Tanıma Tenfiz Dilekçesi

Tanıma Tenfiz Dilekçesi Nedir?

Tanıma tenfiz dilekçesi, tanıma tenfiz davası açmak için yazılan dilekçedir. Peki ya tanıma tenfiz davası nedir? Kanunların yerselliği ilkesi uyarınca kanunların yetki alanı çıkarıldıkları devletlerin sınırlarıyla sınırlıdır. Aynı şekilde bir devletin mahkemesinin verdiği karar ancak o devlet sınırları içerisinde uygulama bulur. Ancak bazen bir devlet mahkemesinde verilen kararın başka bir devlet mahkemesinde de tanınıp uygulamaya konması gerekebilir. İşte yabancı mahkeme kararlarının Türk mahkemelerince tanınıp uygulamaya konması için açılan davaya tanıma tenfiz davası denir.

Tanıma tenfiz davası her türlü karar için değil ancak hukuk davası kararları için söz konusu olur. Yabancı bir mahkemede kesinleşmiş bir ceza davası kararının Türkiye’de de aynen kabul edilmesi söz konusu olamaz. Zira devletlerin neyi suç kabul edip neyi suç kabul etmediği, suçun nitelikli hali, suçun cezası gibi hususlardaki tutumları farklılık arz etmektedir. En çok dava konusu edilen konu ise tanıma ve tenfiz kararları aile hukukunu ilgilendiren boşanma davası ve velayet davası ile alacak davalarının icraya konulmasıdır.

Tanıma Tenfiz Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Tanıma tenfiz dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 1. Dilekçenin verileceği mahkeme doğru yazılmalıdır. Zira dilekçe verilmesi gereken yer mahkemesinden başka bir yer mahkemesine verildiğinde dava yetkisizlik sebebiyle reddedilecektir. Yine aynı şekilde görevli olmayan bir mahkemeye, örneğin aile mahkemesine verilmesi gerekiyorken sulh ceza mahkemesine verilen bir dilekçe de görevsizlik sebebiyle reddedilecektir.
 2. Davacı taraf ve davalı tarafın doğru yazılması gerekir.
 3. Konu belirtilmelidir.
 4. Davanın neden açıldığı ve dilekçenin neden yazıldığı açıklamalar kısmında maddeler halinde belirtilmelidir.
 5. Davayı açmadaki yasal nedenler gösterilmelidir.
 6. Tanıma tenfiz dilekçesine eklenecek evraklar kanıt olarak sunulmalıdır.
 7. İstem sonucunda dilekçenin ne için yazıldığı, sonucunda ne istendiği yazılır. Tarih ve imza atılarak dilekçe mahkemeye gönderilir.

Tanıma tenfiz dava dilekçesi yazmak uzmanlık gerektiren bir iştir, bir avukat ile birlikte hazırlanması gerekir. Örneğin boşanma kararının tanınması için bir boşanma avukatı ile birlikte tanıma davası açmakta fayda vardır. Zira uzman bir avukat neyin nasıl yapılacağını bildiği için müvekkiline zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Topo Hukuk Bürosu uzman avukatları tanıma tenfiz dilekçe örneği yazmakta ve tüm tanıma tenfiz sürecinde destek vermektedirler.

Tanıma Tenfiz Dilekçesi Nereye Verilmelidir?

Tanıma tenfiz dilekçesi nereye verilmelidir, hangi mahkemeye verilmelidir? Tanıma tenfiz davasında yetkili mahkeme davacının Türkiye’deki yerleşim yeri mahkemesidir. Davanın başka bir yer mahkemesinde açılması durumunda hâkim davayı yetkisizlik sebebiyle reddedecektir. Görevli mahkeme ise genel olarak Asliye Hukuk Mahkemesi, tanıma konusu dava bir aile hukuku davası ise de Aile Mahkemesi’dir. Dilekçenin başka bir mahkemeye yazılması durumunda dava görevsizlik sebebiyle reddedilecektir.

Tanıma Tenfiz Dilekçesine Eklenecek Olan Evraklar Nelerdir?

Tanıma tenfiz dilekçesine eklenecek evraklar sıkça sorulan sorulardandır. Sorularınızı netliğe kavuşturmak için aşağıda belirttiğimiz evrakların tamamını tanıma tenfiz dilekçesi içerisinde bulundurmanız gerekmektedir. Eklenmesi gereken evraklar şunlardır;

 1. Yabancı mahkeme tarafından verilen kararın aslı veya tasdikli sureti.
 2. Yabancı mahkeme kararının kesinleştiğine dair şerh.
 3. Yabancı mahkeme kararının apostil şerhi.
 4. Sayılan belgelerin yeminli tercüman tarafından çevrildiğine dair konsolosluktan alınmış, konsolosluk tarafından tasdik edilmiş belge.
 5. Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi.
 6. Noter tasdikli veya konsolosluktan alınan fotoğraflı avukat vekâletnamesi.

Tanıma Tenfiz Dava Dilekçesi Örneği

Tanıma tenfiz davası dilekçe örneği yazmak hukuki birikim isteyen bir iş olduğu için ilgili bir avukat tarafından yazılması tavsiye edilmektedir. Topo Hukuk Bürosu uzman avukatları müvekkilleri adına tanıma tenfiz dava dilekçesi yazmakta ve tenfiz sürecini yürütmektedir. Aklınıza takılan soruları danışma formundan bize gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü