bilisim avukati 1

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Bilişim Avukatı Nedir?

Bilişim avukatı terimi aslen 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkmıştır. Çünkü internet ve teknoloji son 20. yüzyılda hızla gelişmiştir. Neredeyse herkesin aktif olarak kullandığı internetin gelişme göstermesiyle birlikte yararları ve zararları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bilindiği üzere internet bilgiye ulaşımın en kolay yolu ve kaynağıdır. Ancak her zaman yararlı bir şekilde kullanılmamaktadır. Özellikle internet üzerinden takip ve tespit edilmenin gerçek hayata oranla daha zor olması internet üzerinden işlenen bilişim suçların sayısını artırmıştır. Bu durumda bilişim avukatına olan ihtiyaçta artmıştır.

Bu bilgiler ışığında internet ve bilişim sistemlerinin kullanılmasından doğan hukuki uyuşmazlıkların çözümünde rol oynayan avukatları bilişim avukatı, bilişim suçları avukatı, bilişim hukuku uzmanı ya da siber suçlar avukatı olarak tanımlamak mümkündür.

Bilişim Avukatı Ne İş Yapar?

Bilişim avukatı, bilişim sistemlerinin kullanılmasıyla işlenen suçlara veya bilişim sistemleri ile ilgili doğan hukuki uyuşmazlıklara bakar. Bilişim suçlarına bakan avukatlar çoğunlukla internetten içerik kaldırma, müstehcenlik suçu, şantaj suçu, tehdit suçu, internet üzerinden dolandırıcılık, online itibar yönetimi, sahte sosyal medya hesabı kapatma, yalan haber kaldırma,  bilişim sistemine girme gibi suçlarla karşılaşmaktadır.

İşlemleri bilişim hukuku avukatının çalışma alanına girmektedir. Youtube’dan video kaldırma, Google arama sonuçlarının silinmesi, telif hakkı korunması, telif hakkının ihlali halinde yürütülmesi gereken hukuki işlemler, e-ticaret sözleşmelerinin, mesafeli satış sözleşmesi hazırlanması işlemlerinde de bilişim avukatları önemli bir rol oynamaktadır.

Sayılan bu işlemler haricinde bilişim avukatları yer, içerik ve erişim sağlayıcılarının hukuki danışmanlığı ile temsilini sağlamaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nda Bilişim Suçları

TCK’da Bilişim Alanında Suçlar başlığı altında düzenlenen suçlar ile ilgili çalışmaktadır. Bahse konu olan bilişim suçları:

  • Bilişim sistemine girme (m.243)
  • Bilişim sistemlerini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (m.244)
  • Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması (m.245)
  • Yasak cihaz veya program kullanılmasıdır. (m.245/A) Sayılan bu suçlar haricinde TCK çerçevesinde düzenlenen herhangi bir suçun bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenmesi bilişim hukukunun alanına girmektedir.

Bilişim suçları yukarıda bahsedilenlerle sınırlı olmayıp bazı suçların bilişim sistemleri aracılığıyla işlenebilmesi sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Böylelikle bu alanda uzmanlaşmış avukatların tüm bilişim suçlarıyla ilgili yaptığı çalışmalar göz önüne alınabilmektedir.

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

İstanbul’da Siber Suçlar Avukatlığı

Siber suçlar avukatları İstanbul ilinin büyük olmasından ötürü en çok burada bulunmaktadır. Fakat Ankara, Bursa, İzmir gibi diğer kalabalık illerde de faaliyet göstermektedir. İstanbul ülkemizin diğer illerinden farklı olarak bilişim suçlarının en yoğun şekilde işlendiği il olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilişim Avukatı Ücretleri Nelerdir?

Bilişim avukatı ücretleri, ceza avukatı ücretlendirmesine tabidir. Bunun sebebi ise bilişim avukatlarının, bilişim suçları ile ilgilenmesi ve TCK’da belirlenen bu suçlardan dolayı çıkan uyuşmazlıklara bakmasıdır. Ceza avukatının ücretleri hakkında da bilgi almak için lütfen tıklayınız. Ayrıca ücretler hakkında aşağıdaki tablodan bilgi alabilirsiniz:

BİLİŞİM HUKUKU DOSYA TÜRÜ2023 BİLİŞİM AVUKATI İSTANBUL ÜCRETLERİ
Tespit davaları20.000,00 TL
Ağır Ceza Mahkemesi Sanık Müdafiliği70.000,00 TL
Ağır Ceza Mahkemesi Mağdur Vekilliği45.000,00 TL
Asliye Ceza Mahkemesi Sanık Müdafiliği47.000,00 TL
Asliye Ceza Mahkemesi Mağdur Vekilliği30.000,00 TL
Savcılıklarda Şikayet Dilekçesi9.000,00 TL
Ceza Yahut İdari Soruşturmada Müdafilik17.000,00 TL
Erişimin Engellenmesi ve İçerik Kaldırma20.000,00 TL
Hukuki Danışmanlık (Büroda)4.000,00 TL (İlk 1 saat), 2.700,00 TL (Bir saati aşan her saat), 8.000,00 TL (yazılı danışma)
İdari Merciilerde Vekillik9.000,00 TL
İhtarname, İhbarname, Protesto Düzenleme9.000,00 TL
Diğer Her Türlü Sözleşmelerin Hazırlanması24.000,00 TL
Adi, Komandit, Kollektif, Limited Şirketlere Sürekli Danışmanlık20.000,00 TL (aylık)
100’den Az Üyeli Kooperatiflere Sürekli Hukuki Danışmanlık19.000,00 TL (aylık)
100’den Fazla Üyeli Kooperatiflere Sürekli Hukuki Danışmanlık22.000,00 TL (aylık)
250.000 TL’den Az Sermayeli Anonim Şirketlere Sürekli Hukuki Danışmanlık21.000,00 TL (aylık)
250.000 TL’den Fazla Sermayeli Anonim Şirketlere Sürekli Hukuki Danışmanlık23.000,00 TL (aylık)
Ticari Olmayan Kuruluşlara Sürekli Hukuki Danışmanlık18.000,00 TL (aylık)
Vergi Uzlaşma Komisyonu İşlemleri28.000,00 TL

Siber Suçlar Avukatına Soru Sormak

Bilişim hukuku alanında soru sormak istiyorsanız avukata soru sor sayfasında soracağınız sorular cevaplanacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2015

Son Güncellenme Tarihi: 16.12.2023

Aşağıdaki sıkça sorulan soruları inceleyebilir, kafanıza takılan diğer soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden bilişim avukatı ile çalışmalıyım?

Sürekli gelişen internet ve teknoloji dünyasında yeniliklere ayak uydurmak hukuk kuralları tarafında da kolay değildir. Kimi uyuşmazlıklar için yasal mevzuat bile bulunmayan bilişim hukuku davalarında yıllarını bu tür davalara harcamış ve mevzuata hakim bilişim avukatlarına teslim etmek en doğru hareket olacaktır.

Bilişim hukuku avukatı nasıl olunur?

Öncelikle bilişim ve teknolojiye meraklı bir yapıda olmak gerekir. Ardından mesleki eğitimin tamamlanması adına mümkünse Yüksek lisans ve doktora eğitimi alınmalıdır. Bilişim hukuku konusunda hukukçular tarafından yazılmış kitapları okumak ve yazılım dillerine hakim olmak adına eğitimler almak faydalı olabilmektedir.

Konuyla ilgili videomuz:

✅ Hizmet Kapsamı:Hukuk Bürosu
✅ Hizmet Bölgesi:Türkiye
✅ Kuruluş Yılı:2015
☎️ İletişim: +90 212 909 36 98
Yayım tarihi: 19 Ara 2020