Türkiye'de Yapılan Evlilik Yurtdışında Geçerli Mi?
3.7
(3)

Türkiye’de yapılan evlilik yurtdışında geçerli mi?  Türkiye’de yapılan evlilikler kendiliğinden geçerli olmazlar. Her ülke kendi yasal mevzuatına göre sınırları dışında yapılan evliliği geçerli kabul edebilmek için birtakım şartlar arar. Örneğin Türkiye yurtdışında yapılan bir evliliği kendi ülkesinde geçerli sayabilmek için yapılan evliliğin Türk mevzuatlarına aykırı olmaması ve söz konusu evliliğin bildirilmesi veya tescil edilmesi şartlarını aramaktadır.

Her ülke için ayrı ayrı bir açıklama yapmak mümkün olmasa da genel olarak yabancı bir memlekette yapılan evliliği kendi sınırları içerisinde geçerli kabul edebilmek için ülkeler yapılan evliliklerin kendi iç mevzuatlarına uygun olmasını aramaktadırlar. Örneğin Türkiye’de evlenme yaşı 18; Çin’de ise kadınlar için 20, erkekler için 22’dir. Dolayısıyla Türkiye’de gerçekleşen 18 yaşındaki bir erkeğin evliliği Çin’de geçerli olmayacaktır. Bunların dışında her ülke çeşitli usullerle sınırları dışında yapılan evliliğin bildirilmesi veya tescili şartını koyarlar. Ancak sayılan iki şart genel şartlardır. Ülkeler bu şartları benimsememiş veya bunların yanına ek bazı şartlar da koymuş olabilirler. Hangi ülkenin sınırları dışında yapılan evlilikleri hangi şartlarla geçerli sayacağını öğrenebilmek için söz konusu ülkelerin Türkiye konsolosluklarıyla görüşmekte fayda vardır.

Türkiye’de Yapılan Evliliğin Yurtdışında Geçerli Olması İçin Ne Yapmak Gereklidir?

Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olabilmesi için öncelikle ilgili ülkenin Türkiye konsolosluğu aranarak yapılan evliliğin geçerli olabilmesi için aranan şartlar ve istenen belgeler öğrenilmelidir. Ancak konsolosluklara ulaşmak her zaman mümkün değildir. Konsolosluğa ulaşılsa ve bilgi alınsa dahi söz konusu işlemler teknik detay ve ayrıntı gerektiren işler olacaktır. Bu nedenle Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olmasında bir avukat ile görüşmekte fayda vardır. Topo Hukuk Bürosu uzman aile avukatları Türkiye’de yapılan evliliğin yurtdışında geçerli olabilmesi için ülke bazlı olarak bilgi vermekte ve gerekli işlemleri yerine getirerek müvekkillerine profesyonel destek vermektedirler.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 3.7 / 5. Oy sayısı: 3

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

9 Comments. Leave new

 • Merhaba ben Türkiye’de evliyim ve 8 yıl oldu 3 çocuğum var.

  Boşanmadım fakat KKTC bir birlikteliğim var boşanmadan KKTC evlene bilirmiyim bilgilendirebilirmisiniz

  Reply
 • İyi günler,

  bir konu hakkında sizlerden bilgi almak için yazıyorum. Benim adim Yasin.

  Benim sevgilim Türk ve Alman vatandaşı ve şu an Almanya’da okuyor. Ben sadece Türk vatandaşıyım ve Türkiye’de yaşıyorum.
  Ve sizlere bu konu hakkında bir kaç tane sorum olacaktı.

  1. Biz Türkiye’de evlenmek istiyoruz, hangi belgeler veya evraklar gereklidir?

  2. Ben şimdi evlendikten hemen sonra Almanya’ya gitme şansım var mı, yoksa önce Vize başvurusu mu yapmalıyım?

  3. Evliliğimiz Almanya’da geçerli olması için, hangi evraklar lazım?

  4. Evlendikten sonra, banada Alman pasaportu verilecek mı, yada başvuru mu gerekiyor?

  Bana bu konu hakkında yardımcı olursanız memnun olurum.

  Saygılar

  Reply
  • Esin alman vatandaşı olsa dahi sana alman pasaportu verilmez anca doğan çocukların alman vatandaşı olur. Sen de orada yaklaşık 6 ay gibi bir süre oluyor almanca kursuna gitmelisin b1 sınavını kazanırsan. 5 yilin sonunda sana süresiz oturum izni verirler 🙂 ben de aynı yollardan geçtim o yuzden cevaplamak istedim

   Reply
 • Merhaba Size bir konuda danışmak istiyorum Benim nişanlım hem Türk Hem de Danimarka da yasiyor danimarkada çalışıyor Benimle turkiyede evlenmek istiyor beni oraya götürebiliyor mu Bu turk evliliği Danimarka da geçerli oluyor mu

  Reply
  • Topo Hukuk Bürosu
   3 January 2020 14:38

   Merhaba Sevgi Hanım,

   Danimarka hukuku kapsamında işlem yapmak istediğinizi görüntülemekteyiz. Dilerseniz o ülkenin hukuku ile ilgili avukatlardan destek alabilirsiniz. Büromuz sadece Türkiye’de yapılan evlilik ile ilgili çalışma yürütmektedir.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Merhaba
  size bir konuda danışmak istiyorum. Adım Gül.

  Benim nişanlım hem türk hem fransız vatandaşı. Fransada yaşıyor çalışıyor..
  Ben türkiye istanbulda yaşıyorum türk vatandaşıyım sadece.

  nişanlım ile bu agustosta türkiyede iki türk olarak evlenmeyi düşünüyoruz.

  sonrasında fransada benim yaşayabilmem ve evlılıgımızın orada da gecerlı olması için napmamızgerekıyor?

  Fransız konsolosluguna maalesef ki ulaşamıyorum

  yardımcı olursanız çok sevinirim

  Teşekkürler

  Reply
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 July 2019 12:37

   Merhaba Gül Hanım,

   Türkiye’de yaptığınız veya yapacağınız evliliğin yurtdışında geçerli olması için evlilik belgesini ve bazı evrakları edinmeniz gerekmektedir.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Merhaba ekim ayın’da İsviçre’de evleneceğim. Nişanlım İsviçre’de yaşıyor. Buradan normal vize çıkarıp orada nikahı kıyacağız. Herhangi bir sorunla karşı karşıya kalır mıyız sizce ?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menu