Karadağ (Montenegro) Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

 1. Topo Hukuk
 2. Yabancılar Hukuku
 3. Karadağ (Montenegro) Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
5
(4)

Karadağ (Montenegro) Vatandaşlık Başvurusu

Karadağ vatandaşılık başvurusu, Karadağ vatandaşı nasıl olunur, Karadağ vatandaşlık şartları nelerdir? Karadağ, vatandaşlık alabilmek için ev alma, yatırım yapma ya da şirket kurma gibi oturma ve çalışma izni imkanları belirlemiştir. Ancak bunların gerçekleşmesi direkt olarak vatandaşlık alma imkanı sunmamaktadır.

Karadağ vatandaşlık başvurusu yapabilmek için oturma izni veya çalışma izni türlerinden birinin seçilmesi gerekmektedir. Bunun belirlenmesi ile birlikte başvuru yapılmalı ve ilk olarak geçici oturma izni alınmalıdır. Karadağ’da geçici oturma izni 12 ay süreyle olacaktır. Kesintisiz olarak her yıl yenilenmesi ile 5 yılın sonunda daimi oturma için başvuruda bulunulabilecektir. “Karadağ vatandaşlığı nasıl alınır?” sorusunun cevabı da bu noktadan sonra gündeme gelmektedir. Daimi oturma iznini takip eden 5 yılın sonunda kişi Karadağ vatandaşlık başvurusu yapabilecektir.

Karadağ vatandaşlık alma şartları nelerdir, inceleyelim.

Karadağ’da (Montenegro) Oturum İzni Alarak Vatandaşlık Alma

Karadağ oturma izni nasıl alırım son zamanlarda oldukça sorulan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Karadağ’da oturma izni almak için kişi ev alabilir veya şirket kurabilir. Montenegro oturma izni mevsimsel işlerde, mesleki eğitim için, bilişimsel araştırmalar için, tedavi yahut eğitim amaçlı, uluslararası öğrenci değişim programlarına katılım sebepleriyle de alınabilecektir. Bunların yanında yasa ve uluslararası anlaşmalarda öngörülen diğer sebeplerle Montenegro oturum izni alınabilmesi mümkündür.

Karadağ oturum vatandaşlık almak için ne kadar sürmelidir? Karadağ’da oturum izni kesintisiz olarak 5 yıl süresince yenilendikten sonra daimi oturum izni alınabilecektir. Bundan 5 yıl sonrasında ise Karadağ vatandaşlık başvurusu yapmak mümkün hale gelmektedir.

Karadağ’da (Montenegro) Şirket Kurup Çalışma İzni Alarak Vatandaşlık Alma

Karadağ’da şirket kurmak Karadağ vatandaşlığı için bir adım olabilir mi? Montenegro Karadağ’da şirket kurmak çalışma ve oturma izni alma yolunu açıyor. Belirli bir süre sonra Karadağ vatandaşlığı almak da mümkün hale geliyor.

Karadağ’da vatandaşlık almak isteyenlerin Karadağ’da şirket kurduğunda oraya taşınması gerekmemektedir. Şirketin aktif şekilde iş yapıyor olması koşulu aranmıyor. Karadağ’da şirket kurmak için gereken bütçe de oldukça uygun. Bununla birlikte Karadağ’da şirket kurmak dışında şirket ortağı olmak gibi bir imkan da bulunmakta. Bu şirket yapısını 5 yıl boyunca korumanız halinde sürekli oturma izni için başvuruda bulunabileceksiniz. Bundan 5 yıl, yani toplamda 10 yıl sonra artık Karadağ vatandaşlık alma için uygun şartlardan birini sağlamış bulunuyorsunuz.

Karadağ’da şirket kurmak veya şirketin ortağı olmak yalnızca sizin için değil eş ve 18 yaşından küçük çocuklarınız için de oturma izni almak anlamına gelmektedir. Ancak 18 yaşından büyük çocuklarınızın da oturma izni sahibi olmasını istiyorsanız ek maliyet ortaya çıkacaktır.

Karadağ vatandaşlığı için şirket kurup çalışma veya oturma izni almak Türkiye’de mevcut şirketinizin merkezini Karadağ’a taşımak yoluyla da gerçekleşebilecektir. Bu yönden şirket kurma oldukça avantajlı bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karadağ’da (Montenegro) Ev Alarak Vatandaşlık Alma

Karadağ da ev alında vatandaşlık veren ülkeler arasındadır. Ancak Karadağ’da ev almak diğer ev alınca vatandaşlık veren ülkeler ile kıyaslandığında daha kolaydır. Zira Karadağ’da ev satın almak için maliyet anlamında bir alt limit bulunmamaktadır. Alım masraflarına ek yalnızca noter ücretleri ve tercüman masrafıdır. Karadağ vatandaşlık gayrimenkul satın alma yoluyla gerçekleşeceği zaman gayrimenkulün alınmasından sonra 1-3 ay içerisinde resmi sahiplik belgesi kişiye ulaştırılmaktadır. Ardından 1-2 ay içerisinde oturum izni çıkabilmektedir. Yani ev satın alma ile oturum izni kendiliğinden verilmemektedir. Oturma izni asıl başvurucuya verildikten sonra bu kişi diğer aile üyeleri için de oturma izni başvurusunda bulunabilecektir.

Karadağ’da ev alma yolu ile vatandaşlık için ilk olarak oturma izni gerekmektedir. 5 yıl sonra daimi oturma izni ve sonrasında Karadağ vatandaşlık başvurusu mümkün hale gelecektir.

Bir başka merak edilen konu ise Karadağ’da ev fiyatları ne kadardır? Karadağ ev fiyatları ve daire fiyatları oldukça uygun, 50.000 Euro ile 150.000 Euro arasında bulunabilmektedir.

Karadağ vatandaşlık şartları, karadağ vatandaşlık alma

Karadağ Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Karadağ’da (Montenegro) Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alma

Karadağ vatandaşlık kaç para, Karadağ vatandaşlığı için ne kadar yatırım yapmalı? Karadağ yatırım yoluyla vatandaşlık almanın önünü açmıştır. Ancak Karadağ yatırım yoluyla vatandaşlık için bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak başvuru sahibi için 15.000 Euro, dört aile üyesine kadar her üye için 10.000 Euro, aile üye sayısı dörtten fazla ise her ek üye için 50.000 Euro başvuru ücretinin ödenmesi gerekir. Bununla birlikte devlete 100.000 Euro harç ödenmesi gerekmektedir. Son olarak yatırım eğer sahil şeridinde ve başkentte yapılacak turizm projelerine katılım ile gerçekleşecek ise 450.000 Euro; başkent hariç ülkenin kuzey ve iç kesimlerindeki turizm projelerine katılım ile gerçekleşecek ise 250.000 Euro tutarında olmalıdır. Yatırımcıların yatırım tutarlarını yasal yollardan elde ettiğini belgelemeleri gerekmektedir.

Yatırım turizm sektöründe 4 veya 5 yıldızlı otel yatırımı olabileceği gibi, tarım veya imalat sektörlerinde de olabilecektir.

Karadağ (Montenegro) Vatandaşı Olmak Avantajlı Mıdır?

Karadağ vatandaşı olmak avantajlı mıdır, Karadağ vatandaşlığı alma avantajları nelerdir? Bu konuda bahsedilmesi gereken ilk husus Karadağ vatandaşlığının kişilere Avrupa’nın kapılarının açılmasıdır. Eğer oturma izni alarak Karadağ vatandaşı olma yolunda adım atarsanız, vatandaşlığı aldığınız zaman Avrupa’nın her yerini vizesiz gezme imkanına sahip olacaksınız. Bununla birlikte hala AB’ye girmediğinden vatandaşlık şartları 2018 yılı için oldukça uygun. Kısa bir sürede oturma izni işlemleri gerçekleştirilebilmekte.

Karadağ ülkesi geleceği parlak, gelişmekte olan bir turizm ülkesidir. Bu sebeple ülkeden ev almak, ülkede şirket kurmak, yatırım yapmak kişiye oldukça avantajlı bir yaşam sunacaktır. Yaşam standartları Avrupa ülkesi olması dolayısıyla da oldukça uygundur. Karadağ vatandaşları Schengen bölgelerine serbestçe seyahat edebilecektir.

Karadağ vatandaşlığı için burada yaşama şartı aramamaktadır. Sunulan vatandaşlık koşullarında kişi yaptığı yatırımla, aldığı evle veya kurduğu şirketle ailesi ile birlikte Karadağ vatandaşı olabilmektedir.

Montenegro’nun bir Schengen ülkesi olması sebebiyle Karadağ vatandaşlığı diğer Schengen ülkelerine giriş yapma imkanı vermektedir. Bu anlamda Karadağ vatandaşlığının avantajlı olacağı ortadadır. Ancak giriş izni yalnızca vatandaşlık alma halinde değil, oturma izni sahibi olunduğunda da geçerlidir.

Karadağ (Montenegro) Avrupa Birliğine Girecek mi?

Karadağ hangi ülkede, Karadağ Avrupa Birliği üyesi mi?” soruları meraklıları tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Aslında Karadağ hangi ülkede sorusu yerine (Karadağ) Montenegro hangi ülke sorusunu sormak daha doğru olacaktır. Zira Montenegro (Karadağ) 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Karadağ (Montenegro), Bosna-Hersek, Sırbistan, Kosova, Arnatuvluk ülkelerine komşu demokratik bir ülkedir.

Karadağ Avrupa Birliği üyesi mi sorusunun cevabı 2018 yılı için hayır olacaktır. Ancak Karadağ bağımsızlığının ilanından 2 yıl sonra 2008 yılında AB’ye üyelik başvurusunda bulunmuştur. 2010 yılında resmen aday ülke ilan edilmiştir. Ardından 2012 yılında katılım müzakereleri başlamış bulunmaktadır. Günümüzde ise Avrupa Komisyonu Başkanının görüşü ile 2025 yılına kadar üye olması beklenmektedir. Zira Karadağ AB üyeliği için 34 fasıldan 31’ini tamamlamış bulunmaktadır.

Karadağ (Montenegro) Avrupa Birliği’ne Girince Ne Olacak?

Karadağ Avrupa Birliği üyesi olduğunda ne olacak, neler değişecek?  Bu noktada oldukça merak edilen bir konuyu aydınlatmak gerekecektir. Vatandaşlık almak isteyen kimseler Montenegro’nun AB üyeliği sonrasında verilen izinlerin ve vatandaşlığın geri alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Ancak bu şekilde bir iptal, verilen iznin geri alınması işlemi mümkün değildir. Çağdaş hukuk düzeninin bir gerekliliği olarak konulan kuralın geriye etkili olmayacağı açıktır. Yani AB üyeliği gereğince vatandaşlık almanın daha sıkı şartlara bağlanması mevcut vatandaşların haklarında bir iptale sebebiyet vermeyecektir.

Karadağ vatandaşlığı almak için 10 yıllık bir süre gerektiğinden yukarıda bahsettik. Bununla birlikte Karadağ’ın 10 yıl içerisinde AB’ye üye olacağı düşünüldüğünde Karadağ vatandaşlarının da diğer AB vatandaşlarının haklarına sahip olacağı bir gerçektir. Örneğin Montenegro pasaportu ile diğer AB ülkelerinde yaşamanız mümkün hale gelecektir.

Karadağ’a (Montenegro) Türkler İçin Vize Var mı?

Karadağ vize var mı, Karadağ vize almak için ne yapmalıyım soruları kafanızı kurcalıyorsa yazımızı okumanızda fayda var. Çünkü Karadağ ile Türkiye arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcut bulunmaktadır. Montenegro vize muafiyetine dair karşılıklı bir anlaşmadır. Bu anlaşma kapsamında Türk ve Karadağ vatandaşı her altı ay içinde ülkeye giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmamak kaydıyla vize almadan ülkeye gidebilecektir. Bunun haricinde transit geçiş maksadıyla vizesiz girmek de mümkündür.

Her ne kadar Türkler için vize şartı öngörülmese de Karadağ’ın AB üyeliği adayı olması sebebiyle Türk vatandaşları ülkeye giriş çıkışlarda kuralcı davranışlarla karşılaşabilmektedir. Bu titiz ve kuralcı davranışlardan dolayı problem yaşanmaması adına Karadağ’a seyahat eden kişilerin yanlarında ülkede kalacakları süre boyunca yetecek miktarda döviz bulundurması tavsiye edilmektedir. Görevlilere seyahat maksadının şüpheye yer vermeyecek şekilde açıkça belirtilmesi de faydalı olacaktır.

Karadağ’da (Montenegro) Yaşam

Montenegro nerede, Montenegro hangi ülke sorularına yukarıda yanıtlamıştık. Peki (Montenegro) Karadağ’da yaşam şartları nasıldır? Karadağ’da yaşam oldukça güzel ve refah. Aslında Karadağ tam da anayasasında da belirttiği gibi “demokratik, refah ve çevreci” bir ülke. Siz de Montenegro vatandaşlık almak, Karadağ’da yaşamak istiyorum diyorsanız işte Karadağ ve oradaki yaşam hakkında bilgiler:

1) Karadağ tam bir turizm ülkesi. Ekonomisi de hizmet ve turizm sektörüne dayanmaktadır.

2) BM, Avrupa Konseyi ve NATO üyesidir. AB üyeliğine aday konumdadır.

3) Ülkede tıbbi hizmetler Batı standartlarını yakalayabilmek adına gelişme göstermektedir. Tıbbi hizmet iyi, çalışanlar profesyoneldir. Ancak teçhizat yetersizliği sebebiyle bazı hastalıkların tedavisi yapılamamaktadır.

4) Avrupa ülkelerine nazaran yaşam oldukça ucuzdur. Karadağ’da dışarıda yemek, alışveriş yapmak, film izlemek diğer ülkelere göre daha ucuz yapılabilmektedir. Dükkanların çalışma saatleri genellikle sabah 08:00-21/22:00’dir.

5) Karadağ’a yerleşmek pazar, kıyafet gibi alışverişlerin ucuzluğunun yanı sıra etin de 4 Euro’ya alınabileceği anlamı taşır. Karadağ’da yaşam göründüğü üzere oldukça ucuzdur.

6) Karadağ ülkesi iklimi kıyı kesimlerde sıcak ve uzun yazları, ılık ve kısa kışları ifade ederken dağlık iç kesimlerde uzun yağışlı ve karlı kış görülmektedir. Fakat Karadağ’da bu iklim koşulları olumsuz değil, kayak yapmak için bir fırsat olarak değerlendirilir.

7) Avrupa ülkelerine ve Rusya’nın bazı şehirlerine en fazla 3 saat uzaklıkta bulunmaktadır. İki adet havalimanı vardır.

Karadağ (Montenegro) Vatandaşlığı Konusunda Avukat Desteği

Karadağ’da yaşam ve Karadağ vatandaşlık şartları son zamanlarda Avrupa ülkelerinden vatandaşlık almak isteyen bireylerin ilgisini çekmektedir. Zira diğer Avrupa ülkelerine oranla daha kolay gerçekleşebilmektedir. Ancak yukarıda bahsedilen vatandaşlık alma türlerinden hangisinin seçilmesi gerektiği, bütçeye ve kişinin gelecek planlarına hangisinin daha uygun olacağı belirlenmelidir. Karadağ vatandaşlık forum sitelerinde de oldukça sık sorulan bir konu halini almıştır. Bu noktada yapılması gereken avukata danışmak ve Karadağ vatandaşlık programı hakkında bilgi almak olmalıdır.

Karadağ vatandaşlık koşulları, Karadağ göçmenleri vatandaşlık alma şartları gibi merak edilen birçok konu hakkında vatandaşlık ve göçmen hukuku alanlarında uzman avukatlarımız ile Topo Hukuk Bürosu sizlere yardımcı olmaktadır. Karadağ vatandaşlığı almak için gerekli oturma ve çalışma izinlerini alanında uzman tecrübeli avukatlarımızla sizler için gerçekleştiriyoruz. Gerekli evrakların hazırlanmasında, noter işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, amaçlarınıza uygun vatandaşlık türünün belirlenmesinde hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Karadağ vatandaşlığı konusunda aklınıza takılan tüm soruları bize danışma formundan iletebilir veya Topo hukuk bürosu iletişim sayfamızdaki numaralardan uzman yabancılar hukuku avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 5 / 5. Oy sayısı: 4

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

14 Yorum. Yeni Yorum

 • Günaydın Karadağ buva da eşim üzerine ev aldık. Ve akabinde geçiçi oturum almak ve 5 yıl sonra daimi oturum almak istiyoruz. Karadağ da görüştüğüm başka bir sirket bize konutla daimi oturum yok her yıl geçiçi oturum alınacağını ve bunun hiç bir zaman daimi oturum olmayacağını söyledi ama sizin sitenizde 5yıl sonra alınan geçiçi oturum alınabileçegi yazıyor. Hangi bilgi güncel ve daimi oturum 5yıl içinde oluyorsa sizin aracılığınızla ilk oturumu ve 5yıl devamını sağlayıp daimi oturum almak istiyoruz. İyi çalışmalar

  Engin y****** tel 0505*****

  Cevapla
  • Merhaba Engin Bey,

   Karadağ diğer adıyla Montenegro’da vatandaşlık almanın birkaç yolu vardır. Sizin kastettiğiniz yol ise önce 1’er yıllık uzatmalar ile geçici, daha sonra 5 yıl sonra kalıcı oturma iznidir. Süresiz oturma izninin anlamı esasında vatandaşlıktır. Başvuru yapmak istediğinizde hem yatırım anlamında hem hukuki anlamda yardımcı olmaktayız. Bize 0212 679 32 53 ten ulaşmanız yeterlidir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba
  Annem 1952 Karadağ berane doğumludur. Annem vesilesi ile vatandaşlık başvurusu yapabilirmiyim.
  Saygılarımla

  Cevapla
 • Annemin tarafından dedelerim ve anne annem Karadağ kolaşin ve Akova dan gelmişler e devlet soyağacımda da çıkıyor vatandaşlık alabilirmiyim

  Cevapla
 • Merhaba bende babam annem kardeşlerimle beraber yani ailece ev alarak yatırım yapmak istiyoruz ailemiz 6 kişilik, ev alarak başvurmada da 4 kişilik aile sınırı geçerlimi?

  2.sorum ben elektrik mühendisiyim diplomam orda geçer mi acaba üniversitem bologna sürecine dahil bir üniversite diplomamda da belirtilmiş durumda bu.

  3. Sorum da ordaki evi alıp oturmazsak kiraya verebiliyor muyuz? Yada o süreçte satıp başka bir ev alabiliyor muyuz
  Aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler

  Cevapla
 • Kardeşim Karadağ’da doğum yaparsa, çocuğu Karadağ vatandaşlığı alabilir mi? Ve çocuğu sayesinde kendisi de vatandaşlık alabilir mi?

  Cevapla
 • Benim eşimin büyük dedesi Karadağdan gelmişler. orada arsaları olduğu söyleniyor. Tapu kayıtlarına oraya giderek bakabilir miyiz?

  Cevapla
  • Avatar
   Topo Hukuk Bürosu
   27 Eylül 2019 10:40

   Merhaba Ahmet Bey,

   Karadağ’da avukatlık bürosu arayışınıza ofisimize ulaşırsanız yanıt bulabilirsiniz. Gayrimenkul hukuku ve yabancılar hukuku ile ilgili çalışmakta olduğumuz için yardımcı olabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Avatar
  Bahaddin D
  26 Ocak 2020 14:07

  Merhabalar, MONTENEGRO’ DA asgari ücret ne kadardır ve tüm işlemler ( Şirket kurma veya mevcut şirketi taşıma ) için ne kadar ödeme yapmamız gerekir.

  Cevapla
 • müteahhit otomotiv gayrımenkul danışmalığı şahıs sirketim var şahıs şirket adresimi Montenegro ya taşımam vatandaşlık almam için yeterlimi LTD ŞTİ Şartı varmı Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz Teşekkür edrim saygılarımla

  Cevapla
 • Merhaba , benim babam Karadağ- Rozaje doğumlu 17 yaşında Türkiye ye göç etmişler. Ben vatandaşlık almak için ne yapmam gerekiyor. Amcam ve çocukları hala Rozaje de yaşıyorlar bana bir faydası olur mu?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü