Avukatlara Sıkça Sorulan Sorular

 1. Topo Hukuk
 2. Avukat
 3. Avukatlara Sıkça Sorulan Sorular
avukata sıkça sorulan sorular
0
(0)

Bu yazımızda, sizler için avukata sıkça sorulan sorular hakkında bir derleme yaptık. Derlememizden yararlanarak, sizin de muhtemelen soracağınız pek çok soruya cevap alabilirsiniz.

Dava açmak için avukat tutmak zorunda mıyım? Kendi davamı kendim açamaz mıyım? 

Türk Hukukunda dava sürecinin avukatla yürütülmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Herkes kendisini temsil hakkına sahiptir. Kendi davanızı açmanızda hukuki bir engel bulunmamaktadır. Ancak hukuki bilgi ve tecrübeye sahip olmadan dava açmak ve dava sürecini yürütmek hak kayıplarına ve telafisi zor zararlara sebep olabilir. Hak kayıplarının önlenmesi açısından dava açmadan alanında uzman bir avukata başvurmak gerekmektedir. 

Hukuk davaları ve idari davalarda durum bu olmakla birlikte kişi bir suçlamayla karşı karşıya kaldığında kendisine avukat tutma, avukatını çağırma, avukatı olmadan ifade vermeme hakkına sahiptir. Suçlamayla karşı karşıya kalan kişinin avukat tutacak maddi durumu yoksa kendisine baro tarafından ücretsiz vekil tayin edilmesini isteyebilir. 18 yaşını doldurmamış sanıkların veya cezasının alt sınırı 5 yıl ve daha fazla hapis cezası ile suçlananların avukatla temsili zorunludur. 

Nasıl avukat tutarım? 

Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti alacağınız avukatınızla imzalayacağınız sözleşme sonrasında noterden vekaletname çıkartabilirsiniz. 

Bir avukata vekalet vermek için kişinin nüfus cüzdanı ve vekalet verilecek avukatın bilgileri ile notere başvuruda bulunması gerekli ve yeterlidir. Vekalet verilecek işin niteliğine göre vekaletname düzenlenmesi hususunda ayrıntılı bilgi için lütfen avukatınıza danışınız. 

Avukata ücret ödemem gerekir mi? Avukatlar ücretini dava sonunda karşı taraftan almıyor mu?

Avukatlık Kanunu madde 164 gereğince avukat ile takip edilen iş ve davalarda belirli bir ücret ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Avukat bu ücreti kazandığı davalar için değil bu süreçte vermiş olduğu hizmet için almaktadır. Bu sebeple avukat işi aldığında imzalanan sözleşme kapsamında ücrete hak kazanacaktır. 

Ne kadar avukatlık ücreti öderim?

Avukatlık ücreti avukat ile müvekkil arasında yapılacak sözleşmeye bağlı olarak serbestçe belirlenebilir. Fakat Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl düzenlenen Avukatlık Asgari Ücret tarifesine uygun olmalıdır. Bu anlamda avukat tarifede belirtilen ücretlerden daha aşağı bir ücret üzerinden anlaşma yapamaz. 

Dava nasıl açılır, dava açılması ne anlama gelir?

Dava açmak hukuki bir uyuşmazlığın Türk mahkemeleri önünde yargılanması yoluyla çözüme kavuşturulması anlamına gelir. Kişi dava açmak yoluyla mahkeme önünde bir hak talebini ileri sürecektir. Dava kişinin veya avukatının uyuşmazlığa ilişkin bir dilekçe ile mahkemeye başvurmasıyla açılır. 

Davalar nerede açılır?

Davalar hukuken görevli ve yetkili kılınmış mahkemelerde açılmalıdır. İşin niteliğine göre görevli ve yetkili mahkeme değişiklik gösterecek olup yetki ve görev tespitinin doğru yapılmaması davanın reddedilmesi sonucuna yol açabilecektir. Süreci uzatacak veya hak kayıplarına yol açacak bir yetki/görev hatası yapılmaması için dava açmadan önce avukatınıza danışınız. 

Bu davayı kazanabilecek miyiz? Bu davayı alacak mıyız?

Müvekkile davasını kesin kazanacağımızı söylememiz mümkün değildir. Tecrübeli bir avukat hiçbir zaman dava sonuçlanmadan “Davayı kazandık.” cümlesini kurmayacaktır. Müvekkillerimiz için içtenlikle verebileceğimiz tek söz tarafımıza getirdikleri iş ve uyuşmazlıklarda kendilerini en iyi şekilde temsil edeceğimiz ve işimizi yaparken gerekli özeni göstereceğimizdir. 

Bir dava kaç yıl sürer?

Dava açma süreci ile yargılamanın ne kadar süreceği hakkında önceden bir süre belirtmemiz mümkün değildir. Dava süreleri hangi mahkemede görüleceğine, yargılamanın türüne, görülmekte olduğu mahkemenin iş yüküne, ilgili bulunduğu adliyedeki personel yeterliliğine vb. etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. 

Davanın kısa sürede sonuçlanması için usul hatalarının yapılmaması ve davanın yakından takip edilmesi gerekmektedir. Alanında uzman bir avukat ile temsil, uyuşmazlığa ilişkin mevzuata hakim olması ve dava sürecinin düzenli takibi ile davanın kısa sürede sonuçlanmasında etkin rol oynayacaktır. 

Dava masrafları nedir dava açmak için ne kadar ödenir?

Dava masrafları dava açarken ödenmesi gereken dava harcı, yargılama giderleri ile vekil ile takip edilen işlerde avukatlık ücretini kapsamaktadır. Dava harç miktarları Harçlar Kanununca belirlenmekte olup her yıl değişmektedir. Tebligat giderleri, yargılamada başvurulacak keşif, bilirkişi, tanık gibi delil vasıtalarının ücretleri ise yargılama giderlerini oluşturmaktadır. 

Dava masraflarının kim tarafından ödenmesi gerektiğine mahkeme dava sonunda karar vermektedir. Ancak ilk etapta bu masrafların davacı tarafından yatırılması zorunludur.

Dava dilekçesi nasıl hazırlanır, dilekçede bulunması gereken bilgiler nelerdir? 

Dava dilekçesine yazılması gerekenler: 

 1. Davacı ve davalı tarafların ad soyad, TC kimlik no, adres bilgileri
 2. Dava konusu
 3. Davaya konu olaylara ilişkin açıklamalar
 4. Delilleriniz
 5. Sonuç ve talepleriniz.

Dava dilekçesi hazırlarken davaya konu uyuşmazlık hakkında varsa önceki tarihli kesinleşmiş mahkeme kararları da dilekçeye eklenmelidir. İddianızı destekleyecek mahkeme kararlarını dilekçeye eklemek dava sonucuna olumlu etki sağlayacaktır. 

Avukatlık ve dava açma süreci hakkında, avukata sıkça sorulan sorular dışında, diğer sorularınız için bizlere Avukata Sor platformu üzerinden ulaşabilir, online hukuk danışmanlığı alabilirsiniz. 

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

39 Comments. Leave new

 • Iyi akşamlar çalışmak da olduğum is yerinden ayrılmak istedim ve kendilerine söyledim haklarımı istiyorum sadece kidem tazminatını verecekler ama istifa karşılığında 3 yıla yakın çalışıyorum su anda isci çıkaramaz istifaya karşılık haklarını vereceğiz dediler ama halen vermediler acaba dava açsam hak kazana bilir miyim tesekkurler.

  Reply
  • Topo Hukuk Bürosu
   30 April 2020 13:56

   Merhaba Mehmet Bey,

   Koronavirüs’ten dolayı işçi çıkarma yasağının bulunduğu bir süreçteyiz. Bu yüzden sizi çıkaramayacaklar. İstifa etmemenizi tavsiye ederiz, çünkü ederseniz yasal haklarınız kaybolacaktır.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Merhabalar,İki yıl önce boşandım 10milyar manevi 10milyar maddi tazminat verildi mahkeme kararinda karşı taraftan hala alamadim.Acaba ne yapmaliyım birde 400tl nafaka verildi doğru düzgün yatirmiyor parayı kaç ay geçince hukiki yollara baş vurulabilir.

  Reply
  • Topo Hukuk Bürosu
   8 March 2020 16:15

   Merhaba Nurten Hanım,

   Mahkeme tarafından verilen nafaka kararını icraya koymanız mümkün. Dilerseniz bu konuda hukuki destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Reply
 • 2017 ise iadeyi kazandım ama gitmedim işverene 29 kodu ile çıkış yaptı bende daha is yerinde çalıştığım için gitmedim şimdide 29 kodu sorun çıkarıyor ise girerken değişebilir bu kod

  Reply
 • Merhaba esim acikcezaevindeydi kogusta uyusturucu etkisi olan haplar cikmis edinke beraber icicilikten girenkeri tedbiren kapaliya almislar itiraz etmis parmak izi ve kamera kaydi istemis 13 gunhucre cezasi vermisker itiraz etmis itirazi kabul edikir mi tekrar acikcezaevine cikabilir mi 1 ekimden sonra cikacak aftan yararlanabikir mi

  Reply
 • Merhabalar. Satın aldığım ve şu anda ikamet ettiğim evimde inşaat sürecinde bir iş kazası olmuş. Kazazede işçi dava açmış ve yüzde 63lük bir rapor almış. Müteahhit, kooperatif olduğu için ev sahiplerinin davaya müdahil olduğunu ve sorumluluğu hepimizin paylaştığını söylüyor. İlk sorum böyle bir şey olur mu? İkincisi ben evi hak sahibinden daha sonra satın aldım. Bu dava beni alakadar eder mi? Teşekkür ederim.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menu