avukata danışma ücreti
0
(0)

Avukata danışma, gündelik hayatımızda karşılaştığımız her şeye dair önem arz ediyor çünkü günlük hayatta her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. İşlerin yolunda olduğu mutlu zamanlarımız olabileceği gibi kendimizi kötü ve istenmeyen durumlar içerisinde de bulabiliriz. Bu durum hiç beklemediğimiz bir anda bizi bulabilir yahut tahmin edebileceğimiz bir sürecin sonunda da ortaya çıkabilir. Severek ve isteyerek evlendiğiniz eşinizden ayrılmak isteyebilirsiniz; komşunuzun sizi rahatsız etmesinden bıkıp onu şikâyet etmek isteyebilirsiniz; sokakta duran arabanıza çarpan kişiyi mahkemeye vermek isteyebilirsiniz… Hayatın içinde olan bu gibi durumlarda bilgi almak, bir bilene sormak ihtiyacı da her zaman var olacaktır. Karşılaşacağı hukuki süreci bilmeyen kişiler avukata danışmak istiyorum demektedir.

Avukata Danışmak Gerekli Midir? Neden Avukat Tutmalıyız?

Avukata danışmak, hukuki ihtilafların çözümünde başvurulması gereken ilk yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki yasalar aslında karmaşıktır. Hukukla ilgilenen birisi ya da avukat olunmadığı takdirde mevzuatları ve gelişmeleri takip etmeniz mümkün değildir. Avukatlar gerekli hukuki bilgiye, donanıma ve tecrübeye sahip oldukları için alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Kişiler genellikle avukata danışma ücreti ya da vekâlet ücreti vermekten kaçınmaktadırlar. Ancak aslında bu şekilde yapılan işlemler onlara daha pahalıya mal olmaktadır. İzlenen yanlış prosedürler nedeniyle kişiler çok daha fazla harcama yapmaktadırlar. Aynı zamanda avukat olmadan bir dava açmak, büyük ihtimalle o davanın kaybedilmesine de neden olacaktır. Çünkü avukat tarafından davada temsil edilmek ve kanunun tüm imkânlarını kullanarak savunulmak her zaman için daha etkilidir.

Avukatlar yalnızca dava yürütme görevine değil danışmanlık hizmeti verme görevinde de sahiptirler. Danışmanlık hizmetinden yararlanan kişiler akıllarındaki soru işaretlerini tam anlamıyla giderme imkânına sahip olacaklardır. Esasında avukatların üstlenmiş oldukları sorumluluk çok ağırdır. Avukatlar aldıkları dava ile ilgili mevcut kanunları incelemekte, önceden verilmiş mahkeme kararlarını araştırmakta ve bunları doktrindeki farklı görüşlerle harmanlayarak müvekkillerinin haklarını en iyi şekilde koruyacak olan yolu tercih etmektedirler. Şüphesiz avukat davayı henüz almamış olsa dahi kendisine danışmanlık hizmeti almak için gelen kişiye karşı da aynı çaba ve titizliği gösterecektir. Danışmanlık hizmeti alan kişiyi en doğru şekilde yönlendirecek; olayın tüm artı ve eksilerini açık bir şekilde kendisine danışanın önüne sunacaktır.

İnsanlar genellikle bir hukuki problemin doğumundan sonra avukata danışmaktadırlar. Aslında problemin doğmasından önceki hazırlık aşamalarında avukattan yardım almış olsalar böyle bir sorunla hiç karşılaşılmayacaktır. Örneğin bir kira sözleşmesinin hazırlanmasında, boşanma protokolünün düzenlenmesinde ya da kentsel dönüşüm sürecine katılım aşamalarında bir avukata danışılması ve onun talimatları ile doğru ve eksiksiz bir şekilde hareket edilmiş olması en doğrusudur. Ancak bu aşamalarda avukata genellikle danışılmamakta ve neticede daha büyük hukuki problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda hem avukatın işi zorlaşmakta hem de kişilerin menfaatleri ve hakları zedelenmektedir. Bu nedenle mevcut hakları en iyi şekilde korumak ve ileride doğabilecek hak kayıplarının önüne geçebilmek için avukata danışmak gerekmektedir.

İyi Bir Avukat Nasıl Olmalıdır? Başarılı Avukatların Özellikleri

Başarılı avukat, hukuki problemi ve çözümü hemen tespit edebilen, gelişmelere açık, mevzuatlara hâkim ve iletişim yeteneği yüksek olan avukattır. Avukatların uzlaşmacı olması da başarılı olmaları için aranan özellikler arasında yer almaktadır.

Bir avukat ancak sabır ve titizlikle çalıştığı takdirde alanında başarıya ulaşacak ve herkes tarafından ilk akla gelen kişi halini alacaktır. Aynı zamanda avukatın sabırlı olması da çok önemlidir. Çünkü hukuki süreçler genellikle uzun olduğundan dolayı her aşamada sabır, önemlidir. Yazma kabiliyeti yüksek ve insanlarla iletişimi en iyi avukatların başarılı olmasının önünde hiçbir engel yoktur. Bu nedenle avukat seçerken mutlaka belli bir deneyime sahip, uzman kişilere başvurulması önemlidir.

Avukata Danışmak Ücretli Midir?

Avukata danışma ücreti, avukat ile görüşmek isteyen pek çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Avukata danışma karşılığında bir ücret ödenmesi ülkemizde henüz pek alışılmış bir durum değildir. Halk arasında danışmanın ücretsiz olması gerektiğine dair yanlış bir inanış vardır ve bu nedenle danışma karşılığında bir ücret talebiyle karşı karşıya kalan kişiler genellikle avukata danışmaktan kaçınmaktadırlar. Oysa insanlar her nasıl hasta olduklarında doktor ve hastane masraflarından kaçınmıyorsa, evlerine çağırdıkları tamirciye “Bu seferlik sizden olsun!” demiyorsa, özel ders için tuttukları öğretmene “Ben bu bilgileri kitaptan da öğrenirim, neden ücret talep ediyorsunuz?” diye sormuyorsa; avukata danışma ücretinden de kaçınmamaları gerekmektedir.

Avukatlar çok ağır bir eğitimden geçerek bu konuma gelmektedirler. Dolayısıyla danışma karşılığında verilecek ücretin gereksiz bulunması bir nevi avukatın emeğini ve bilgisini hiçe saymaktır. Ücret vermekten kaçınmanın sonucunda kişiler yanlış yollar izlemekte ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamaktadır. Dolayısıyla avukata verilecek danışma ücreti fazla olmamakla beraber bundan kaçınılması halinde kişiler çok daha fazla zarara uğrayacaktır.

Avukata Danışma Ücreti Ne Kadardır?

“Danışmanlık ücreti ne kadardır?” sorusunun cevabı danışmanlık hizmeti verilecek konunun ne olduğuna göre değişmekte ve her yıl Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenmektedir. Bu tarifede gerek davalar gerekse danışma ücretleri hakkında düzenlemeler yer almaktadır. Söz konusu ücretler adından da anlaşılacağı gibi asgari olduğu için avukat kendi deneyimi ve uzmanlığına göre ücretlerde artış gerçekleştirebilecektir. Bu duruma herhangi bir şekilde itiraz edilmesi mümkün değildir.

2020 yılı tarifesine göre büroda sözlü danışma ücreti ilk bir saat için 450 TL ve takip eden her saat için 270 TL; çağrı üzerine gidilen yerlerde sözlü danışma ücreti ilk bir saat için 935 TL ve takip eden her saat için 460 TL; yazılı danışma ilk bir saat için 935 TL ve takip eden her saat için 435 TL’dir. Aynı zamanda sözleşme ve benzeri belgelerin düzenlenmesinde de avukata danışılması önemli olduğundan dolayı kişiler bu hususlarda mutlaka hukuki yardım almalıdır. Sözleşme ve benzeri belgelerin hazırlanmasında avukata verilecek olan ücretler değişiklik göstermektedir. Örneğin hazırlanmak istenen bir kira sözleşmesi ise bu durumda 900 TL, ancak eğer miras sözleşmesi ise bu durumda 2.730 TL verilmesi gerekecektir. Dolayısıyla avukata danışma ücretinin değişiklik gösterdiğini söylememiz doğru olacaktır.

Avukata Danışmak İstiyorum

Avukata danışmak istiyorum diyen bir müvekkil adayının istisnai durumlar haricinde ücret ödemesi gerekmektedir. Bazı avukatlar müvekkil olunacağına kesin karar verdiğinde, kişilerden danışmanlık ücreti talep etmemektedir. Danışmanlık ücretlerinin hakları olduğunu iddia eden avukatlar, bazı meslektaşların uyguladığı ücretsiz danışmanlık hizmetini esefle karşılamaktadır ve ülkemiz insanlarının avukatın bilgi ve tecrübesiyle elde ettiği bu ücreti verirken duyarlı olmasını istemektedir. Ek olarak, avukata sor sayfamızdan avukatlarımıza ücretsiz danışabilir, belli konularda yardım talep edebilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

87 Yorum. Yeni Yorum

 • Selamın aleyküm Bir marketten cekirdek aldım icinden fare cıktı napmam gerekiyor

  Cevapla
  • Merhaba Mustafa Bey,

   Ayıplı olan ürünü fişi ile birlikte fotoğraflarını vs. tüketici hakem heyetine sunarsanız ücret iadesi alabilirsiniz. Ancak konuyla ilgili ayrıca bir tazminat davası açmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, ben bir barda lavaboda güneş gözlüğü buldum aldım sahibi yoktu o şekilde çıktım ordan sonrasında motorla giderken yolda düştü ve kırıldı ertesi gün sahibi çıktı durumu anlattım zararını karşılamak istediğimi söyledim anlaştık ilk etapta 500 civarıydı sonra fiyatı yükseltti 750 ye daha sonra da 2000 e çekti ben de kabul etmedim tartıştık beni bir avukat aradı hırsızlıkla dava açıcaz dedi geçen hafta ifade verdim durumu olduğu gibi anlattım sizce bu konuda ne yapmam gerekir hırsızlıkla suçlanıyorum bu gerçekten zoruma gidiyor teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Ferhat Bey,

   Size karşı yöneltilen şikayete karşı savunmalarınızı titizlikle sunmanızı tavsiye ediyoruz. İfadenizi bize ileterek avukatlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba 2016 yılında çalıştığım şirkete dava açtım ve avukata vekalet verdim bu süreçte tüm masraflar için para gönderdim toplam 1800 tl. Dava bitti alınacak tutar 10900 küsür tuttu. Ve avukatım anlaşma yapıp 1600 tl indirim uygulamış. Kalan paradan avukatlık masrafı 1600 tl aldı 3000 tl de devlet kesintisi dedi ve bana gönderdiği 4000 tl oldu. Tüm harç paralarını ben ödedim devlet böyle bir kesinti yapıyor mu acaba ? Ve para avukatın hesabına yatırılmış olması gereken bu mu neden benim hesaba yatırmadılar ? Avukatımdan şüphe duyuyorum lütfen yardım 🙏

  Cevapla
 • Şahsıma ait markette ,gece dışarıda bulunan içecek dondurma ve meyve bölümünde işyeri kapandıktan sonra hırsızlık olmuştur güvenlik kameralarının tespitinden belirli şahıs yakalanmış tır ve 3 yıla yakın hapis cezası almıştır bu cezaya istinaden ben mahkemeye mağduriyetimin giderildiğini bir dilekçe ile sundum buna rağmen mahkeme sanığın suçu gece izlediğinden konuyu kamu davasına çevirip sanığa geçmişe dönük suçlarınada birleştirip hapsine karar kıldı,şimdi ailesi şahsımdan mahkemeye SANIK BU İŞi YAPTI AMA ÜCRETİNİ SABAHTAN ELEMANA BIRAKTI şeklinde bir dilekçe vermemi istiyorlar bu suçları işlerken herhangi bir kırma zorlama yoktur .Benim ne yapmamı önerirsiniz bu işin sonunda bize bir zararı olurmu ,şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Yeğenim evli bi bayanla beraber oluyor eşi eve gelince yakalanıp resim alıyor karakolluk oluyor şimdide konut dokunulmazlığı ev ihlali davası açmış ama kadın çağırmış yeğenimi ne olabilir mahkemede

  Cevapla
 • Merhaba, görümcem 8 yasindaki kizima kendi annesiymis gibi davranip aile icimize karisiyor ve esimle bu sebepten surekli tartisiyoruz, kizima beni kotuluyor aile icerisinde huzursuzluk yaratiyor. En son telefonda munakasamiz oldu ve kapiya geldi bagirmaya basladi.Tum komsular kapiya cikti ben de sinirlenerek kendisine çanta fırlattım. Bu sebeple siddet gordugu gerekcesiyle aleyhime tedbir karari aldirtmis ve 3 le 6 ay arası uzaklastirma cezası verildi. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Cevapla
 • Birileri dolaylı yoldan beni öldürmek istiyor ara ara zamanlar içinde sık sık olaylar zinciri var bir şekilde öldürme peşindeler bunlar kimdir neden öldürmek ister bilmiyorum hep kılpayı tabiri ile şimdiye kadar kurtuldum ama usandım artık yoruldum kim bunlar bu olaylardan nasıl kurtulurum

  Cevapla
 • Merhabalar 25 uyeden olusan bir grubumuz var her ay herkez belirlenen miktarda aidat tarzi para veriyor bu sekilde arsa ve daireler alindi.alinan daire ve arsalar ikiser uye uzerine yapildi.grubun net ve kesin almis oldugu kurallar var ve bu kurallarin disina cikilmiyor bu kurallarin tutuldugu bir defter var lakin resmi degil.ileride uyelerden herhangi biri yanlis yapmamasi adina mahkemede resmi kanit olmasi adina alinan kararlarin ve atilan imzalarin resmi delil sayilmasi icin ne yapmamiz lazim.yanlislik yapilmamasi adina caydirici bir resmiyet belge yada baska ne olabilir.

  Cevapla
 • 23 temmuz 2018 tarihinde istanbul beylikdüzünde sıfır dubleks daire aldık. Ödememizi tek kerede peşin olarak verdik ve tapumuzu aldık, ev boyalı ve tertemizdi. Hiçbir akma vs görünürde yoktu. Fakat ilk yağmurda evin alt kat salon ve mutfak tavanında su sızıntısı oldu. Üst kat teras duvarınında iç kısmında su sızıntısı ve buna bağlı olarak duvarda kabarma oldu. Yine salonun tabanında laminant üstünde su birikintisi oldu. Elimde video ve fotoğraflar mevcut . Bütün bu sorunları eylül 2018 de mütahite bildirdik. Sorun değil hepsini yapıcam tertemiz vericem dedi fakat üzerinden ortalama 3 ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Bu durumda hukuki haklarımız nelerdir nasıl bir yol izlemeliyiz.

  Konuyla ilgili bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

  Saygılarımla,
  Aysun C.

  Cevapla
 • 2013 yılında ticari münübüste calistim araç sahibi bana ek 6 tiraci araç sigortası yapti fakat ben ödüyor sandim ve ödememiş ssk gittigimde karşima 2100 tl borç çikti ticari araç sahibinden nasıl bu ücreti alabilirim ve elimde o aracta caliştigima dair belgeleri mevcut

  Cevapla
 • Merhaba. Bir kişinin bir chat sitesinden izinsiz alınıp uygunsuz sitelerde paylaşılan müstehcen görüntüsü kaldırılabilir mi? Bu görüntüyü normal veya özel yöntemlerle internette arayarak paylaşıldığı başka yerlerde bulup onları kaldırtmak mümkün müdür? Ne yapmak gerekir?

  Cevapla
  • Avatar
   Topo Hukuk Bürosu
   25 Temmuz 2019 10:53

   Sayın Yougu,

   Bir kişi hakkında müstehcen görüntüleri dünyanın tüm web sitelerinde tarayıp tespit edebiliyoruz. Dilerseniz tarama ve içerik kaldırma çalışması yapılabilir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • 2018 16 eylülde apartman mantolaması ve çatı da ki sorunlar ve bina içi boyası için karar alındı (70bintl 8 kat 16 daire,daire başına 4375 tl düşüyor dış cephe sıvası köpüksüz) o gün toplantıya firma yetkilileri de katıldı kendileri ve apartman yöneticisi ile çatıya çıkıp şikayetlerimi tek tek anlattım çatı katında oturan biri olarak duvarlarımda dış cephenin yıpranması nedeni ile odamın duvarlarında rutubet oluştuğunu anlattım ne var ki aradan bunca zaman geçmesine rağmen aralığın ilk haftası dış cepheyi anca bitirdiler ne hikmetse havalar da güzel iken bir çok kez “yağmurlar ve soğuk yaklaşmakta çatıyı bitirin” dememe rağmen Çatıyı bir türlü yapmadılar şimdi ise yağmuru bahane ediyorlar . Odam geçen kış olduğu gibi rutubetten duvarları karardı sabaha kadar rutubet kokusu çekmek zorunda kalıyorum hem parasını ödüyor hemde hizmeti zamanında alamıyorum tüketici heyetine başvurmam halinde sonuç ne olur mağduriyetim giderilir mi? ayrıca yöneticiyi uyarmama rağmen bir türlü sözleşmenin örneğini apartman panosuna asmadığı için kimse sözleşmedeki haklarını da bilmiyor. öğrendiğim kadarı ile işin başlangıç ve bitiş tarihide yok izmir-çiğli acil lütfen

  Cevapla
 • Merhabalar iyi günler. 8-9 ay önce ayrıldığım erkek arkadaiım biz beraberken hediye telefon almıştı benim haberim yokken. Ayrıldığımızda da geri vermek için ısrar etmeme rağmen almadı. Ve ayrılma nedenimiz de evli olduğunu öğrenmiş olmamdı. 9 ay sonra ortaya çıktı ve ben telefonumu istiyorum göndermezseniz savcıya veririm gibisinden tehditler savuruyor. Telefonun kutusu ve faturası bende, aynı zamanda bizim ilişkimizden 5 ay önce alınmış ve büyük ihtimal karısının korkusundan telefon faturası onun üzerine bile değil. Sizce böyle bir durumda mahkemelik olursak karar ne olur? Acil cevaplarsanız çok sevinirim

  Cevapla
 • Bir arkadaşım sosyal medyadan tanıştığı kız arkadaşına penisini göndermiş, kızda bunu fırsat bilerek bana taciz ettin diyerek kopyalarini alip seni şikayet edeceğim demiş, arkadaşım napicani şaşırmış tabi bu durumda, hemen kızdan özür dilemiş , sonra kız bana para gönderirsen ancak şikayetçi olmam demiş ve arkadaşımdan bin lira para istemiş iban numarasini gönderip yatirmasini istemis , sonrada bir sürü hakaret etmiş, arkadaşımda senin yaptinda suç benimkide suç diyerek git şikayetçi ol ,bende senden şikayetçiyim demiş ,şimdi bu durumdan ne çıkar iki taraf için , teşekkürler

  Cevapla
 • Hocam internetten ingilizce öğreten bir firma 15 günde iptal edebileceğim bir deneme sürümü verdi. Bir sözleşme yaptık sözleşmeye göre 15 günde iptal etmezsem 1000 lira civarı bir ödeme yapmam gerekiyordu. Ancak sözleşmeyi yapan arkadaş sözleşme iptalinin telefonla yapılacağını söyledi. Bende süre bitmeden telefonla iptali gerçekleştirdim. Ancak süre bittikten sonra firma beni arayarak sözleşme iptalinin yazılı olması gerektiğini söyledi ve parayı ödemek zorunda olduğumu söyledi. Herhangi bir hizmet almadığım için parayı ödemedim 1 yıl sonra evime avukattan ihtarname geldi. Tuketici hakem heyetine başvurdum. Başvurum olumsuz sonuçlandı. Bugün arayarak parayı ödemem gerektiği ödemezsem pazartesi icra davasının açılacağını söylediler. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Öğrenci olduğum için ekonomik gelirim yok ve dolandırırım çünkü aynı firma benim gibi yüzlerce insanı dolandırmış internette bulabiliyorum . Tavsiyeniz nedir acaba

  Cevapla
 • Merhaba 2017 mart ayında bir araç aldım km elli üç bindeydi. Aracı sattım aracı alan kişi aracın muayeneye götürmüş aracın km bilgisiyle benim aldığım kişiler oynamış.aracı benden alan kişi beni dolandırıcılık suçundan dava etmiş.benim elimde aracı alırken yaptırdığım expertiz raporu var km bilgisi yazıyor benim ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • Iyi gunler maasimda icra kesintisi bende kesiliyor ben makbuzlarin fotokopilerini istedim fakat bir seneden fazladir is veren yatiramadigini toptan yapacagini soyleyip duruyor ne yapmam gerekir

  Cevapla
 • Icra kesintisi yapılıyor maasimdan ben makbul fotokopilerini isteyince onlardan isveren bir seneden fazladir odiyemedigini soyluyor biz halledicez seninle ilgili durum yok diyorlar ne yapmam gerek

  Cevapla
 • K isimli adam beni defalarca rahatsız ediyor bende gerekli mercilere sikayet ediyorum bu sefer konuya karısı giriyor ve olayları kocam beni seninle aldatıyor diye tüm akrabalarıma mesaj atıp bni karalıyor sonra elinde dedil olmadıgı için özür diliyor bu durum tam üç kez tekrarlandı son olayda kardeaimi arıyor ve kocamın telefon sifresini buldum vatsap mesajlarını telefonuma fotografladım deyip gönderiyor adamın beni rahatsız ettiği numaradan alınmıyor degişmiş hat üzerinden oluyor ama böyle bi konusma yok sadece numaram yazıyor üst tarafta bunu delil gösterip beni mahfediceni söylüyor bunda benim hakkım yapmam gereken nedir. Birde bu olay üstüne ailecek gidip adamı darp ettik bütün bu davalar tek bir salonda hepimizin katılacagı durusma damı yoksa ayrı ayrımı görülecek cevaplarsanız cok sevinirim

  Cevapla
 • Esim sosyalmedyada canli sohbetlere girip sex yasiyor ve surekli porno izliyor evliligimiz 6.ayi bu sebebden bosanma olurmu ve nasil bi yol izlemeyelim

  Cevapla
 • Merhaba ben 01.12.2014 tarihinde kpss kursuna kayıt oldum ve 400 lira para ödedim ancak ilgili kurum bana imzalattığı senet için geçerliliğini yitirdi herhangi bi işlem yapmanıza gerek yok dedi ve bende inandın ancak bu kurum bana imzalattığı seneti başka bir kuruma alacak borç olarak vermiş ve 3. kurum bu seneti icraya ermiş ve benden faizi ile birlikte 523 lira para tahsil etmek istedi bende bu durumla ilgili uğraşmak istemediğim için bu parayı icra kurumuna yatırdım ancak bugün kurumun avukatı beni arıyarak 570 lira avukatlık ücreti istedi ve ben bu ücreti vermek istemiyorum zaten parasını verdiğim bir hizmeti beni dolandırarak 2 kez verdim şimdide avukat benden para isteyerek 3. kez istemektedir bu durumla ilgili ne yapmam lazım

  Cevapla
 • Merhabalar. Ben kurumsal bir iş yerinde işçi olarak çalışıyorum. Maaşım bir çok borçtan dolayı hacizli. Borçlar iş yeri tarafından ödeniyor. Kapanan dosyalardan , dosya masrafı adı altında ücret kalıyor. Sormak istediğim çalıştığım iş yeri benim icra borcumu ödüyor fakat kapanan dosyalardan borcu yoktur yazısı istemiyor ve borç kalıyor.her kapanan dosyada bana dosyan kapandı borcu yoktur yazısını al da demiyor. Her kapattığı borç dosyasının evrakını alıp benim özlük dosyama koyma mecburiyeti varmıdır. Yoksa her kapanan dosyayı benim mi takip etmem gerekiyor.

  Cevapla
 • 4 ay önce kiralık bir eve girdim oturuyorum. Kiraladigim evin banyo duşakabini su akitiyor. Ev sahibi sıfır hazır duşakabin almam çok pahalı diyor. Ancak usta cagiririm yaptırırım dedi. Usta geldi en az 4 gün banyo yapamazsıniz dedi. Bende evliyim çocuklarım var. Beni 4 gün madur edemezsiniz diyorum. Bu maduriyet kira sözleşmesinin feshi olarak sayilirmi. Kira sözleşmesini tek taraflı olarak fesh edebilirmiyim.

  Cevapla
 • Yasa dışı bahis nedeni ile tüm banka hesaplarıma yaklaşık 4 ay önce bloke kondu . Maaş hesabım Ziraat bankası ve paramı sadece şubedenn elden alabiliyorum . Ziraat bankası internet şubesine girişim yok kapatılmış telefonda müşteri hizmetleri ile iletişime dahi geçemiyorum . Güvenlik nedeniyle işleminize devam edemiyoruz yanıtını alıyorum . Askeri personelim ve sınır da görev yapıyorum . Bankaya gidip elden maaşımı alamıyorum görevimden dolayı . Kredilerim var kredi kartlarım kapandı hepsi de borçlu halen , diğer borçlarım da duruyor . Bu konu da ne yapmam gerekiyor ? Ek olarak ise , sadece bahis oynuyordum . Hesap hareketlerimden belli zaten 300 500 lira hep . Aracı falan da değilim ..

  Cevapla
 • Merhaba yaklaşık 2 ay önce anneme komşunun köpeği.saldırdı birçok yerinden yaraladı ve kolunu kırdı.Kasten yaptığını düşünüyoruz.Karakola şikayette bulunduk ancak henüz bir dava açılmış gözükmüyor bu süreci nasıl takip edebiliriz.Avukat tutmalı mıyız yoksa dava açıldığı takdirde bize baro tarafından avuka verilir mi?Ve bu davalara hangi mahkemeler bakıyor acaba??

  Cevapla
  • Merhaba Ayşenur Hanım,

   Bilinçli yapıldıysa kasten yaralama suçu oluşacaktır. Şuan dosya soruşturma aşamasında olduğu için bir avukat ile takip etmek faydalı olabilir. Davaya dönerse asliye ceza mahkemesi görevli olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba Serdarhan Bey,
  Bir yakınım cezaevinde ve başka şehirde. Nakil aldırmaya çalışıyoruz ancak reddediliyoruz. Yakınım önceden firar etmişti ve bunu bahane olarak sunuyorlar. Ailesine yakın olsun , çocukları onu hep görsün istiyoruz. Ne yapabiliriz ? Konuyla ilgili bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.

  Cevapla
 • Merhabalar…ben bir kaza yaptım.ben babadan dönerken yeşil ışık bana yanıp sönüyordu.araç bana hızla vurdu.kendisi emniyet kemeri takmiyordu.hizliydi fren dahi yapmadan bana vurdu.onun hangi ışıkta geçtiğini bilemiyorum.yaralandi ve bana dava açtı.yanindaki arkadaşı davacı olmadı kendisi oldu.ben olmadım.sizce ne yapmalıyım bana bir yol gösterir misiniz.onun maddi hasari sigorta karşıladı hastane masrafları sigorta ödedi.benden ne gibi bir manevi hak isteyebilir.derayli bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba benim bütün günlük yaşantımi psikolojimi ve iki tane kız çocuğumu etkileyen mutsuz huzursuz eden ve bana iftira atarak eşime bana mesajlar atan başka numralardan arayan rahatsiz edip yuvami yıkmaya çalışan beni tanıyanlar tanımayan bütün çevreye hakkımda yalan konuşsan eşimin ilk eşinden olma benim gözümden sakinarak büyüttüğüm çocuklar var 18 yaşında geldim karışamaz kimse kafası ile kaçıp giden daha sonra da dört senedir intikam alicam diyerek bizi huzursuz eden bunlar için lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekli kesin sonuç almak istiyorum yoksa çocuklarım eşim ve ben sağlığımızdan olduk nasıl baş edicem bilemiyorum

  Cevapla
  • Merhaba Neslihan Hanım,

   Ceza hukukuyla ilgilenen bir avukatlık bürosu olarak size ve ailenize karşı huzur ve sükun bozma suçu gibi suçları işleyen şahsa karşı suç duyurusunda bulunabilir veya haksız fiilden kaynaklanan tazminat davası açabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar . 26 aralık 2018de Bir trafik kazası yaşadım . Karşı taraf kırmızı ışıkta aracıma arkadan çarptı yüzde yüz karşı tarafın kusurlu olduğu rapor ile sabit . Kaza günü aracımız çekici ile yetkili servise çekildi exper raporu 2 günde karşı tarafın sigorta şirketine ulaşmasına rağmen 25 ocak tarihine kadar sigorta şirketi tadilat yada pert kararı veremedi . 25 ocakta arayıp pert olması durumunda kaç para istediğimi sordular 50 bin dedim 26 ocakta geri dönüş yaptılar kendi anlaşmalı servislerinde 18 bin tl tamir fiyatı aldıklarını yetkili serviste yaptıramayacaklarını , yaptırmak istersem 18 binin üstünü benim ödemem gerektiğini ve pert için istediğim 50 bini yüksek bulduklarını söylediler . bende araçta daha önceden 12 bin tl hasar kaydınında olduğunu düşünerek hem çok yüksek miktarda hasar kaydı olacağından hemde yan sanayi baştan sağma yapacaklarını düşünerek onların teklifini sordum tabi iletişim yazılı değil telefonda exper ile gerçekleşiyor . Experden makul bir pert teklifi yaptırmasını istedim 45 bin teklif ettiler kabul ettim ibranameyi imzaladım aracım ihaleye çıktı satıldı(halen parasını alamadım) ancak aracımın emsallerinin değeri 50 binlerden başlayıp 65 bine kadar değişmektedir . burada 5 bin tl zararım var ayrıca kaza sonrası araç kiraladım faturaları mevcut 3650 tl kiralama ödedim şuan kaza üzerinden 36 gün geçmesine rağmen ne sovtajcıdan nede sigortadan daha ödeme alabilmiş değilim . tahminen almam 45 50 gün sürer gibi . Bu süreçteki rayiç değerden doğan zararımı ve araçtan mahrum kalmam dolayı kiralama bedelini kimden tahsil etmem gerekir araç sahibi mi sigorta şirketimi ? Bu meblağlar için dava açıp uğraşmaya değermi bilemedim saygılarımla iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
 • Ben bir arkadasima abim para yatrcak gerekcesiyle hesap kartimi verdim.o hesabada bi bayanin hesabndan hileyle para yatmis ve cekilmis.bayan haliyle dava acmis.arkdsma sordgmdada para yattai diye mesaj geldiginde ben karti kaybettm dedi bende aradm iptal ettrmistim.suandada mahkemden kagit geldi.ifademize gore bakilmis herhalde.baska mahkemeye sevk etmis bizi.ve bizi suclu buluyo.arkdsmin goruntusune benzeyen biri cekmis atm’den parayi ve benide ortak oldugumu dusunmusler.ama hic bir alakam yok.sadece iyi niyetle kartimi kullandirmak icin vermistim.ne yapabilir lutfen yardim edin

  Cevapla
 • 2018 model aracimla direge carptim 30000 tl hasar var aracta lakin hic bir airbag acilmadi bununla ilgili ne yapmam gerek sizce kusurlu arac olarak görülmesi gerekirmi…

  Cevapla
 • Merhaba,
  Benim Toki den kura ile çıkan ve halen taksitlerini kendim ödedidim bir dairem var.Eşimin ilk evliliginden olan oğlunun ileride bu evden hak sahibi olurmu. Olmaması icin ne yapmak gerekmekte kanuni olarak. Eşimde evin bana ait oldugunu kabul etmekte fakat resmi olarak eşim %50 ortak kanunen. Ben iki cocugumun ileride tatsiz durumlar yasamasini istemiyorum. Ailemden birine devretsem olur mu ya da ne yapabilirim. Teşekkür eder, iyi g7nler dilerim

  Cevapla
 • Mrb birine kredi çekip 50bin para verdim hesabına açıklama yazmadan havale yaptım,adam ay gecmeden dolandırıldım magdurum dedi ama ya erken kapatırım yada kredi taksitleri öderim dedi adam tolamda kredi hesabına 25bin her ay düzenli taksit yatırdı fakat son ay havale yaparken açıklma kısmına BORÇ ibaresi yazmış banada aileme anlatmak için böle yaptım diyor bende dava acmak istiyorum kasten ve isteyerek adam benı dolandırma peşinde aylardır faizide ben ödedim ne yapmalıyım adam bana borcu var derse ne yapabilirim acil yardımlarınız bekliyorum.

  Cevapla
 • Merhabalar yaklaşık 1 sene filan önce üstümü giyiniyorken perdemin bir kısmı açık kalmıştı.Aşağıda baktığımda mesafe baya uzak olsa da 1 2 kişi duruyordu.Fotoğraf veya videomu çekip internete kötü amaçlı koydular mı bilmiyorum.Bundan emin olmak için bir şeyler yapılabilir mi?Ayrıca 1 2 gün sosyal medya da yanlışlıkla tanımadığım bir bayanın isteğini kabul etmişim.Galiba fake hesaptı emin olmasam da sonradan engelledim.Fotoğrafların ya da bahsettiğim gibi video varsa kötü amaçlı sitelerde kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek zor bir işlem mi?Bunun maliyeti çok tutar mı?

  Cevapla
 • Merhabalar,
  Fake bir instagram hesabından özel hayatın gizliliği hakaret içeren bir mesaj atılmış erkek arkadaşıma benimle alakalı. Sonrasında hesap kapatılmış. Kimin yaptığı bulunabilir mi?

  Cevapla
 • Merhabalar, fas yolculugumu atina üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirdim. Eğer transit bölge terkedilmeyecekse Yunanistan Türkiye’ den transit vize istemiyor. Giderken herhangi bir sorun yaşamadım( iki farklı uçak firmasından bilet aldım) Ancak dönüşte ryanair tarafından vizem olmadığı için uçağa alınmadım. Uçağa bagaj vermediğimi transit bölgeyi terketmeyeceğimi başka firmadan aldığım atina istanbul biletimi gösterdim ancak itirazım kabul edilmedi. Atinada bekleme sürem 3 saatti. Bu durumda herhangi bir şikayette bulunabilir dava açabilir miyim

  Cevapla
 • Avatar
  Gülcan Ç
  1 Nisan 2019 14:29

  Merhaba,
  Ben washap yolu ile tehdit ve şantaja maruz kaldım. Bunula işgili nasıl bir yol izlenmelidir. Kendisinden şikayetçi olmak istiyorum. Bu durumda karşı tarafın alacağı ceza nasıl hesaplanır. Yazışmalarının görüntüleri mevcuttur.

  Cevapla
 • Merhaba 20 yıl kadar önce babaannem ve 3 kardeşine ait arsaya ev yapıldı. Bunun için babaanemin yeğeni herkesten vekalet almış almış çoğu arsayı kendi ve kardeşi üzerini almış. Geçen aylar da arsanın bir kısmı yol için istimlak edildi ve belediyenin ödeyeceği miktarda en çok payı aldığını gördüm. Dava edebilir miyiz? Arsa babamın üzerine kızı olarak benim bu durumdan yeni haberim oldu. Zaman aşımına uğramış mıdır?

  Cevapla
 • İyi günler serdar bey. Abimin sürekli kredi borçları geliyor eve. Ben de mecbur teslim alıyorum. Onun borçlarına kefilde değilim. Yalnız 3 gün önce gelen ihbar kağıdını teslim alırken imza attım postacı tc.no.mu da aldı. Benim bankada kendi hesabında bi miktar param var. Abim borcunu ödemezse benim hesabıma haciz gider mi? Abimin borcundan ben sorumlu tutulur muyum

  Cevapla
 • iyi günler akrabamla tartışma sonucu şikayetçi oldum ve geri çektik bana sopa ile vurduğu için dava açıldı bu benim sicilime yansır mı ve
  nasıl bir yol izlemeliyim

  Cevapla
 • Biz şu an gebzede yaşamaktayız ailem bandırmada ablam boşanıyor mahkeme sürüyor bi avukat tuttular ama avukat savunamıyor iptal ettirmek istiyor ablam ama avukat iptal edemezsin hakkım var senden tazminat alırım diyormuş bunu nasıl yaparız ki ablam nafaka alırken avukat sürekli her ay içinden para kesti kendine aldı ve nafaka direkt olarak avukatın eline geçiyordu bankaya değil yani bankadan almıyordu parasını avukat elinden veriyordu tabi keserek

  Cevapla
 • Merhaba, 1997 yılında sözde hırsızlık davasından 25 gün tutuklu kaldıktan sonra mahkeme bana/bize 35 milyon ( o zamanın parasıyla) ceza verdi. O cezayı yatırmadık ve bugün ise özel güvenlik kimlik kartı alacağım ama dosyam komisyona sunulacakmış ve polislerin görüşüne göre RET olacakmış. Ne yapabilirim

  Cevapla
 • İyi günler 10.04 2019 tarihinde okul önünde yeteri kadar bilgilendirilmeden laf kalabalığı yapılarak kitap aldım. 75 tl olduğunu söylediler sözleşme imzalattılar daha sonra sözleşmede 20 aylık bir süreçte 1500tl ödeyeceğim yazıyor yayın evini aradim iade için sürekli oyaladılar bugünde son gün iade için iade hakkımın olmadığını söylediler lütfen yardım edin ankarada öğrenci olarak okumaktayım ve bu kitapların parasını ödeyecek durumum yok.

  Cevapla
 • Merhaba benim 15 yıllık bir evliliğim oldu. Birkaç yıl önce boşandım. 2 sene önce yeni bir evlilik yaptım. Eski evliliğimden 2 kızım var biri 8 biri 16 yaşında. Küçük kızımın velayeti bende. Büyük kızımda 2 ay önce babasına kızıp benimle kalmak istediğini söyledi velayet değişikliği davası açtım. Mahkeme günündede babasında kalmak istediğini onu cezalandırmak için böyle yaptığını söyledi. Babası da kızım için uaşayacağım diyerek velayetini aldı. 1 ay geçmesine rağmen kızı yanına almadı. Ve okul bitene burada kalmasını söylemiş. Bu durum eşimi oldukça rahatsız etti. Maddi manevi bizi zarara uğratıyor bu durum. Psikolojik olarak beni ve küçük kızımı çok etkiliyor. Ben bu durımda nr yapmalıyım. Nafaka ve tazminat davası açsam kazanma şansım varmı acaba.

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • merhaba, şarkım üç yıl önce çalınmış ve Nazan şoraya satılmış bunu bugün öğreniyorum. Şarkımın nakarat kısmı alınmış, çalıntı olduğu apacık ortada. Benim videom 2015te, sanatçının klibi 2016 da iki klip olarak çekilmiş yayınlanmış. Elimde youtube video yükleme kayıt tarihleri kanıt olarak var. Mesama üye değilim. Tazminat davası açmak isterim, avukata danışma, dava masrafı, avukat ücreti toplam ne kadar para vereceğim, cevap verin, teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Onat Bey,

   Youtube video kaldırma hizmetimiz için bilgi almanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
   • Ben avukatsız olarak, delil çıktılarımı da ekleyerek tazminat davası açtım. maddi 25 manevi 25 yazdım fakat eğer mümkün olursa 10 maddi 40 manevi olarak değiştirmek isteyeceğim. Şahsı cezasını çeksin ve diğer şarkılarımada el uzatmasın diye dava açmak en iyisi olacak, kaybetsem bile. Youtube videolarını kaldırtmak denemedim. Aksine şahıs benim videomu kaldırtmaya çalışabilir diye kendi videomu gizledim. Elimde 2011e ait kendime şarkı sözümü attığım emailim de var. Ve youtube sanmıyorum kaldırsın o klipleri, çünki cümlelerde kelimeleri değiştirip kullanmış tamamen olduğu gibi almamış. ve ritim farkı var… umuyorum dilekçe değişikliği yapabilirim, maddi hesap tutarı 25 tabiki etmez fakat orjinal şarkıma halel getirildi ve benden çalınarak ortaya çıkarılan o şarkı farklı sanatçılara da satılabilir ve bu defalarca maddi ve manevi zarar demektir, mahkeme bunu hesaba katmayacaktır belki bu yüzden manevi yüksek yazmalıydım diye düşünüyorum :/

    Cevapla
 • Esimle2mayis 2018de evlendik.3 mayis 2019da anlaşmalı boşanma davası açtık.8mayis 2019 günü durusmamiz oldu eşim ben boşanmak istemiyorum dedi ve hakim boşamadı ve şimdi tekrar boşanmak istiyor tekrar anlaşmalı boşanma davası acabilirmiyiz

  Cevapla
  • Merhaba Feza Hanım,

   Önceki davanız kesinleşmeden yeni boşanma davası açmanız durumunda derdestlikten reddedilecektir. ANcak eğer anlaşıyorsanız aynı dava üzerinden şartları gerçekleşmişse anlaşmalı olarak boşanabilirsiniz.

   Saygılarıımızla

   Cevapla
 • Merhaba, şifresini unuttuğum twiitter hesabındaki fotoğraflarımı başka bir hesap çalıp kullandı ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Merhaba Yaren Hanım,

   Şifresini unuttuğunuz twitter hesabını kapatabilir ve resimlerinizi arama motorlarından kalıcı olarak silebiliriz. İzinsiz kullanan hesabı da bize bildirirseniz yasal işlemler başlatabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar
  Dava açtığımız kişi öldüğünde dava devam eder mi?Şuan davalı olduğum kişi vefat etti ama dava tarihi verildi.Kişi öldüğü için dava ne olur acaba? Bir sonuç alınmaz ise davayı çekme şansımız var mıdır??Teşekkürler.

  Cevapla
 • 1991 1998 yılları arasında özel bir iş
  yerinde calıştım benimle beraber calışan arkadaşım sigortalı gösterilmiş fakat benle alakalı tek bir gün dahil sigortalı göstermemiş ne yapmalıyım

  Cevapla
 • Merhaba ben henüz dört günlük nikahlıyım 15 gün içinde iptal davası açabileceğimi söylediler böyle bi durum söz konusu mu danışmanlık istesem hangi avukata danışmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba, Eşim ile beraber bir Daire almak için tüm Kimlik Bilgilerimi 2 Adet Resim ve 13 bin tl Kapora vererek bir Yola girdik, Perşembe günü Tapuda Randevumuz vardı ve Elimizde ne var ne yok bozdurmuştuk, €, Dollar ve Altın, Döviz ve Altın düşük olduğu halde Ev Sahibi illa Perşembe satış olsun dediği için ve Tapu Başvuru Belgesini imzaladığı için biz herşeyi bozduk fakat Tapu günü vazgeçtik ve bizi oyaladı zarara girdik, maddi manevi Eşim ile ve Eşimin Ailesi ilede aramız bozuldu ne yapmamız gerekir? Satacağına dahi Tapu Başvuru Evrağı imzaladı ve Emlakcı da Şahitliğini yapabilir.

  Cevapla
 • İyi günler benim ablam gecen sene ramazandan önce kayınvalidesinin baskıları yüzünden psikolojisi bozuldu ve psikiyatri bölümünde yattı daha sonra doktor kayınvalidesiyle anlaşamıyor evinizi ayırmanızı öneririz lafı üzerine eniştem ablamı hastaneden çıkarttı sen iyileştin kalma artık anamı suçluyorlar deyip hastaneden ısrarla çıkarttı ve tekrar evlerine götürdü ablam hala kayınvalidesi ile yaşamaya devam etti ve ardından kayınvalidesinin baskılarına dayanamayıp intihar etti ve hastaneden sonra annem gile getirdik.sonra hamile olduğunu öğrendik ve eniştem ablamı ikna edip tekrar annesinin evine götürdü . ablam 8 buçuk aylık hamile iken bende düşük tehlikesi olduğunu öğrendim ve o gün de bi rüya gördüm ablam kötüydü bunun üzerine evine gittim ve ablam hastanedeymiş. Kadına ablamı görmek istediğimi söyledim o da ablan yok öldü dedi git burdan dedi bende inanmadım rica ettim ablamı çağırın görüp gidecem dedim. Kadın bana kızdı bağırdı benim ona hakaret bile etmememe rağmen polis çağırmış ve evimi bastı bana hakaret etti ölümle tehdit etti diye dava açmış o günde tek başına gitmiştim yanımda şahidim olmayışından faydalanarak kızını da yalancı şahit tutarak beni dava etmiş bu durumda benim ne yapmam gerekir

  Cevapla
  • Avatar
   Topo Hukuk Bürosu
   16 Temmuz 2019 08:44

   Merhaba Meryem Hanım,

   Gördüğümüz kadarıyla tarafınıza karşı iftira suçu işlenmiştir. İşlemediğiniz tehdit suçu ile ilgili iftira suçundan suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba,
  Eşim 10 yıldır Özel bir hastanede çalışıyor. 1,5 yaşında çocuğumuz var. bakacak kimsemiz olmadığından eşim işten ayrılmayı düşünüyor. Çalıştığı şirkette 150 den fazla kadın çalışan var. Ancak işyerinin sağladığı kreş hizmeti yok.
  İşten ayrılırsa kıdem ve ihbar tazminatı alabilir mi?
  Avukatlık masrafları bize ne kadara mal olur?
  Saygılarımlar

  Cevapla
 • mart 2019 kampanyalı sıfır araç aldım.Haziran ayında 3 defa aynı arızayı verdi.Servis kayıtlarında mevcut.Son arızasında servisin ”şanzımanın değişeceği ve yedek parçanın yurt dışından geleceği ve 15-30 günü bulacağını bildirdiler” Bunun üzerine günlük işlerim için servisden ikame araç aldım.Yalnız 30 iş günü nü geçti.İkame araç bende halen ve kendi aracım servis de atıl bir şekilde bekliyor.İhtarname için nasıl bir yol cizmem gerek. Misli ile değişim için dava açabilir miyim?

  Cevapla
 • merhaba ben 9 yıllık evliyim. düğünde takılan altınlarımı kayınvalidem kendi adına banka kasasına koydu nakit (12.000) ve euroları (3,850) hepsini kendi borçlarını ödediler. eşimle benim tek amacımız ev sahibi olmaktı. babamın kuzenin evini sattığını öğrendik ve biz aldık (normalden çok daha uyguna verdi) fakat eşime ve bana banka kredisi çıkmadı kayınbabam kredi çekti taksitleri normalde 1200tlydi fakat kayınbabamın izmirde kirada evi vardı 600tl o evin kirası 600 tlde biz banka havalasi ile yolladık. krediyi kayınbabam çektiği için ev tapusu onun üzerine olmak zorundaymış. şimdi boşanıyoruz ve kayınbabam ev benim sizin hiç hakkınız yok diyor. bununla ilgili bişey yapabilirmiyim 1 tane 7 yaşında kızım var o yuzden ev benim için çok önemli lütfen bilgi verin 🙁

  Cevapla
 • Merhabalar ben ev tadilatı yaptirmak icin bir firmayla anlaştık evimizi kirdi yıktı yapmadan ödemeleride alıp evi harebe sekilde bıraktı dava acmak icin ne yapmalıyım elimde sözleşme var

  Cevapla
 • Merhabalar ben 2018 mayıs ayında askerlik görevimi icra ederken, tanımadığım bir şahıs benim 2018 nisan ayına ait telefon faturamı ödedi, fatura kesim tarihi her ayın 10’ncu günü ve ayın 11’nci gününde ödenebiliyor. Operatörümün mobil uygulamasından ayın 12’nci gününde baktığımda ödenmiş gördüm, bu fatura ödendikten 1-2 gün sonra bir bayan beni aradı faturamı yanlışlıkla ödediğini söyledi bana, ücretini iade etmemi istedi, bende dedimki; ben size bu ücreti iade etmem çünkü iade edersem hem benden hemde operatörümden ücreti alırsınız ve bu durumda ben size 1 operatörüme 1 fatura ödemiş olurum dedim ve telefon görüşmesini sonlandırdım. Ve gene 1-2 gün sonra bir beyefendi aradı oda dediki: benim kredi kartımdan benim haberim olmadan sizin telefon faturanız ödenmiş iade edin dedi. bende adama kadından bahsettim dedimki; beyefendi sizden önce beni bir kadın aradı oda ücreti geri istedi dedim; beyefendi ise kadını tanımadığını söyledi ve benden şikayetçi olacağını söyledi, bende dedimki; sikayetçi ol sıkıntı yok sonra telefon görüşmesini sonlandırdık o günden sonra ben operatörümün uygulamasından sürekli bakıyorum acaba ödenmiş olan o 2018 nisan ayı faturası ödenmemişe düşecekmi? ödenmemiş gözükecekmi derken 2018 mayıs ayının 17’nci gününde ödenmemişe düştü ve faturayı bizzat ben kendim ziraat bankası’nın mobil bankacılık uygulamasıyla ödedim ve kayıtlarda duruyor geçen gün bankaya gittiğimde bu işlemin dekontunu alabileceğimi öğrendim her neyse şimdi sadede geleyim bu faturayı ben kendim ödeyince kurtuldum sandım ama öyle olmadı ben 2018 haziran ayında askerden geldim sonrasında 2019 mart ayında beni karakola ifade vermeye çağırdılar adam benden şikayetçi olmuş, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılmasından beni dava etmiş ben ifademi verdim ondan sonra sonra verdiğim ifadenin resmini çektim ve gittim bir kaç gün geçtikten sonra verdiğim ifadenin resmine bakayım dedim ve askerde olduğumu söylememişim bu benim en büyük kanıtımdı ben askerdeyken başkasının kredi kartını yada banka kartını nasıl çalayım? ayrıca aralık ayında mahkemem var ben bu dekontu bankadan alacağım ama mahkemede nasıl delil olarak kullanacağım? delil sunma işinin usulü erkanı nedir? avukat tutacak maddi güce sahib değilim sadece 1 saatlik sözlü danışma ücretine 880tl istiyorlarmış avukat olmadan bu mahkemeye katılmam beni nasıl etkiler? 1-3 yıl hapis cezası varmış avukatsız mahkemeye gitsem hapise girer miyim teşekkürler

  Cevapla
 • Merhabalar Yabanci biri olarak turk vatandasiyla 2014 yilinda resmi nikahla evlendik Su an 1 yasinda bir cocugumuz var Kirada kaliyoruz Kayinvalidem ve baldizim sehir merkezindeki rahmetlik kayinpederimin evinden bizim hakkimiz ssayilan payimizi aliriz diye satma ve ya insaat firmasiyla bu evi sokup yeniden dikme islemlerine min bir turlu bahanelerle yapmak istemiyorlar.Kendilerinin basqa bir evi daha var Bizim maddi durumumuz kira odemeye yetmiyor Evden kendi payimizi talep etmek icin nasil bir yol izlemeliyiz?Onceden tesekkurler

  Cevapla
 • iyi günler.24.03.2017 de bi araç satın almıştım.sonra bu aracı 05.06.2017 de sattım.aracı alırken tüvtürk km veri paylaşımını durduğu için aracın km sinin düşürüldüğünü tesbit edememiştim.yine benden alan şahısta aynı şekilde tüvtürk ten sorgu yaptığında km bilgisine ulaşamadı.aracın sahibi satış tarihinin üzerinden 2,5 yıl geçtikten sonra bana ulaştı ve aracın km sinin düşürüldüğünü,bu nedenle bana dava açacağını bildirdi.(bu arada aracın km sinin düşürüldüğünü 2018 kasım ayında tüvtürk muayene sonucunda öğrenmiş.üzerinden 9 ay geçmiş)bu iş bende olmadı.aracı aldığım günki expertiz raporumda km yazıyor.bu iş benden önce olmuş.bu şartlarda dava açılırsa 2 yıllık zaman aşımı süresi işler mi acaba?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Merhabalar öncelikle Meb e bağlı özel bir kurumda İngilizce öğretmeni olarak çalışıyordum bundan yaklaşık 3 ay önce .. Fakat eşimin yurtdışı görevi nedeniyle işten ayrılıp bn memlekete dönmek durumunda kaldım Ocak 24 te işten ayrıldım çıkış dilekçemi yazıp fakat çıkarken bana Aralık ayı maaşını ödediler çünkü maaş ödeneği günleri sıkıntılıydı .. alamadığım ayın ücretini almıştım bana “hocam ,biz Şubat 24/30 arasıda almadığın Ocak ayı maaşını hesap numarası bırak hesaba yatıralım denildi” tmm dedim çünkü güvendim ..ıban no bıraktım yalnız bn İzmir de olmayacağım için memlekette olacağım için tekrar gelemeyeceğimden dolayı bana alacağım vereceğim yoktur gibisinden bir dilekçe yazdırıp imzalattılar. Bn gittim bu arada SGK ve Meb çıkışım olmadı 0cak sonu da çıkışım yapılacaktı olmadı aradım hoca yok yapamıyoruz çıkışını denildi .kaldı taa ki Mart 5 te zorla defalarca kez söylememe rağmen çıkışım zorla oldu fakat maaş yoktu yine Ocak ayı maaşı alacağım 1860 tl .. ödenek yok felan diye geçiştirildi hep sonra 500 tl zorla verdiler kendi hesapları zaten yoktu kurumun banka hesabı servis şöförünün hesabından bnm ıban a yatmıştı 500 tl , geri kalanı kaldı o gün bugündür alamadım defalarca kez söylememe rağmen ödenek yok ..virüs ten dolayı durumu biliyorsunuz ödeyemiyoruz piyasa sıkıntılı bizde battık .. gibi cümleler söylendi hep bana ..okullar açılsın öyle veliler bize öderse bizde size öderiz denildi ama okullarda uzatıldı 31 Mayıs a sanmıyorum ki açılsın yine kaldı .. bana söylenen herkes bekleyecek yapacak bişey yok cümlesi .. anlaşılan seneye kadar bekleriz .. Bu durumda ne yapmam gerek .. yardımcı olur musunuz ? Bnm gibi 2 arkadaşta aynı durumda mağduriyet yaşıyoruz .. aynı kurumdan ..

  Cevapla
 • 10. 04.2019 da eşime imzalatılan sözleşme ve tapunun ve daha sonraki tarihlerde yapılan sözde dört yükseltme protokollerinin iptali için ve ödenen ücretlerin iadesi için hazırladığım İHTARNAME metnini incelemenize sunup görüşlerinizi ve bu İHTARNAME ile dava açıp açamıyacağımın değerlendirmesini yapıp yapamayacağınızı sormak istiyorum. Cevabınız evet olursa hazırladığım İhtarnameyi e-postam vasıtasıyla size ulaştırmaya çalışacağım. Teşekkürler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü