Avukata Soru Sorma ve Sıkça Sorulan Sorular

 1. Topo Hukuk
 2. Avukat
 3. Avukata Soru Sorma ve Sıkça Sorulan Sorular
Avukata Soru Sorma ve Sıkça Sorulan Sorular

Bu makalemizde avukatlık ve avukata soru sormanın püf noktaları hakkında konuşacağız. Öncelikle ifade etmek gerekir ki yargının önemli kollarından biri olan ve gerek davalarda davanın davacı yahut davalı tarafını savunan, kişinin hak kaybına uğramasına engel olan avukat 4 senelik hukuk eğitimi almış serbest meslek erbabı bir kişidir.

Günümüzde avukatlar sadece davalarda taraflardan birini savunmamaktadırlar. Günümüzde arabuluculuk eğitimi almış olan avukatlar uyuşmazlığın mahkemeye taşınmadan uyuşmazlığın tarafı olan kişilerin anlaşarak sorunu çözmesine yardımcı olabilmektedirler. Ayrıca kişinin herhangi bir olayda hangi hakka sahip olduğunu, nasıl davranması gerektiğini de ifade eden yani bir nevi hukuki danışmanlık yapan kişiler de avukatlardır.

Gelişen dünyamızda uyuşmazlıkların daha aza indirgenmesi ve kişinin daha huzurlu ve daha refah bir seviyede yaşayabilmesi için yaşantımızın her alanında var olan hukuk ister istemez kendi içerisinde de birtakım kollara ayrılmaktadır. Bu durumda da hukuk alanında çalışan kişiler ister akademisyenler olsun isterse yargı alanında çalışan hâkimler ve avukatlar olsun bir alanda uzmanlaşmak durumundadırlar daha iyi fayda sağlayabilmek için. Bundan mütevellit avukatların çoğu da nitelikli bir avukat olmak ve daha bilgili olmak için bir alanda uzmanlaşmaktadırlar. Örneğin günümüzde boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, ticaret ve şirket avukatı gibi birtakım sıfatlar altında anılan avukatların her biri uzmanlaştığı alanla anılmaktadır.

Makalemizde de bireyin gerek kişilerde ya da şirketlerde hukuki danışmanlık için gerekse bir davada avukatı vekil olarak atamak istediği zaman uyuşmazlığın türüne göre hangi alanda uzman avukat ile işbirliği içerisinde çalışması gerektiğini ve avukata soru sorarken ondan daha fazla faydalanabilmesi için nasıl sorular sorması gerektiğini bu makalemizin diğer başlıklarında anlatacağız.

Avukata Nasıl Soru Sorabilirim ?

Avukata soru sorma için bireyin yapması gereken aklına takılan soruyu ya da uyuşmazlık içerisinde bulunduğu olayı kafasında netleştirmesi gerekir. Eğer kişi ayrıntılı cevap almak istiyorsa yani yaşadığı olayın hukuki sürecini başlatmak için avukata soru soracak ondan bu yüzden hukuki danışmanlık alacaksa avukatın bürosunu ziyaret etmesi en mantıklı olanıdır.

Avukata soru sorarken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar kişinin daha net ve daha açıklayıcı bilgiler almasını sağlayarak var olan uyuşmazlığın daha hızlı ve net çözümlenmesini sağlar. Bu hususlar nelerdir ?

Avukata soru sorarken kişinin yanlış anlaşılmaması için dikkat etmesinde fayda olacak durumlar şunlardır:

 • Kişi ister internet üzerinden sorusunu yöneltsin isterse de yüz yüze iletişime geçsin avukata soru soracağı zaman öncelikle olayları kronolojik bir sıra içerisinde anlatması uyuşmazlığın belirlenmesini daha kolay sağlayacaktır.
 • Avukata soru soracak olan kişinin birden fazla sorusu bulunuyorsa bunları unutmaması için kaydetmesi kendi lehine bir durumdur. Hukuki danışmanlıklar da alınacak olan ücretleri de göz önünde bulundurduğumuzda kişinin vaktini boşa harcamaması kendi lehine bir durumdur.
 • İnternet üzerinden avukata soru soracağı zaman da yüz yüze bir iletişim gerçekleşmediği için kişi sorusunu açık, anlaşılır ve net bir şekilde sorması avukatın sorulan soruya daha kolay ve daha net bir cevap vermesini sağlayacaktır.

Avukata Soru Sormak İçin Ne Yapmalıyım ?

Hukuki danışmanlık da veren avukata soru sormak için bireyin tercih edebileceği birden fazla yol vardır. Günümüzde teknolojinin de geliştiğini göz önünde bulundurduğumuzda iletişim araçlarının gelişmesi bireyin karşılaştığı bir hukuki sorun da bilgi almasının ve nasıl bir yol izleyebileceğini öğrenmesini oldukça kolaylaştırmıştır. Özellikle bilginin internetin gelişmesi ve yayılmasıyla daha hızlı bireylere ulaştığı günümüzde bir avukata soru sormak oldukça basit bir hale gelmiştir diyebiliriz. Peki, avukata soru sormak için neler yapabiliriz?

Avukatlık ruhsatı bulunduran her kişi ya bir hukuk bürosu kapsamı altında çalışmaktadır yahut bir şirketin, bir kurumun avukatı olmaktadır. Bir şirketin, bir kurumun avukatı olarak çalışan avukatlar daha çok şirkete veyahut kuruma bağlı olarak çalıştıklarından dolayı hukuki danışmanlıkları daha çok şirket ya da kurum bünyesi içerisinde gerçekleşmektedir. Bizi serbest meslek erbabı olarak da nitelendirdiğimiz bir hukuk bürosu kapsamı altında çalışan avukatlar ise özgür bir alanda var olup bir kuruma, şirkete bağlı olarak çalışmamaktadırlar.

Günümüzde danışmanlık almak isteyen yahut bir davaya avukatı vekil olarak tayin etmek isteyen kişilerin avukata soru sormak ve ondan faydalanmak için yahut vekil olarak avukatı atamak için tercih ettikleri ilk yol avukatın bürosuna gitmektir. Bu şekilde yüz yüze gerçekleştirilen bir iletişimle birey istediği soruyu rahatlıkla avukata sorabilir ve ondan faydalanabilir. Vekâlet ücreti hususu dışında birey hukuki danışmanlık istediği zamanda genelde avukatlar bunu ücrete tabi tutmaktadırlar. Yani bir avukat ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerin çoğunda birey belli bir saat başına yahut soru sayısına (bu avukatın yahut büronun tercihine bağlı olarak değişir) göre ücretlendirilmektedir. Avukata soru sormanın bir diğer yolu ise gelişen teknoloji ve yayılan internetin sağladığı faydalardan biridir. Yani internetin hızla bireyler arasında yayılması ve reklamcılığın internet boyutuna da taşınması hukuk bürolarının kendileri adına bir site açmalarını sağlamıştır. Günümüzde neredeyse her hukuk bürosunun internet sitesinde avukata soru sor, iletişim gibi kısımlar bulunmaktadır. Bu da bireyin aklına takılan soruyu ya da yardım almak istediği noktada avukata danışmasını daha kolay bir hale getirmektedir.

Avukata Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir ?

Avukata soru soran kişilerin genelde sordukları sorular benzer nitelikte olsa da soruların niteliği konuya göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat her avukata benzer sorular da sorulabilmektedir. Avukata sıkça sorulan sorulara örnekler verebiliriz:

 • Kişiler eğer avukatı bir davada vekil olarak tayin edeceklerse davayı kazanıp kazanmama ihtimalleri üzerine sorular yöneltebilmektedirler: Bu davayı kazanabilecek miyiz? Bu davayı alacak mıyız?
 • Yine aynı şekilde vekil olarak tayin ettikleri avukata davanın ne kadar süreceğini ya da kaç celsede davanın sonlanacağını da sormaktadırlar: Bu dava kaç yıl sürer? Dava en kötü ihtimalle ne zaman biter?
 • Avukata sorulan sorulardan bir diğer de avukatın vekil olarak bakacağı davada alacağı vekâlet ücretiyle alakalı olabilmektedir. Avukata vekâletle ilgili sorulan sorular hakkında burada kısaca birkaç hususa değinmekte fayda vardır. Kanunda avukatın belli bir meblağın altında davalara bakması yasaktır. Bu daha çok avukatlık asgari tarifeye göre her sene değişiklik gösterebilmektedir.  Ayrıca her ilin kendi barosunun belirlediği bir sınır da mevcuttur.
 • Avukata sorulan sorulardan biri de davanın işleyişiyle alakalı olup bu her dava göre değişiklik gösterebilmektedir.

Avukat Serdarhan TOPO

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , , , , , , , , ,

32 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba,

  Kurum tarafından sözleşmemizin feshi istendi ve 4735 Kamu İhale Sözleşme Kanunu Madde 22 gereğine uyuldu.
  Ancak zamanında yaptırmış olduğumuz tespit (10 gün içinde) ve bilirkişi raporu çıktıktan sonra bu sürelere uyulmuştur.
  Bilirkişi Raporu, Kurumu tamamen haklı göstermemiş olmasına rağmen, 7 gün içinde sözleşme fesh kararı alınmış ve 5 gün içinde tebliğ edilmiştir.
  Kanuni olarak tespit davası Sözleşme feshi’nin Madde 22 sürelerini uzatır mı?
  Kurumun tespit beklemeleri şart mıdır, ya da sözleşmenin 4735 Kamu İhale Sözleşme Kanunu Madde 22 gereği ilk 10 gün içinde fesh edilmesi gerekmiyor muydu?
  Teşekkürler

  Cevapla
 • üzerimde 2014 yılından 5 bankadan icra dosyam mevcuttu bunlardan birini ödedim düştü 2 tanesini ödemediğim halde düşmüş ama 1 tanesi halen düşmemiş görünüyor 2014 yılında açılmış dosya ne zaman düşer

  Cevapla
 • Isyerimden ayrilmak istiyorum 1 yılımı doldurdum haklarim nelerdir haklarimi nasil alabilirim

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   21 Aralık 2018 12:24

   Merhaba Niyazi Bey,

   1 yılınızı doldurmanız ve bununla birlikte haklı fesih gerçekleştirmeniz kıdem tazminatınızı hak etmeniz sonucunu doğurur. Avukata soru sorup danışmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba eşim tutuklu ve itiraz dilekçesi verdik. Dosya şuanda sulh ve cezada incelemede. Ama nerdeyse 2 hafta olacak cvp yok hala. Sonuç ne zaman açıklanır?

  Cevapla
 • Merhabalar.ben 1.5 yil calistigim ozel bir sirketten yeni ayrildim.3 ay sigortam odendi ve simdi istifami verdim ancak sigortasiz calistirilmami sikayet edip tazminatimi almak istiyorum.elimde belgelerim de var gunluk olarak aldigim ucretler yaziyor.sizce olumlu sonuclanir mi?

  Cevapla
 • Merhaba eşim İtalyada ceza evinde oraya gidebilirmiyiz…yada ne gibi şartlar gerekteşekkür ederim not..Eşim orda çifte vatandaş

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   21 Ocak 2019 11:58

   Merhaba Gül Hanım,

   Türkiye’de avukat olanlar sadece Türkiye’de avukatlık yapabilmektedir. Ancak İtalya’daki partner hukuk büromuz aracılığıyla yardımcı olabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba
  Sulh ve cezaya yapılan itiraz dilekçesi reddedildi şimdi iddianame hazırlanacak ve mahkeme olacak size sorum bu iddianamenin hazırlanma sürecini avukatımız hızlandırabilir mi

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   22 Ocak 2019 21:41

   Merhaba Gülcan Hanım,

   İddianamelerin hazırlanması savcılıklara bağlıdır. Soruşturmanızın takibini uzman avukat ile yürütmeniz durumunda soruşturmaya muhakkak faydalı olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
  • Merhaba, biz sekiz kardeşiz. Babamızdan kalan gayrimenkullerin 1/8 icradadir. Biz kardeşler bu hisseyi kaybetmek istemiyoruz. Ne yapabiliriz.

   Cevapla
 • Merhabalar resti miras davasi nedemektir. Babam ve halam koyde yerleri var ve diger kardesleri resti miras davasi vermiş Koyde ki Kalan Miras Babam ve halama mi kalmis oluyor resti miras davasi vermisler diger kardesleri ve babam la halam üstüne nasil alabilir

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   12 Şubat 2019 12:57

   Merhaba Yasin Bey,

   Reddi miras konusu hakkında detaylı bilgiyi makalemizden edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Kardesim 19 yasinda yagmalama sucundan yargilaniyo 3 dosyasi var 3 ayri mahkemeye cikicak 3 tane telefon caldigi icin 3 dosya acilmis 4 kisi yapmislar ama 2 kisi icerde yatiyolar mahkemesinde avukat dosyasini hirsizliga cevirebilir mi avukat en basta cevurdik demisti yuz yuze gorusmye gittigimizde dosyanin yagmalamadan acilicagini soyledi mahkeme aninda ceviricegini soyldi mahkeme de dosyanin hirsizliga cevirilebilme ihtimali var mi ?

  Cevapla
 • merhaba soruma cvp verip beni aydınlatırsanız sevinirim SORU:eski eşim almanyadan biri ile anlaşıp evlenmeye karar verdi izmirde yaşıyoruz oğlumun vekaleti annesinde eğer evlenip giderlerse almanyaya benim iznim olmadan oğlumu oraya götürebilirmi götürürsede ben oğlumu orada görebilirmiyim

  Cevapla
 • Nişanlım iki sene önce kaza yaptı trafik kendisini %75 haklı buldu fakat karşı taraf tazminat davası açmış ve nişanlım mahkemelere katılmadı. Şuan ise kısmen kesinleşmiş bir durum söz konusu nişanlım ve çalıştığı firmaya. 5 er bin lira para görünüyor karşı tarafa verilmesi için. Biz haklı iken bu parayı vermek istemiyoruz bu duruma nasıl itiraz edebiliriz acaba

  Cevapla
 • Mrb iyi günler serdarhan bey 2015’te sol partiden kardeşim tutuklandı 11 ay kapalı cezaevinde kalıp serbest bırakıldı 2018’de. Kavgadanda bi dosyası oldu 2019’da 18 ay ceza ordan geldi bi hafta önce tutuklanarak ceza evine girdi infazı yanarmı ceza alırmı bilgilendirirmisiniz lütfen iyi günler

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   1 Mayıs 2019 16:52

   Merhaba Alican Bey,

   Kardeşinizin dosyalarının gerekçeli kararlarını ve adli sicil kaydınızı bir ceza avukatı vasıtasıyla tartışırsanız daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • İyi günler sevgilim cezaevinde 2018 tarihinde haziranda içeri girdi cezası 12 ay 1 yıldı bu mayısta çıkması lazım degilmi acaba yardımcı olursanız

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   1 Mayıs 2019 16:05

   Merhaba Kübra Hanım,

   Ceza miktarı değil yatar hesaplaması burada önem arz etmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Babamın 2015 yılında olan 8000 tl borcu senet var 2019 yılına kadar hiç bir bildiri uyarı yapılamdı bize ve bu gün babamın üzerine olan traktöre borcunuz 15 bin tl oldu deye el koydular bu dogrumu yapılabilirmi

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   14 Mayıs 2019 12:29

   Merhaba Şahin Bey,

   İcra takip işlemine başlanmadan bir mala el konulması mümkün değildir. İhtiyat-i haciz talep edilip edilmediğine bakabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhaba ben eminevimden 9. ayda ev teslim alaçağım fakat teminat senetlerini kayıp ettim bu senetleri iptal etme gibi bi durumumuz olabilirmi acaba eminevime danıştım yeterli bilgi alamadım

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   14 Mayıs 2019 12:30

   Merhaba Bilal Bey,

   Senetleri kaybettiğiniz ile ilgili dava açmalısınız.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhabalar benim kardeşim 25,03,2019 tarihinde cinsel istismar suç duyurusundan cezaevine girdi biz kensisinin suçsuz olduğunu biliyoruz ve üzerine atılı suçları kendisi de kabul etmiyor zaten şimdiye kadar olan bu süre zarfında telefon ve adli muayene sonuçlarında herhangi bişey cıkmadı mahkememiz 21.06.2019 tarihinde savcılık kızın 15 yaşında ve bi suç beyanı olduğu için kemik testi istedi ve o testin gelmesini hepimiz dört gözle bekliyoruz sizce bu test mahkemden önce gelirmi yoksa mahkemeye yetişirmi avukatımızdan pek bilgi alamıyoruz bu konuda sizin görüşünüz nedir kardeşim ilk mahkemede tahliye olabilirmi yani savcı kemik testini istemiş olabilirmi yoksa mahkemeyi mi bekliyorlar bu ara da yapılan itiraz taleplerimiz hepsi red geliyor kardeşimle yatan 9 kişi var içerde

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   22 Mayıs 2019 16:51

   Merhaba Ebru Hanım,

   Dosyanızı görmeden yorumda bulunmamız doğru olmayacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Sirketimde ki yetkiliye imza yetksii verdigimde herhangi bir ceza geldiginde bana mi yoksa verdiğim yetkiliye mi gelir

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Mayıs 2019 01:35

   Merhaba Ayşe Hanım,

   Vekalet verdiğiniz şahıs ile birlikte sorumluluğunuzun doğacağı durumlar olabilecektir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba bu ceza indirimdeki tarihten yani 19 Mayıs’tan sonra giren mahkumlara vurmuyormu indirim

  Cevapla
 • Merhaba 1-2 ay önce bir çocuk markete girdi ve kasadan para çaldı. Bende o sırada dükkanın önünde dondurmalara bakıyordum. Dükkan sahibi suç ortağısın diye beni şikayet etti.birkaç ay sonra şucsuz olduğuma dair kağıt geldi. Daha sonra bu çocuk yakalandığında ifadesinde suçu birlikte işleyip parayı birlikte yedik demiş. Sonra mahkemenin yapıldı.hakim 7 sene 6 Ayla yargılanıyorsun dedi.ne yapsam hakime dinletemedim.ne yapmam gerekiyor.30 eylülde mahkemem var.lütfen Bilgi verir misiniz?

  Cevapla
 • Merhabalar. Satın aldığım ve şu anda ikamet ettiğim evimde inşaat sürecinde bir iş kazası olmuş. Kazazede işçi dava açmış ve yüzde 63lük bir rapor almış. Müteahhit, kooperatif olduğu için ev sahiplerinin davaya müdahil olduğunu ve sorumluluğu hepimizin paylaştığını söylüyor. İlk sorum böyle bir şey olur mu? İkincisi ben evi hak sahibinden daha sonra satın aldım. Bu dava beni alakadar eder mi? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Merhaba esim acikcezaevindeydi kogusta uyusturucu etkisi olan haplar cikmis edinke beraber icicilikten girenkeri tedbiren kapaliya almislar itiraz etmis parmak izi ve kamera kaydi istemis 13 gunhucre cezasi vermisker itiraz etmis itirazi kabul edikir mi tekrar acikcezaevine cikabilir mi 1 ekimden sonra cikacak aftan yararlanabikir mi

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü