Karadağ (Montenegro) Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

  1. Topo Hukuk
  2. Yabancılar Hukuku
  3. Karadağ (Montenegro) Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
karadag montenegro vatandaslik basvurusu

Karadağ (Montenegro) Vatandaşlık Başvurusu

Karadağ vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır, Karadağ vatandaşı nasıl olunurKaradağ vatandaşlık şartları nelerdir gibi pek çok farklı soru Karadağ vatandaşı olmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Karadağ yabancıların vatandaşlık alabilmeleri için ev alma, yatırım yapma ya da şirket kurma gibi belirli şartlar getirmiştir. Öte yandan oturma ve çalışma izni imkanlarını ayrıca ele almıştır. Ancak bu koşulların yerine getirilmesi direkt olarak vatandaşlık alma imkanı sunmamaktadır.

Karadağ vatandaşlık başvurusu yapabilmek için oturma izni veya çalışma izni türlerinden birinin seçilmesi gerekmektedir. Bunun belirlenmesi ile birlikte başvuru yapılmalı ve ilk olarak geçici oturma izni alınmalıdır. Karadağ’da geçici oturma izni 12 ay süreyle verilmektedir. Kesintisiz olarak her yıl yenilenmesi halinde 5 yılın sonunda daimi oturma için başvuruda bulunulabilecektir. “Karadağ vatandaşlığı nasıl alınır?” sorusunun cevabı da bu noktadan sonra gündeme gelmektedir. Daimi oturma iznini takip eden 5 yılın sonunda kişi Karadağ vatandaşlık başvurusu yapabilecektir.

Karadağ vatandaşlık alma şartları nelerdir, inceleyelim.

Karadağ’da (Montenegro) Oturum İzni Alarak Vatandaşlık Alma

Karadağ oturma izni nasıl alırım sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulmakta ve uygulamada da pek çok kez karşımıza çıkmaktadır. Karadağ’da oturma izni almak için kişi ev alabilir veyahut bir şirket kurabilir. Montenegro oturma izni mevsimsel işlerde, mesleki eğitim için, bilişimsel araştırmalar için, tedavi yahut eğitim amaçlı, uluslararası öğrenci değişim programlarına katılım sebepleriyle de alınabilecektir. Bunların yanında yasa ve uluslararası anlaşmalarda öngörülen diğer sebeplerle Montenegro oturum izni alınabilmesi mümkündür.

Karadağ’da oturum vatandaşlık almak için ne kadar sürmelidirKaradağ’da oturum izni kesintisiz olarak 5 yıl süresince yenilendikten sonra daimi oturum izni alınabilecektir. Bundan 5 yıl sonrasında ise Karadağ vatandaşlık başvurusu yapmak mümkün hale gelmektedir.

Karadağ Oturma İzni

Karadağ’da oturma izni almak için iki farklı seçenek bulunmaktadır. İlk olarak Karadağ’da bir şirket kurulması halinde 1 yıl geçerli oturma izni alınabilmektedir. Şirket kurmaya alternatif olarak Karadağ’da gayrimenkul alımı da oturma izni başvurusu için yeterli görülmektedir.

Burada önemle belirtmek gerekir ki alınan oturma izninin yenilenmesi için her yıl başvuru yapılması gerekmektedir. 5 yıllık oturma izninin sonunda Karadağ oturma izni süresiz izne çevrilebilir. Bunun için yapılan başvurunun Karadağ yetkili birimleri tarafında kabul edilmesi gerekmektedir.

Karadağ’da (Montenegro) Şirket Kurup Çalışma İzni Alarak Vatandaşlık Alma

Karadağ’da şirket kurmak Karadağ vatandaşlığı için bir adım olabilir mi? Montenegro Karadağ’da şirket kurmak çalışma ve oturma izni alma yolunu kolaylaştırmaktadır. Yabancı bir kişinin Montenegro Karadağ’da şirket kurmasından belirli bir süre sonra Karadağ vatandaşlığı alması da mümkündür.

Karadağ’da vatandaşlık almak isteyen kişilerin Karadağ’da şirket kurması halinde mutlaka Karadağ’a taşınması gerekmemektedir. Öte yandan şirketin aktif şekilde iş yapıyor olması koşulu da aranmamaktadır. Karadağ’da şirket kurmak için gereken bütçenin de oldukça uygun olduğu söylenebilir. Bununla birlikte Karadağ’da şirket kurmak dışında şirket ortağı olmak gibi bir imkan da bulunmaktadır. Ayrıca şirket yapısının 5 yıl boyunca korunması halinde kişiler, sürekli oturma izni için başvuruda bulunma imkanına sahip olmaktadır. Sürekli oturma iznine başvurduktan 5 yıl yani toplamda şirket kurmanın üzerinden 10 yıl geçmesiyle birlikte artık kişiler Karadağ vatandaşlık alma için öngörülen şartları sağlamış olmaktadır. 

Karadağ’da şirket kurmak veya şirketin ortağı olmak yalnızca vatandaşlık almak isteyen kişi için değil aynı zamanda kişinin eşi ve 18 yaşından küçük çocukları için de oturma izni alması anlamına gelmektedir. Ancak 18 yaşından büyük çocukların da oturma izni sahibi olmasının istenmesi halinde birtakım ek masraflar ortaya çıkacaktır.

Karadağ vatandaşlığı için şirket kurup çalışma veya oturma izni almak Türkiye’de mevcut şirketinizin merkezini Karadağ’a taşımak yoluyla da gerçekleşebilecektir. Bu yönüyle şirket kurma seçeneği oldukça avantajlı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karadağ’da İş – Şirket Kurmak

Karadağ’da iş – şirket kurmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • Sabıka Kaydı,
  • Noter onaylı pasaportun resimli kısmının fotokopisi,
  • Noter onaylı diploma fotokopisi,
  • Noter onaylı nüfus sureti,
  • Türkiye ikametgah belgesi,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Kimlik belgesinin aslı. 

Karadağ’da şirket kurmanın maliyeti oldukça düşük olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Maliyetlerin düşük olmasının yanında ofis tutma ve aktif olarak çalışma gibi zorunlulukların bulunmaması da bir diğer avantajdır. Şirketinizin kurulmasıyla birlikte çalışma izniniz de 3 hafta içerisinde adresinize teslim edilmektedir.

Karadağ’da (Montenegro) Ev Alarak Vatandaşlık Alma

Karadağ da yabancıların gayrimenkul satın alması halinde bu kimselere vatandaşlık kazanma hakkını veren ülkeler arasında yer almaktadır. Belirtmek gerekir ki Karadağ’da ev almak diğer ülkelere kıyasla çok daha kolay bir işlemdir. Zira Karadağ’da ev satın almak için maliyet anlamında bir alt limit bulunmamaktadır. Alım masraflarına ek olarak yalnızca noter ücretleri ve tercüman masrafı bulunmaktadır. Gayrimenkul satın alma yoluyla Karadağ vatandaşlığının kazanılmasında gayrimenkulün alınmasından sonra ortalama 1-3 ay içerisinde resmi sahiplik belgesi kişiye ulaştırılmaktadır. Ardından 1-2 ay içerisinde de oturum izni çıkabilmektedir. Yani önemle hatırlatmak gerekir ki ev satın alma ile oturum izni kendiliğinden verilmemektedir. Oturum izni için kişi mutlaka başvuruda bulunmalıdır. Oturma izni asıl başvurucuya verildikten sonra başvurucu diğer aile üyeleri için de oturma izni başvurusunda bulunabilecektir.

Özetlemek gerekirse Karadağ’da ev alma yolu ile vatandaşlık kazanabilmek için ilk olarak kişinin oturma izni alması gerekmektedir. İlk oturma izninden 5 yıl sonra daimi oturma izni almak ve daha sonrasında da Karadağ vatandaşlık başvurusu yapmak mümkün hale gelecektir.

Bir başka merak edilen konu ise Karadağ’da ev fiyatları ne kadardır? Karadağ’da ev fiyatları ve daire fiyatları oldukça uygundur. Fiyatlar aşağı yukarı 100.000 Euro ile 200.000 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Karadağ’da (Montenegro) Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alma

Karadağ vatandaşlık kaç para ve Karadağ vatandaşlığı için ne kadar yatırım yapmalı şeklinde sorular pek çok kişi tarafından fazlasıyla merak edilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi geçtiğimiz yıllarda Karadağ yatırım yoluyla vatandaşlık almanın önünü açmıştır. Ancak Karadağ yatırım yoluyla vatandaşlık için bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak başvuru sahibi için 15.000 Euro, dört aile üyesine kadar her üye için 10.000 Euro, aile üye sayısı dörtten fazla ise her ek üye için 50.000 Euro başvuru ücretinin ödenmesi gerekir. Bununla birlikte devlete 100.000 Euro harç ödenmesi gerekmektedir. Son olarak yatırım eğer sahil şeridinde ve başkentte yapılacak turizm projelerine katılım ile gerçekleşecek ise 450.000 Euro; başkent hariç ülkenin kuzey ve iç kesimlerindeki turizm projelerine katılım ile gerçekleşecek ise 250.000 Euro tutarında olmalıdır. Yatırımcıların yatırım tutarlarını yasal yollardan elde ettiğini belgelemeleri gerekmektedir.

Yatırım turizm sektöründe 4 veya 5 yıldızlı otel yatırımı olabileceği gibi tarım veya imalat sektörlerinde de olabilecektir.

Karadağ (Montenegro) Vatandaşı Olmak Avantajlı Mıdır?

Peki, Karadağ vatandaşı olmak avantajlı mıdır? Karadağ vatandaşlığı alma avantajları nelerdir? Bu konuda değinilmesi gereken ilk husus Karadağ vatandaşlığını alan kişilere Avrupa’nın kapılarının açılmasıdır. Eğer oturma izni alarak Karadağ vatandaşı olma yolunda adım atarsanız vatandaşlığı aldığınız zaman Avrupa’nın her yerini vizesiz gezme imkanına sahip olacaksınız. Bununla birlikte Karadağ henüz Avrupa Birliği’ne girmediğinden dolayı vatandaşlık şartları 2020 yılı için oldukça makuldür. Kısa bir sürede oturma izni işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Karadağ, geleceği parlak ve gelişmekte olan bir turizm ülkesidir. Bu sebeple Karadağ’dan ev almak, Karadağ’da şirket kurmak ve yatırım yapmak kişiye oldukça avantajlı bir yaşam sunacaktır. Avrupa ülkesi olması dolayısıyla da yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülkedir. Özellikle belirtmek gerekir ki Karadağ vatandaşları Schengen bölgelerine serbestçe seyahat edebilmektedir.

Karadağ vatandaşlığı almanın sağladığı diğer bir avantaj ise vatandaşlık alan kişilerin ülkede mutlaka yaşamaları şartının aranmamasıdır. Sunulan vatandaşlık koşullarında kişi yaptığı yatırımla, aldığı evle veya kurduğu şirketle ailesi ile birlikte Karadağ’da yaşama zorunluluğu olmaksızın Karadağ vatandaşı olabilmektedir.

Öte yandan Montenegro’nun bir Schengen ülkesi olması sebebiyle Karadağ vatandaşlığı diğer Schengen ülkelerine giriş yapma imkanı vermektedir. Bu anlamda Karadağ vatandaşlığının avantajlı olacağı açıkça ortadadır. Schengen ülkelerine giriş izni yalnızca vatandaşlık alma halinde değil, aynı zamanda oturma izni sahibi olunduğunda da geçerlidir.

Karadağ Çifte Vatandaşlık

Hem Karadağ vatandaşı olmak hem de Türkiye vatandaşlığını korumak isteyen kimseler için oldukça önem arz eden bir diğer konu da çifte vatandaşlık uygulamasıdır. Ne yazık ki dolandırıcıların son zamanlardaki hedef kitlesi Karadağ vatandaşlığı almak isteyen kişiler olmuştur. Dolandırıcılar 7 gün içerisinde Karadağ vatandaşlığının alınacağını ve kişinin çifte vatandaş olacağını vaat etmektedir. Ancak böyle bir durumun gerçekleşmesi mümkün değildir. Karadağ çifte vatandaşlık uygulamasını bir süre önce kaldırmış bulunmaktadır. Kaldı ki 7 gün içerisinde herhangi bir ülkeden vatandaşlık alınması da mümkün değildir. Bu sebeple tarafımızca vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmaları ve herhangi bir yanılgıya düşmemeleri tavsiye edilmektedir. 

Karadağ (Montenegro) Avrupa Birliğine Girecek mi?

Karadağ hangi ülkede, Karadağ Avrupa Birliği üyesi mi?” soruları meraklıları tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Aslında Karadağ hangi ülkede sorusu yerine (Karadağ) Montenegro hangi ülke sorusunu sormak daha doğru olacaktır. Zira Montenegro (Karadağ) 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Karadağ (Montenegro), Bosna-Hersek, Sırbistan, Kosova, Arnatuvluk ülkelerine komşu demokratik bir ülkedir.

Karadağ Avrupa Birliği üyesi mi sorusunun cevabı 2020 yılı için hayır olacaktır. Ancak Karadağ bağımsızlığının ilanından 2 yıl sonra 2008 yılında AB’ye üyelik başvurusunda bulunmuştur. 2010 yılında resmen aday ülke ilan edilmiştir. Ardından 2012 yılında katılım müzakereleri başlamış bulunmaktadır. Günümüzde ise Avrupa Komisyonu Başkanının görüşü ile 2025 yılına kadar üye olması beklenmektedir. Zira Karadağ AB üyeliği için 34 fasıldan 31’ini tamamlamış bulunmaktadır.

Karadağ (Montenegro) Avrupa Birliği’ne Girince Ne Olacak?

Karadağ Avrupa Birliği üyesi olduğunda ne olacak, neler değişecek?  Bu noktada oldukça merak edilen bir konuyu aydınlatmak gerekecektir. Vatandaşlık almak isteyen kimseler Montenegro’nun AB üyeliği sonrasında verilen izinlerin ve vatandaşlığın geri alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Ancak bu şekilde bir iptal yani verilen iznin geri alınması işlemi mümkün değildir. Çağdaş hukuk düzeninin bir gerekliliği olarak konulan kuralın geriye etkili olmayacağı açıktır. Kısaca Avrupa Birliği üyeliği gereğince vatandaşlık almanın daha sıkı şartlara bağlanması mevcut vatandaşların haklarında bir iptale sebebiyet vermeyecektir.

Karadağ vatandaşlığı almak için 10 yıllık bir süre gerektiğinden yukarıda bahsettik. Bununla birlikte Karadağ’ın 10 yıl içerisinde AB’ye üye olacağı düşünüldüğünde Karadağ vatandaşlarının da diğer AB vatandaşlarının haklarına sahip olacağı bir gerçektir. Örneğin Montenegro pasaportu ile diğer AB ülkelerinde yaşamanız mümkün hale gelecektir.

Karadağ’a (Montenegro) Türkler İçin Vize Var mı?

Karadağ vize var mı ve Karadağ vize almak için ne yapmalıyım soruları vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Karadağ ile Türkiye arasında oldukça önemli bir anlaşma olan Vize Muafiyeti Anlaşması mevcut bulunmaktadır. Söz konusu anlaşma Montenegro vize muafiyetine dair karşılıklı bir anlaşmadır. Anlaşma çerçevesinde Türkiye ve Karadağ vatandaşı olan diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmektedir.

Her ne kadar Türkler için vize şartı öngörülmese de Karadağ’ın AB üyeliği adayı olması sebebiyle Türk vatandaşları ülkeye giriş çıkışlarda kuralcı davranışlarla karşılaşabilmektedir. Bu titiz ve kuralcı davranışlardan dolayı problem yaşanmaması adına Karadağ’a seyahat eden kişilerin yanlarında ülkede kalacakları süre boyunca yetecek miktarda döviz bulundurması tavsiye edilmektedir. Görevlilere seyahat maksadının şüpheye yer vermeyecek şekilde açıkça belirtilmesi de faydalı olacaktır.

Karadağ’da (Montenegro) Yaşam

Montenegro nerede ve Montenegro hangi ülke şeklindeki sorulara yazımızda değindik. Peki, (Montenegro) Karadağ’da yaşam şartları nasıldır? Karadağ’da yaşamın oldukça güzel ve refah olduğu söylenebilir. Aslında Karadağ tam da anayasasında da belirttiği gibi “demokratik, refah ve çevreci” bir ülkedir. Siz de Montenegro vatandaşlık almak, Karadağ’da yaşamak istiyorum diyorsanız işte Karadağ ve oradaki yaşam hakkında bilgiler:

1) Karadağ tam bir turizm ülkesi. Ekonomisi de hizmet ve turizm sektörüne dayanmaktadır.

2) BM, Avrupa Konseyi ve NATO üyesidir. AB üyeliğine aday konumdadır.

3) Ülkede tıbbi hizmetler Batı standartlarını yakalayabilmek adına gelişme göstermektedir. Tıbbi hizmet iyi, çalışanlar profesyoneldir. Ancak teçhizat yetersizliği sebebiyle bazı hastalıkların tedavisi yapılamamaktadır.

4) Avrupa ülkelerine nazaran yaşam oldukça ucuzdur. Karadağ’da dışarıda yemek, alışveriş yapmak, film izlemek diğer ülkelere göre daha ucuz yapılabilmektedir. Dükkanların çalışma saatleri genellikle sabah 08:00-21/22:00’dir.

5) Karadağ’a yerleşmek pazar, kıyafet gibi alışverişlerin ucuzluğunun yanı sıra etin de 4 Euro’ya alınabileceği anlamı taşır. Karadağ’da yaşam göründüğü üzere oldukça ucuzdur.

6) Karadağ ülkesi iklimi kıyı kesimlerde sıcak ve uzun yazları, ılık ve kısa kışları ifade ederken dağlık iç kesimlerde uzun yağışlı ve karlı kış görülmektedir. Fakat Karadağ’da bu iklim koşulları olumsuz değil, kayak yapmak için bir fırsat olarak değerlendirilir.

7) Avrupa ülkelerine ve Rusya’nın bazı şehirlerine en fazla 3 saat uzaklıkta bulunmaktadır. İki adet havalimanı vardır.

Karadağ (Montenegro) Vatandaşlığı Konusunda Avukat Desteği

Karadağ’da yaşam ve Karadağ vatandaşlık şartları son zamanlarda Avrupa ülkelerinden vatandaşlık almak isteyen bireylerin ilgisini çekmektedir. Zira diğer Avrupa ülkelerine oranla daha kolay gerçekleşebilmektedir. Ancak yukarıda bahsedilen vatandaşlık alma türlerinden hangisinin seçilmesi gerektiği, bütçeye ve kişinin gelecek planlarına hangisinin daha uygun olacağı belirlenmelidir. Karadağ vatandaşlık forum sitelerinde de oldukça sık sorulan bir konu halini almıştır. Bu noktada yapılması gereken şey bu konuda bilgi sahibi bir avukata danışmak ve Karadağ vatandaşlık programı hakkında bilgi almak olmalıdır.

Karadağ vatandaşlık koşulları, Karadağ göçmenleri vatandaşlık alma şartları gibi merak edilen birçok konu hakkında vatandaşlık ve göçmen hukuku alanlarında uzman avukatlarımız ile Topo Hukuk Bürosu sizlere yardımcı olmaktadır. Karadağ vatandaşlığı almak için gerekli oturma ve çalışma izinlerini alanında uzman tecrübeli avukatlarımızla sizler için gerçekleştirmekteyiz. Gerekli evrakların hazırlanmasında, noter işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, amaçlarınıza uygun vatandaşlık türünün belirlenmesinde vb. her türlü konuda hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Yabancılar hukukuna ilişkin sorularınızı internet sitemizde yer alan Avukata Soru Sorma ve Danışma Formunu doldurarak ekibimize iletebilirsiniz.

Yayım tarihi: 10 Ara 2018