yabancilarin banka hesabi acmasi

Türkiye’de Yaşayan Yabancılar Banka Hesabı Açabilir Mi?

Türkiye’de yaşayan yabancıların banka hesabı açması mümkündür. Son zamanlarda hükümet tarafından bu yönde birçok çalışma yapılmaktadır. Türkiye’ye özellikle son yıllarda birçok yabancının taşınması, burada yaşayan yabancıların hayatını idame ettirmesi için paraya ihtiyaçları bulunması ve bu paranın çoğunlukla yaşadıkları yerden aktarılacak olması banka hesabı açılabilir mi sorusunu akla getirmektedir. Zira Türkiye’deki yabancı bankada hesap açma işlemini parasını burada kullanmak, değerlendirmek, çalıştığı işten maaşını almak, kirasını yatırmak gibi birçok sebeple talep edebilmektedir. Yabancılar için banka hesabı açma yatırım amaçlı da araştırılmaktadır. Ülkemizde birçok banka da yabancılara hesap açması ile bilinip tercih edilmektedir. Ancak yabancıların banka hesabı açması için uyguladığı prodesür, gereken belgeler veya işlemler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Yabancılara Banka Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Yabancılar kredi kartı alabilir mi, yabancılara hangi bankalar hesap açmaktadır soruları Türkiye’de banka işlemlerini yürütmek isteyen yabancıların merak ettiği sorulardandır. Ancak bu soruların cevabı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar kreti kartı verirken bazıları ikametgah adresinin bulunmamasını sebep göstererek kredi kartı vermeyebilir. Keza yabancıların banka hesabı açması konusunda da durum böyledir. Yabancıların banka hesabı açması için gerekli belgeler de her bankaya göre farklılık arz etmektedir. Konuyla ilgili bir kanuni düzenleme bulunmaması bir nevi yabancıların hesap açmalarını bankaların inisiyatifine bırakmaktadır.

Topo Hukuk Bürosu yabancıların banka hesabı açması için gerekli işlemleri prosedüre uygun şekilde yürütmektedir. Yabancı müvekkilleri için ve onların şirketleri adına banka hesabı açma işlemleri, gerekli evrakların toplanması, hesap açılabilecek bankaların değerlendirilmesi hususlarında müvekkillerine yardımcı olmaktadır.

Türkiye’de Şirket Kuran Yabancıların Banka Hesabı Açması Mümkün Müdür?

Türkiye’de şirket kuran yabancıların şirket adına banka hesabı açması bireysel hesap açma gibi mümkün olacaktır. Fakat yabancı uyruklu hesap açma yabancının şirketi adına kurumsal hesap açma işlemlerinden, prosedürlerinden daha farklı olacaktır. Yabancı şirketlerin Türkiye’de hesap açmasındaki farklılık şirket müdürünün imzasının gerekliliğidir. Yine burada da bireysel hesapta olduğu gibi şirket için vergi numarası almak gerekecektir. Vergi numarası almak için Türkiye’de bir tebligat adresinin bulunması yeterlidir. Bunun haricinde yabancı şirketin Türkiye’de bir ofisinin bulunması şartı aranmamaktadır.

Türkiye’de şirket kuran yabancı uyruklu banka hesabı açma amacıyla vergi numarası alacaktır. Bu vergi numarası ve şirkete ait tüm belgeler ile birlikte şirket müdürü hesap açmak istediği bankaya gidecektir. Gerekli belgeler şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kayıtları, ticaret sicili kayıtları, kuruluş ve faaliyet belgeleri, lisanslarıdır.

Türk Vatandaşı Olmayan Yabancılara Banka Hesabı Açma İşlemleri

Türk vatandaşı olmayan yabancıların banka hesabı açtırması için hesap açtırmak isteyen yabancı gerçek kişi ilk olarak kendine bir tebligat adresi belirlemelidir. İkinci olarak ise hesap açtırmak isteyen yabancı vergi numarasına sahip olmalıdır. Pasaportu ile birlikte vergi dairesine giden yabancı vergi numarasını alabilecektir. Yabancı uyruklu hesap açma işlemini bunlarla gerçekleştirebilecektir. Yabancı uyruklu banka hesap açma işlemlerinde telefon numarası isterse Türk operatörlerinden bir telefon numarası edinmeli ve bankaya bunu da vermelidir. Böylelikle yabancı artık kira, fatura ödemeleri, para transferi gibi yapmak istediği bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Yabancıların banka hesabı açma işlemleri için Topo Hukuk Bürosu yabancılar hukuku uzmanı avukatlarına ulaşabilirsiniz.

Yabancılar Türkiye’de Banka Hesabı Açabilir Mi ? – Avukat Serdar Han TOPO

Avukat Serdar Han TOPO ile Hukuki Soru-Cevap Serisi – 56. Bölüm’de Av. Serdar Han TOPO yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmasını değerlendirdi. Bankaların kayıt prosedürleri değişken olmakla birlikte yabancıların banka hesabı açması için bazı evraklar gerekmektedir. İkamet izni olmaksızın banka hesabı açılabilmekte olup bunun için uzman bir avukat ile hareket edilmelidir. Yabancıların banka hesabı açmasıyla ilgili hukuki uyuşmazlıklarla uzman olarak ilgilenen Topo Hukuk Bürosu Kurucusu Av. Serdar Han TOPO “Yabancılar Türkiye’de Banka Hesabı Açabilir Mi ?” sorusunun cevabını verdi. Topo Hukuk Bürosu’nun katkılarıyla hazırlanan Avukat Serdar Han TOPO ile Hukuki Soru-Cevap Serisine olan ilginiz için teşekkür ederiz. Topo Hukuk Bürosu ve Av. Serdar Han TOPO İletişim Kanalları: İlgili Makale: https://www.topo.av.tr/yabancilarin-banka-hesabi-acmasi.html/ Güncel mevzuat blogu: http://www.topohukuk.org Kişisel Blog: http://www.serdarhantopo.com.tr Tel: +90 212 679 32 53 E-mail: [email protected] #yabancıbankahesabı #serdarhantopo #topohukuk
Yayım tarihi: 23 Mar 2019