Avukatlara Sıkça Sorulan Sorular

 1. Topo Hukuk
 2. Avukat
 3. Avukatlara Sıkça Sorulan Sorular
avukata sıkça sorulan sorular
0
(0)

Bu yazımızda, sizler için avukata sıkça sorulan sorular hakkında bir derleme yaptık. Derlememizden yararlanarak, sizin de muhtemelen soracağınız pek çok soruya cevap alabilirsiniz.

Dava açmak için avukat tutmak zorunda mıyım? Kendi davamı kendim açamaz mıyım? 

Türk Hukukunda dava sürecinin avukatla yürütülmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Herkes kendisini temsil hakkına sahiptir. Kendi davanızı açmanızda hukuki bir engel bulunmamaktadır. Ancak hukuki bilgi ve tecrübeye sahip olmadan dava açmak ve dava sürecini yürütmek hak kayıplarına ve telafisi zor zararlara sebep olabilir. Hak kayıplarının önlenmesi açısından dava açmadan alanında uzman bir avukata başvurmak gerekmektedir. 

Hukuk davaları ve idari davalarda durum bu olmakla birlikte kişi bir suçlamayla karşı karşıya kaldığında kendisine avukat tutma, avukatını çağırma, avukatı olmadan ifade vermeme hakkına sahiptir. Suçlamayla karşı karşıya kalan kişinin avukat tutacak maddi durumu yoksa kendisine baro tarafından ücretsiz vekil tayin edilmesini isteyebilir. 18 yaşını doldurmamış sanıkların veya cezasının alt sınırı 5 yıl ve daha fazla hapis cezası ile suçlananların avukatla temsili zorunludur. 

Nasıl avukat tutarım? 

Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti alacağınız avukatınızla imzalayacağınız sözleşme sonrasında noterden vekaletname çıkartabilirsiniz. 

Bir avukata vekalet vermek için kişinin nüfus cüzdanı ve vekalet verilecek avukatın bilgileri ile notere başvuruda bulunması gerekli ve yeterlidir. Vekalet verilecek işin niteliğine göre vekaletname düzenlenmesi hususunda ayrıntılı bilgi için lütfen avukatınıza danışınız. 

Avukata ücret ödemem gerekir mi? Avukatlar ücretini dava sonunda karşı taraftan almıyor mu?

Avukatlık Kanunu madde 164 gereğince avukat ile takip edilen iş ve davalarda belirli bir ücret ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Avukat bu ücreti kazandığı davalar için değil bu süreçte vermiş olduğu hizmet için almaktadır. Bu sebeple avukat işi aldığında imzalanan sözleşme kapsamında ücrete hak kazanacaktır. 

Ne kadar avukatlık ücreti öderim?

Avukatlık ücreti avukat ile müvekkil arasında yapılacak sözleşmeye bağlı olarak serbestçe belirlenebilir. Fakat Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl düzenlenen Avukatlık Asgari Ücret tarifesine uygun olmalıdır. Bu anlamda avukat tarifede belirtilen ücretlerden daha aşağı bir ücret üzerinden anlaşma yapamaz. 

Dava nasıl açılır, dava açılması ne anlama gelir?

Dava açmak hukuki bir uyuşmazlığın Türk mahkemeleri önünde yargılanması yoluyla çözüme kavuşturulması anlamına gelir. Kişi dava açmak yoluyla mahkeme önünde bir hak talebini ileri sürecektir. Dava kişinin veya avukatının uyuşmazlığa ilişkin bir dilekçe ile mahkemeye başvurmasıyla açılır. 

Davalar nerede açılır?

Davalar hukuken görevli ve yetkili kılınmış mahkemelerde açılmalıdır. İşin niteliğine göre görevli ve yetkili mahkeme değişiklik gösterecek olup yetki ve görev tespitinin doğru yapılmaması davanın reddedilmesi sonucuna yol açabilecektir. Süreci uzatacak veya hak kayıplarına yol açacak bir yetki/görev hatası yapılmaması için dava açmadan önce avukatınıza danışınız. 

Bu davayı kazanabilecek miyiz? Bu davayı alacak mıyız?

Müvekkile davasını kesin kazanacağımızı söylememiz mümkün değildir. Tecrübeli bir avukat hiçbir zaman dava sonuçlanmadan “Davayı kazandık.” cümlesini kurmayacaktır. Müvekkillerimiz için içtenlikle verebileceğimiz tek söz tarafımıza getirdikleri iş ve uyuşmazlıklarda kendilerini en iyi şekilde temsil edeceğimiz ve işimizi yaparken gerekli özeni göstereceğimizdir. 

Bir dava kaç yıl sürer?

Dava açma süreci ile yargılamanın ne kadar süreceği hakkında önceden bir süre belirtmemiz mümkün değildir. Dava süreleri hangi mahkemede görüleceğine, yargılamanın türüne, görülmekte olduğu mahkemenin iş yüküne, ilgili bulunduğu adliyedeki personel yeterliliğine vb. etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. 

Davanın kısa sürede sonuçlanması için usul hatalarının yapılmaması ve davanın yakından takip edilmesi gerekmektedir. Alanında uzman bir avukat ile temsil, uyuşmazlığa ilişkin mevzuata hakim olması ve dava sürecinin düzenli takibi ile davanın kısa sürede sonuçlanmasında etkin rol oynayacaktır. 

Dava masrafları nedir dava açmak için ne kadar ödenir?

Dava masrafları dava açarken ödenmesi gereken dava harcı, yargılama giderleri ile vekil ile takip edilen işlerde avukatlık ücretini kapsamaktadır. Dava harç miktarları Harçlar Kanununca belirlenmekte olup her yıl değişmektedir. Tebligat giderleri, yargılamada başvurulacak keşif, bilirkişi, tanık gibi delil vasıtalarının ücretleri ise yargılama giderlerini oluşturmaktadır. 

Dava masraflarının kim tarafından ödenmesi gerektiğine mahkeme dava sonunda karar vermektedir. Ancak ilk etapta bu masrafların davacı tarafından yatırılması zorunludur.

Dava dilekçesi nasıl hazırlanır, dilekçede bulunması gereken bilgiler nelerdir? 

Dava dilekçesine yazılması gerekenler: 

 1. Davacı ve davalı tarafların ad soyad, TC kimlik no, adres bilgileri
 2. Dava konusu
 3. Davaya konu olaylara ilişkin açıklamalar
 4. Delilleriniz
 5. Sonuç ve talepleriniz.

Dava dilekçesi hazırlarken davaya konu uyuşmazlık hakkında varsa önceki tarihli kesinleşmiş mahkeme kararları da dilekçeye eklenmelidir. İddianızı destekleyecek mahkeme kararlarını dilekçeye eklemek dava sonucuna olumlu etki sağlayacaktır. 

Avukatlık ve dava açma süreci hakkında, avukata sıkça sorulan sorular dışında, diğer sorularınız için bizlere Avukata Sor platformu üzerinden ulaşabilir, online hukuk danışmanlığı alabilirsiniz. 

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

39 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba,

  Kurum tarafından sözleşmemizin feshi istendi ve 4735 Kamu İhale Sözleşme Kanunu Madde 22 gereğine uyuldu.
  Ancak zamanında yaptırmış olduğumuz tespit (10 gün içinde) ve bilirkişi raporu çıktıktan sonra bu sürelere uyulmuştur.
  Bilirkişi Raporu, Kurumu tamamen haklı göstermemiş olmasına rağmen, 7 gün içinde sözleşme fesh kararı alınmış ve 5 gün içinde tebliğ edilmiştir.
  Kanuni olarak tespit davası Sözleşme feshi’nin Madde 22 sürelerini uzatır mı?
  Kurumun tespit beklemeleri şart mıdır, ya da sözleşmenin 4735 Kamu İhale Sözleşme Kanunu Madde 22 gereği ilk 10 gün içinde fesh edilmesi gerekmiyor muydu?
  Teşekkürler

  Cevapla
 • üzerimde 2014 yılından 5 bankadan icra dosyam mevcuttu bunlardan birini ödedim düştü 2 tanesini ödemediğim halde düşmüş ama 1 tanesi halen düşmemiş görünüyor 2014 yılında açılmış dosya ne zaman düşer

  Cevapla
 • Isyerimden ayrilmak istiyorum 1 yılımı doldurdum haklarim nelerdir haklarimi nasil alabilirim

  Cevapla
  • Merhaba Niyazi Bey,

   1 yılınızı doldurmanız ve bununla birlikte haklı fesih gerçekleştirmeniz kıdem tazminatınızı hak etmeniz sonucunu doğurur. Avukata soru sorup danışmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba eşim tutuklu ve itiraz dilekçesi verdik. Dosya şuanda sulh ve cezada incelemede. Ama nerdeyse 2 hafta olacak cvp yok hala. Sonuç ne zaman açıklanır?

  Cevapla
 • Merhabalar.ben 1.5 yil calistigim ozel bir sirketten yeni ayrildim.3 ay sigortam odendi ve simdi istifami verdim ancak sigortasiz calistirilmami sikayet edip tazminatimi almak istiyorum.elimde belgelerim de var gunluk olarak aldigim ucretler yaziyor.sizce olumlu sonuclanir mi?

  Cevapla
 • Merhaba eşim İtalyada ceza evinde oraya gidebilirmiyiz…yada ne gibi şartlar gerekteşekkür ederim not..Eşim orda çifte vatandaş

  Cevapla
  • Merhaba Gül Hanım,

   Türkiye’de avukat olanlar sadece Türkiye’de avukatlık yapabilmektedir. Ancak İtalya’daki partner hukuk büromuz aracılığıyla yardımcı olabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba
  Sulh ve cezaya yapılan itiraz dilekçesi reddedildi şimdi iddianame hazırlanacak ve mahkeme olacak size sorum bu iddianamenin hazırlanma sürecini avukatımız hızlandırabilir mi

  Cevapla
  • Merhaba Gülcan Hanım,

   İddianamelerin hazırlanması savcılıklara bağlıdır. Soruşturmanızın takibini uzman avukat ile yürütmeniz durumunda soruşturmaya muhakkak faydalı olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
  • Merhaba, biz sekiz kardeşiz. Babamızdan kalan gayrimenkullerin 1/8 icradadir. Biz kardeşler bu hisseyi kaybetmek istemiyoruz. Ne yapabiliriz.

   Cevapla
 • Merhabalar resti miras davasi nedemektir. Babam ve halam koyde yerleri var ve diger kardesleri resti miras davasi vermiş Koyde ki Kalan Miras Babam ve halama mi kalmis oluyor resti miras davasi vermisler diger kardesleri ve babam la halam üstüne nasil alabilir

  Cevapla
 • Kardesim 19 yasinda yagmalama sucundan yargilaniyo 3 dosyasi var 3 ayri mahkemeye cikicak 3 tane telefon caldigi icin 3 dosya acilmis 4 kisi yapmislar ama 2 kisi icerde yatiyolar mahkemesinde avukat dosyasini hirsizliga cevirebilir mi avukat en basta cevurdik demisti yuz yuze gorusmye gittigimizde dosyanin yagmalamadan acilicagini soyledi mahkeme aninda ceviricegini soyldi mahkeme de dosyanin hirsizliga cevirilebilme ihtimali var mi ?

  Cevapla
 • Kardesim 19 yasinda yagmalama sucundan yargilaniyo 3 dosyasi var 3 ayri mahkemeye cikicak 3 tane telefon caldigi icin 3 dosya acilmis 4 kisi yapmislar ama 2 kisi icerde yatiyolar mahkemesinde avukat dosyasini hirsizliga cevirebilir mi avukat en basta cevurdik demisti yuz yuze gorusmye gittigimizde dosyanin yagmalamadan acilicagini soyledi mahkeme aninda ceviricegini soyldi mahkeme de dosyanin hirsizliga cevirilebilme ihtimali var mi ?

  Cevapla
 • merhaba soruma cvp verip beni aydınlatırsanız sevinirim SORU:eski eşim almanyadan biri ile anlaşıp evlenmeye karar verdi izmirde yaşıyoruz oğlumun vekaleti annesinde eğer evlenip giderlerse almanyaya benim iznim olmadan oğlumu oraya götürebilirmi götürürsede ben oğlumu orada görebilirmiyim

  Cevapla
 • Nişanlım iki sene önce kaza yaptı trafik kendisini %75 haklı buldu fakat karşı taraf tazminat davası açmış ve nişanlım mahkemelere katılmadı. Şuan ise kısmen kesinleşmiş bir durum söz konusu nişanlım ve çalıştığı firmaya. 5 er bin lira para görünüyor karşı tarafa verilmesi için. Biz haklı iken bu parayı vermek istemiyoruz bu duruma nasıl itiraz edebiliriz acaba

  Cevapla
 • Mrb iyi günler serdarhan bey 2015’te sol partiden kardeşim tutuklandı 11 ay kapalı cezaevinde kalıp serbest bırakıldı 2018’de. Kavgadanda bi dosyası oldu 2019’da 18 ay ceza ordan geldi bi hafta önce tutuklanarak ceza evine girdi infazı yanarmı ceza alırmı bilgilendirirmisiniz lütfen iyi günler

  Cevapla
  • Merhaba Alican Bey,

   Kardeşinizin dosyalarının gerekçeli kararlarını ve adli sicil kaydınızı bir ceza avukatı vasıtasıyla tartışırsanız daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • İyi günler sevgilim cezaevinde 2018 tarihinde haziranda içeri girdi cezası 12 ay 1 yıldı bu mayısta çıkması lazım degilmi acaba yardımcı olursanız

  Cevapla
 • Babamın 2015 yılında olan 8000 tl borcu senet var 2019 yılına kadar hiç bir bildiri uyarı yapılamdı bize ve bu gün babamın üzerine olan traktöre borcunuz 15 bin tl oldu deye el koydular bu dogrumu yapılabilirmi

  Cevapla
 • merhaba ben eminevimden 9. ayda ev teslim alaçağım fakat teminat senetlerini kayıp ettim bu senetleri iptal etme gibi bi durumumuz olabilirmi acaba eminevime danıştım yeterli bilgi alamadım

  Cevapla
 • merhabalar benim kardeşim 25,03,2019 tarihinde cinsel istismar suç duyurusundan cezaevine girdi biz kensisinin suçsuz olduğunu biliyoruz ve üzerine atılı suçları kendisi de kabul etmiyor zaten şimdiye kadar olan bu süre zarfında telefon ve adli muayene sonuçlarında herhangi bişey cıkmadı mahkememiz 21.06.2019 tarihinde savcılık kızın 15 yaşında ve bi suç beyanı olduğu için kemik testi istedi ve o testin gelmesini hepimiz dört gözle bekliyoruz sizce bu test mahkemden önce gelirmi yoksa mahkemeye yetişirmi avukatımızdan pek bilgi alamıyoruz bu konuda sizin görüşünüz nedir kardeşim ilk mahkemede tahliye olabilirmi yani savcı kemik testini istemiş olabilirmi yoksa mahkemeyi mi bekliyorlar bu ara da yapılan itiraz taleplerimiz hepsi red geliyor kardeşimle yatan 9 kişi var içerde

  Cevapla
 • Sirketimde ki yetkiliye imza yetksii verdigimde herhangi bir ceza geldiginde bana mi yoksa verdiğim yetkiliye mi gelir

  Cevapla
 • Merhaba bu ceza indirimdeki tarihten yani 19 Mayıs’tan sonra giren mahkumlara vurmuyormu indirim

  Cevapla
 • Merhaba 1-2 ay önce bir çocuk markete girdi ve kasadan para çaldı. Bende o sırada dükkanın önünde dondurmalara bakıyordum. Dükkan sahibi suç ortağısın diye beni şikayet etti.birkaç ay sonra şucsuz olduğuma dair kağıt geldi. Daha sonra bu çocuk yakalandığında ifadesinde suçu birlikte işleyip parayı birlikte yedik demiş. Sonra mahkemenin yapıldı.hakim 7 sene 6 Ayla yargılanıyorsun dedi.ne yapsam hakime dinletemedim.ne yapmam gerekiyor.30 eylülde mahkemem var.lütfen Bilgi verir misiniz?

  Cevapla
 • Merhabalar. Satın aldığım ve şu anda ikamet ettiğim evimde inşaat sürecinde bir iş kazası olmuş. Kazazede işçi dava açmış ve yüzde 63lük bir rapor almış. Müteahhit, kooperatif olduğu için ev sahiplerinin davaya müdahil olduğunu ve sorumluluğu hepimizin paylaştığını söylüyor. İlk sorum böyle bir şey olur mu? İkincisi ben evi hak sahibinden daha sonra satın aldım. Bu dava beni alakadar eder mi? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Merhaba esim acikcezaevindeydi kogusta uyusturucu etkisi olan haplar cikmis edinke beraber icicilikten girenkeri tedbiren kapaliya almislar itiraz etmis parmak izi ve kamera kaydi istemis 13 gunhucre cezasi vermisker itiraz etmis itirazi kabul edikir mi tekrar acikcezaevine cikabilir mi 1 ekimden sonra cikacak aftan yararlanabikir mi

  Cevapla
 • 2017 ise iadeyi kazandım ama gitmedim işverene 29 kodu ile çıkış yaptı bende daha is yerinde çalıştığım için gitmedim şimdide 29 kodu sorun çıkarıyor ise girerken değişebilir bu kod

  Cevapla
 • Merhabalar,İki yıl önce boşandım 10milyar manevi 10milyar maddi tazminat verildi mahkeme kararinda karşı taraftan hala alamadim.Acaba ne yapmaliyım birde 400tl nafaka verildi doğru düzgün yatirmiyor parayı kaç ay geçince hukiki yollara baş vurulabilir.

  Cevapla
  • Avatar
   Topo Hukuk Bürosu
   8 Mart 2020 16:15

   Merhaba Nurten Hanım,

   Mahkeme tarafından verilen nafaka kararını icraya koymanız mümkün. Dilerseniz bu konuda hukuki destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Iyi akşamlar çalışmak da olduğum is yerinden ayrılmak istedim ve kendilerine söyledim haklarımı istiyorum sadece kidem tazminatını verecekler ama istifa karşılığında 3 yıla yakın çalışıyorum su anda isci çıkaramaz istifaya karşılık haklarını vereceğiz dediler ama halen vermediler acaba dava açsam hak kazana bilir miyim tesekkurler.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   Topo Hukuk Bürosu
   30 Nisan 2020 13:56

   Merhaba Mehmet Bey,

   Koronavirüs’ten dolayı işçi çıkarma yasağının bulunduğu bir süreçteyiz. Bu yüzden sizi çıkaramayacaklar. İstifa etmemenizi tavsiye ederiz, çünkü ederseniz yasal haklarınız kaybolacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba apartmanda alt kat komşumuzdan şikayetçiyiz gece birden ikiden sonra misafir kabul ediyor geç vakitlere kadar oturuyorlar defalarca rica ettik olmadı oğlu üstüme saldırdı dövmek için hala bu durum devam ediyor altı yedi senedir çekiyoruz bu karantina yasaklarını bile dinlemiyorlar mahkemeye versek şahit isterlermi biliyorum kimse etliye sütlüye karışmaz ikinizde komşumuzsunuz derler zaten bunu istemeye bile utanan bir insanım evimizi bile satılığa çıkardık biz ne gibi bir yol çizmeliyiz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü