Soyadı Değiştirme ve Soyadı Düzeltme Davası

Soyadı değiştirme davası ve soyadı düzeltme davası nasıl açılır ? Soyisim değiştirme işlemlerinde aranan şartlar nelerdir? Soyadı değiştirme dilekçesi ve masraflarını sizler için bu yazımızda derledik;

Soyadı Değiştirme Davası Nasıl Açılır ?

Soyadı değiştirme davası nasıl açılır ? sorusu elbette ki soyadlarını değiştirmek isteyen pek çok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Soyadı kişilerin hayatı boyunca kullandığı önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Soyadı değiştirme davası ise soyadlarını değiştirmek isteyen kişilerin haklı bir sebebe dayanarak kullanmakta oldukları soyadını değiştirmek için açtıkları davaya denir. Kullanılan soyadı; Soyadı Kanunu’na aykırı, ahlaka ve edebe uymayan, gülünç bir soyadı ise veya soyadında imla hataları var ise soyadı değiştirme davası açılabilir.

Soyadı değiştirilmesi usulü, 2017 yılında çıkarılan Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında değişikliğe uğramıştır. Bu kanuna göre soyadlarında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti ile anlam değişikliği ortaya çıkan kişiler 2019 yılı sonuna kadar mahkemeye başvurmadan soyadı değiştirme işlemini gerçekleştirebilirler. İl ve ilçe idare kurulları soyadlarında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti ile anlam değişikliği ortaya çıkan kişilerin soyadını değiştirmede yetkili merciilerdir.

Soyismi değiştirmek için mahkemeye başvuruda bulunmak gerekmektedir.. İl ve ilçe idareleri soyadını tamamen değiştirmekle yetkili değillerdir. Örneğin soyadı Yılmaz olan birine il ve ilçe idareleri Şimşek şeklinde yeni bir soyadı veremez. Bunun için kişi kendisi veya avukatı aracılığıyla soyadı değişikliği davası açmalıdır. Bunlara 2017 yılında yapılan kanun değişikliğiyle, iki yıl boyunca (2019 yılı sonuna kadar) imla hataları vs. sebeplerle yanlış yazılmış soyadlarını değiştirme yetkisi verilmiştir. Örneğin Taşçi soyadı il ve ilçe idarelerine başvurularak Taşçı şeklinde değiştirilebilir.

Soyadı Değiştirme Şartları

Soyadı değiştirme şartları nelerdir ? sorusu ile mevzuatımızda soyadı değiştirmek için belirtilen şartlara değineceğiz. Soyadı değişikliği davası kapsamında hakim; öne sürülen bir sebebin varlığına ve haklı bir sebep olup olmadığına göre  karar verecektir. Haklı sebep kavramı geniş yorumlanan bir kavramdır. Kişinin hayatı boyunca taşıdığı soyadıyla ilgili objektif ve sübjektif değerlendirmeler yapılarak bu sebebin kişi üzerinde olumsuz bir etki yaratıp yaratmadığına bakılır. Soyadı değiştirme şartları içerisinde haklı sebep sayılabilecek durumlara örnek olarak şunlar verilebilir;

1-) Gülünç ve dalga konusu olabilecek anlamlar içeren

2-) Edebe ve ahlaka aykırı olan

3-) Yaşanılan bölgede kişiyi olumsuz etkileyecek anlamları olan

4-) Telaffuz edilmesi ve yazılması zor olan

5-) Din veya uyruk değişikliği sebebiyle kullanılmak istenmeyen

6-) Yabancı olduğu izlenimi yaratan

7-) Kötü üne sahip bir aileye mensup izlenimi veren soyadına sahip kişiler değişiklik talebinde bulunabilirler.

Soyadı değişikliği davasında önemli hususlardan bir tanesi; kişinin öne sürdüğü değişiklik gerekçesinin hakim önünde ispatlanmasıdır. Hukuken geçerli her türlü delil ve tanıkla gerekçenin varlığı ve haklılığı ispatlanabilir.

Soyadı Değiştirme Davası Kimler Tarafından Açılabilir ?

Soyadı belirleme hakkı, kanunumuzda kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar arasında sayılmıştır. Bunun bir sonucu olarak soyadı değişikliği davası, tam ehliyetliler ve sınırlı ehliyetliler tarafından bizzat veya avukatları aracılığı ile açılabilir. Sınırlı ehliyetsizler ise, soyadı değişikliği davasını veli ya da vasilerinin onayı olmak şartıyla kendileri veya avukatları aracılığı ile soyadı değişikliği davası açabilirler. Tam ehliyetsizlerin bu davayı bizzat veya avukat aracılığı ile açamayacakları kabul edilir. Genel kural bu olmakla birlikte önemli bir sebebin varlığında yasal temsilci tam ehliyetsiz adına dava açabilir.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadımı Nasıl Ekletebilirim ?

Evlendikten sonra kızlık soyadının kullanılması için takip edilen hukuki süreci birlikte değerlendireceğiz. Evlenmeden sonra kızlık soyadının eklenmesi süreci mevzuatta 2015 yılında değişikliğe uğramıştır. Yapılan değişiklikle evlenen kadınlar kızlık soyadlarını kullanmak için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmadan bu haklarını kullanabileceklerdir. Evlendikten sonra kızlık soyadının kullanılabilmesi için bağlı bulunan nüfus müdürlüğünün ilgili birimine verilecek bir dilekçe yeterlidir. Bu işlem hem sadece kızlık soyadını kullanmak isteyenler için hem de evlendikten sonra alınan soyadı ile beraber kızlık soyadını kullanmak isteyenler için izlenecek prosedürdür.

Soyadı Değiştirme ve Soyadı Düzeltme Davası Aynı Şey Midir ?

Soyadı değiştirme ve soyadı düzeltme davası işlemleri birbirinden farklı işlemlerdir. Soyadı düzeltme, mevcut bir harf hatasının düzeltilmesidir ve bu işlem için nüfus kaydında bir hata olduğunun ispatlanması yeterlidir. Soyisim değiştirmede ise kişinin kullandığı soyadı yeni bir soyisim ile değiştirilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; haklı sebebin varlığı, soyisim değiştirmede önem arz eden bir husustur.

Soyadı Değiştirme Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Soyadı değiştirme davasında görevli ve yetkili mahkeme kişinin yerleşim yerinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Soyadı değiştirme dilekçesi de Asliye Hukuk Mahkemesi’ne hitaben yazılır. Soyadı değiştirme dilekçesinde kişisel bilgilerin yanı sıra soyadı değiştirme sebebinin de gerekçeli olarak yazılması ve anlatılması gerekir. Soyadı değiştirme dilekçesinde bulunması gereken bir diğer önemli husus eğer tanık deliline dayanılıyorsa tanıkların isim soyisim ve adresleridir.

Soyisim Değiştirme Davası Ne Kadar Sürer ?

Soyisim değiştirme davası uzman bir avukat ile yürütüldüğünde genellikle tek celsede sonuçlanmaktadır. Soyisim değiştirme davası mahkemelerin yoğunuluğuna bağlı olarak genellikle 2-6 ay arasında sürmektedir. Soyadının değiştirilmesi davası her zaman açılabilmektedir. Herhangi bir süreye tabi değildir.

Dava sonuçlandıktan sonra mahkeme, değiştirme kararını ilgili nüfus müdürlüğüne tebliğ eder ve soyisim değiştirme işlemi gerçekleşir. Bu aşamadan sonra nüfus müdürlüğü, soyismi değiştirme kararı doğrultusunda varsa kişinin eşi ve ergin olmayan çocuklarının da soyadını değiştirecektir.

Soyadı Değiştirme Davasında Avukat Aracılığıyla Yapabileceğiniz İşlemler

Soyadı değişikliği davası, isim değiştirme davasından daha sıkı şartlara bağlanmıştır. Etki alanı daha geniş olan bu dava için uygulanan prosedürler bir avukatla çalışmayı gerektirir niteliktedir. Soyisim değiştirme davalarında en sık karşılaşılan hata dava dilekçesinin yanlış mahkemeye yazılması veya sebep hakkında bildirilen hatalı delillerdir. Bu tür hatalar ise davanın sonuçlanmasını ileri tarihlere sarkmasına sebep olmaktadır. Dava seyrinin yolunda ilerlemesi ve hızlıca sonuçlanması için Topo Hukuk Bürosu soyismi değiştirme dilekçesi ve soyadı düzeltme davalarında uzman destek sağlamaktadır. İsim değiştirme davası ve soyisim değiştirme davası işlemlerinin detayları için Topo hukuk bürosu iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , ,

19 Yorum. Yeni Yorum

 • Yazınızı okudum, soyadı değiştirmek için aranan şartları taşıyorum. benim soyadım beceriksiz ve soyadımdan nefret ediyorum. Komple soyismimi değiştirmek istiyorum. Soyadı değiştirme işlemlerini kaç günde yapıyorsunuz ?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   17 Ekim 2018 13:43

   Merhaba Damla Hanım,

   Soyadı değişikliği için aranan şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız bize nüfus kayıt örneğinizi göndermelisiniz. Ardından soyisminiz ve diğer şartları inceleyip tarafınıza soyadı değişikliğinin süresi ile ilgili de dönüş yapmış olacağız.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, babam zamanında kütüğünü taşırken bir imla hatası olmuş ve babamın soyadı “can” yerine “cam” olarak yazılmış. biz de evlatları olarak alt soy olduğumuz için hepimiz otomatik olarak yanlış soyadı almış olduk. Babam vefat ettiği için doğrudan ben nüfus müdürlüğüne başvurabilir miyim? yoksa bunun için dava açmama gerek var mı? ayrıca her aile üyemiz ayrı ayrı mı başvuracak?

  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   8 Aralık 2018 13:38

   Merhaba Işıl Hanım,

   Tek harf hataları için nüfus müdürlüğüne dilekçe ile başvurmak yeterli olmaktadır. Çünkü bu hatalar sehven hata kapsamındadır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba Serdarhan bey,

  Şubat ayında mahkemem var soyadı ile ilgili. Soyadım Gökyıldızlar ve ben dilekçemde hakime soyadımı K yerine T ile okuduklarını yazdım. Sürekli dalga konusu oluyorum. Ek olarak babamla da hiçbir duygusal bağım yok ve oldukca uzun hicbir yere sığmıyor form vb. doldururken bunuda söyliyeceğim hakime. Bazen hecelemek zorunda kaliyorum. Avukat tutmadım kendim konuşacağım. Ailemden annem de tanıklık yapacak. Sizce ne olur dava sonucum? Biraz stres yapıyorum kendime. Tecrübelerinize dayanarak yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   21 Ocak 2019 10:25

   Merhaba Cenk Bey,

   Soyisim değiştirme davalarında gülünç, dalga konusu soyadları için gördüğümüz kadarıyla hakimler takdir hakkını olumlu olarak kullanmaktadırlar.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba benim soy adim “d*****”ve cevremde alay konusu oluyor bir arkadaş ortamına girdiğim de d***** nbr dediklerinde sinir oluyorum bunu mahkeme yoluna gitmeden degistirebilirmiyim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Temmuz 2019 14:07

   Merhaba Elif Hanım,

   Soyadı değişikliği davası açarak alay konusu olan soyisminizi değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüğü uygulaması farklı olduğundan dolayı dava açmak sizin olayınızda zorunludur.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba;
  eşimin ailesi ile evlendiğimizden beri hiç bir bağlantımız yok.bununla ilgili olarak eşimin soy adını değiştirmek istiyoruz.
  yani bağlantımız olmadığı için onların soy isimlerini kullanmak istemıyoruz.
  konuyla alakalı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   30 Nisan 2019 17:40

   Merhaba Nur Hanım,

   Soyismini değiştirmek için gerekli şartları sağladığınız sürece değiştirme şansınız mevcuttur.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba ben soyadımı değiştirmek istiyorum fakat babamla görüşmüyorum. Soyadı değişikliği için mahkemeye başvurduğumda babama bilgi verilir mi? Yani onunla karşı karşıya kalır mıyım?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 13:28

   Merhaba Yağmur Hanım,

   Soyadı değişikliği davasında tebligat sadece size yapılacaktır. Bazen PTT başkasına yapabilmekte bunu engellemenin yolları bulunmaktadır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Oglumun soyadini benim soyadim yapmak istiyorum ben esimden bosandim cocuklarda onun soyadini taşımak istemiyor napmaliyim dilekce yaziliomus el yazımlami yazmam gerek

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Haziran 2019 12:27

   Merhaba Pınar Hanım,

   Soyadı değişikliği için çocuğunuzun velayetini tek başınıza bulundurmanız veya davayı babasıyla birlikte açmanız gerekmektedir. Dava yoluyla keyfi soyadı değiştirme mümkün olmamakla beraber istediğiniz durumu iyi anlatan bir dilekçe ile hareket ettiğinizde doğru sonuç alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Benim soyadım K***** fakat çoğu yerde ve özellikle de ilk tanıştığım insanlar arasında soyadımı ********* gibi değişik şekillerde söyleyenler oluyor ve ben bunu sürekli düzeltmekten bıktım.Bu durum soyadımı değiştirmek için yeterli sebep midir?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   4 Ağustos 2019 14:09

   Merhaba Tuğrul Bey,

   Soyadı değiştirme davası dilekçesinde bu durumu izah ettiğinizde ve tanık delili ile delillendirdiğinizde davanın kabul edilme ihtimali yüksek olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar,
  Benim soyismimi değiştirmek isteme nedenim, soyismimle aynı olan kelimenin internet ortamında gayri ahlaki ve cinsel içerikli sitelerde yer almasıdır. Hatta benimle aynı isim ve soyisime sahip olan (gerçek adı yada lakabı mı bilemiyorum) bir hayat kadınının reklamları bile 2,3 tane web sitesinde yer almakta. Açıkçası bu durum beni oldukça rahatsız ediyor. Bu soyismimi değiştirmek için geçerli bir sebep midir? Yeterli ise bunu gerekçe olarak nasıl yazabilirim?
  Birde son olarak tanık göstermek zorunda mıyım? Sadece arama motorlarındaki bu sayfaları delil olarak iletmem yeterli kalır mı?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   31 Ağustos 2019 22:05

   Merhaba Işıl Hanım,

   Soyadı değiştirme ve soyismi değişikliği davası olarak bilinen bu dava çeşidinde haklı sebebin varlığını ispatlamanız gereklidir. Haklı sebebin varlığını ispat için tanık zorunlu olmamakla beraber soyadının değiştirilmesi için en önemli delil vasıtalarından birini oluşturmaktadır. Konuyla ilgili nüfus davaları konusunda uzman olarak çalışan ekibimize danışabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü