Yabancıların Banka Hesabı Açması
()

Türkiye’de Yaşayan Yabancılar Banka Hesabı Açabilir Mi?

Türkiye’de yaşayan yabancıların banka hesabı açması mümkündür. Son zamanlarda hükümet tarafından bu yönde birçok çalışma yapılmaktadır. Türkiye’ye özellikle son yıllarda birçok yabancının taşınması, burada yaşayan yabancıların hayatını idame ettirmesi için paraya ihtiyaçları bulunması ve bu paranın çoğunlukla yaşadıkları yerden aktarılacak olması banka hesabı açılabilir mi sorusunu akla getirmektedir. Zira Türkiye’deki yabancı bankada hesap açma işlemini parasını burada kullanmak, değerlendirmek, çalıştığı işten maaşını almak, kirasını yatırmak gibi birçok sebeple talep edebilmektedir. Yabancılar için banka hesabı açma yatırım amaçlı da araştırılmaktadır. Ülkemizde birçok banka da yabancılara hesap açması ile bilinip tercih edilmektedir. Ancak yabancıların banka hesabı açması için uyguladığı prodesür, gereken belgeler veya işlemler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Yabancılara Banka Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Yabancılar kredi kartı alabilir mi, yabancılara hangi bankalar hesap açmaktadır soruları Türkiye’de banka işlemlerini yürütmek isteyen yabancıların merak ettiği sorulardandır. Ancak bu soruların cevabı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar kreti kartı verirken bazıları ikametgah adresinin bulunmamasını sebep göstererek kredi kartı vermeyebilir. Keza yabancıların banka hesabı açması konusunda da durum böyledir. Yabancıların banka hesabı açması için gerekli belgeler de her bankaya göre farklılık arz etmektedir. Konuyla ilgili bir kanuni düzenleme bulunmaması bir nevi yabancıların hesap açmalarını bankaların inisiyatifine bırakmaktadır.

Topo Hukuk Bürosu yabancıların banka hesabı açması için gerekli işlemleri prosedüre uygun şekilde yürütmektedir. Yabancı müvekkilleri için ve onların şirketleri adına banka hesabı açma işlemleri, gerekli evrakların toplanması, hesap açılabilecek bankaların değerlendirilmesi hususlarında müvekkillerine yardımcı olmaktadır.

Türkiye’de Şirket Kuran Yabancıların Banka Hesabı Açması Mümkün Müdür?

Türkiye’de şirket kuran yabancıların şirket adına banka hesabı açması bireysel hesap açma gibi mümkün olacaktır. Fakat yabancı uyruklu hesap açma yabancının şirketi adına kurumsal hesap açma işlemlerinden, prosedürlerinden daha farklı olacaktır. Yabancı şirketlerin Türkiye’de hesap açmasındaki farklılık şirket müdürünün imzasının gerekliliğidir. Yine burada da bireysel hesapta olduğu gibi şirket için vergi numarası almak gerekecektir. Vergi numarası almak için Türkiye’de bir tebligat adresinin bulunması yeterlidir. Bunun haricinde yabancı şirketin Türkiye’de bir ofisinin bulunması şartı aranmamaktadır.

Türkiye’de şirket kuran yabancı uyruklu banka hesabı açma amacıyla vergi numarası alacaktır. Bu vergi numarası ve şirkete ait tüm belgeler ile birlikte şirket müdürü hesap açmak istediği bankaya gidecektir. Gerekli belgeler şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kayıtları, ticaret sicili kayıtları, kuruluş ve faaliyet belgeleri, lisanslarıdır.

Türk Vatandaşı Olmayan Yabancılara Banka Hesabı Açma İşlemleri

Türk vatandaşı olmayan yabancıların banka hesabı açtırması için hesap açtırmak isteyen yabancı gerçek kişi ilk olarak kendine bir tebligat adresi belirlemelidir. İkinci olarak ise hesap açtırmak isteyen yabancı vergi numarasına sahip olmalıdır. Pasaportu ile birlikte vergi dairesine giden yabancı vergi numarasını alabilecektir. Yabancı uyruklu hesap açma işlemini bunlarla gerçekleştirebilecektir. Yabancı uyruklu banka hesap açma işlemlerinde telefon numarası isterse Türk operatörlerinden bir telefon numarası edinmeli ve bankaya bunu da vermelidir. Böylelikle yabancı artık kira, fatura ödemeleri, para transferi gibi yapmak istediği bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Yabancıların banka hesabı açma işlemleri için Topo Hukuk Bürosu yabancılar hukuku uzmanı avukatlarına ulaşabilirsiniz.

Yabancılar Türkiye’de Banka Hesabı Açabilir Mi? – Avukat Serdar Han TOPO

Avukat Serdar Han TOPO ile Hukuki Soru-Cevap Serisi – 56. Bölüm’de Av. Serdar Han TOPO yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmasını değerlendirdi.

Bankaların kayıt prosedürleri değişken olmakla bir…

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Henüz oylama yapılmadı

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

Makalemizde neyi eksik buldunuz?

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Evliyim Türk vattandaşıyla iki senedi aile ikamet iznim var banka hesabı açtırmak isdiyorum nasıl. Yapa bilirim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   30 Nisan 2019 17:39

   Merhaba Günel Hanım,

   İkamet izniniz olsun veya olmasın yabancılar için Türkiye’de banka hesabı açabilmekteyiz. Hızlı bir süreç için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Bank hesabı acmak icin yabancılarda kimlik lazım olurmu??

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   31 Ağustos 2019 22:11

   Merhaba Atacan Bey,

   Kimlik olmaksızın izlediğimiz yöntemle pasaport ile yabancılar için Türkiye’de banka hesabı açabilmekteyiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Iranli vatandaşa hangi bankalar hesap açıyorlar?
  Bazı bankaların hesap açmamaları yasa dışı değilmi?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   20 Ocak 2020 11:35

   Merhaba Emir Bey,

   İranlı kişiler için kara liste kontrolü yapıldığı müddetçe banka hesabı açılabilmektedir. Dilerseniz bize ulaşıp destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü