Yabancı Oturma İzni

Yabancı oturma izni nasıl alınır, oturma izni için gerekli belgeler, yabancı ikamet izni ve oturma izni uzatma işlemleri ve ücreti hakkında bilgiler verilmiştir.

Yabancı Oturma İzni Nasıl Alınır ?

Yabancı oturma izni , birtakım sebeplerle Türkiye’ye yerleşecek kimselerin almaları zorunlu olan ikamet iznidir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu altı çeşit ikamet izni düzenlemiştir. Bunlar: 

-Kısa dönem ikamet izni 

-Aile ikamet izni 

-Öğrenci ikamet izni 

-Uzun dönem ikamet izni 

-İnsan ticareti mağduru ikamet izni ve  

-İnsani ikamet iznidir. 

Yabancı oturma izni ile yabancılar Türkiye’ye yerleşmelerini yasal bir zemine oturtmuş olacaklardır. Yabancı oturma izni nasıl alınır ? Oturma izninin alınabilmesi için yabancının talepte bulunması gerekmektedir. İkamet izni, istenilen evraklarla başvurması halinde talepte bulunduğu izin türüne göre gerekli şartları taşıması halinde düzenlenenecektir. Oturma izni başvurusu yabancının vatandaşı olduğu ya da bulunduğu ülkedeki konsolosluğa yapılacaktır. Başvurunun değerlendirilebilmesi için gerekli belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Oturma izni başvurusu 90 gün içerisinde sonuçlanır. Başvurunun valiliklere yapılabileceği haller de bulunmaktadır. Örneğin göçmen kaçakçılığı mağduru kişi ikamet izinleri, uzun dönem veya öğrenci izinleri için valiliklere başvuru yapılabilir.  

Hangi Amaçlarla Yabancı Oturma İzni Alınabilir ? 

Yabancılar pek çok farklı amaçla Türkiye’ye gelip oturma izni alabilmektedirler. Örneğin Yabancıların Türkiye`de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun’a göre iş tutmak maksadıyla Türkiye’ye gelmiş bulunan yabancılar geldikleri andan itibaren 1 ay içerisinde oturma izni almak zorundadırlar. Bunun yanında yabancılar eğitim amacıyla da ülkemizde oturma iznine başvurabilmektedirler. Peki eğitim amacıyla yabancı oturma iznini kimler alabilir? Türkiye’de bulunan bir yükseköğretim kurumunda ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, Tıpta Uzmanlık Eğitimi (TUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi (DUS) seviyelerinde eğitim görecek yabancılar için öğrenci ikamet izni düzenlenebilmektedir. Yabancılar ülkemize turistik gezi maksadıyla da gelmektedir. Turistik amaçlı kalacak yabancılar kısa dönem oturma izni almalıdırlar. Bunların yanında evlilik sebebiyle ülkemize yerleşmeye karar vermiş yabancıların da aile ikamet iznini alabileceğini söylemek yanlış olmaz. Aile oturma izni yalnızca yabancı eşi kapsamamaktadır. Aile oturma izni ile çocuklar ilköğretim ve ortaöğretim sürecinde 18 yaşına kadar ülkemizde kalabilmektedir.  

Yabancılar İçin Oturma İzni (İkamet İzni)  Nereden Alınır ? 

Yabancı oturma izni alabilmek için yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki konsolosluklara başvuru yapmaları gerekmektedir. Konsolosluklar başvuruları görüşleri çerçevesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğe iletecek ve Genel Müdürlük ikamet iznini düzenleyecek ya da başvuruyu reddedecektir. İkamet izni başvurusu Genel Müdürlükçe yetkilendirilen aracı kurum tarafından da yapılabilir. İkamet izni başvurusu Türkiye içinden valiliklere de yapılabilmektedir. Ancak bu istisnai olarak söz konusu olacaktır. Kanun hangi hallerde valiliklere başvuru yapılabileceğini tek tek düzenlemiştir. İkamet izni alarak Türkiye’ye gelen yabancıların adres kayıt sistemine 20 iş günü içinde kayıt yaptırmaları gerektiğini de belirtmek gerekir.  

Yabancı Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ? 

Oturma izni için gerekli belgeler ülkemiz vizenin veya vize muafiyetinin vermiş olduğu süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni alınmasını zorunlu tutmuştur. İkamet izni alınabilmesi için yabancının vatandaşı olduğu ülkenin konsolosluklarına başvuru yapması gereklidir. Peki oturma izni için gerekli belgeler nelerdir? Bu soru için birtakım belgeler hangi tür ikamet izni alacağınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kısa dönem oturma izni için gerekli belgeleri yabancı ikamet izni başvuru formu, pasaport veya yerine geçen maddenin aslı ve fotokopisi, 4 adet biyometrik fotoğraf, kalınacak sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olunduğuna dair beyan ve geçerli bir sağlık sigortası oluşturmaktadır. Bununla beraber turizm amaçlı kalmak için idarenin talebi olduğu durumda seyahat planı ve konaklama yerine ilişkin bilgi veya belge de eklenmelidir. Öğrenci ikamet izni için yukarıda kısa dönem izin için saymış olduğumuz belgelere ek olarak aktif bir öğrenci belgesi de eklenmesi gerekmektedir.  

Yabancı Oturma İzni ( İkamet İzni) Uzatma Süresi Ne Kadardır ? 

Yabancı oturma izni uzatma yani yabancı ikamet izni uzatma işlemleri valilikler tarafından yapılmaktadır. Yabancı ikamet izni uzatma için ikamet izninin bitmesine 60 gün kala valiliklere başvuruda bulunulması gerekmektedir. Oturma izni uzatma süresi izin türüne göre değişiklik gösterir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na göre kısa dönem ikamet izni her defasında ikişer yıllık sürelerle verilecektir. Bu maddeye göre uzatma en fazla iki yıl için gerçekleşecek, devamında yeniden başvuru yapılması gerekecektir. Aile ikamet izninde bu süre 3 yıl olacaktır. Öğrenci ikamet izni her yıl birer yıllık süreler ile öğrencilik sonuna kadar verilebilmektedir. Burada unutulmaması gereken öğrenim süresi 1 yıldan az ise ikamet izni öğrenim süresi kadar verilecektir. Çalışma izninin ikamet izni sayıldığı hallerde iznin uzatılabilmesi için Kanunun 7.maddesine göre Türkiyeye girişe izin verilmemesi kapsamına girmemelidir. 

Çalışma izni hakkında bilgi almak veya iznine sahip olmak için yabancı çalışma izni yazımızı okuyunuz.

Hangi Yabancılar İçin Oturma İzni Uzatılabilir ? 

Oturma izni uzatma işlemi hangi yabancılar açısından mümkündür? Öncelikle kısa dönem oturma izni türüne baktığımıza oturma izni uzatma başvurusunda bulunulabileceğini söyleyebiliriz. Söz gelimi turistik oturma izni eski sistemde uzatılamamaktaydı. Göç politikasında izlenen değişikliklere bağlı olarak artık turistik oturma izni süresi de uzatılabilmektedir. Öğrencilerin de oturma izni uzatma başvurusunda bulunma hakları vardır. Ancak bunun için bazı şartların varlığı gerekmektedir. En başta öğrenciliğin devam ediyor olması ve devam etmemesi için herhangi bir kanıtın ortaya çıkmış olmaması gerekmektedir. Pek tabii başvuruda bulunacak öğrencinin hakkında sınırdışı edilme kararı verilmemiş olmalıdır. Aynı şekilde aile ikamet izni için de bazı şartların varlığına gerek duyulmuştur. Eşler yalnızca ikamet izni için bir araya gelmemelidir. Aile ikamet izninde eşlerin birlikte yaşaması gerekmektedir. Yine burada da uzatma talebinde bulunan hakkında sınır dışı kararı verilmemiş olmalıdır.  

Yabancıların Oturma İzni Uzatma İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ? 

Oturma izni uzatmak için gerekli belgeler başvuru için gerekli belgelerden farklı mıdır? Hangi belgeler gerekmektedir? Yabancı oturma izni uzatma işlemi için gerekli belgeler izin türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, istenen ortak belgeler şunlardır: 

-İkamet izni başvuru formu 

-Pasaport veya yerine geçen belgenin noter onaylı fotokopisi  

-4 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf 

-Kalınacak sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olunduğuna dair beyan 

-Geçerli sağlık sigortası 

Bunlara ek olarak hangi tür ikamet izni aldığınıza bağlı olarak ek belgelere ihtiyacınız olabilmektedir. Yabancı oturma izni almak için alacağınız oturma iznine göre gerekli evraklar hakkında bilgi almak için Topo Hukuk Bürosuna ulaşabilirsiniz.

Yabancı Oturma İzni Ücreti Ne Kadar Tutar ? 

Yabancılar için oturma izni ücreti, ikamet izni belgeleri değerli kağıtlar kanununca değerli kağıt olarak tespit edilmiştir. İkamet izni belgeleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte olan belge bedeline tabi tutulur. İlgili kanunda yabancı ikamet izni 2018 yılı için 72 TL olarak belirlenmiştir. Oturma izni ücreti yanında oturma izni kart ve oturma izni harç ücretini, sağlık sigotrası ücretini, gerekli ise noter ve tercümanlık hizmeti ücretlerinin de ödenmesi gerekmektedir. Sağlık sigortası ücretleri de yaş gruplarına göre değişiklik gösterecektir. Bu ücret 18 yaşından 65 yaşına kadar 145 TL ile 740 TL arasında değişmektedir. Oturma izni harç ücretinden bazı ülkeler muaf tutulmuştur. Bu ülkelerin neler olduğu Türk konsolosluğundan sorgulanabilmektedir. 

Aşağıya konu ile ilişkili olan makalelerimizin linklerini sizler için bıraktık;

Yabancıların mülk edinmesi

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , ,

2 Yorum. Yeni Yorum

  • yabancı hakkında adli soruşturma var.Bu soruşturma kapsamındada adli kontrol almıştır.Adli kontrol alması sebebiyle il göç idaresi yabancının ikamet iznini uzatılması talebini reddetmiştir..Bu durumda yapılabilecek herkangi bir işlem söz konusumudur.

    Cevapla
  • “İstanbul için oturma izni talebinde bulunmak isteyen yabancıların başvuruları randevu sistemi ile gerçekleştirilmektedir”
    biz eşım la birlikte şu işleri yaptik.
    randevu günundan sonra, ikamet bergesini almadan önce, turkiye den çıka bilirmiyiz?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü