Düğün Salonu Sözleşmesi

Düğün Salonu Sözleşmesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Düğün salonu sözleşmesi, düğün salonlarıyla düğün salonunu kiralamak isteyen kişiler arasında imzalanan sözleşmelerdir. Düğün salonunu tutmak isteyen taraf gelin ve damat olabileceği gibi bunların anne babaları, dostları ve diğer yakınları da olabilir. Düğün salonu sözleşmesinde taraflar organizasyon tarihi, organizasyon saati, organizasyon hizmeti, ödeme şekli vs konularında anlaşırlar. Peki, bu düğün salonu sözleşmesi nasıl yapılır? Düğün salonları genellikle ellerinde hazır bir düğün salonu sözleşmesi örneği bulundururlar ve sözleşme de bu metindeki boşlukların taraflara göre doldurulmasıyla kurulur.

Düğün Salonu Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün salonu sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken ilk husus iptal maddesidir. Kaza, hastalık, ölüm, ayrılık, erteleme gibi durumlar için iptal maddesi ve erteleme maddesi koymak düğün sahibini hukuken koruyacaktır. Ayrıca bu iptal veya erteleme durumunda ne kadar bir para ödemeniz gerekeceğini de sözleşmeye yazmanız avantaj olacaktır. Kaparo yeterli gelecek mi yoksa ekstra bir cezai şart ya da tazminat daha mı ödemeniz gerekecek bunların da belirlenmesi gerekir.

Düğün salonu iptali ve erteleme maddesinin ardından ücrete dâhil olan ve olmayan herşeyi netleştirin. Örneğin fotoğraf çekimi ücrete dâhil değilse bunu en baştan belirtin ki düğün sahipleri sonradan sizden ekstra bir hizmet vermenizi beklemesinler. Ya da düğün sahipleri tarafından bakacak olursak böylece fotoğraf çekimi için ekstra bir ücret ödenip ödenmeyeceği bilinmiş olacaktır. Genel hizmetlerin dışında kişi başı ücrete dâhil olan şeyleri de kararlaştırın. Düğün alkollü olacaksa kişi başı alkol sınırını ve sınırın aşılması durumundaki ekstra ücretleri konuşun.

Kar, yağmur, fırtına gibi beklenmedik hava koşullarında mekânın kapalı alanını kullanabileceğinizin garantisini alın. Gelin hazırlık odasının teslim saatleriyle gelin ve damada önceden yapılacak yemek servisinin detaylarını da sözleşmeye ekleyin. Saydıklarımız oldukça sınırlı hususlardır.  Daha ayrıntılı bilgi almak ve sonrasında yaşanabilecek mağduriyeti önlemek için düğün salonu sözleşmesi konusunda uzman olarak çalışan bir avukat ile çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Düğün Salonu Sözleşmesi İptali, Feshi ve Cayma İşlemleri

Düğün salonlarıyla yapılan sözleşmelerde genellikle düğün salonu sözleşmesi iptali, feshi ve caymaya ilişkin hükümler de yer alır. Dolayısıyla düğün salonu sözleşmesi feshi ve düğün salonu sözleşmesinden cayma bu hükümlere göre olur. Ancak her zaman irade bozukluklarından doğan hallerden ötürü düğün salonu sözleşmesi iptali mümkündür. Bu haller yanılma, aldatma ve korkutmadır. Düğün salonu sözleşmelerinde hangi hallerin iptal, fesih veya caymaya sebep olabileceği avukat desteği ile ortaya çıkabilecek bir cevaptır.

Düğün Salonu Sözleşmesinde Avukat Desteği

Düğün salonu sözleşmeleri, dikkatli hazırlanmadığında büyük mağduriyetler doğurabilen sözleşmelerdir. Böyle bir mağduriyet yaşamamak için bu alanda çalışan avukatlarla iletişime geçmenizi öneririz. Topo hukuk bürosu; Sözleşmeler hukuku ve düğün salonu sözleşmeleri konusunda dava ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Düğün Salonu Sözleşmesiyle İlgili Bazı Hukuki Sorunlar

Düğün salonu sözleşmelerinin eksik ve yetersiz hazırlanması ya da dikkatle incelenmemesi durumunda bazı mağduriyetler yaşanabilmektedir. Biz de burada ortaya çıkan hukuki sorunlardan bir kısmına değineceğiz:

Düğünüm İptal Edildi, Yanan Kaporam İçin Nişanlıma Dava Açabilir Miyim?

Nişanlanma bir evlenme vaadidir. Hukukumuz nişanlılığa birtakım hukuki sonuçlar bağlamıştır. Bunlardan birisi de nişanın haksız yere bozulması durumunda kusurlu olan kişinin diğer tarafa tazminat ödemekle yükümlü olmasıdır.

Nişanın bozulmasında haklı bir sebebin varlığına hâkim karar verecektir. Ancak genel olarak bir tanımlama yapmamız gerekirse bir taraf için evlenmenin beklenemez kılınması, çekilmez hale gelmesi nişanın bozulması için haklı bir sebeptir. Nişanın haksız yere bozulması durumunda kişiden üç şey istenebilir: Maddi tazminat, manevi tazminat ve eşyaların geri verilmesi.

Eşyaların geri verilmesine evlilik düşüncesiyle alınmış her türlü şey girer. Buzdolabı, gelinlik ve hatta evlilik düşüncesiyle verilmiş takılar da bu kapsamda geri istenebilir. Ancak hediye maksadıyla verilmiş şeyler geri istenemez. Manevi tazminattan kasıt, kişinin nişanlılığın bozulmasından duyduğu elem ve ızdırabı giderecek maddi bir karşılıktır. Maddi tazminat ise kişinin evlilik için yaptığı harcamalar kastedilmektedir. Kişinin maddi tazminat isteyebilmesi için nişanın bozulmasında kusuru olmaması gerekir. Evlilik adına yapılmamış masraflar ve aşırı masraflarsa geri istenemez.

Düğün yerinin tutulması evlilik adına yapılmış bir masraftır. Nişanın bozulmasında kusuru olan nişanlıdan düğün salonu sözleşmesi için yapılan masraflar talep edilebilir.

Düğünde Takılarım Çalındı, Düğün Salonuna Dava Açabilir Miyim?

Çoğu düğün salonu sözleşmesinde, düğünde gerçekleşecek her türlü yaralanma ve hırsızlık olaylarında organizasyon sahibinin sorumlu olacağı yazar. Yine bu maddenin devamında organizasyon sahibinin sigorta yatırmakla yükümlü olduğu da belirtilmiş olabilir. Bu anlamda çalınan takılardan düğün salonunu sorumlu tutmak mümkün değildir.. Ancak çoğu sözleşmede aynı zamanda düğün salonu güvenliğinin kapılarda duracağı ve içeriye silahla girişi engelleyeceği hükmü de yer alır. Eğer soygun silah vb aletlerle gerçekleştirilmişse ve güvenliğin dolayısıyla düğün salonu yönetiminin bu konuda bir eksikliği varsa o zaman düğün salonuna dava açılabilir. Her somut olayda farklı yorum yapılabileceğinden dolayı haksız fiil değerlendirmesini her olaya göre ayrı yapmak gerekmektedir.

Düğün Günü Beni İstemediğim Bir Salona Verdiler, Düğün Salonuna Dava Açabilir Miyim?

Düğün salonlarıyla ilgili en çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de düğün günü organizasyon sahibine anlaşılandan farklı bir salonun verilmesidir. Kısa bir süre içerisinde yeni bir yer bulamayacağını düşünen organizasyon sahibi de mecburen bu salonu kabul etmekte ancak istediği salonda düğününü yapamadığı için mağdur olmaktadır. Düğün yeri, düğün salonu sözleşmelerinde düğün salonu yönetiminin yerine getirmesi gereken bir edimdir. Düğün salonu yönetimi bu edimini eksik ya da hiç ifa etmediği durumunda düğün sahibi uğradığı zararla ilgili tazminat davası açabilir.

Düğün Salonunun Ruhsatı Yokmuş, Düğün Salonu Sözleşmesiyle Bağlı Mıyım?

Düğün salonu ruhsatı belediyelerden alınır. Düğün salonu ruhsatı olmayan işletmelerin düğün salonu sözleşmesi yapması yasaktır. Dolayısıyla bir sözleşme yapılmışsa bile kanunun emredici hükümlerine aykırı olması gerekçesiyle söz konusu düğün salonu sözleşmesi kesin hükümsüz olacaktır.

Düğün Salonu Sözleşmesi Örneği

Düğün salonu sözleşmesi örneği her ne kadar düğün salonları tarafından hazır bir şablon şeklinde organizasyon sahibine sunuluyor olsa da düğün salonuyla anlaşarak yeni bir sözleşme oluşturmak da mümkündür. En azından bazı maddelerin değiştirilmesi, kaldırılması ya da yeni maddeler eklenmesi mümkündür. Düğün sırasında veya sonrasında mağduriyet yaşamamak için uzman bir avukata danışmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Topo Hukuk Bürosu olarak düğün salonu sözleşme örneği yazımı ve konuyla ilgili aklınıza takılan sorularla ilgili olarak danışma formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

14 Yorum. Yeni Yorum

 • Saygı değer işinin ehli insanlar sizden bir konuda destek istemekteyim en yakın arkadaşım beynim iki yıldır evlenmek istiyor ama düğün yanaştığında nişanlısı ayrılıyor iki senedir aynı düğün salonunu tuttuk birinci tuttuğumuzda düğün salonu sahibine 500 tl kaporta verdik ama düğün olmadı 2 kez yüzümüz yerde kalmasın diye aynı salonu tuttuk bu seferde işi garanti diye çünkü nikahları kıyılmıştı arkadaşların bu seferde bazı sebeplerden dolayı düğüne 5 ay kala ayrıldılar düğün salonuna yüzümüz olmadığı için noterden ihtar çektik iptal oldu diye ama biz iptal edilecek diye bekler ken düğün salonu sahibi bize ihtar cekmiş iki yılın parası olan 15 bin yeleyi bir hafta içinde ödeyin diye şimdi bizim izleyeceğimiz yol nedir bize bir yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • bir sorunum için aradım. ilgilendiler teşekkür ederim. yusuf y. ankara

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   1 Mayıs 2019 16:34

   Merhaba Yusuf Bey,

   Düğün salonlarında yapılan sözleşmelerin feshi, iptali gibi konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Mrb ben 11 ayda düğün salonu.tuttum oglumun sunneti.icin. sonra eşimle.anlasmazliklar oldu daha düğüne 16.gun.var düğün.salonunudaiptal etmek zorunda.kaldim.dugun yapmicaz ama düğün salonu iptal ettimiz icin ben paramı alirim dedi sizi dava edrim.dedi.ne yapabilirim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 11:27

   Merhaba İlknur Hanım,

   Düğün salonu sözleşmesinde alıcı taraf tüketici sıfatını haiz olduğu için cayma hakkı mevcuttur. Konu ile ilgili hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba iyi günler!
  Yaklaşık 6-7 ay önce tuttuğum salonu 3 ay kala iptalini istedim 1000 tl gibi kapora vermiştim.Salon sahibi Ana paranın 3te 1 ni isteriz dedi ve ilaveten benden 1.500 tl daha istedi bunun kanunda yeri varmı?Bana var dedi! Çok inanmadım.Sizce ne yapmalıyım…teşekkürler

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Temmuz 2019 14:21

   Merhaba Ali Bey,

   Düğün salonu sözleşmenizi gördükten sonra net yorumda bulunabiliriz. Kullanmadığınız bir hizmetin ücretini talep etme hakkı mevcut değildir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Sevgilimle ayrıldık düğün salonundan vazgeçmek istedik ama paranın tamamını istiyorlar.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   15 Temmuz 2019 13:31

   Merhaba Fidan Hanım,

   Düğün salon sözleşmelerinde iade durumunda para isteme hakları yoktur. Avukata başvurmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba ben nisanlandim ayrildim fakat yurtfisinda yasiyorum nisanlim turkiyede
  Turkiyede dugun yapicaktim fakat ayrilinca ani kararla yurtdisina dondum tuttugum dugun salonunu iptal edemedim sonrasinda dugun salonu benim verdigim bilgilerle dugunun olucagi gun bana ulasti ve bana elimde senet var paranin hepsini istiyorum dedi ne yapmaliyim bana acil yardimci olur lutfen zor durumdayim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Eylül 2019 07:10

   Merhaba Burhan Bey,

   Düğün salonuna fesih veya iptal ile ilgili herhangi bir beyanda düğün öncesi bulunmadıysanız ücret tahsil hakları mevcut olabilecektir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba 12 gün kala tuttuğum düğün salonu aileler anlamadığı için olmadı salon sahibine durumu anlattığımda ister yap ister yapma paramın tamamını alırım diyor lütfen ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   31 Ağustos 2019 22:06

   Merhaba Ramazan Bey,

   Düğün salonu sözleşmesi şartlarına göre fesih durumunun değerlendirilmesi gerekmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Düğüne 5 ay varken Salonu iptal ettim 8000 lira kadar para verdim paranın tamamını Salonu satarsak paranızın hep seni vereceğiz dediler ama gün geçti test hep bizi oyalama yerine gittiler öp arayı alamıyoruz şu anda oyalayıp duruyorlar Ne yapmamız lazım teşekkür ederim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü