Mesafeli Satış Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir ?

Mesafeli satış sözleşmesi nedir ? Mesafeli satış sözleşmesi, satıcı ile alıcının (tüketicinin) telefon, internet, televizyon gibi iletişim araçları vasıtasıyla bir mal ya da hizmetin alım-satımı konusunda uzaktan ve eş zamanlı olarak anlaşmasıdır. Mesafeli satış sözleşmesinin bir diğer ismi de uzaktan satış sözleşmesidir. Uzaktan satış sözleşmesinde kullanılacak iletişim araçları sözleşme kurmaya uygun olmalıdır. Mesafeli satış sözleşmesinin en önemli özelliği tarafların fiziksel varlıklarının bir arada olmamasıdır.

Mesafeli Satış Sözleşmesinin Uygulama Alanı

Mesafeli satış sözleşmesinin uygulama alanı bilişim hukuku, e-ticaret hukuku ve aynı zamanda tüketici mevzuatıdır. Mesafeli satış sözleşmesiyle e-ticaret satış sözleşmesi birbirlerine sıkça karıştırılsalar da aralarında önemli bir fark vardır: E-ticaret satış sözleşmesinde taraflar tüketici, satıcı ya da sağlayıcı olabilirlerken mesafeli satış sözleşmelerinde alıcı daima tüketici olmak zorundadır. Dolayısıyla alıcı taraf tüketici değilse o sözleşme bir mesafeli satış sözleşmesi değildir.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği Ve Kapsamı Nedir ?

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a bağlı olarak çıkarılmıştır. Mesafeli sözleşmeler hakkında ayrıntılı düzenlemeler içerir ve hangi tip sözleşmelerin bu kapsama alınacağını düzenler.

Mesafeli satış sözleşmesinin satıcı ile tüketicinin iletişim araçları vasıtasıyla eş zamanlı olarak ve uzaktan yapılan mal veya hizmet alım-satım sözleşmeleri olduğunu belirttik. Ancak iletişim araçlarından kasıt sadece internet değildir. Alıcıyla satıcının yüz yüze gelmediği her mecra Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin kapsamındadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta, söz konusu bir sözleşmenin Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine tabi olabilmesi için alıcı konumundaki kişinin tüketici olması zorunluluğudur. Mesleki veya ticari bir amaç güden alıcı, mesafeli satış sözleşmesinin konusu olamaz.

Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Tüketicilerin Cayma Hakkı

Mesafeli satış sözleşmesine göre cayma hakkı 14 gündür. Tüketici cayma hakkını 14 gün içinde herhangi bir ek cezai şart ödemeden kullanabilir. 14 günlük süre mal satışlarında kargonun tüketiciye ulaştığı tarihte, hizmet sözleşmelerinde ise sözleşmenin akdedildiği tarihte başlar. Cayma hakkının kullanıldığı tüketici tarafından mal veya hizmeti satan yere mutlaka yazıyla bildirilmelidir. Yazılı olarak bildirim yapılmadığı takdirde satıcının bedeli geri ödeme yükümlülüğü olmayacaktır. Bu yüzden telefonla sözlü olarak caydığınızı bildirseniz bile bu hukuken geçerli olmayacak ve tekrar yazılı bir bildirim yapmanız gerekecektir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi İade Süresi

Mesafeli satış sözleşmesi iade süresi 14 gündür. İade süresi mal satımında kargonun tüketiciye ulaştığı tarihte, hizmet satımındaysa sözleşmenin kurulduğu tarihte başlar. Nitekim 14 günlük iade süresi kesin bir süre değildir. Satıcı iade süresi ve tüketicinin hakları konusunda tüketiciye gerekli bilgilendirmeyi yapmamışsa 14 günlük cayma süresinden itibaren 1 yıl içinde yine cayma hakkını kullanılabilir. Eğer satıcı tüketiciye 1 yıllık süre içerisinde gerekli bilgilendirmeyi yapmışsa artık tüketici bilgilendirildiği tarihten itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanmak durumundadır. 14 günlük süreden sonra cayma hakkı kullanılamayacaktır.

Satıcının Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde Ön Bilgilendirme Yükümlülüğü

Satıcının sözleşmenin imzalanmasından önce tüketiciye karşı ön bilgilendirme yükümlülüğü vardır. Satıcı bu yükümlülüğünü yerine getirmezse bazı hallere katlanmak zorunda kalır. Örneğin satıcı ek masraflarla ilgili tüketiciyi bilgilendirmezse tüketici bu ek masrafları ödemek zorunda değildir.

E-Ticaret Sitelerinde Mesafeli Satış Sözleşmesi Zorunlu Mudur ?

E-ticaret sitelerinde mesafeli satış sözleşmesi bulundurulması zorunludur. Bulundurulmadığı takdirde satıcı 200 TRY idari para cezasına çarptırılır. E-ticaret siteleri mesafeli satış sözleşmelerinin yanında ön bilgilendirme formu da bulundurmak zorundadırlar.

Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun (KVKK) ve Mesafeli Sözleşmeler

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, satıcılara tüketicilerin kişisel verilerini güvenli bir şekilde koruma yükümlülüğü getirmiştir. Satıcı bu verilere erişimin önlenmesi için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Bu yükümlülüklerin ihlali halinde bir milyon liraya varan idari para cezalarına çarptırılmaları ihtimali söz konusudur. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, satıcıları yani hizmet sağlayıcılarını veri sorumlusu olarak adlandırmıştır. Bunların kişisel verileri işleyebilmek için onay almaları ya da kanunda sayılan onay alınmasına gerek bulunmayan hallerden birinin söz konusu olması gerekmektedir. Aynı şekilde bu bilgilerin üçüncü kişilere verilebilmesi için de belli şartlara uymak gerekmektedir. Her internet işletmesinin Kişisel Verileri Koruma Kanununu detaylıca incelemesi ve sistemini buna göre inşaa etmesi gerekmektedir.

Mesafeli (Uzaktan) Satış Sözleşmesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesafeli satış sözleşmesi hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 1. Taraflar. Satıcı ve tüketicinin kim olduğu, adresi, fatura bilgisi vs. ayrıntılı olarak yazılmalıdır.
 2. Konu. Ürünün ve sözleşmenin genel çerçevesiyle, satıcıyla tüketicinin hak ve sorumlulukları belirlenmelidir. Ayrıca bu madde tüketicinin ürünle ilgili detaylı bilgilendirmenin yapıldığını kabul ettiği maddedir.
 3. Ödeme. Ürün bedeli, kaç adet gönderileceği, ödeme tipi, fatura edilecek kişi/kurum, kargo ücreti vs yazılmalıdır.
 4. Teslimat. Satıcı ve tüketicinin teslimat aşamasındaki sorumlulukları detaylandırılır.
 5. Mücbir sebep. Mücbir sebep; sel, heyelan, deprem gibi doğal afetler sebebiyle tarafların ellerinde olmadan sorumluluklarını yerine getirememesidir. Bu maddeyle mücbir sebep durumunda tarafların sorumlu olmayacağı ve hiçbir cezai işleme tabi tutulamayacakları belirtilmelidir.
 6. Satıcının sorumlulukları.
 7. Alıcının sorumlulukları.
 8. Sipariş. Satıcı ve tüketicinin siparişle ilgili sorumlulukları, siparişin hangi şartlarda sona ereceği düzenlenmelidir. Ayrıca ödemeyle ilgili bir sorun ile karşılaşıldığında sorumluluğun tüketicide olacağı ve sipariş onaylandıktan sonra ortaya çıkan sorunlardan mücbir sebep hariç satıcının sorumlu olacağı belirtilmelidir.
 9. Ürün iade ve cayma. İade usulü ve şartları tarif edilmelidir.
 10. Garanti. Kullanma talimatına uygun olarak kullanılıp temizlenen ve üretim hatası sonucu bozulan malların garanti süresi 2 yıldır. Garanti süresi mesafeli satış sözleşmesinde belirtilmelidir.

Mesafeli Satış Sözleşmesinin Hazırlanmasında Avukat Desteği

Mesafeli satış sözleşmelerinin hazırlanması uzun ve detay bakış açısı gerektiren bir iştir. Yanlış hazırlandığı takdirde yüksek miktarlı tazminatlara ve büyük mağduriyetlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden mesafeli satış sözleşmesi hazırlanmasında bir bilişim avukatından destek alınmalıdır. Topo Hukuk Bürosu olarak her türlü mesafeli satış sözleşmesi örneğini şartlara göre hazırlamakta ve bilişim avukatlarımızla yıllardır mesafeli sözleşmeler konusunda hizmet vermekteyiz. Mesafeli satış sözleşmeleri konusunda tüm sorularınızı danışma formundan bize iletebilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , ,

2 Yorum. Yeni Yorum

 • mesafeli satış sözleşmesi ile alakalı bir sorum olacaktı.kolay gelsin iyi çalışmalar. ben facebookta reklamı olan 219 tl bir prihana oto teyp kapıda ödemeli siparişi vermiştim. telefonla aradılar göndereceğiz onaylıyormusunuz diye sordular bende gönderin dedim. sonra internette araştırdım çoğu kişi şikayetçi. alakasız şeyler gönderiyorlarmış. güvenemedim kargo ptt kargoya geldiğini almazsam 451 tl para cezası ve avukat dosya masrafı hattınıza ceza işlemi olarak yansıtılacaktır diye mesaj gönderdiler. kargoyu almazsam ceza işlemi olur mu ne yapayım karar veremedim. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden çok teşekürler.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 13:14

   Merhaba Mustafa Bey,

   Söz konusu şirketin web sitesinde varsa mesafeli satış sözleşmesini incelemek gerekir. Ancak ne olursa olsun hattınıza bir fatura yükletilmesi hukuka aykırı olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü