün ekonomik ve sosyal koşullarını göz önüne almak durumundadır. Nafaka artırım davası, belirlenen nafakanın yetersiz kalması halinde nafaka miktarının artışı amacıyla açılacak davadır. Nafaka artırım davası hukuki dayanağını TMK madde. 176 fıkra 4 oluşturmaktadır. Buna göre, eşlerin mali durumlarının değişmesi yahut hakkaniyetin gerektirdiği hallerde nafaka artırımı istenebilecektir. 

Nafaka Artırım Davası Şartları Nelerdir ?

Nafaka, kesin bir hüküm teşkil etmemektedir. Nafaka değişen ve gelişen şartlara bağlı olarak artırılıp azaltılabilecektir. Nafaka artırım davası şartları üzerine konuşabilmek için ilke olarak belirtmek gerekir ki, ortada hali hazırda bir nafaka kararı olmalıdır. Nafaka artırım davası şartları nafaka alacaklısının artırım için haklı gerekçeleri bulunmalıdır olarak devam eder. İşbu haklı gerekçeler nafaka alacaklısı tarafından mahkemeye sunulmalıdır. Hakim bu gerekçeleri ve nafaka artırımı neye göre belirlenir ise bu etkenleri göz önüne alacak ve değerlendirecektir. Gerekli görüldüğü takdirde bunun için kurumlardan bilgi alacak, tarafların mali durumlarını da araştıracaktır. Bu suretle nafaka alacaklısının alım gücü, mevcut haldeki nafaka ve giderlerin orantılı olup olmadığı ve nafaka yükümlüsünün ekonomik gücü dikkate alınacaktır. Belirtmemiz gereken bir husus da nafaka artırımının anlaşmalı boşanmalarda da gerçekleşebileceğidir. Bu noktada anlaşmalı boşanma prosedüründe nafaka miktarının belirlenmesi önem arz etmeyecektir. 

Kimler Nafaka Artırım Davası Açabilir ?

Nafaka artırım davası kim tarafından açılır, görevli ve yetkili mahkeme nedir? Nafaka artırımı davası nafaka alacaklıları tarafından açılabilir. Nafaka artırımı için belirlenmiş bir hak düşürücü süre bulunmamaktadır. Nafaka alacaklısı değişen şartlar ve haklı gerekçelerin bulunması halinde nafaka artırım davası açabilecektir. Nafaka artırım davasında nafaka alacaklısının yerleşim yeri Aile Mahkemesi görevlidir. Aile Mahkemesinin bulunmaması halinde Asliye Hukuk Mahkemesinde nafaka alacaklıları tarafından nafaka artırım davası açılabilecektir.

İştirak,tedbir ve yoksulluk nafakaları hakkında detaylı bilgiliyi nafaka türleri makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nafaka Artırımı Neye Göre Belirlenir ?

Nafaka artırımı neye göre belirlenir, hangi etkenler nafaka artırımında rol oynar? TMK nafaka artırım davası için eşlerin mali durumlarının değişmesini yahut hakkaniyetin gerektirmesini öngörmüştür. Buna göre nafaka alacaklısının ekonomik durumunun kötüleşmesi, nafaka yükümlüsünün ekonomik durumundaki iyileşme, günün ekonomik şartları ile paranın alım gücü vb. etkenler nafaka artırımı neye göre belirlenir sorusuna cevap olacaktır. Nafaka artırım oranları TÜİK tarafından belirlenen ÜFE artış oranı dikkate alınarak belirlenir. 

Nafaka Artırımı Davası Ne Kadar Sürer?

Nafaka artırımı davası ne kadar sürer merak edilen sorulardan bir tanesidir. Ancak nafaka artırımı davası süre için kesin bir yanıt vermek mümkün olmayacaktır. Çünkü nafaka artırımı da davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğuna, gerekli prosedürlerin düzenli ve tam işleyişine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İşbu davanın en az 7-8 ay sürebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. 

Nafaka Artırımı Yargıtay Kararları

(T.C. YARGITAY 3. HUKUK DAİRESİ E. 2016/4481 K. 2016/8685 T. 1/6/2016) Karara konu olay iştirak nafakasının artırımına ilişkin davanın reddi üzerine kararın temyiz edilmesidir. Çocuğun 11.sınıfa geçmesi ile bakım ve eğitim giderlerinde artış meydana gelmiş, önceki dava ile bu davanın açılış tarihi arasında 1.5 yıl olmuş ve bu süreçte çocuğun giderleriyle birlikte tarafların da ekonomik ve sosyal durumları değişmiştir. Mahkeme tarafından yapılan yargılamada davanın reddine yönelik verilmiş olan hükmün temyiz edilmesi ile dosya incelenmiştir. İştirak nafakasına hükmedilirken çocuğun yaşı, ihtiyaçları okul ve yaşam seviyesi, velayetin kendisinde bulunduğu tarafın ekonomik durumu vb. etkenler dikkate alınarak belirlenir. Çocuğun yaşı, eğitimi ve ihtiyaçları göz önüne alındığında iştirak nafakasında artışa gidilmesi gerekmekte ancak davanın reddine karar verilmiştir. Hakkaniyet ilkesi ve diğer gerekçeler uyarınca davanın reddine dair kurulan hüküm doğru bulunmamış ve bozmayı gerektirmiştir. Kararda yerel mahkemenin davanın reddine dair kurmuş olduğu hükmün bozulmasına ve peşin ödenen temyiz harcının istenmesi halinde temyiz edene iadesine hükmedilmiştir. 

Nafaka Arttırım Dilekçesi Yazımında Avukatın Önemi

Nafaka artırımı dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve nafaka artırım talebi gerekçeleri her somut olay için farklılık gösterecektir. İnternette yer alan nafaka artırımı davası dilekçe örneği, örnekleri baz alınarak hazırlanan dilekçeler asıl talebi açıkça belirtmeyebilir. Bu suretle nafaka artırım dilekçesi yazımında davacının bir avukattan yardım alması faydalı olacaktır. Topo hukuk bürosu olarak nafaka artırımı davası ile ilgili çalışmalarımız mevcuttur.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , , , , , , , ,

18 Yorum. Yeni Yorum

 • Bilgilendirme için teşekkürler Serdarhan Bey. Bu konuya ilişkin bir sorum olacaktı.
  Yabancı ülkede kesinleşen boşanma kararı Türkiye’de henüz tanınmadan, yine yabancı ülkede verilen nafaka artırım kararının tenfizi söz konusu olabilir mi?
  Nasıl ki nafaka kararı boşanma neticesinde verilmekte ise, nafaka artırım kararı da boşanma kararı içerisinde yer alan nafakaya ilişkin kısım dayanak yapılarak verilmektedir. Sizin de ifade ettiğiniz gibi, halihazırda bir nafaka kararının olması, nafaka artırımı davasının açılması için öncelikli şarttır. Acaba nafaka artırım kararının tenfizi için boşanma davasının tanınması bir ön şart teşkil eder mi? Yargıtay’ın bu konudaki yaklaşımı nedir? Açıklayabilirseniz çok sevinirim. İyi günler

  Cevapla
 • Sorum şu: Ben Türk’üm ve eşim Alman, Almanya’da evlenmiştik ve 2012 yılında Almanya’da boşandık, boşanma kararı o yıl kesinleşti. Bir çocuğumuz var. Ayrıca, 2014’te nafaka artırım davası sonucu ödediğim iştirak nafakasının artırılması kararı verildi. Eşim Almanya’daki boşanma kararının Türkiye’de tanınması için bir dava açmadı. Fakat nafaka artırım davasının tenfizi için bana karşı Türkiye’de tenfiz davası açtı. (Türkiye’de evlenmediğim için burada nüfusta bekar gözüküyorum.) Boşanma kararımız Türkiye’de tanınmadığı halde, onun bir sonucu olarak verilen nafaka artırım kararının Türkiye’de tenfizi mümkün olabilir mi? Boşanmanın tanınması nafakanın artırımı davasının tenfizi açısından bir ön şart teşkil eder mi? Buna ilişkin yapabileceğim bir husus var mıydı merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 • mrb. benım sorum şu: bu zamana kdr olan kısımda avukatım nafaka davamı takıp edıyordu ancak bundan sonrakı sureçte kendım takıp etmek ıstıyorum. bununla ılgılı bana örnek dilekçe yollar mısınız. bırde nafaka artırım davası için dılekçe versem etkılı olur mu illa avukatım mı olması gerekıyor . sımdıden teşekkurler

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   7 Aralık 2018 17:18

   Merhaba Birgün Hanım,

   Nafaka arttırım davası için avukat zorunlu değildir. Ancak teknik detaylar bulunduğundan dolayı en azından nafaka arttırım davası dilekçe örneğinin avukat tarafından hazırlanması haklarınız açısından iyi olur. Dilerseniz bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba iyi günler. Nafaka artırım davası açılıyor bize karşı onun reddini talep etmek için mahkeme gününe kadar ne yapmalıyız acaba ? Hem nafakanın arttırılmasını değil düşürülmesini istiyoruz. Yapmamız gereken resmî prosedürler nelerdir?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   13 Ocak 2019 21:19

   Merhaba İrem Hanım,

   Nafaka arttırım davasına cevap dilekçenizi sunmuş olmanız yararınıza olacaktır. Sunmasanız bile reddetmiş sayılırsınız. Mahkeme taleple bağlı olduğu için aynı dava içinde nafakanın düşürülmesini talep etmenizi mümkün kılmayacaktır. Bunun için nafaka düşürme davası açmalısınız.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhabalar
  5-6 sene önce 100 tl ile anlaşılan nafakamı yükseltip haczini almak istiyorum, 18 yaşındayım şuan ve avukat için çok bir bütçem yok nasıl bir yol izlemeliyim sizce
  şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Merhabalar eşimden boşanalı 1 yıl oldu ama tazminat yönünden dosyam yargıta ya gitti eşim 7500 tl maaş alıyor 2 çocuğum var yaşları 10 ile 4 nafaka 1000 tl alıyorum ve çok az yetmiyor bu maaşa karşı verilen nafaka çok az etrafımda boşanan kişilere bakıyorum soruyorum aynı maaşı alan eşleri 2000 tl nafaka bağlanmış ben yargıtaydan dosyamın gelmesini bekliyeyim mi yoksa nafaka artırım davası açayım mı ? belki yargıtayda artmıştır diye düşünüyorum size de sormak istiyorum ne yapmam gerekir

  Cevapla
 • merhaba 3 yildir nafaka artimi yaptirmadim 9 ve 6 yaslarinda kizlarim var 1000 tl nafaka verdi ama hakim elden ver deyip basindan savdi istemedikce kndiligi tarafindan yatrmiyor nafaka davasini acsam dosya masrafi cikarmi

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   18 Temmuz 2019 14:52

   Merhaba Ebru Hanım,

   Nafaka arttırım davasında küçük bir miktar harç ödemeniz gerekmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Ben 4 sene önce boşandım. Kendı adıma olan nafaka kesildi dosyayı yargıtaya taşıdık dosya bnm lehine sonuçlandı tekrar dava açıcaz ama ben çocuk için ödenen nafaka miktarının artırılmasını istiyorum ama avukatım bır dava sürerken diğerini açamam diyor. Pek fazla ilgilenmiyor Bu konuda başka bişey yapalımaz mı acaba? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   3 Haziran 2019 13:40

   Merhaba Seren Hanım,

   Nafaka arttırım davasının açılabilmesi için karar verilmiş bir nafaka olması yeterlidir. Yine de uzman aile avukatına danışmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Üstadım ben iki ayrı eşden iki çocugum var ilk eşim durumumdan dolayı sağolsun nafaka almıyor alıyordu yatırmana gerek yok dedi iki senedir istemiyor ikinciye 3 senedir 300 veriyorum anlaşmıştık şimdi yükseltmek istiyor çocuk 5 e giriyor anaokuluna yazılacak naşıl engellerim ayrıca üzerime haciz davaları var ve 3 senedir çalışamıyorum bel ve boyun fıtıklarından dolayı nafakayı bile annem yatırıyor

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   16 Temmuz 2019 08:57

   Merhaba Özberk Bey,

   Nafaka azaltma davası dediğimiz nafakanın değiştirilmesi davası açabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar ben eşimden anlaşmalı olarak 2009 yılında ayrıldım.kendim nafaka istemedim ama kızımız için o zamanın şartlarında 400 tl nafaka aldım.kendisi Ordu mensubuydu o dönem ordudan emekli olduğunda emeklisinin yüzde20sini kızıma verilmesiyle anlaştık kendisi 8-9yıl önce ordudan ayrılıp yeni eşinin öğretim üyesi olduğu üniversiteye geçti ve yaklaşık 3 -4 yıldan beridir 600 lira nafaka yatırıyor bir ara çalışsın kedisi dedi nafakayı kesicim dedi ama bir şekilde hallettik dava açmayı düşünüyorum kızıma ufak tefek ben destek versemde bursu da yurda gidiyor yeterli gelmiyor dava açabilirmiyim.Saygılarımla…

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   3 Eylül 2019 13:14

   Merhaba Hatice Hanım,

   Yıllar önce düşük rakamlı olan nafaka miktarı şuandaki ihtiyaçları gayet tabii karşılamayabilir. Yeterli gelmeyen nafaka için arttırım davası açabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Anladım ilginize teşekkür çok ederim.kesinleştiğinde size döneceğim🙏

  Cevapla
 • 5Yil once esimden ayrimdim sadece kizima 250 nafaka baglandi ve suan kizim 11 yasinda hic bir ihtiyacina yetmiyor dava acrim 1.mahkemeye geldi yalniz 2mahkemedir gelmiyor dava uzadi 9ay oldu sonuç yok yakin zamanda davamiz var yine gelmesse durum ne olur acil cvp istiyorum lutfen

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü