Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı nedir ? Bir kişinin ölümünün ardından geride bıraktığı mal varlığına dair haklar, ölen kişinin bildirisine gerek olmadan yakınlarına kazandırılabilmektedir. Bu takibi yapacak olanlar ölen kişinin yakınlarıdır. Veraset ilamı nedir? sorusunun cevabı bu takibin resmi yollardan nasıl gerçekleştirileceğinin de cevabı olacaktır.

Veraset ilamı ile ölen kişinin yakınlarından birisinin resmi makamlara başvurusu yoluyla hak sahibi kişilerin belirlenmesi ve mal varlığının bu kişilere intikal ettirilmesi sağlanmaktadır. Burada yetkili kurum Veraset ve İlam Vergi Dairesi’dir. Bu başvuru esnasında yalnızca hak sahipleri değil, vefat eden kişinin mal varlığının miktarı, konumu ve değeri de ortaya konulmaktadır. Söz konusu belge mirasçıların sayısına göre değişmekte olup daha az mirasçının bulunduğu ve karmaşıklığın olmadığı durumlarda noter üzerinden de elde edilebilmektedir. Ancak kalabalık bir mirasçı grubun ilgilendiren durumlarda daha yüksek mercilere başvurarak meselenin sorunsuz şekilde halledilmesi gerekecektir.

Mal varlığının belirlenmesi işlemleri sonrasında ortaya konulan bilgiler dahilinde miras hakkı bulunan kişiler bir takım vergileri ödemek durumunda kalabilirler. Bunların belirlenmesi için yetkili kurumlara başvurularak borçların temizlenmesi sonradan yaşanacak sorunların önüne geçecektir. Birden fazla mirasçının bulunduğu durumlarda sadece birinin söz konusu başvuruyu yapması diğerlerinin yok sayılması anlamına gelmeyecektir. Çünkü başvuru esnasında bütün bilgiler ortaya konulmakta, bu sırada bütün miras hakkı kazananlar da gözden geçirilmektedir. Dolayısıyla, herkesin ayrı ayrı hakkını kanıtlaması gerekmemektedir. Ancak hakların kaybedilmemesi açısından sürecin takip edilmesinde yarar görülmektedir. Özellikle diğer mirasçılarla bağların güçlü olmadığı veya sorunların yaşandığı durumlarda takip önem kazanmaktadır.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamı nedir ? sorusuna cevap verirken bu konuya da kısaca değinilmişti. Veraset ilamı aslında sulh mahkemeleri devreye sokularak elde edilebilmektedir. Sonrasında diğer ilgili kurumlara başvurarak mal varlığı ve paylaştırma resmi olarak belirlenen ölçülerde kişilere bölüştürülmektedir. Ancak bazı durumlarda mirasçı sayısı son derece az olmaktadır ve bu durumda işlemlerin daha kolay halledilebilmesi için noter üzerinden de veraset ilamı alınabilmesi sağlanmıştır. Notere başvurulacağı zaman kişiler arasında herhangi bir anlaşmazlık olmamasına dikkat edilmelidir. Anlaşmazlık söz konusu ise bunun çözüleceği yer mahkemelerdir. Miras hakkı kazanan kişiler bu bilgileri göz önünde bulundurarak, gerekirse avukat tutarak en adil şekilde mal varlığını paylaşmak adına seçeneklerden kendilerince doğru olanını tercih edebilirler.

Veraset ve İntikal Vergisi

Veraset ve intikal vergisi, bu vergi mirasın ortaya çıktığı durumlarda mal varlığı üzerinden çeşitli hesaplamalar yoluyla belirlenmektedir. Konu hakkında bir takım istisnalar da bulunmaktadır. Verasete konu olan mal varlığının topluma fayda verecek veya kamu yararına olacak kurum ve kuruluşlara aktarılması durumunda istisna ortaya çıkarak vergi talep edilmeyecektir. Bunun yanında ölen kişiye ait özel eşyalar da kesinlikle vergi muafiyetine tabidir. Mirasçı sayısı, ve çocuk durumu gibi konulara göre değişkenlik gösterebilen vergi muafiyeti de söz konusu olabilmektedir. Bunun güncel bilgiler üzerinden öğrenilebilmesini sağlayacak en etkili yol konuda uzman kişilere başvurularak en sağlıklı verilerin elde edilmesi olacaktır. Ülkemizdeki vergi oranları diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça makul seviyelerde bulunmaktadır. Başka bir deyişle kanunlarda daha fazla mirasçının yararına olacak düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca yine farklı durumlara göre değişebilen üst sınırlar belirlenmekte olup söz konusu sınırlara kadar olan tutarlarda da vergiden muafiyet yapılabilmektedir.

Vergilendirme hususu veraset ilamı nedir ? mirasçılar tarafından en çok önemsenen ve merak edilen veraset konuları arasında yer almaktadır. Bu verginin hesaplanması söz konusu mal varlığına göre değişkenlik göstermektedir. Yetkili kurumlara başvurulduğunda gerekli hesaplamalar yapılarak mirasçılara sunulacaktır. Veraset İlamı

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü