Avukata Danışma Ücreti
()

Avukata danışma ücreti, avukat ile görüşmek isteyen pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Avukata danışma karşılığında bir ücret ödenmesi ülkemizde henüz pek alışılmış bir durum değildir. Ücretleri ödememek adına kişiler genellikle avukata danışmaktan kaçınmaktadırlar. Halk arasında danışmanın ücretsiz olması gerektiğine dair bir inanış vardır. Ancak böyle düşünen kişilerin atladıkları bir durum var ki; avukatlar yıllar boyunca çok ağır eğitimlerden geçerek bu konuma gelmektedirler. Dolayısıyla danışma karşılığında verilecek ücretin gereksiz bulunması aslında birnevi avukatın emeğini ve bilgisini hiçe saymaktır. Ücret vermekten kaçınmanın sonucunda da kişiler yanlış yollar izlemekte ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamaktadırlar. Dolayısıyla avukata verilecek danışma ücreti fazla olmamakla beraber bundan kaçınılması halinde kişiler çok daha fazla zarara uğrayacaktır diyebiliriz.

Danışmanlık ücreti ne kadar?” sorusu için her ne kadar ülkemizde tartışmalı bir konu olsa da Türkiye Barolar Birliği avukatlardan yana bir tutum sergilemiş olup bu yönde bir ücret tarifesi belirlemiş diyebiliriz. Neticede avukatın sahip olduğu bilgileri ve tecrübeleri paylaşmış bir emek olduğundan dolayı bunun ücrete tabi olması da gayet normal bir durumdur. Ülkemizde her yıl Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi duyurulmaktadır. Bu tarifede gerek davalar gerekse danışma ücretleri hakkında düzenlemeler yer almaktadır. Söz konusu ücretler adından da anlaşılacağı gibi asgari olduğundan dolayı avukat, kendi deneyimi ve uzmanlığına göre ücretlerde artış gerçekleştirebilecektir. Bu duruma herhangi bir şekilde itiraz edilmesi mümkün değildir.

Dava ve takiplerin dışında kalan hukuki yardımlarda avukatlara ödenmesi gereken ücretler bu tarifede belirtilmiştir. Buna göre, büroda avukata sözlü danışma ücreti 250 TL’dir. Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma ücreti ise bu yıl için 500 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde yazılı danışma ücreti de bu miktardadır. Aynı zamanda sözleşme ve benzeri belgelerin düzenlenmesinde de avukata danışılması önemli olduğundan dolayı kişiler bu hususlarda mutlaka hukuki yardım almalıdır. Sözleşme ve benzeri belgelerin hazırlanmasında avukata verilecek olan ücretler değişiklik göstermektedir.

Örneğin hazırlanmak istenen bir kira sözleşmesi ise bu durumda 480 TL, ancak eğer miras sözleşmesi ise bu durumda 1.450 TL verilmesi gerekecektir. Dolayısıyla avukata danışma ücretinin değişiklik gösterdiğini söylememiz doğru olacaktır. Ancak sırf avukata danışma ücreti ödememe adına ona başvurmaktan kaçınan kişilerin unutmaması gereken bir durum vardır. Avukata ücret ödememek için kaçınanlar genellikle dava sonunda daha fazla zarara uğramaktadırlar. Bu nedenle her halde avukata danışmak ve doğru bilgiler alabilmek büyük önem taşımaktadır.

Avukata Danışmak Gerekli Midir? Avukata Danışma Ücreti

Avukata danışma ücreti konusu altında değinmemiz gereken bir durum da avukata danışmanın ne anlama geldiğidir. Avukata danışmak, hukuki ihtilafların çözümünde başvurulması gereken ilk yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Avukatlar, gerekli hukuki bilgiye, donanıma ve tecrübeye sahip olduklarından dolayı alanında uzmanlaşmıl kişilerdir diyebiliriz. Hukuk sistemimizin karmaşık bir yapıya sahip olması nedeniyle kişilerin avukata danışmadan ya da kendisine vekalet vermeden hareket etmesi birçok zorlukla karşılaşmalarına neden olacaktır. Bu nedenle avukata danışmak önemlidir.

Avukatlar, yalnızca dava yürütme görevine değil; danışmanlık hizmeti verme görevine de sahiptirler. Bu hizmetten faydalanan kişiler akıllarındaki soru işaretlerini tam anlamıyla giderme imkanına sahip olacaklardır. Esasında avukatların üstlenmiş oldukları sorumluluk çok ağırdır. Avukatlar, aldıkları dava ile ilgili mevcut kanunları incelemekte ve bununla beraber önceden verilmiş kararları araştırmaktadırlar. Davayı henüz almamış olsa dahi kendisine danışmanlık hizmeti almak için gelen kişiye karşı da aynı çabayı sarfedecektir. Danışmanlık hizmetinde kişiyi yanlış yönlendirmeyecek; olayın tüm artı ve eksilerini açık bir şekilde kendisine danışanın önüne sunacaktır.

İnsanlar genelde bir hukuki problemle karşılaştıkları takdirde avukata danışmaktadırlar. Aslında problemin olmasından önce avukattan yardım alınmış olsa hiç böyle sorunlarla karşılaşılmayacaktır. Örneğin bir kira sözleşmesinin hazırlanmasında, boşanma protokolünün hazırlanmasında ya da kentsel dönüşüm sürecine katılım aşamalarında bir avukata danışılması ve onun talimatları ile doğru ve eksiksiz bir şekilde ilerlenmiş olması en doğrusudur. Ancak bu aşamalarda avukata genellikle danışılmamakta ve neticede büyük hukuki problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda hem avukatın işi zorlaşmakta hem de kişilerin menfaatleriyle hakları zedelenmektedir. Bu nedenle avukata danışma ücreti kişileri gözünde büyütülmemeli ve ihtiyaç duyulan her zaman alanına uzman kişilere başvurulmalıdır.

Avukata Danışmak İstiyorum

Avukata danışmak istiyorum diyen, bir müvekkil adayının;

 • Büroda sözlü danışma karşılığında ödenecek ücret (2015 yılına göre) ilk bir saate kadar 210 TL, takip eden her saat için ise 110 TL olarak belirlenmiştir.
 • Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma ücreti ise ilk bir saate kadar 400 TL ve takip eden her saat için 210 TL şeklindedir.
 • Ayrıca, yazılı danışma için avukata 400 TL danışmanlık hizmet ücreti verilir.

Bazı avukatlar müvekkil olunacağına kesin karar verdiğinde, kişilerden danışmanlık ücreti talep etmemektedir. Ancak avukata danışmak istiyorum diyen birisinin istisnai durumlar haricinde ücret ödemesi gerekmektedir. Danışmanlık ücretlerinin hakları olduğunu iddia eden avukatlar, bazı meslektaşların uyguladığı ücretsiz danışmanlık hizmetini esefle karşılamaktadır ve ülkemiz insanlarının avukatın bilgi ve tecrübesiyle elde ettiği bu ücreti verirken duyarlı olmasını istemektedir.

Neden Avukat Tutmalıyız? Avukat Tutmanın Önemi

Avukata danışma ücreti başlığı altında aynı zamanda neden avukat tutmamız gerektiğine de değinmeliyiz. Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki yasalar aslında karmaşıktır. Hukukla ilgilenen birisi ya da avukat olunulmadığı takdirde mevzuatları ve gelişmeleri takip etmemiz mümkün değildir. Kişiler genellikle avukata danışma ücreti ya da vekalet ücreti vermekten kaçınmaktadırlar. Ancak aslında bu şekilde yapılan işlemler onlara daha pahalıya mal olmaktadır. İzlenen yanlış prosedürler nedeniyle kişiler çok daha fazla harcama yapmaktadırlar. Aynı zamanda avukat olmadan bir dava açmak, büyük ihtimalle o davanın kaybedilmesine neden olacaktır. Çünkü avukat tarafından davada temsil edilmek ve kanunun tüm imkanlarını kullanarak savunulmak her zaman için daha etkili olacaktır.

Avukat, karşısına gelen problemin ne olduğunu hızlı bir şekilde tespit edecek ve müvekkilini bu konuda aydınlatacak olan kişidir. Aynı zamanda hukukumuzda evrak ve dökümanların hazırlanması da önemlidir. Avukat, konuyla ilgili olan evrak ve dökümanları eksiksiz ve hızlı bir şekilde hazırlayacak ve ilgili merciilere iletecektir. Böylelikle evrak ve dökümanların eksik ya da yanlış hazırlanması sebebiyle ortaya problem çıkma ihtimali sıfıra indirilmiş olacaktır. Aynı zamanda avukata danışılması ile birlikte küçük problemlerin önüne geçilmesi de mümkün hale gelecektir. Bu nedenle avukata danışma ücreti ve vekaletname ücreti vermemek adına kişiler, kendi başlarına hareket etmemeli ve mutlaka konuyla alaklı uzman bir avukata başvurmalıdırlar.

İyi Bir Avukat Nasıl Olmalıdır? Başarılı Avukatların Özellikleri

Avukata danışma ücretinin tarifede belirlendiğini ve bunun asgari ücret olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla alanında başarıya sahip olan avukatlar bu ücreti arttırabileceklerdir. Başarılı avukat, hukuki problemi ve çözümü hemen tespit edebilen, gelişmelere açık, mevzuatlara hakim ve iletişim yeteneği yüksek olan avukattır. Avukatların uzlaşmacı olması da başarılı olmaları için aranan özellikler arasında yer almaktadır.

Bir avukat ancak sabır ve titizlikle çalıştığı takdirde alanında başarıya ulaşacak ve herkes tarafından ilk akla gelen kişi halini alacaktır. Aynı zamanda avukatın sabırlı olması da çok önemlidir. Çünkü hukuki süreçler genellikle uzun olduğundan dolayı her aşamada sabır, önemlidir. Yazma kabiliyeti yüksek ve insanlarla iletişimi en iyi avukatların başarılı olmasının önünde hiçbir engel yoktur. Bu nedenle avukat seçerken mutlaka belli bir deneyime sahip, uzman kişilere başvurulması önemlidir.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Henüz oylama yapılmadı

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

Makalemizde neyi eksik buldunuz?

123 Yorum. Yeni Yorum

 • Ertan gümüş
  2 Şubat 2017 15:33

  Öncelikle iyi çalışmalar…
  Satış sözleşmesi ile arsa aldık arsaya evimizi yaptık bir süre sonra aldığımız şahıs vefat etti tapumuzu almak istiyoruz varislerden vekalet aldık 1 tanesi vermek istemiyor zorluk çıkartıyor uzlaşmak istemiyor… bizim elimizde satış sözleşmesi ve muhtar sözleşmesi var dava açmamız halinde sonuçları ne yönde olur… Bilgilendirirseniz cok sevinirim ..

  Cevapla
 • öncelikle iyi akşamlar ben bir markette 2,5 yıl çalıştım ve patronum beni haksız yere işten çıkarttı bende alacaklarım için dava açtım ve ilk duruşma oldu ikinci duruşmada tanık dinletilecek benim 1 tane tanığım var 1 tanık etkili olurmu davayı kazanabilirmiyim saygılarımla

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   27 Şubat 2017 12:46

   Merhabalar, ne kadar çok tanık olursa sizin için o kadar avantajlı bir durum olacaktır. Ama 1 tanık olması da davayı kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Dava içeriğini tam bilmeden de bir şey söylemek zor. Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba 28yaşındayım 38 yaşında biri ile internetten 11 sene önce tanıştım ellerinde hafif dekolteli resimlerim var 11 sene öncesinemait kapalı biriyim resimler açık hatta elinde çıplak resimler var bunlarda sensin derim diyor kendisi yurtdışında ve beni aileme çalıştığım kuruma rezil etmekle tehdit ediyordu yurtdışında olduğu için korkmuyor benden Yeni ve çıplak resimler istiyor karşılığında seni savcılığa veririm dediğimde ise ver diyor çekinmiyor nolur yardım edin internetten aratıp çalıştığım kurumu bulmuş sesimi dinleyip kapatıyor

  Cevapla
 • Bir tanıtımda devre tatil sözleşmesi imzaladik fakat sonradan Vazgeçtim firmaya iletim 3 gün sonraya randevu verildi firma iptal etsede yasal işlem yapmam gerekirmi ödeme yapmadık sadece pesinat 200 TL verildi

  Cevapla
 • İşten 1Aralık 2017 günü çıkışımı istedim ve işi bıraktım, 1 gün önce bana çıkışını muhasebe bildirmemize rağmen çıkışını ayın 20sinde (20 Aralık) çıkışını yapmış para yatacak maaş günü dedi o parayı bana geri getirirsen iyi olacak dedi ne yapmalıyım? kolay gelsin

  Cevapla
 • Merhabalar; ben mağaza sektöründe çalışıyorum maaş artı prim sistemiyle çalışıyoruz haftada 16 saat ayda 64 saat fazla mesai yapıyoruz fakat mesai ücretlerini vermiyorlar 2 kere talep ettim beni aynı şehirde başka şubelerine sürdüler ben noterden fesih yapıp dava acsak kazanirmiyiz 1 tane benle çalışmaya devam eden bir arkadaşım şait var bi tanede eski çalışanlardan var kazanma olasılığımız nedir acaba kolay gelsin…birde çok uzun sürer mi mahkeme….

  Cevapla
 • benim hagb kararı verilen korsan cd satmaktan 7 tane dosyam var her bir dosya 10ar ay hapis,bir suça karıştım yargılama sürecinde,bunların hepsi açıklanırsa 70 ay hapis yapıyor açıklandığı zaman başka seçeneklere çevrilirmi hagb para ceza vs,yoksa bu 70 ayı cezaevindemi geçiricem?daha önce 40 ay hapis cezası aldım zaten korsan cd satmaktan bunu infaz ettim

  Cevapla
 • merhaba benim esimim 1 aydir kapali ceza evinde simdi acik ceza evine giricek kavgadan kesinlesmis 2 sene 6 ay cezasi vardi 10 aya dustu tekrar nasil cikabilir acaba.

  Cevapla
 • İyi günler. Bir mağazaya iade ettiğim ürün sistemden düşülmediği için mağazanın hatası nedeniyle tebligat falan da almadan icralık oldum. Maaşımın 1/4 üne haciz kondu. Gidip iade sırasında aldığım senedin imzamın olduğu kağıtları gösterip hata olduğunu ispatladım. Ama ben devlet memutluyum bu hata sicilime işlenecek idari soruşturma geçireceğim ya da kıl payi kurtulacağım bankalardan kredi çekerken önüme çıkacak. Bu nedenlerle mağazaya dava açsam bu mahkeme kararını sildirmeve tazminat davası açma gibi bir imkanım var mı? Çünkü mağaza avukata talimat vereceğiz diyor ama dava geri çekildiğinde neden çekildiği benim suçsuz olduğum falan belli olmayacak ki . Bn suçsuz olduğumun yanlışlıkla bu duruma düştüğümün belirtilmesi her yerden temizlenmesini istiyorum. Mümkün müdür?

  Cevapla
 • Merhaba erkek arkadaşım bir otobüs firmasına muavin olarak işe başlamıştı ilk iş gününde stajyer muavin olarak gittiğinde jandarma kontrolünde aracta kimliksiz suriyeli oldugu için karakola alındılar fakat sevgilimin haberi yokmuş otobüstekilerden stajyer oldugu için. mahkeme oldu fakat savcı erkek arkadaşımı mahkemeye çıkarmadan tahliye etti fakat birkaç ay sonra kağıt geldi ve bu mahkemede sanık olarak çağrılıyor ayrıca erkek arkadaşımın şirkette sigortası da yoktu ilk iş günü oldugu için ifadesinde de olaydan haberi olmadıgını kimseyi tanımadığını belirtmiş herhangi bir ceza alır mı? avukat tutmasına gerek var mı?

  Cevapla
 • meraba 2 yıldır eşimle evliliğim oldu.01.01.2016 tarihinde tartışarak ailemin yanına döndüm bu evliliğimden 2 yaşında oğlum var oğlum 25 günlükten beri ailemin evinde yaşamaktayız. ayrıldığımız tarihten 1 hafta sonra boşanma davası açtım. 1 sene dava devam etti. karşı taraf ilk mahkemeye katılıp oda boşanmak istediğini söyledi ancak diğer duruşmalara katılmadı ve ben bütün mahkemelere katılıp boşanmaka istediğimi beyan etmeme rağmen mahkemem red oldu ve ben karar kesinleştiket sonra tekrar yeni bir mahkeme açtım ve karşı taraf ne mahkemeye katıldı ne teblikata ulaştı 3. case sonunda mahkeme tekrar red kararı oldu. ve suan evliliği düşündüğüm biri var hayatımda bu yüzden bir an önce karsı taraftan boşanmak istedğim için bu sefer bi avukata vekalet verdim suan avukatim kararı beklemekte karar kesinleştikten sonra tekrardan boşanma davası açacak yeni bir boşnma davası açtığında red olma olasılığı varmidır. ayrıca bir sorum daha var eski eşim 2 buçuk senedır ne bana nede oğluna maddi manevi hiç bir destekte olmazken hayatımdaki kişiyi sosyal medya üzerinden öğrenerek bana ulaşıp tehtit etmekte bunu kullanarak 2 yaşndakı oğlumun velayetini almak istediğini soyluyor mahkemece bn eşimi aldatmış olarak görünüp çocuğumu alma durumu varmıdır. yardımcı olbilirmsnz tsk.

  Cevapla
 • 11 yıldır aynı yerde vardiyali 12 saat çalışıyorum pisikolojik sorunlar yasiyorum 1 yildir piskiyatri tedavi görüyorum
  Başka sağlık sorunlarım var tazminatımı alabilirmiyim teşekür ederim

  Cevapla
 • İyi çalışmalar ben yaşımı büyütmek istiyorum 18 den küçügüm ailemin rızası var nasıl büyütebilirim

  Cevapla
 • Merbaha cagrı merkezinde calışıyprum. iş yerinde psikolojik baskı uygulanmakta. rapor alfıgım için takım liderim mesaj ilr tehdit ve can sıkıcı yazılar yazdı. işten cıkmak istiyorum fakat iki bucuk yıldır calısmaktayım. tazminat ile çıkmam için ne yapmam gerekir

  Cevapla
 • merhabalar benim 2017 yılın başında evimin orda gece 3 saatinde park halindeki aracımıza gece başka bir araç vuruyor yalnız sadece benim araca değil 3 araç zincirleme park halinde hasara uğruyor ama arabayı vuran kişilerin arabayı çalıp vurduğu öğreniliyor çalıntı ihbarı vermiş araç sahibi biz aracı polisten kaza olay kaydını alıp araçları teknik servise yaptırmaya verdik yaklaşık 1 ay kadar orda durdu araç ve servistekiler araç hasarı için vuran aracın sigorta şirketi ödeme yapıcağını yapılan ödemeyi bize getirmeniz gerektiğini söyledi ödeme yapıldı bizde onlara verdik aracı aldık aradan bi zaman geçtikten sonra eve kağıt geldi yapılan ödemeyi geri istemeye istinaden vuran aracın çalıntı olduğunu öğrendikleri için bize dava açmışlar diğer 2 aracada ayrı ayrı herkese dava açılmış ödenen tutarlar için mahkeme ertelemelerle beraber yaklaşık 1 buçuk yıldır sürdü ve şuan dava onların lehine çıktı siz yüzde yüz haklısınız park halindeki araca vurdular ama sigorta sözleşmelerinde çalıntı araca para ödeme zorunluluğu yok olduğu için parayı 2 katı olarak geri istediler bida şöyle işin garipliği var biz arabayı servise götürdüğümüzde baştan bize ödeme yapılmasaydı calıntı araç oldugu için kendimiz bunu ucuz yolla halledebilirdik şimdi hiç yoktan araçta hem hasar kaydı ve gereksiz 2 katı borç ödenmesi kararı çıktı benim burda ne yapmam gerekiyor itiraz olarak maduruz

  Cevapla
 • Merhabalar, öncelikle iyi çalışmalar dilerim.
  6 aylığına 108 promil alkolden ehliyetimi kaptırdım, ehliyetimi almama son iki ay kala başıma gelen şanzsız vukuat, Evimde arkadaşlarımla alkol alıyorduk bir iki arkadaşımı uğurlamak için evimin önüne indim bi yirmi dakika muhabbet ederken park halindeki aracıma çarpıp kaçtılar bende bunun üzerine anahtarı aldım ve arkadaşları bir iki sokak aradım o sırada denk geldiler ve aracımı onların önüne çektim arkadaşlar kaçtı yirmi metre sonra durdular yanlarına çektim çocuklar araçtan indiler ve sonrasında polisler denk geldi ve aracıma çarpanlardan biri ise yanımda duran arkadaşımın eski nişanlısı çıkınca arkadaşım ağlamaya başladı ve eve gitmek istedi bende aracı sözde öne çekecektim neyse o ağlayınca bende durmadım karşı sokağa girdim ve otuz metre sonra durdum çünkü evim oradaydı araçtan indik karşı kaldırıma oturup arkadaşımı sakinleştirmeye çalışırken polisler geldi ve niye kaçtın dur ihtarına uymadın demeye başladılar bende özür dileyerek kaçmadığımı evimin burası olduğunu kaçıcak olsam otuz metre gidip durmazdım dedim arkadaşım kötü oldu eve gelmek istedi zaten aracımın plakası belli ve ana caddeyle aramızda sadece otuz metre var kaçmak olarak telaffuz etmiyelim özür dilerim amacım kaçmak değildi dedikçe dinlemediler anons geçtiklerini ve trafik ekininin geleceğini öne sürdüler trafik ekibi geldi 3500 lira ceza yazıldı ehliyetime iki yıllığına el konuldu birde araç sahibi olan babama 2000 lira ceza yazıldı toplam 5500 lira benim sorumluluğumda ve ben ehliyetten para kazanan biriyim öğrenciyim herhangi bir sigortam yada sabit bi gelirim yok cezaları taksitlendirme yapabilirsem ve ehliyetimi geri alabilirsem ödeyebilirim bu konuda ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 • s.a aşim vefat etti ben vefattan 1 yıl sonra evlendem 2 cocugum var 4 ve 5 yaşlarında eski anneanneleri ve dedeleri coçuklarımı sürekli mezarlıga gütürüyorlardı ve eşim hakkında o sizin anneniz dgl ona anne demyin gb şeyler ögretiyolar ben göstermez oldum mahkemeye verdiler.hakları nedir ben göstermek istemiyorum davayı kazanma şansları nedir.ayda kac defa göre bilirler.yatılı alabilirlermi ben başka şehirdeyim bulundugum şehir dışına götüre bilirlermi

  Cevapla
 • Iyi gunler esim bundan 1 ay once arkadasindan bir motor kiraldi ve acik senet imzalamis ve kaza yapti motorun 2.500 tl lik bir hasari vardi yaptiticaz dedik ama senete 10.000 tl yazip avukata vermisler resmi olarak rena car sirketi degilller bu durumda ne yapmamoz gerekli

  Cevapla
 • Merhaba,
  Kredi ile bir daire satın aldık. Hiç aksatmadan ödedik. Ev ipotekli. Fakat babam birine senet üzerinde kefil olmuş. Borç ödenmeyince kefil olan babamın adına ait tek daire üzerinde icra koydurmuşlar. Tek mülkiyet sahibi olduğu ev icradan elimizden alınır mı bunun kanunen bir itirazı varmidir. Tesekkürler

  Cevapla
 • merhaba lar ben bir fuhuş yapan evde darp edildim darp raporu aldım polise gitim polis beni akşama kadar bekleti sonra darp edildiyim yere gütüdüler beni içerde bi kadın vardı kapıya vurduk açmadı kapıyı kıracam dedi gine açmadı bi sat bekledik gitik sonra karakola gitik gine bekledim akşam oldu benim ifademi aldı bir polis sen git dedi darp edildiyim evde benim kimliklerim kıredi kartlarım kalmış birisi arıyor sennin kimliklerin bende diyor karakola bırak diyorum bırakmıyor sonra aradı gel anlaşalim dedi bende avkatıma sorim dedim bi daha aramadı muhtamelen benim kartlarımı aldılar içini boşaltacaklardı be n ne yapmalıyım şimdi polise güvene miyorum çünkü mühtamale n para koparmaya çalışıyorlardı adamların umrunda deyildim yane

  Cevapla
 • Merhaba.yeni. Evliyim üç. AylıkBenim. Eşim. Ben. Evde. Yokken. Evden. Altınları. Alıp. Annesine. Göndermiş. Ben. Eve. Gelip. Sorduğumda. Anneme. Gönderdim. Dedi. Tartiştik. Sen. Evliliği. Kaldıramıyorsan. Ayrılalım. Dedi. Ben. De. Evi. Terk. Ettim şimdi ayrılmak. İstiyorum. Yardımcı. Olur. Musunuz

  Cevapla
 • Selamın aleyküm Bir marketten cekirdek aldım icinden fare cıktı napmam gerekiyor

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   10 Kasım 2018 18:51

   Merhaba Mustafa Bey,

   Ayıplı olan ürünü fişi ile birlikte fotoğraflarını vs. tüketici hakem heyetine sunarsanız ücret iadesi alabilirsiniz. Ancak konuyla ilgili ayrıca bir tazminat davası açmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, ben bir barda lavaboda güneş gözlüğü buldum aldım sahibi yoktu o şekilde çıktım ordan sonrasında motorla giderken yolda düştü ve kırıldı ertesi gün sahibi çıktı durumu anlattım zararını karşılamak istediğimi söyledim anlaştık ilk etapta 500 civarıydı sonra fiyatı yükseltti 750 ye daha sonra da 2000 e çekti ben de kabul etmedim tartıştık beni bir avukat aradı hırsızlıkla dava açıcaz dedi geçen hafta ifade verdim durumu olduğu gibi anlattım sizce bu konuda ne yapmam gerekir hırsızlıkla suçlanıyorum bu gerçekten zoruma gidiyor teşekkür ederim

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   22 Kasım 2018 12:07

   Merhaba Ferhat Bey,

   Size karşı yöneltilen şikayete karşı savunmalarınızı titizlikle sunmanızı tavsiye ediyoruz. İfadenizi bize ileterek avukatlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba 2016 yılında çalıştığım şirkete dava açtım ve avukata vekalet verdim bu süreçte tüm masraflar için para gönderdim toplam 1800 tl. Dava bitti alınacak tutar 10900 küsür tuttu. Ve avukatım anlaşma yapıp 1600 tl indirim uygulamış. Kalan paradan avukatlık masrafı 1600 tl aldı 3000 tl de devlet kesintisi dedi ve bana gönderdiği 4000 tl oldu. Tüm harç paralarını ben ödedim devlet böyle bir kesinti yapıyor mu acaba? Ve para avukatın hesabına yatırılmış olması gereken bu mu neden benim hesaba yatırmadılar? Avukatımdan şüphe duyuyorum lütfen yardım 🙏

  Cevapla
 • Şahsıma ait markette ,gece dışarıda bulunan içecek dondurma ve meyve bölümünde işyeri kapandıktan sonra hırsızlık olmuştur güvenlik kameralarının tespitinden belirli şahıs yakalanmış tır ve 3 yıla yakın hapis cezası almıştır bu cezaya istinaden ben mahkemeye mağduriyetimin giderildiğini bir dilekçe ile sundum buna rağmen mahkeme sanığın suçu gece izlediğinden konuyu kamu davasına çevirip sanığa geçmişe dönük suçlarınada birleştirip hapsine karar kıldı,şimdi ailesi şahsımdan mahkemeye SANIK BU İŞi YAPTI AMA ÜCRETİNİ SABAHTAN ELEMANA BIRAKTI şeklinde bir dilekçe vermemi istiyorlar bu suçları işlerken herhangi bir kırma zorlama yoktur .Benim ne yapmamı önerirsiniz bu işin sonunda bize bir zararı olurmu ,şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Yeğenim evli bi bayanla beraber oluyor eşi eve gelince yakalanıp resim alıyor karakolluk oluyor şimdide konut dokunulmazlığı ev ihlali davası açmış ama kadın çağırmış yeğenimi ne olabilir mahkemede

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   3 Aralık 2018 13:51

   Merhaba Ayfer Hanım,

   Eve girmesinin eğer rıza ile ilişki olmuşsa suç olmadığını düşünüyoruz. Bir ceza avukatı ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, görümcem 8 yasindaki kizima kendi annesiymis gibi davranip aile icimize karisiyor ve esimle bu sebepten surekli tartisiyoruz, kizima beni kotuluyor aile icerisinde huzursuzluk yaratiyor. En son telefonda munakasamiz oldu ve kapiya geldi bagirmaya basladi.Tum komsular kapiya cikti ben de sinirlenerek kendisine çanta fırlattım. Bu sebeple siddet gordugu gerekcesiyle aleyhime tedbir karari aldirtmis ve 3 le 6 ay arası uzaklastirma cezası verildi. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Cevapla
 • Birileri dolaylı yoldan beni öldürmek istiyor ara ara zamanlar içinde sık sık olaylar zinciri var bir şekilde öldürme peşindeler bunlar kimdir neden öldürmek ister bilmiyorum hep kılpayı tabiri ile şimdiye kadar kurtuldum ama usandım artık yoruldum kim bunlar bu olaylardan nasıl kurtulurum

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   7 Aralık 2018 17:12

   Merhaba Timur Bey,

   Sizi öldürmeye çalışan ve canınıza kast eden kişi veya kişileri tüm delillerinizle birlikte savcılığa şikayet edebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar 25 uyeden olusan bir grubumuz var her ay herkez belirlenen miktarda aidat tarzi para veriyor bu sekilde arsa ve daireler alindi.alinan daire ve arsalar ikiser uye uzerine yapildi.grubun net ve kesin almis oldugu kurallar var ve bu kurallarin disina cikilmiyor bu kurallarin tutuldugu bir defter var lakin resmi degil.ileride uyelerden herhangi biri yanlis yapmamasi adina mahkemede resmi kanit olmasi adina alinan kararlarin ve atilan imzalarin resmi delil sayilmasi icin ne yapmamiz lazim.yanlislik yapilmamasi adina caydirici bir resmiyet belge yada baska ne olabilir.

  Cevapla
 • 23 temmuz 2018 tarihinde istanbul beylikdüzünde sıfır dubleks daire aldık. Ödememizi tek kerede peşin olarak verdik ve tapumuzu aldık, ev boyalı ve tertemizdi. Hiçbir akma vs görünürde yoktu. Fakat ilk yağmurda evin alt kat salon ve mutfak tavanında su sızıntısı oldu. Üst kat teras duvarınında iç kısmında su sızıntısı ve buna bağlı olarak duvarda kabarma oldu. Yine salonun tabanında laminant üstünde su birikintisi oldu. Elimde video ve fotoğraflar mevcut . Bütün bu sorunları eylül 2018 de mütahite bildirdik. Sorun değil hepsini yapıcam tertemiz vericem dedi fakat üzerinden ortalama 3 ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Bu durumda hukuki haklarımız nelerdir nasıl bir yol izlemeliyiz.

  Konuyla ilgili bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

  Saygılarımla,
  Aysun C.

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   7 Aralık 2018 17:07

   Merhaba Aysun Hanım,

   Vakit kaybetmeden bir gayrimenkul avukatı ile ayıptan kaynaklanan tazminat ve iade davası açmanızı öneririz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • 2013 yılında ticari münübüste calistim araç sahibi bana ek 6 tiraci araç sigortası yapti fakat ben ödüyor sandim ve ödememiş ssk gittigimde karşima 2100 tl borç çikti ticari araç sahibinden nasıl bu ücreti alabilirim ve elimde o aracta caliştigima dair belgeleri mevcut

  Cevapla
 • Merhaba. Bir kişinin bir chat sitesinden izinsiz alınıp uygunsuz sitelerde paylaşılan müstehcen görüntüsü kaldırılabilir mi? Bu görüntüyü normal veya özel yöntemlerle internette arayarak paylaşıldığı başka yerlerde bulup onları kaldırtmak mümkün müdür? Ne yapmak gerekir?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   25 Temmuz 2019 10:53

   Sayın Yougu,

   Bir kişi hakkında müstehcen görüntüleri dünyanın tüm web sitelerinde tarayıp tespit edebiliyoruz. Dilerseniz tarama ve içerik kaldırma çalışması yapılabilir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • 2018 16 eylülde apartman mantolaması ve çatı da ki sorunlar ve bina içi boyası için karar alındı (70bintl 8 kat 16 daire,daire başına 4375 tl düşüyor dış cephe sıvası köpüksüz) o gün toplantıya firma yetkilileri de katıldı kendileri ve apartman yöneticisi ile çatıya çıkıp şikayetlerimi tek tek anlattım çatı katında oturan biri olarak duvarlarımda dış cephenin yıpranması nedeni ile odamın duvarlarında rutubet oluştuğunu anlattım ne var ki aradan bunca zaman geçmesine rağmen aralığın ilk haftası dış cepheyi anca bitirdiler ne hikmetse havalar da güzel iken bir çok kez “yağmurlar ve soğuk yaklaşmakta çatıyı bitirin” dememe rağmen Çatıyı bir türlü yapmadılar şimdi ise yağmuru bahane ediyorlar . Odam geçen kış olduğu gibi rutubetten duvarları karardı sabaha kadar rutubet kokusu çekmek zorunda kalıyorum hem parasını ödüyor hemde hizmeti zamanında alamıyorum tüketici heyetine başvurmam halinde sonuç ne olur mağduriyetim giderilir mi? ayrıca yöneticiyi uyarmama rağmen bir türlü sözleşmenin örneğini apartman panosuna asmadığı için kimse sözleşmedeki haklarını da bilmiyor. öğrendiğim kadarı ile işin başlangıç ve bitiş tarihide yok izmir-çiğli acil lütfen

  Cevapla
 • Merhabalar iyi günler. 8-9 ay önce ayrıldığım erkek arkadaiım biz beraberken hediye telefon almıştı benim haberim yokken. Ayrıldığımızda da geri vermek için ısrar etmeme rağmen almadı. Ve ayrılma nedenimiz de evli olduğunu öğrenmiş olmamdı. 9 ay sonra ortaya çıktı ve ben telefonumu istiyorum göndermezseniz savcıya veririm gibisinden tehditler savuruyor. Telefonun kutusu ve faturası bende, aynı zamanda bizim ilişkimizden 5 ay önce alınmış ve büyük ihtimal karısının korkusundan telefon faturası onun üzerine bile değil. Sizce böyle bir durumda mahkemelik olursak karar ne olur? Acil cevaplarsanız çok sevinirim

  Cevapla
 • Bir arkadaşım sosyal medyadan tanıştığı kız arkadaşına penisini göndermiş, kızda bunu fırsat bilerek bana taciz ettin diyerek kopyalarini alip seni şikayet edeceğim demiş, arkadaşım napicani şaşırmış tabi bu durumda, hemen kızdan özür dilemiş , sonra kız bana para gönderirsen ancak şikayetçi olmam demiş ve arkadaşımdan bin lira para istemiş iban numarasini gönderip yatirmasini istemis , sonrada bir sürü hakaret etmiş, arkadaşımda senin yaptinda suç benimkide suç diyerek git şikayetçi ol ,bende senden şikayetçiyim demiş ,şimdi bu durumdan ne çıkar iki taraf için , teşekkürler

  Cevapla
 • Hocam internetten ingilizce öğreten bir firma 15 günde iptal edebileceğim bir deneme sürümü verdi. Bir sözleşme yaptık sözleşmeye göre 15 günde iptal etmezsem 1000 lira civarı bir ödeme yapmam gerekiyordu. Ancak sözleşmeyi yapan arkadaş sözleşme iptalinin telefonla yapılacağını söyledi. Bende süre bitmeden telefonla iptali gerçekleştirdim. Ancak süre bittikten sonra firma beni arayarak sözleşme iptalinin yazılı olması gerektiğini söyledi ve parayı ödemek zorunda olduğumu söyledi. Herhangi bir hizmet almadığım için parayı ödemedim 1 yıl sonra evime avukattan ihtarname geldi. Tuketici hakem heyetine başvurdum. Başvurum olumsuz sonuçlandı. Bugün arayarak parayı ödemem gerektiği ödemezsem pazartesi icra davasının açılacağını söylediler. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Öğrenci olduğum için ekonomik gelirim yok ve dolandırırım çünkü aynı firma benim gibi yüzlerce insanı dolandırmış internette bulabiliyorum . Tavsiyeniz nedir acaba

  Cevapla
 • İyi yıllar
  Aile hekimliği sınıflama kapsamında çalıştırdığımız personelleri bu yıl şirket üzerinden hizmet satınalma yöntemine geçirmek istedik. Şirketle biz hekimler sözleşme imzaladık 2 hemşire geçişi kabul etti ancak temizlik personeli sözleşmeyi reddetti kıdem tazminatını vermeli miyiz hakediyor mu

  Cevapla
 • Merhaba 2017 mart ayında bir araç aldım km elli üç bindeydi. Aracı sattım aracı alan kişi aracın muayeneye götürmüş aracın km bilgisiyle benim aldığım kişiler oynamış.aracı benden alan kişi beni dolandırıcılık suçundan dava etmiş.benim elimde aracı alırken yaptırdığım expertiz raporu var km bilgisi yazıyor benim ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • Iyi gunler maasimda icra kesintisi bende kesiliyor ben makbuzlarin fotokopilerini istedim fakat bir seneden fazladir is veren yatiramadigini toptan yapacagini soyleyip duruyor ne yapmam gerekir

  Cevapla
 • Icra kesintisi yapılıyor maasimdan ben makbul fotokopilerini isteyince onlardan isveren bir seneden fazladir odiyemedigini soyluyor biz halledicez seninle ilgili durum yok diyorlar ne yapmam gerek

  Cevapla
 • K isimli adam beni defalarca rahatsız ediyor bende gerekli mercilere sikayet ediyorum bu sefer konuya karısı giriyor ve olayları kocam beni seninle aldatıyor diye tüm akrabalarıma mesaj atıp bni karalıyor sonra elinde dedil olmadıgı için özür diliyor bu durum tam üç kez tekrarlandı son olayda kardeaimi arıyor ve kocamın telefon sifresini buldum vatsap mesajlarını telefonuma fotografladım deyip gönderiyor adamın beni rahatsız ettiği numaradan alınmıyor degişmiş hat üzerinden oluyor ama böyle bi konusma yok sadece numaram yazıyor üst tarafta bunu delil gösterip beni mahfediceni söylüyor bunda benim hakkım yapmam gereken nedir. Birde bu olay üstüne ailecek gidip adamı darp ettik bütün bu davalar tek bir salonda hepimizin katılacagı durusma damı yoksa ayrı ayrımı görülecek cevaplarsanız cok sevinirim

  Cevapla
 • iyi çalışmalar.2003 yılında işe başladığım özel bir şirketten yeni ayrıldım.noter ile ihtarnamemi gönderdim,ancak işi bıraktırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar.ben de geriye dönük hakkımı aramaya karar verdim.işe 2003 yılında girmeme rağmen ilk sigorta girişimi 2006 da yaptılar ve şimdiye kadar da girdi-çıktı yaparak eksik ödediler.sgk dan hizmet kaydı tespiti çıkarttım ve işe girdiğim 2003 tarihinin de şirketten çıkmadan kayıtlarını aldım.şimdi geriye dönük hizmet tespit davası açsam tazminatımı alabilir miyim?cevaplarsanız çok memnun olurum…

  Cevapla
 • Merhaba Serdar bey. Eşimin ilk evliliğinden iki çocuğu var. Bizim de bir çocuğumuz oldu. Çocuğumuz olduktan sonra ben bir mülk edindim. Bu mülk vefatım sonrası sadece çocuğuma mı yoksa yarısında da eşimin hakkı olacağından eşimin de sonrasında vefatı durumunda önceki evliliğinden olan çocuklarına pay düşer mi? Benim çocuğumun payı kaç olur? Eğer faydalanmalarını istemiyorsam buna özel bir vasiyet, noterden sözleşme vb şeyler yapmam etkili olur mu? Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar…

  Cevapla
 • Esim sosyalmedyada canli sohbetlere girip sex yasiyor ve surekli p***o izliyor evliligimiz 6.ayi bu sebebden bosanma olurmu ve nasil bi yol izlemeyelim

  Cevapla
 • Merhaba ben 01.12.2014 tarihinde kpss kursuna kayıt oldum ve 400 lira para ödedim ancak ilgili kurum bana imzalattığı senet için geçerliliğini yitirdi herhangi bi işlem yapmanıza gerek yok dedi ve bende inandın ancak bu kurum bana imzalattığı seneti başka bir kuruma alacak borç olarak vermiş ve 3. kurum bu seneti icraya ermiş ve benden faizi ile birlikte 523 lira para tahsil etmek istedi bende bu durumla ilgili uğraşmak istemediğim için bu parayı icra kurumuna yatırdım ancak bugün kurumun avukatı beni arıyarak 570 lira avukatlık ücreti istedi ve ben bu ücreti vermek istemiyorum zaten parasını verdiğim bir hizmeti beni dolandırarak 2 kez verdim şimdide avukat benden para isteyerek 3. kez istemektedir bu durumla ilgili ne yapmam lazım

  Cevapla
 • Muhammet d.
  18 Ocak 2019 17:29

  Merhabalar. Ben kurumsal bir iş yerinde işçi olarak çalışıyorum. Maaşım bir çok borçtan dolayı hacizli. Borçlar iş yeri tarafından ödeniyor. Kapanan dosyalardan , dosya masrafı adı altında ücret kalıyor. Sormak istediğim çalıştığım iş yeri benim icra borcumu ödüyor fakat kapanan dosyalardan borcu yoktur yazısı istemiyor ve borç kalıyor.her kapanan dosyada bana dosyan kapandı borcu yoktur yazısını al da demiyor. Her kapattığı borç dosyasının evrakını alıp benim özlük dosyama koyma mecburiyeti varmıdır. Yoksa her kapanan dosyayı benim mi takip etmem gerekiyor.

  Cevapla
 • 4 ay önce kiralık bir eve girdim oturuyorum. Kiraladigim evin banyo duşakabini su akitiyor. Ev sahibi sıfır hazır duşakabin almam çok pahalı diyor. Ancak usta cagiririm yaptırırım dedi. Usta geldi en az 4 gün banyo yapamazsıniz dedi. Bende evliyim çocuklarım var. Beni 4 gün madur edemezsiniz diyorum. Bu maduriyet kira sözleşmesinin feshi olarak sayilirmi. Kira sözleşmesini tek taraflı olarak fesh edebilirmiyim.

  Cevapla
 • Yasa dışı bahis nedeni ile tüm banka hesaplarıma yaklaşık 4 ay önce bloke kondu . Maaş hesabım Ziraat bankası ve paramı sadece şubedenn elden alabiliyorum . Ziraat bankası internet şubesine girişim yok kapatılmış telefonda müşteri hizmetleri ile iletişime dahi geçemiyorum . Güvenlik nedeniyle işleminize devam edemiyoruz yanıtını alıyorum . Askeri personelim ve sınır da görev yapıyorum . Bankaya gidip elden maaşımı alamıyorum görevimden dolayı . Kredilerim var kredi kartlarım kapandı hepsi de borçlu halen , diğer borçlarım da duruyor . Bu konu da ne yapmam gerekiyor? Ek olarak ise , sadece bahis oynuyordum . Hesap hareketlerimden belli zaten 300 500 lira hep . Aracı falan da değilim ..

  Cevapla
 • Merhaba yaklaşık 2 ay önce anneme komşunun köpeği.saldırdı birçok yerinden yaraladı ve kolunu kırdı.Kasten yaptığını düşünüyoruz.Karakola şikayette bulunduk ancak henüz bir dava açılmış gözükmüyor bu süreci nasıl takip edebiliriz.Avukat tutmalı mıyız yoksa dava açıldığı takdirde bize baro tarafından avuka verilir mi?Ve bu davalara hangi mahkemeler bakıyor acaba??

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   26 Ocak 2019 21:06

   Merhaba Ayşenur Hanım,

   Bilinçli yapıldıysa kasten yaralama suçu oluşacaktır. Şuan dosya soruşturma aşamasında olduğu için bir avukat ile takip etmek faydalı olabilir. Davaya dönerse asliye ceza mahkemesi görevli olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba Serdarhan Bey,
  Bir yakınım cezaevinde ve başka şehirde. Nakil aldırmaya çalışıyoruz ancak reddediliyoruz. Yakınım önceden firar etmişti ve bunu bahane olarak sunuyorlar. Ailesine yakın olsun , çocukları onu hep görsün istiyoruz. Ne yapabiliriz? Konuyla ilgili bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   26 Ocak 2019 20:57

   Merhaba Nur Hanım,

   Talebinizi uzman ceza avukatı ile yazılı şekilde sunmanızı tavsiye ederim.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Barış ç.
  27 Ocak 2019 03:16

  Merhabalar…ben bir kaza yaptım.ben babadan dönerken yeşil ışık bana yanıp sönüyordu.araç bana hızla vurdu.kendisi emniyet kemeri takmiyordu.hizliydi fren dahi yapmadan bana vurdu.onun hangi ışıkta geçtiğini bilemiyorum.yaralandi ve bana dava açtı.yanindaki arkadaşı davacı olmadı kendisi oldu.ben olmadım.sizce ne yapmalıyım bana bir yol gösterir misiniz.onun maddi hasari sigorta karşıladı hastane masrafları sigorta ödedi.benden ne gibi bir manevi hak isteyebilir.derayli bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba ben kanamalıyım eşimi terkettim istanbulda oğlumun yanındayım burdan boşanma davası açabilirmiyim

  Cevapla
 • Merhaba benim bütün günlük yaşantımi psikolojimi ve iki tane kız çocuğumu etkileyen mutsuz huzursuz eden ve bana iftira atarak eşime bana mesajlar atan başka numralardan arayan rahatsiz edip yuvami yıkmaya çalışan beni tanıyanlar tanımayan bütün çevreye hakkımda yalan konuşsan eşimin ilk eşinden olma benim gözümden sakinarak büyüttüğüm çocuklar var 18 yaşında geldim karışamaz kimse kafası ile kaçıp giden daha sonra da dört senedir intikam alicam diyerek bizi huzursuz eden bunlar için lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekli kesin sonuç almak istiyorum yoksa çocuklarım eşim ve ben sağlığımızdan olduk nasıl baş edicem bilemiyorum

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   1 Şubat 2019 12:46

   Merhaba Neslihan Hanım,

   Ceza hukukuyla ilgilenen bir avukatlık bürosu olarak size ve ailenize karşı huzur ve sükun bozma suçu gibi suçları işleyen şahsa karşı suç duyurusunda bulunabilir veya haksız fiilden kaynaklanan tazminat davası açabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar . 26 aralık 2018de Bir trafik kazası yaşadım . Karşı taraf kırmızı ışıkta aracıma arkadan çarptı yüzde yüz karşı tarafın kusurlu olduğu rapor ile sabit . Kaza günü aracımız çekici ile yetkili servise çekildi exper raporu 2 günde karşı tarafın sigorta şirketine ulaşmasına rağmen 25 ocak tarihine kadar sigorta şirketi tadilat yada pert kararı veremedi . 25 ocakta arayıp pert olması durumunda kaç para istediğimi sordular 50 bin dedim 26 ocakta geri dönüş yaptılar kendi anlaşmalı servislerinde 18 bin tl tamir fiyatı aldıklarını yetkili serviste yaptıramayacaklarını , yaptırmak istersem 18 binin üstünü benim ödemem gerektiğini ve pert için istediğim 50 bini yüksek bulduklarını söylediler . bende araçta daha önceden 12 bin tl hasar kaydınında olduğunu düşünerek hem çok yüksek miktarda hasar kaydı olacağından hemde yan sanayi baştan sağma yapacaklarını düşünerek onların teklifini sordum tabi iletişim yazılı değil telefonda exper ile gerçekleşiyor . Experden makul bir pert teklifi yaptırmasını istedim 45 bin teklif ettiler kabul ettim ibranameyi imzaladım aracım ihaleye çıktı satıldı(halen parasını alamadım) ancak aracımın emsallerinin değeri 50 binlerden başlayıp 65 bine kadar değişmektedir . burada 5 bin tl zararım var ayrıca kaza sonrası araç kiraladım faturaları mevcut 3650 tl kiralama ödedim şuan kaza üzerinden 36 gün geçmesine rağmen ne sovtajcıdan nede sigortadan daha ödeme alabilmiş değilim . tahminen almam 45 50 gün sürer gibi . Bu süreçteki rayiç değerden doğan zararımı ve araçtan mahrum kalmam dolayı kiralama bedelini kimden tahsil etmem gerekir araç sahibi mi sigorta şirketimi? Bu meblağlar için dava açıp uğraşmaya değermi bilemedim saygılarımla iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   12 Şubat 2019 14:05

   Merhaba Ümit Bey,

   İbraname evrağınızı ve kaza belgelerini bize iletirseniz detaylı yorumda bulunabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • oncelıkle selam ve saygılarserdar bey 3 ay once bir şahsi ayagından vurdu ve kardesim 3aydır ceza evinde şahıs gidip şikayetci olmadıgını savcıya belırtti ifadesinde ne olacagini bilmiyoruz yrdımcı olur musunuz

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   12 Şubat 2019 13:58

   Merhaba Hamza Bey,

   Şikayetçi olunmasa da nitelikli kasten yaralama suçu söz konusu olduğu için dava düşmez.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Ben bir arkadasima abim para yatrcak gerekcesiyle hesap kartimi verdim.o hesabada bi bayanin hesabndan hileyle para yatmis ve cekilmis.bayan haliyle dava acmis.arkdsma sordgmdada para yattai diye mesaj geldiginde ben karti kaybettm dedi bende aradm iptal ettrmistim.suandada mahkemden kagit geldi.ifademize gore bakilmis herhalde.baska mahkemeye sevk etmis bizi.ve bizi suclu buluyo.arkdsmin goruntusune benzeyen biri cekmis atm’den parayi ve benide ortak oldugumu dusunmusler.ama hic bir alakam yok.sadece iyi niyetle kartimi kullandirmak icin vermistim.ne yapabilir lutfen yardim edin

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   19 Şubat 2019 15:31

   Merhaba Ali Bey,

   İddianameyi bize iletirseniz detaylı danışmanlık verebiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • 2018 model aracimla direge carptim 30000 tl hasar var aracta lakin hic bir airbag acilmadi bununla ilgili ne yapmam gerek sizce kusurlu arac olarak görülmesi gerekirmi…

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   19 Şubat 2019 20:45

   Merhaba Selim Bey,

   Çarpmanızın hızının büyüklüğüne göre airbag açılma veya açılmama durumu farklı değerlendirilir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar ben isim değişikli yapmayı düşünüyorum internette davayı ikametgah ettiğim şehirde açmam gerektiği söyleniyor ben başka bir şehirde üniversite okumaktayim davayı öğrenci olduğum şehirde açma imkanım var mı? Ve davali olarak nüfusa kayitli olduğum nüfus müdürlüğünümü göstermeliyim yoksa okudugum şehirdeki nüfus müdürlüğünü mü? Lütfen yardımci olur musunuz?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   19 Şubat 2019 20:51

   Merhaba,

   İsim değiştirme davası yetkili mahkeme yerleşim yerinizin bulunduğu mahkemedir. Aksi takdirde dava reddedilecektir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba,
  Benim Toki den kura ile çıkan ve halen taksitlerini kendim ödedidim bir dairem var.Eşimin ilk evliliginden olan oğlunun ileride bu evden hak sahibi olurmu. Olmaması icin ne yapmak gerekmekte kanuni olarak. Eşimde evin bana ait oldugunu kabul etmekte fakat resmi olarak eşim %50 ortak kanunen. Ben iki cocugumun ileride tatsiz durumlar yasamasini istemiyorum. Ailemden birine devretsem olur mu ya da ne yapabilirim. Teşekkür eder, iyi g7nler dilerim

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   19 Şubat 2019 20:56

   Merhaba Ayşegül Hanım,

   Evinizi hangi tarihte aldığınıza göre sorunuzun cevabı değişmektedir. Aile avukatı desteği öneririz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Mrb birine kredi çekip 50bin para verdim hesabına açıklama yazmadan havale yaptım,adam ay gecmeden dolandırıldım magdurum dedi ama ya erken kapatırım yada kredi taksitleri öderim dedi adam tolamda kredi hesabına 25bin her ay düzenli taksit yatırdı fakat son ay havale yaparken açıklma kısmına BORÇ ibaresi yazmış banada aileme anlatmak için böle yaptım diyor bende dava acmak istiyorum kasten ve isteyerek adam benı dolandırma peşinde aylardır faizide ben ödedim ne yapmalıyım adam bana borcu var derse ne yapabilirim acil yardımlarınız bekliyorum.

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   22 Şubat 2019 21:54

   Merhaba Hazar Bey,

   Söz konusu durumlarda Yargıtay’ın görüşü yapılan havalenin borç ödemesi olduğudur. Yine de danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • İyi günler Serdar bey
  Ben Türk silahlı kuvvetlerin de sözleşmeli askeri personel olarak görev yapıyorum bir üst rütbeye geçmek istiyorum ancak sözleşmemin bitmesine 1.5 yıl var olmaz diyorlar böyle birşey var mı ya da istifa etsem sivilden başvuru yapsam olur mu saygı ve sevgiler 👋

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   2 Mart 2019 16:30

   Merhaba Hasan Bey,

   Konuyla ilgili hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar yaklaşık 1 sene filan önce üstümü giyiniyorken perdemin bir kısmı açık kalmıştı.Aşağıda baktığımda mesafe baya uzak olsa da 1 2 kişi duruyordu.Fotoğraf veya videomu çekip internete kötü amaçlı koydular mı bilmiyorum.Bundan emin olmak için bir şeyler yapılabilir mi?Ayrıca 1 2 gün sosyal medya da yanlışlıkla tanımadığım bir bayanın isteğini kabul etmişim.Galiba fake hesaptı emin olmasam da sonradan engelledim.Fotoğrafların ya da bahsettiğim gibi video varsa kötü amaçlı sitelerde kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek zor bir işlem mi?Bunun maliyeti çok tutar mı?

  Cevapla
 • merhabalar, şirketimiz alehine çıkarılan ve çeşitli web sitelerin de ki haberlerin kaldırılması için dava açıp kazanmış olmamız durumun da dahi web sitelerinin bu duruma kayıtsız kalmasını nasıl çözebiliriz haberleri nasıl kaldırırız. Problemimiz de şöyle bir ayrıntı da mevcut; http ile başlayan web sitelerin de ki haberler mahkeme kararı ile kaldırılabiliyor fakat htpps ile başlayan haberlerin kaldırılması konusun da hiçbir netice alamıyoruz. Bu problem ile alakalı çözüm yolu sunabilecek iseniz u***********@hotmail.com adresine mail atmanızı rica ederim.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Temmuz 2019 15:58

   Merhaba Uğur Bey,

   Şirketiniz aleyhine çıkan haberler şahıs haklarınızı zedeliyorsa erişim engelleme kararı alabilirsiniz. Ancak bahsettiğiniz gibi erişim engelleme kararlarının https yani ssl sertifikalı sitelere etki etmesi teknik olarak mümkün değildir. Bu açıdan mahkeme kararınızı bize iletirseniz hızlıca uygulama yaptırıp arama motorları da dahil olmak üzere içeriğin tamamen kaldırılmasını sağlayabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar,
  Fake bir instagram hesabından özel hayatın gizliliği hakaret içeren bir mesaj atılmış erkek arkadaşıma benimle alakalı. Sonrasında hesap kapatılmış. Kimin yaptığı bulunabilir mi?

  Cevapla
 • Merhaba,
  Kuzenim 4 senedir çalıştığı işten çıkarıldı.Üç gündür işe gitmediği halde iş ile ilişiği kesilmedi.%68 engeli olduğu halde normal işçi gibi çalıştırıldı.İşverenin elinde günlük verilen işini tamamlayamadığına dair tutanak da var bi kaç tane anlamadan imza atmış.İşten kendi isteğiyle çıkmak istediğine dair belge imzalattırılmaya çalışılmış ama imzalamamış.Bu yüzden de iş ile ilişiğinin kesildiğine dair belge alamadık. Ne gibi bi yol izleyebiliriz. İşte psikolojisiyle oynandığını da söylüyör. İş veren elindeki tutanaklarla dava açtığımızda kazanabilirmi?

  Cevapla
 • Merhabalar, fas yolculugumu atina üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirdim. Eğer transit bölge terkedilmeyecekse Yunanistan Türkiye’ den transit vize istemiyor. Giderken herhangi bir sorun yaşamadım( iki farklı uçak firmasından bilet aldım) Ancak dönüşte ryanair tarafından vizem olmadığı için uçağa alınmadım. Uçağa bagaj vermediğimi transit bölgeyi terketmeyeceğimi başka firmadan aldığım atina istanbul biletimi gösterdim ancak itirazım kabul edilmedi. Atinada bekleme sürem 3 saatti. Bu durumda herhangi bir şikayette bulunabilir dava açabilir miyim

  Cevapla
 • Gülcan Ç.
  1 Nisan 2019 14:29

  Merhaba,
  Ben washap yolu ile tehdit ve şantaja maruz kaldım. Bunula işgili nasıl bir yol izlenmelidir. Kendisinden şikayetçi olmak istiyorum. Bu durumda karşı tarafın alacağı ceza nasıl hesaplanır. Yazışmalarının görüntüleri mevcuttur.

  Cevapla
 • Merhaba 20 yıl kadar önce babaannem ve 3 kardeşine ait arsaya ev yapıldı. Bunun için babaanemin yeğeni herkesten vekalet almış almış çoğu arsayı kendi ve kardeşi üzerini almış. Geçen aylar da arsanın bir kısmı yol için istimlak edildi ve belediyenin ödeyeceği miktarda en çok payı aldığını gördüm. Dava edebilir miyiz? Arsa babamın üzerine kızı olarak benim bu durumdan yeni haberim oldu. Zaman aşımına uğramış mıdır?

  Cevapla
 • İyi günler serdar bey. Benim abimin sürekli eve kredi borçları geliyor. Mecbur bende teslim alıyorum. Ben kefil falan olmamışım ona. Yalnız ihbar kağını Son teslim aldığımda imzaladım teslim aldım diye postacı benim tc.mide aldı yazdı. Abimin borcundan bende sorumlu olur muyum. Benim Bankada bi miktar param var benim bankadaki hesabıma haciz gider mi

  Cevapla
 • İyi günler serdar bey. Abimin sürekli kredi borçları geliyor eve. Ben de mecbur teslim alıyorum. Onun borçlarına kefilde değilim. Yalnız 3 gün önce gelen ihbar kağıdını teslim alırken imza attım postacı tc.no.mu da aldı. Benim bankada kendi hesabında bi miktar param var. Abim borcunu ödemezse benim hesabıma haciz gider mi? Abimin borcundan ben sorumlu tutulur muyum

  Cevapla
 • iyi günler akrabamla tartışma sonucu şikayetçi oldum ve geri çektik bana sopa ile vurduğu için dava açıldı bu benim sicilime yansır mı ve
  nasıl bir yol izlemeliyim

  Cevapla
 • Biz şu an gebzede yaşamaktayız ailem bandırmada ablam boşanıyor mahkeme sürüyor bi avukat tuttular ama avukat savunamıyor iptal ettirmek istiyor ablam ama avukat iptal edemezsin hakkım var senden tazminat alırım diyormuş bunu nasıl yaparız ki ablam nafaka alırken avukat sürekli her ay içinden para kesti kendine aldı ve nafaka direkt olarak avukatın eline geçiyordu bankaya değil yani bankadan almıyordu parasını avukat elinden veriyordu tabi keserek

  Cevapla
 • Merhaba, 1997 yılında sözde hırsızlık davasından 25 gün tutuklu kaldıktan sonra mahkeme bana/bize 35 milyon ( o zamanın parasıyla) ceza verdi. O cezayı yatırmadık ve bugün ise özel güvenlik kimlik kartı alacağım ama dosyam komisyona sunulacakmış ve polislerin görüşüne göre RET olacakmış. Ne yapabilirim

  Cevapla
 • İyi günler 10.04 2019 tarihinde okul önünde yeteri kadar bilgilendirilmeden laf kalabalığı yapılarak kitap aldım. 75 tl olduğunu söylediler sözleşme imzalattılar daha sonra sözleşmede 20 aylık bir süreçte 1500tl ödeyeceğim yazıyor yayın evini aradim iade için sürekli oyaladılar bugünde son gün iade için iade hakkımın olmadığını söylediler lütfen yardım edin ankarada öğrenci olarak okumaktayım ve bu kitapların parasını ödeyecek durumum yok.

  Cevapla
 • Merhaba benim 15 yıllık bir evliliğim oldu. Birkaç yıl önce boşandım. 2 sene önce yeni bir evlilik yaptım. Eski evliliğimden 2 kızım var biri 8 biri 16 yaşında. Küçük kızımın velayeti bende. Büyük kızımda 2 ay önce babasına kızıp benimle kalmak istediğini söyledi velayet değişikliği davası açtım. Mahkeme günündede babasında kalmak istediğini onu cezalandırmak için böyle yaptığını söyledi. Babası da kızım için uaşayacağım diyerek velayetini aldı. 1 ay geçmesine rağmen kızı yanına almadı. Ve okul bitene burada kalmasını söylemiş. Bu durum eşimi oldukça rahatsız etti. Maddi manevi bizi zarara uğratıyor bu durum. Psikolojik olarak beni ve küçük kızımı çok etkiliyor. Ben bu durımda nr yapmalıyım. Nafaka ve tazminat davası açsam kazanma şansım varmı acaba.

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • merhaba, şarkım üç yıl önce çalınmış ve Nazan şoraya satılmış bunu bugün öğreniyorum. Şarkımın nakarat kısmı alınmış, çalıntı olduğu apacık ortada. Benim videom 2015te, sanatçının klibi 2016 da iki klip olarak çekilmiş yayınlanmış. Elimde youtube video yükleme kayıt tarihleri kanıt olarak var. Mesama üye değilim. Tazminat davası açmak isterim, avukata danışma, dava masrafı, avukat ücreti toplam ne kadar para vereceğim, cevap verin, teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   10 Mayıs 2019 15:14

   Merhaba Onat Bey,

   Youtube video kaldırma hizmetimiz için bilgi almanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
   • Ben avukatsız olarak, delil çıktılarımı da ekleyerek tazminat davası açtım. maddi 25 manevi 25 yazdım fakat eğer mümkün olursa 10 maddi 40 manevi olarak değiştirmek isteyeceğim. Şahsı cezasını çeksin ve diğer şarkılarımada el uzatmasın diye dava açmak en iyisi olacak, kaybetsem bile. Youtube videolarını kaldırtmak denemedim. Aksine şahıs benim videomu kaldırtmaya çalışabilir diye kendi videomu gizledim. Elimde 2011e ait kendime şarkı sözümü attığım emailim de var. Ve youtube sanmıyorum kaldırsın o klipleri, çünki cümlelerde kelimeleri değiştirip kullanmış tamamen olduğu gibi almamış. ve ritim farkı var… umuyorum dilekçe değişikliği yapabilirim, maddi hesap tutarı 25 tabiki etmez fakat orjinal şarkıma halel getirildi ve benden çalınarak ortaya çıkarılan o şarkı farklı sanatçılara da satılabilir ve bu defalarca maddi ve manevi zarar demektir, mahkeme bunu hesaba katmayacaktır belki bu yüzden manevi yüksek yazmalıydım diye düşünüyorum :/

    Cevapla
 • Esimle2mayis 2018de evlendik.3 mayis 2019da anlaşmalı boşanma davası açtık.8mayis 2019 günü durusmamiz oldu eşim ben boşanmak istemiyorum dedi ve hakim boşamadı ve şimdi tekrar boşanmak istiyor tekrar anlaşmalı boşanma davası acabilirmiyiz

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   22 Mayıs 2019 16:56

   Merhaba Feza Hanım,

   Önceki davanız kesinleşmeden yeni boşanma davası açmanız durumunda derdestlikten reddedilecektir. ANcak eğer anlaşıyorsanız aynı dava üzerinden şartları gerçekleşmişse anlaşmalı olarak boşanabilirsiniz.

   Saygılarıımızla

   Cevapla
 • Merhaba, şifresini unuttuğum twiitter hesabındaki fotoğraflarımı başka bir hesap çalıp kullandı ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   18 Haziran 2019 19:11

   Merhaba Yaren Hanım,

   Şifresini unuttuğunuz twitter hesabını kapatabilir ve resimlerinizi arama motorlarından kalıcı olarak silebiliriz. İzinsiz kullanan hesabı da bize bildirirseniz yasal işlemler başlatabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar
  Dava açtığımız kişi öldüğünde dava devam eder mi?Şuan davalı olduğum kişi vefat etti ama dava tarihi verildi.Kişi öldüğü için dava ne olur acaba? Bir sonuç alınmaz ise davayı çekme şansımız var mıdır??Teşekkürler.

  Cevapla
 • Mrb Ben 2012 de Askere Gittim 3 . 4 sefer Firar ettim Yanlız Annem Rahatsız DİYE VE Yaptığım yerde Kimyasal Uyuşturucu Kullanıyorlardı Benim Herhangi Bir Problemim Yok Sicilim temiz Madde Kullanmıyorum Kasımpasaya sevk Verdiler Bölük Komutanım Bir Zarfla Gönderdi Oda Fetö Den İçeride Kasımpasadan Bana F43.2 Uyum Bozukluğu ile Elverişsiz raporu Verdiler Hayatımı Kararttılar Üniforma Yasağı VAR BU Raporla Tekrar Mahkemeye Verecem Sonuç Ne OLUR Acaba Gayet Sağlıklıyım Herhangi Bir Problemim Yok Dövme Jilet Madde İntihar Girişimi CEZA Evi Felan Yok Hava Değişimi Bile Uygulanmadan Aynı gün içinde F43.2 Verdiler Benim 6 Yıllık Mağduriyetin Söz Konusu VE Halen İŞ Kurdan İşe bile Giremiyorum Tazminat davası Açacam Sonuç ne Olur

  Cevapla
 • 1991 1998 yılları arasında özel bir iş
  yerinde calıştım benimle beraber calışan arkadaşım sigortalı gösterilmiş fakat benle alakalı tek bir gün dahil sigortalı göstermemiş ne yapmalıyım

  Cevapla
 • Mrb eski kız arkadasımdan ayrıldim icin benden intikam almak adına cimere sikayette bulunmus tehtit ediyo flan diye sonra bunu aradıklarında sıkyetci olmadini o an sinirle yazdıni soylemis ama emniyete gelip ifade verceksiniz dediler illa o gitti bizim eski tartsmalarimizi hakaret icerikli gostrmis belgelemisler onlarıda ne elde etceklerse öle ifade vermis benim haberm yok biseyden benide arayip cagrdılar hem sikayetinden vazgcmis daha beni neden arayip cagrdiklarini ifadeye anlamıs degilim ifade verdim memura kapandimi konu diyorum net bisey demiyor sizce daha sorun cikarmi tesekkurler

  Cevapla
 • Merhaba ben henüz dört günlük nikahlıyım 15 gün içinde iptal davası açabileceğimi söylediler böyle bi durum söz konusu mu danışmanlık istesem hangi avukata danışmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba, Eşim ile beraber bir Daire almak için tüm Kimlik Bilgilerimi 2 Adet Resim ve 13 bin tl Kapora vererek bir Yola girdik, Perşembe günü Tapuda Randevumuz vardı ve Elimizde ne var ne yok bozdurmuştuk, €, Dollar ve Altın, Döviz ve Altın düşük olduğu halde Ev Sahibi illa Perşembe satış olsun dediği için ve Tapu Başvuru Belgesini imzaladığı için biz herşeyi bozduk fakat Tapu günü vazgeçtik ve bizi oyaladı zarara girdik, maddi manevi Eşim ile ve Eşimin Ailesi ilede aramız bozuldu ne yapmamız gerekir? Satacağına dahi Tapu Başvuru Evrağı imzaladı ve Emlakcı da Şahitliğini yapabilir.

  Cevapla
 • İyi günler benim ablam gecen sene ramazandan önce kayınvalidesinin baskıları yüzünden psikolojisi bozuldu ve psikiyatri bölümünde yattı daha sonra doktor kayınvalidesiyle anlaşamıyor evinizi ayırmanızı öneririz lafı üzerine eniştem ablamı hastaneden çıkarttı sen iyileştin kalma artık anamı suçluyorlar deyip hastaneden ısrarla çıkarttı ve tekrar evlerine götürdü ablam hala kayınvalidesi ile yaşamaya devam etti ve ardından kayınvalidesinin baskılarına dayanamayıp intihar etti ve hastaneden sonra annem gile getirdik.sonra hamile olduğunu öğrendik ve eniştem ablamı ikna edip tekrar annesinin evine götürdü . ablam 8 buçuk aylık hamile iken bende düşük tehlikesi olduğunu öğrendim ve o gün de bi rüya gördüm ablam kötüydü bunun üzerine evine gittim ve ablam hastanedeymiş. Kadına ablamı görmek istediğimi söyledim o da ablan yok öldü dedi git burdan dedi bende inanmadım rica ettim ablamı çağırın görüp gidecem dedim. Kadın bana kızdı bağırdı benim ona hakaret bile etmememe rağmen polis çağırmış ve evimi bastı bana hakaret etti ölümle tehdit etti diye dava açmış o günde tek başına gitmiştim yanımda şahidim olmayışından faydalanarak kızını da yalancı şahit tutarak beni dava etmiş bu durumda benim ne yapmam gerekir

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   16 Temmuz 2019 08:44

   Merhaba Meryem Hanım,

   Gördüğümüz kadarıyla tarafınıza karşı iftira suçu işlenmiştir. İşlemediğiniz tehdit suçu ile ilgili iftira suçundan suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba,
  Eşim 10 yıldır Özel bir hastanede çalışıyor. 1,5 yaşında çocuğumuz var. bakacak kimsemiz olmadığından eşim işten ayrılmayı düşünüyor. Çalıştığı şirkette 150 den fazla kadın çalışan var. Ancak işyerinin sağladığı kreş hizmeti yok.
  İşten ayrılırsa kıdem ve ihbar tazminatı alabilir mi?
  Avukatlık masrafları bize ne kadara mal olur?
  Saygılarımlar

  Cevapla
 • mart 2019 kampanyalı sıfır araç aldım.Haziran ayında 3 defa aynı arızayı verdi.Servis kayıtlarında mevcut.Son arızasında servisin ”şanzımanın değişeceği ve yedek parçanın yurt dışından geleceği ve 15-30 günü bulacağını bildirdiler” Bunun üzerine günlük işlerim için servisden ikame araç aldım.Yalnız 30 iş günü nü geçti.İkame araç bende halen ve kendi aracım servis de atıl bir şekilde bekliyor.İhtarname için nasıl bir yol cizmem gerek. Misli ile değişim için dava açabilir miyim?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   1 Ağustos 2019 10:04

   Merhaba Ercan Bey,

   Sürenin geçmesinden dolayı tüketici mevzuatından kaynaklanan haklarınızı kullanabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhaba ben 9 yıllık evliyim. düğünde takılan altınlarımı kayınvalidem kendi adına banka kasasına koydu nakit (12.000) ve euroları (3,850) hepsini kendi borçlarını ödediler. eşimle benim tek amacımız ev sahibi olmaktı. babamın kuzenin evini sattığını öğrendik ve biz aldık (normalden çok daha uyguna verdi) fakat eşime ve bana banka kredisi çıkmadı kayınbabam kredi çekti taksitleri normalde 1200tlydi fakat kayınbabamın izmirde kirada evi vardı 600tl o evin kirası 600 tlde biz banka havalasi ile yolladık. krediyi kayınbabam çektiği için ev tapusu onun üzerine olmak zorundaymış. şimdi boşanıyoruz ve kayınbabam ev benim sizin hiç hakkınız yok diyor. bununla ilgili bişey yapabilirmiyim 1 tane 7 yaşında kızım var o yuzden ev benim için çok önemli lütfen bilgi verin 🙁

  Cevapla
 • Merhabalar ben ev tadilatı yaptirmak icin bir firmayla anlaştık evimizi kirdi yıktı yapmadan ödemeleride alıp evi harebe sekilde bıraktı dava acmak icin ne yapmalıyım elimde sözleşme var

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   20 Ağustos 2019 12:56

   Merhaba Emine Hanım,

   Ödediğiniz ücreti iade ve eski hale getirme davası açma hakkınız bulunmakadır. Dilerseniz konuyla ilgili uzman avukata danışabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
   • Mrb bana is yerimde mobbing uygulaniyor dava acabilirmiyim acmam icin hangi sartlar gerekli?

    Cevapla
    • Topo Hukuk Bürosu
     2 Eylül 2019 07:12

     Merhaba Yasemin Hanım,

     Mobbingden dolayı hem suç duyurusunda bulunabilir hem de iş akdinizin haklı sebeple feshi sonucu tazminat davası açabilirsiniz. Delillendirme konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

     Saygılarımızla

     Cevapla
 • Merhabalar ben 2018 mayıs ayında askerlik görevimi icra ederken, tanımadığım bir şahıs benim 2018 nisan ayına ait telefon faturamı ödedi, fatura kesim tarihi her ayın 10’ncu günü ve ayın 11’nci gününde ödenebiliyor. Operatörümün mobil uygulamasından ayın 12’nci gününde baktığımda ödenmiş gördüm, bu fatura ödendikten 1-2 gün sonra bir bayan beni aradı faturamı yanlışlıkla ödediğini söyledi bana, ücretini iade etmemi istedi, bende dedimki; ben size bu ücreti iade etmem çünkü iade edersem hem benden hemde operatörümden ücreti alırsınız ve bu durumda ben size 1 operatörüme 1 fatura ödemiş olurum dedim ve telefon görüşmesini sonlandırdım. Ve gene 1-2 gün sonra bir beyefendi aradı oda dediki: benim kredi kartımdan benim haberim olmadan sizin telefon faturanız ödenmiş iade edin dedi. bende adama kadından bahsettim dedimki; beyefendi sizden önce beni bir kadın aradı oda ücreti geri istedi dedim; beyefendi ise kadını tanımadığını söyledi ve benden şikayetçi olacağını söyledi, bende dedimki; sikayetçi ol sıkıntı yok sonra telefon görüşmesini sonlandırdık o günden sonra ben operatörümün uygulamasından sürekli bakıyorum acaba ödenmiş olan o 2018 nisan ayı faturası ödenmemişe düşecekmi? ödenmemiş gözükecekmi derken 2018 mayıs ayının 17’nci gününde ödenmemişe düştü ve faturayı bizzat ben kendim ziraat bankası’nın mobil bankacılık uygulamasıyla ödedim ve kayıtlarda duruyor geçen gün bankaya gittiğimde bu işlemin dekontunu alabileceğimi öğrendim her neyse şimdi sadede geleyim bu faturayı ben kendim ödeyince kurtuldum sandım ama öyle olmadı ben 2018 haziran ayında askerden geldim sonrasında 2019 mart ayında beni karakola ifade vermeye çağırdılar adam benden şikayetçi olmuş, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılmasından beni dava etmiş ben ifademi verdim ondan sonra sonra verdiğim ifadenin resmini çektim ve gittim bir kaç gün geçtikten sonra verdiğim ifadenin resmine bakayım dedim ve askerde olduğumu söylememişim bu benim en büyük kanıtımdı ben askerdeyken başkasının kredi kartını yada banka kartını nasıl çalayım? ayrıca aralık ayında mahkemem var ben bu dekontu bankadan alacağım ama mahkemede nasıl delil olarak kullanacağım? delil sunma işinin usulü erkanı nedir? avukat tutacak maddi güce sahib değilim sadece 1 saatlik sözlü danışma ücretine 880tl istiyorlarmış avukat olmadan bu mahkemeye katılmam beni nasıl etkiler? 1-3 yıl hapis cezası varmış avukatsız mahkemeye gitsem hapise girer miyim teşekkürler

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Eylül 2019 06:25

   Merhaba Köksal Bey,

   O dönemde askerde olduğunuzu belirten evrakları, sizi arayan kadının telefon görüşmesini ve varsa tanıkları delil olarak sunabilirsiniz. Kredi kartını siz kullanmadığınız için en kötü ihtimalle tarafınıza sebepsiz zenginleşmeden dava açılabilir, söz konusu suçtan ceza almanız mümkün olmamalıdır. Ancak savunmaya muhtaç bir konu olduğunu gözlemliyoruz. Savunma avukatından danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar Yabanci biri olarak turk vatandasiyla 2014 yilinda resmi nikahla evlendik Su an 1 yasinda bir cocugumuz var Kirada kaliyoruz Kayinvalidem ve baldizim sehir merkezindeki rahmetlik kayinpederimin evinden bizim hakkimiz ssayilan payimizi aliriz diye satma ve ya insaat firmasiyla bu evi sokup yeniden dikme islemlerine min bir turlu bahanelerle yapmak istemiyorlar.Kendilerinin basqa bir evi daha var Bizim maddi durumumuz kira odemeye yetmiyor Evden kendi payimizi talep etmek icin nasil bir yol izlemeliyiz?Onceden tesekkurler

  Cevapla
 • iyi günler.24.03.2017 de bi araç satın almıştım.sonra bu aracı 05.06.2017 de sattım.aracı alırken tüvtürk km veri paylaşımını durduğu için aracın km sinin düşürüldüğünü tesbit edememiştim.yine benden alan şahısta aynı şekilde tüvtürk ten sorgu yaptığında km bilgisine ulaşamadı.aracın sahibi satış tarihinin üzerinden 2,5 yıl geçtikten sonra bana ulaştı ve aracın km sinin düşürüldüğünü,bu nedenle bana dava açacağını bildirdi.(bu arada aracın km sinin düşürüldüğünü 2018 kasım ayında tüvtürk muayene sonucunda öğrenmiş.üzerinden 9 ay geçmiş)bu iş bende olmadı.aracı aldığım günki expertiz raporumda km yazıyor.bu iş benden önce olmuş.bu şartlarda dava açılırsa 2 yıllık zaman aşımı süresi işler mi acaba?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü