Araç Haciz & Rehin Kaldırma Nedir? Nasıl Yapılır?

 1. Topo Hukuk
 2. İcra Hukuku
 3. Araç Haciz & Rehin Kaldırma Nedir? Nasıl Yapılır?
5
(1)

Araç Haciz Kaldırmak Ne Anlama Gelir?

Araç haciz kaldırma ve araç haczi nedir sorularını cevaplandırmadan önce öncelikle haciz nedir sorusunu cevaplamamız gerekir. Haciz; bir kamu alacağını veya alacaklının başvurusu üzerine bireye ait bir alacağı tahsil etmek amacıyla, devletin, borçlunun bazı mallarına el koymasıdır. Bu el koyma işlemi ilamlı (mahkeme emriyle) ya da ilamsız (mahkeme emri olmadan) olarak gerçekleşebilir. Konusu bir paranın ödenmesi veya bir teminatın verilmesi olan alacaklar ilamsız olarak da icraya konulabilirler. İcra dairesi bu mallara el koyar ve usulüne uygun olarak satarak alacaklının alacağını bu paradan tahsil eder.

Peki araç haczi nedir? Araç haczi, borcun konusu olarak otomobilin gösterilmesi ve haczin de bu otomobilin üzerine konulmasıdır. Hacizli aracın alınması ve satılması mümkündür. Ancak hacizli aracı alan kişi, üzerindeki haczi de kabul ederek satın almış olur.

Araç Üzerindeki Haciz Nasıl Kaldırılır?

Araç üzerindeki haciz nasıl kaldırılır? sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz; araç üzerindeki haciz beş şekilde kaldırılabilir:

 1. Borcun gereği gibi ifası. Borcun gereği gibi ifasından kasıt, borcun tüm faizleriyle ve varsa ceza koşullarıyla birlikte ödenmesidir. Borcu ödenmiş icra dosyasında araç haczini kaldırmak mümkündür. Bu ödeme, haczi koyan icra dairesine yapılır.
 2. Haciz kaydının yanlışlıkla koyulduğunun tespiti. Haciz kaydı icra dairesindeki memurların bir yanlışlığı sonucu konulmuş olabilir. Borcun ödenmesi veya yanlışlıkla haciz kaydı koyulduğunun tespit edilmesi durumunda araç haczi kalkar. Bunun için öncelikle haczi koyan icra dairesine bir itiraz dilekçesi yazılır. İcra dairesi bu itirazı reddederse aynı itiraz bu sefer yetkili İcra Hukuk Mahkemesi’ne yapılır. Mahkeme haczin sehven koyulduğunu tespit ederse bu haciz derhal kalkar.
 3. Borçlu ile alacaklının aralarında anlaşarak haciz kaydını kaldırmaları.
 4. Alacaklının altı ay içinde herhangi bir haciz talebinde bulunmuş olmaması. Haciz talep müddeti altı aydır. Alacaklı altı ay boyunca hacze ilişkin herhangi bir talepte bulunmazsa haciz düşer. Bu şekilde haczin düşmesi için bazı ek işlemler gerekmektedir.
 5. Menfi tespit davası. Haciz kayıtlarında borçlu olarak görünen kişi her zaman gerçek borçlu olmayabilir. Bazen konuyla tamamen alakasız bir kişi borçlu olarak görünür, bazense borçlu olarak görünen kişi borcunu çoktan ödemiştir. İşte bunun tespiti için menfi tespit davası açılması gerekir. Menfi tespit davası yoluyla araç haczini kaldırmak da ayrıca mümkündür.

Noter Satışı Gerçekleştikten Sonra Araca Haciz Gelirse Ne Olur?

Noter satışı gerçekleştikten sonra araca haciz gelirse ne olur? Hacizli araçların alım satımı kural olarak mümkündür. Aracı alan kişi, onu üzerindeki tüm hak ve borçlarıyla birlikte almış olur. Bu yüzden satın aldığı araca haciz geldiğinde “borç benim borcum değil, arabamı alamazsınız” diyerek aracını vermekten kaçınamaz. Ancak bazı durumlarda haciz, söz konusu araca noter satışı gerçekleştikten sonra konur.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre noter satışı ile satın alınan aracın tescil işlemlerinin 30 gün içerisinde yapılması gerekir. İşte bu noter satışıyla tescil arasındaki dönemde araç üzerinde eski malikin borçlarından dolayı haciz konulabilmektedir. Burada İcra ve İflas Kanunu hükümleri devreye girer. Aracın yeni maliki 7 gün içerisinde istihkak talebinde bulunmalıdır. İlgili icra dairesi bu talebi hacze neden olan alacaklı ve borçluya bildirir ve onlara itiraz etmeleri için 3 gün mühlet tanır. Eğer bu süre içerisinde itiraz etmezlerse istihkak talebini kabul etmiş olurlar ve dolayısıyla da araç üzerindeki haciz kalkar. İtiraz olursa dosya icra mahkemesine gider ve orada nihai karara bağlanır.

Noter Satışı Gerçekleştikten Sonra Araç Üzerinde Haciz Olduğunu Öğrenmek

Noter satışı gerçekleştikten sonra araca haciz gelmesiyle noter satışı gerçekleştikten sonra araç üzerinde haciz olduğunu öğrenmek farklı şeylerdir. İlkinde aracın satımı esnasında üzerine koyulmuş bir haciz yoktur, haciz noter satışıyla tescil arasındaki dönemde koyulmuştur. İkincisindeyse araç üzerine koyulmuş bir haciz vardır ve aracı alan kişi bunu noter satışından sonra öğrenmektedir. Böyle durumlara düşmemek için aracınızı almadan önce bir trafik sicili istemeniz ve araç üzerinde haciz var mı öğrenmeniz gerekmektedir.

Peki, noter satışı gerçekleştikten sonra araç üzerinde haciz olduğu öğrenildiğinde ne olur? Olayın şartlarına göre hata ya da hile nedeniyle sözleşme feshedilebilir ya da doğan zararlar satıcıdan talep edilebilir. Ancak bunlar kesin çareler olmadığı ve her olayı özelinde ayrıca incelemek gerektiği için icra hukuku alanında uzman bir avukatla görüşülmesi gerekir. Topo Hukuk Bürosu olarak bu konudaki tüm sorunlarınıza profesyonel destek vermekteyiz.

Araç Haciz Kaldırma Talebinde Kimler Bulunabilir?

Araç haciz kaldırma talebinde kimler bulunabilir? Kişi direkt olarak kendisi araç haczi kaldırma talebinde bulunabileceği gibi avukatı aracılığıyla da bu talepte bulunabilir. Sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi ve hak kayıplarına uğranmaması adına bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Araç Haciz Kaldırma Talebi İçin Nereye Başvurulmalı?

Araç haciz kaldırma talebi için nereye başvurulmalıdır? Borcun haczi koyan icra dairesine gerektiği gibi ifa edilmesi ve alacaklının altı ay içerisinde herhangi bir haciz talebinde bulunmaması durumunda haciz düşer. Ancak haczin otomatik olarak düşmemesinden dolayı bazı ek işlemlerin yapılması gerekmektedir. Ancak haciz kaydının yanlışlıkla koyulduğunun tespiti ve borçlu ile alacaklının kendi aralarında anlaşarak haczi kaldırmak istemeleri durumundaysa ilgili icra dairesine müracaat etmek gerekir. Bu durumda mahkeme yoluyla menfi tespit davası görülür.

Araç Haciz Kaldırma İşlemlerinde Harç ve Masraf Ödemeli Miyim?

Araç haciz kaldırma işlemlerinde harç ve masraf ödemeli miyim? Araç haciz kaldırma işlemlerinde başvuru harcı, vekâlet harcı gibi harçlar ve ek masraflar istenebilmektedir. Araç haciz kaldırma işlemlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesi ve gereksiz yere masraf yapılmaması için bir avukatla çalışılması önerilir.

Araç Haciz Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Araç haciz kaldırma işlemi için belli bir süre öngörülmemiştir. Her bir durumda bu süreler kendi şartları içerisinde değişecektir. Ancak araç haczinin kaldırılması için bir süre vermek gerekirse genellikle 1-3 gün içinde kaldırılabildiği söylenebilir. En kısa zamanda en iyi sonucu almak için bir avukatla birlikte çalışmanızı öneririz.

Araç Haciz Zamanaşımı

Taşınırlarda 6 ay, taşınmazlarda 1 yıl içerisinde hacze yönelik bir talep olmazsa dosya kendiliğinden düşer. Peki ya araç haczi ne zaman düşer? Araç taşınır bir mal olduğu için alacaklı 6 ay içerisinde icra dosyasında herhangi bir talepte bulunmazsa dosya düşer. Bu durumda araç haczinin kalkması için talepte bulunmak gerekir.

Araç Haciz Kaldırma Dilekçe Örneği

Araç haciz kaldırma dilekçe örneği hazırlamak bir uzman tarafından yapılması gereken bir iştir. Topo Hukuk Bürosu icra avukatları olarak araç haciz kaldırma dilekçe örneği ve haciz rehin kaldırma dilekçe örneği yazıyor ve bu işlemleri yıllardır müvekkillerimiz adına yürütüyoruz. İnternetten bulunan araç haciz kaldırma dilekçe örnekleri genellikle hatalı olabilmektedir. Bu anlamda araç haciz kaldırma işlemleri için bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 5 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

20 Yorum. Yeni Yorum

 • 2017 yılında 2011 model Fıat Ducato model aracı 2000 tl 5 senet yapılarak noterden satış sozlesmesi yapilarak arac rehin koyuldu senetler duzenli olarak odendikten sonra rehin kaldırılması istendi ama satis yapan firma piyasayi dolandirip kactilar arac uzerindeki rehini kaldiramiyoruz bu yüzden magdur durumdayiz arkadasim senetlerden 1 tanesi yirtip atmis
  bizim bu durumda yapabileceklerimiz hakkinda yardimci olabilir misiniz

  Cevapla
  • Merhaba Aytaç Bey,

   Araç üzerinden haczi kaldırmak için seendin icraya konulduğu icra müdürlüğüne talepte bulunabilirsiniz. Aksi takdirde dava açmanız gerekecektir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • 10500 anapara toplamda icra masraflarıyla 12500 icraya düşen dosyam alacaklı ile anlaştım 2500 yatırdım kalan 10000 3 ay sonra ödeyceğim fakat iki tane aracım var birinin kasko değeri 35000 civarı birinin 95-100 bin civarı aracın birinden haczi kaldırıp satma şansım var mı icra dairesi ile mi alacaklı avukatı ile mi görüşmem gerek nasıl bir yol izlemeliyim.

  Cevapla
 • Aracımızın 64 tl borcu vardı haciz konulmuş ödedik borcunu urla vergi dayiresi hacizi noterler kaldırıyor dedi yazı yazdı notere ancak noterde biz kaldıramıyoruz dedi o oraya bu buraya yolluyor aracımın borcu yok Hacizi kaldırmıyorlar satış yapacagız yapamıyoruz yeni kanuna göre noterler kaldırıyormuş ancak biz kaldırmıyoruz diyor urla noteri napabiliriz

  Cevapla
 • Selam Eylül 2015 ye bir araç aldım bana kredi çıkmadığı için babamın adına aldım İstanbul’da oturuyoruz babam 2013 yılında bir süre Rize’de iş yapmıştı 2017 yılında babamın adına olan bir senetten dolayı haciz koymuşlar babam imzanın kendisine ait olmadığını iflas eden otelcinin adına sahte senet düzenlediğini söylüyor adam altı ayda bir haczi iki üç gün gecikme ile yeniliyor 30 Haziran’da süre doluyor benim de bankaya 30 Eylül’de borcum bitiyor bu durumda ne yapabilirim borcu erken kapatım 1 Temmuz’da haczi kapatım araç satışı yapabilirmiyim haczi istanbuldan kaldırabilirmiyim bir yol gösterirseniz çok mutlu edersiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 • merhabalar ben bir bankayla ıcralık oldum maasıma ve arabama haciz kondu borcu kapattım ama dosya acık gorunuyor avukatı aradım icra dairesine gidıp dosyayı kendım kapatmam gerektıgını soyledı gıtmesem ıcra daıresıne arabamdan haciz dusermı yosa gıtmemmı gereklı

  Cevapla
 • Merhaba . Ulkeye ithalatinda sorun tesbit edilmesi sonucu haciz kaydi dusulen arac ithalatci firmanin actigi dava sonucu gumruk mudurlugunun kaldirma yazisi ile kalkacak . Bu yaziyi noterler birligine gondermisler

  Bu asamada yapmam gereken bir islem var midir yoksa beklemeli miyim ? (E devlette halen haciz kaydi duruyor)

  Cevapla
 • 2 aracım vardı 1nın cezalarını ödedim diğerinin borçları duruyo ancak iki aracımada hak mahrumiyeti yazıyo nasıl yol izlemeliyim

  Cevapla
 • Merhabalar kolay gelsin iyi çalışmalar benim aracıma sigortadan dolayı 1275 TL ceza gelmiş ve araca haciz kararı uyguluyacaklarını söylüyorlar 7 gün içinde ödenmez ise yakalama kararı çıkarcaklarmış 1275 TL için bu yapılabilirmi acaba teşekkürler.

  Cevapla
 • Merhaba babamın zerine kayıtlı ford transit aracım ile kaza yaptım. Lakin araçda 3 ayrı yerden hacizli. Kazalı olduğunu belirttip bu aracı hurda olarak veya satmak istediğimi söyleyeyip haciz işlemini kaldırabilirmiyim?

  Cevapla
 • Üzerime haciz konuldu dava açtım ve kazandım avukatimdan borcu yoktur kağıdı da aldım haciz kalkmadı 2 ay oldu ne yapmalıyım?

  Cevapla
 • İyi günler 90 model aracimda 1700 lira gibi bir haciz kararı vardı 24.12.2019 tarihinde ödemesini yaptım. Araç üstündeki icra ne zamana kalkmış olur yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Avatar
   Topo Hukuk Bürosu
   28 Aralık 2019 15:12

   Merhaba Erdem Bey,

   Ödemenizin icra müdürlüğüne yapılması durumunda talep ile birlikte araç haczi kaldırılmış olacaktır. Takip etmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Borcu ödedim aman halen haciz görünüyor arabanı üstünde ne yapmaliyim

  Cevapla
 • Ya benim arabama borc cikti icralik oldu borcu kapattim ama hala araba hacizli diye gorunuyor satis yapamiyirum hacizi nasil kaldiracam

  Cevapla
 • merhabalar :
  suan ustune alamadıgım bı araba var ama bu araca hacız konulmus . 6 ay gecsın dedı hacız dusucek dedı . bu hacız dustukten sonra aracın satısını aldıktan sonra hacı devam edıcekmı ? ve ne gıbı bır yol ızlemelıyım yardımcı olursanız sevınırım

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü