İnternetten Görsel & Resim Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. İnternetten Görsel & Resim Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?
internetten resim kaldirma

İnternetten görsel kaldırma işlemi sıkça ihtiyaç duyulan hizmetlerden birisi. Çünkü her geçen gün gelişen teknoloji beraberinde tehlikeleri de getirmekte. Kişinin istemeden ya da daha sonradan vazgeçerek internetten görselini kaldırmak istemesi ve kendi çabasıyla başarılı olması nadiren gerçekleşiyor. Bu makalemizde hangi mecralarda ne tür görselleri kaldırabileceğinize değineceğiz.

 

Twitter, Facebook, Instagram vb. Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Fotoğraf Kaldırma

Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya siteleri üzerinden kaldırmak istediğiniz fotoğraf size aitse gönderiyi silme işlemini yapmanız yeterli olacaktır. Gönderiyi silme işlemi ile bu fotoğrafa yapılan yorumlar, paylaşımlar beğeniler tamamen silinecektir. Talebiniz yalnızca Google’dan resim kaldırma ise, sosyal medya hesaplarından yayınladığınız resimlerin Google’da çıkmasını istemiyor iseniz hesaplarını gizli tutmanız yeterli olacaktır. Bunun için Facebook’ta ayarlarınızı yalnızca arkadaşlar görebilir olarak yapmanız yeterli olacaktır. Instagramda gizli hesap seçeneğine tıklamalısınız. Twitter’da ise bu seçenek “Tweetlerini korumaya al” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal medya sitelerinde resim ve fotoğraflarınızın Google’da gösterilmemesi için ayar yapmış olsanız bile bazı durumlarda algoritmalardan kaynaklı sebeplerle yine de rahatsız olunan içerikler Google’da gözükebilmektedir. Bu durumda Google görsel kaldırma işlemi yapılması gereklidir.

Sosyal medya sitelerinde bir başka kullanıcının yayınlamış olduğu fotoğrafı kaldırma işlemi için geçerli bir sebebinizin olması gerekmektedir. Twitter, Facebook ve Instagram bu geçerli sebepleri topluluk kurallarını oluştururken saymış ve bu kuralları ihlal eden içerikleri kaldıracaklarını belirtmişlerdir. Fotoğrafın kaldırılmasını talep eden kimse aykırı gördüğü içeriği ilgili sosyal medya sitesine şikayet etmeli ve sebebini açıklamalıdır. Böylece örneğin tespit ettiğiniz müstehcen görüntüler yayından kaldırılacaktır. Elbette kişilik haklarınızı ihlal ettiğini öne sürdüğünüz paylaşımlar da bulunabilir. Kişilik hakkınızı ihlal ettiğini düşündüğünüz resim, fotoğraf ve görselleri facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya platformlarından kaldırmak ve yasal süreci başlatmak için Topo Hukuk Bürosu uzman bilişim avukatlarına ulaşabilirsiniz.

 

Hangi Platformlardan İnternetten Fotoğraf Kaldırma ve Resim Silme İşlemleri Yapılabilir? 

 

internetten resim kaldırma, resim kaldırma, internetten resim silme, internetten fotoğraf kaldırma
İnternetten Resim, Fotoğraf Kaldırma ve Silme

İnternetten fotoğraf kaldırma Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerinden gerçekleştirilebileceği gibi p***o ve ifşa sitelerinden de yapılabilir. Bunun yanında haber siteleri izinsiz olarak fotoğraflarınızı paylaşmış, haber içeriğinde kullanmış olabilir. Haber sitelerinin izinsiz olarak yayınladıkları bu fotoğrafların kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Şayet web sitelerinde istediğiniz fotoğraflar kaldırılmış fakat Google görsellerden silinmemiş ise Google görsel kaldırma işlemi de yapılabilecektir.

İnternette Bulunan Haber Sitelerinden ve Forumlardan Resim Kaldırma

İnternette bulunan haber sitelerini okurken fotoğrafınıza denk gelebilirsiniz. Bu ya bir haberde fotoğrafınızın kullanılmasıyla ya da haberin içeriğinin sizin hakkınızda olumsuz olarak yayınlanmasıyla gerçekleşebilir. İşbu durumda özel fotoğraflarınızın yayınlanması kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Haber siteleri bir yalan haberde fotoğrafınızı veya videolarınızı kullanmış olabilir. Müstehcen videonuz veya bir fotoğrafınızı yayınlamış olabilir. Söz konusu durumlarda internetten fotoğraf kaldırma ve internetten video kaldırma işlemine başvurmanız gerekebilir.

Forum siteleri internet kullanıcılarının bilgi birikimlerini başka kullanıcılar ile paylaşabildikleri platformlardır. Bu platformda kullanıcılar düşüncesiz hareket ederek paylaşmamaları gereken birtakım içerikler ve fotoğraflar yayınlayabilmektedir. Fotoğrafların sahibi kimse bu paylaşımın kaldırılmasını talep edebilecektir.

 

Haber ve forum sitelerinden fotoğraf kaldırma 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilecektir. Bu kanuna göre kişiler özel hayatın gizliliğini ve kişilik haklarının ihlal edildiği paylaşımlara karşı yasal süreci başlatıp kaldırılmasını sağlayabileceklerdir.

 

İnternetten Kaldırılan Fotoğraflarım Silinmiyor Ne Yapmalıyım?

İfşa ya da p***o sitelerinde ya da sosyal ağlarda yayınlanan fotoğraflarınzdan rahatsızsanız ve kendi imkanlarınızla fotoğrafları kaldırtamadıysanız hızlıca hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. İnternetten resim silme işlemlerinde bize danışabilir, fotoğraflarınızın kalıcı olarak Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından silebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar
Yayım tarihi: 10 Nis 2020