E-ticaret Hukuku Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?

  1. Topo Hukuk
  2. E-Ticaret Hukuku
  3. E-ticaret Hukuku Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?
e ticaret hukuku avukati 1

E-ticaret hukuku kişilerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri ticari işlem ve ilişkileri düzenleyen yeni bir hukuk dalıdır. E-ticarette kişiler bir araya gelmez ancak bilgisayar, telefon vb. Elektronik araçlar aracılığıyla online olarak ticari faaliyetlerini yürütürler. Özellikle alışveriş alanında kendisini öne çıkaran e-ticaret işlemleri gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu artış neticesinde e-ticaret alanında hukuki düzenlemelerin yapılması gereği doğmuş ve 6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’la bu boşluk kapatılmaya çalışılmıştır. Her ne kadar kanun ve yönetmeliklerle bu alanda hukuki düzenlemeler yapılsa da mevzuatın halen yetersiz olduğu söylenmelidir. Yeni bir hukuk dalı olan e-ticaret hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümünde bu sebeple deneyimli bir e-ticaret avukatına ihtiyaç duyulmaktadır. Zira birçok tüketici e-ticaret hukukundan haberdar oladığı için zor durumda kalmaktadır. E-ticaret girişimcilerin e-ticaret hukukuna karşı daha ilgili olmalıdır. Bu şekilde her iki tarafta mağdur edilmemiş olur. Lakin hukuku karşı olan bu ilgisizlik devam ettikçe mağduriyet kaçınılmaz olur. Bu açıdan e-ticaret hukuku avukatının ne gibi görevleri olduğunu bu makalemizde inceleyeceğiz.

E-Ticaret Hukuku Avukatının Çalışma Kapsamı Nelerdir?

E-Ticaret Hukuku Avukatı müvekkilerinin haklarını savunmak için dava açabilir. İnternet sitesini kapattırabilir ve piyasaya bir süre girilmesi yasaklanabilir. Aynı zamanda mağdur edilen kişi maddi ve manevi tazminat hakkını talep edebilir. Tüm bunların yapılması için yeni bir hukuk dalı olan e-ticaret hukuku alanında uzman kişilere ihtiyaç vardır. Donanımlı ve belli bir birikime sahip olan kişilerin talep oranı fazladır.

İnternette yapılan alışveriş yararlı olduğu kadar dezavantaja da sahiptir. Zira kullanılan site güvenilir değilse vatandaşın kartlarının şifresi ele geçirilebilir. Aynı zamanda paraları çalınıp borçlu duruma düşebilirler. Bu durumda avukatlara danışılıp kendi haklarını öğrenmeli, gerekirse avukata başvurulup dava açılmalıdır.

Aynı zamanda tüketiciler kadar satıcılar da avukata ihtiyaç duyabilir. E-ticaret girişiminde bulundukları zaman e-ticaret hukukuna karşı olan ilgisizliklerinden dolayı zor duruma düşebilirler. Bu işe girişirken her detay derinlemesine incelenmelidir. Başarılı olabilecekleri halde bir takım eksiklik olduğu için zor durumda kalabilme ihtimalleri var.

Birçok offline şirkette bazı hukuki belgeler eksiktir. Birçok online şirket kdv ücrete dahildir diye levhalar asılıdır. Bunların hepsi hukuki bir zorunluluktur. Bu yüzden E-Ticaret Hukuku Avukatına danışıp haklarını ve yapacakları görevleri öğrenmeleri şarttır.

E-Ticaret Hukuku Avukatı

Günümüzde ticaretin artık şekil değiştirmeye başlaması ve e ticaretin gelişmeye başlaması neticesinde hukuk büromuzda e ticaret avukatı hizmete başlamıştır. Bu anlamda hukuk büromuzda çalışan e ticaret avukatı sayesinde, satın alma işlemlerinizde, alış veriş işlemlerinizde, herhangi bir şekilde hak kaybına uğradığınız andan itibaren sizlere doğru hizmeti sunmaktayız. Hukuk büromuzda sizlere hizmet vermek için çalışan avukatlarımıza vekâletname vermeniz halinde, mağdur olduğunuz bir ticari ilişkiye ilişkin sizlerin hakkını doğru bir şekilde savunuyor ve bu konuda ilgili mercilere başvuru yapıyoruz. Sizler için e ticaret avukatlarımız çalışmalarını sağlarken, oldukça yeni olan bu dala ilişkin her tür bilgi ve belgeyi toplamakta, kanun ve yönetmeliklerde belirtilen tüm kuralları oldukça dikkatli bir şekilde incelemektedir. E-Ticaret Hukuku Avukatı arıyorsanız ve bu konuda oldukça zorlanıyorsanız, hukuk büromuzu ziyaret etmenizi veya internet sitemizden, hukuk büromuzun faaliyetlerini incelemenizi önermekteyiz. Bu konuda hassas davranmanız halinde, hakkınızın kaybolmasının önüne geçecek ve büromuzda çalışan e-ticaret avukatı sayesinde sorunsuz bir şekilde davanızı kazanabileceksiniz. Konusunda uzman ve deneyimli olan büromuzun e ticaret avukatı ile artık davalarınız en kısa sürede tamamlanacaktır.

E-ticaret hukuku internette yapılan alışverişler için yapılan hukuk dalıdır. Günümüz çağında herkes internetten işlerini halletmeye çalışıyorlar. Tüketicilerin bir kısmı ise internet üzerinden yapılan alışverişe karşı önyargılılar ve kendilerini güvende hissetmiyorlar. Fakat vatandaşların hakkını garanti altına alan bazı kanunlar mevcuttur.

E-ticaret avukatı hakim olduğu bu kanunlar ile karşısına gelen hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulmasında rol oynamaktadır. Bununla birlikte alışveriş siteleri ile tüketiciler arasında yapılacak olan mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, cayma hakkı tanıması gibi birçok işlemin hukuka uygun yürütülmesinde e-ticaret avukatının rolü yadsınamayacaktır.

E-Ticaret Hukukunun İçeriğinde Neler Vardır?

E-ticaret hukukunun kapsamına başta ticaret hukuku olmak üzere tüketici, bilişim, ceza, vergi gibi birçok farklı hukuk dalı da girmektedir. Bu sebeple e-ticaret avukatına duyulan önem artmaktadır. E-ticaret avukatı e-ticaret ve ilgili hukuk dallarıyla ilgili ulusal ve uluslararası mevzuatı yakından takip ederek ilgili işlemlerde bilgi sahibidir.

Bilindiği üzere insanlar internet üzerinden yapılan alışverişlere temkinle yaklaşıyorlar. Lakin haklarının bilincinde olan kimseler için internet alışverişi büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu anlamda tüketicilerin sahip oldukları haklar konusunda bilinçlenmesi önem arz ediyor.

İlk başta tüketiciler iade hakkına sahiptir. Beğenmediği ya da memnun kalmadığı ürünlerde iade etme hakları mevcuttur. Aynı zamanda ürünler sağlam bir şekilde ulaşmadığı takdirde de geri verebilirler. Çoğu tüketici bu konularda yeterince bilgiye sahip değildir.

E-ticaret hukukunda tüketici haklarına karşı gayet uygun yasa tasarıları mevcuttur. Ürün hasarlı veya yıpranmış olarak teslim edildiğinde iade edip paralarını geri alabilirler.

Ürünler teslim alındığında mutlaka kargo paketinin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca orijinal fatura da doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Tüketici haklarının bilincinde olmalıdır. Birçok tüketici sözleşmeleri okumadan ürünü internetten sipariş veriyor. Sözleşmeler okunmadığı takdirde tüketici zor duruma düşebilir. Lakin e-ticaret bu sözleşmeleri onaylamadığı takdirde alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinden hemen vazgeçilmelidir.

Günümüzde internet çok önemlidir ve çoğu kişi internet aracılığı ile işlerini yaparlar. Tüketicilerin haklarını savunabilmek için hukuk bu yeni alana ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Sadece tüketici değil aynı zamanda satıcının da bazı haklarını korumak için yeni bir hukuk dalı olan e-ticaret gelişmelere ayak uydurmalı ve hakları garanti altına alabilmelidir. E-ticaret Hukuku Avukatı Topo Hukuk Bürosu e-ticaret hukukundan doğan hukuki uyuşmazlıklarda müvekkillerine avukatlık hizmeti vermektedir. Elektronik ticaret ile ilgilenen şirketlere hukuki danışmanlık yaparak gerçekleştirilen faaliyetlerin hukuka uygun yürütülmesini denetler. E-ticaret işlemlerinde gerekli olan hukuki metinleri düzenler. Bilişim hukukuyla da yakından ilgili olan bu alanda bilişim hukuku uzmanı kurucu avukatı Serdarhan Topo ile birlikte çalışmak için iletişim sayfasından Topo Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

Yayım tarihi: 6 May 2016