Türkiye'de Yapılan Evlilik Yurtdışında Geçerli Mi?

Türkiye’de yapılan evlilik yurtdışında geçerli mi?  Türkiye’de yapılan evlilikler kendiliğinden geçerli olmazlar. Her ülke kendi yasal mevzuatına göre sınırları dışında yapılan evliliği geçerli kabul edebilmek için birtakım şartlar arar. Örneğin Türkiye yurtdışında yapılan bir evliliği kendi ülkesinde geçerli sayabilmek için yapılan evliliğin Türk mevzuatlarına aykırı olmaması ve söz konusu evliliğin bildirilmesi veya tescil edilmesi şartlarını aramaktadır.

Her ülke için ayrı ayrı bir açıklama yapmak mümkün olmasa da genel olarak yabancı bir memlekette yapılan evliliği kendi sınırları içerisinde geçerli kabul edebilmek için ülkeler yapılan evliliklerin kendi iç mevzuatlarına uygun olmasını aramaktadırlar. Örneğin Türkiye’de evlenme yaşı 18; Çin’de ise kadınlar için 20, erkekler için 22’dir. Dolayısıyla Türkiye’de gerçekleşen 18 yaşındaki bir erkeğin evliliği Çin’de geçerli olmayacaktır. Bunların dışında her ülke çeşitli usullerle sınırları dışında yapılan evliliğin bildirilmesi veya tescili şartını koyarlar. Ancak sayılan iki şart genel şartlardır. Ülkeler bu şartları benimsememiş veya bunların yanına ek bazı şartlar da koymuş olabilirler. Hangi ülkenin sınırları dışında yapılan evlilikleri hangi şartlarla geçerli sayacağını öğrenebilmek için söz konusu ülkelerin Türkiye konsolosluklarıyla görüşmekte fayda vardır.

Türkiye’de Yapılan Evliliğin Yurtdışında Geçerli Olması İçin Ne Yapmak Gereklidir ?

Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olabilmesi için öncelikle ilgili ülkenin Türkiye konsolosluğu aranarak yapılan evliliğin geçerli olabilmesi için aranan şartlar ve istenen belgeler öğrenilmelidir. Ancak konsolosluklara ulaşmak her zaman mümkün değildir. Konsolosluğa ulaşılsa ve bilgi alınsa dahi söz konusu işlemler teknik detay ve ayrıntı gerektiren işler olacaktır. Bu nedenle Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olmasında bir avukat ile görüşmekte fayda vardır. Topo Hukuk Bürosu uzman aile avukatları Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olabilmesi için ülke bazlı olarak bilgi vermekte ve gerekli işlemleri yerine getirerek müvekkillerine profesyonel destek vermektedirler.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba ekim ayın’da İsviçre’de evleneceğim. Nişanlım İsviçre’de yaşıyor. Buradan normal vize çıkarıp orada nikahı kıyacağız. Herhangi bir sorunla karşı karşıya kalır mıyız sizce ?

  Cevapla
 • Merhaba
  size bir konuda danışmak istiyorum. Adım Gül.

  Benim nişanlım hem türk hem fransız vatandaşı. Fransada yaşıyor çalışıyor..
  Ben türkiye istanbulda yaşıyorum türk vatandaşıyım sadece.

  nişanlım ile bu agustosta türkiyede iki türk olarak evlenmeyi düşünüyoruz.

  sonrasında fransada benim yaşayabilmem ve evlılıgımızın orada da gecerlı olması için napmamızgerekıyor?

  Fransız konsolosluguna maalesef ki ulaşamıyorum

  yardımcı olursanız çok sevinirim

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Temmuz 2019 12:37

   Merhaba Gül Hanım,

   Türkiye’de yaptığınız veya yapacağınız evliliğin yurtdışında geçerli olması için evlilik belgesini ve bazı evrakları edinmeniz gerekmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü