Boşanmada Telefon ve Sms Dökümleri

Boşanma Davalarında Geriye Dönük Telefon Kayıtları İstenir Mi?

Boşanma davalarında geriye dönük telefon kayıtları istenebilmektedir. Bu kayıtlar çoğunlukla davacı eşin davalının kendisini aldattığını düşünmesi yahut aldatmayı kanıtlamak istediği durumlarda talep edilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus Aile Mahkemesinin telefonların dinlenmesine yahut konuşmaların içeriğine ilişkin bir talepte bulunamayacağıdır. Zaten operatörler de bu kayıtların içeriğini kaydetmemekte; yalnızca tarih, saat, konuşma süresi gibi bilgileri tutmaktadır. Eğer cep telefonu operatörleri bu bilgiler dışında bulunan konuşma içeriğini mahkeme kararı olmaksızın kaydederse TCK 132 kapsamında cezalandırılma ile karşı karşıya kalacaktır. Bu anlamda hem operatör hem mahkeme hem de tarafların haberleşme özgürlüğü sınırları çerçevesinde delil sunma ve ispata özen göstermesi gerekmektedir. Haberleşme özgürlüğünün sınırlarına aykırılık teşkil eden deliller hukuka aykırı delil olarak nitelendirilecektir. Hukuka aykırı deliller HMK m.189/2 uyarınca ispat anlamında dikkate alınmayacaktır.

Boşanma Davasında Mesaj Dökümleri ve Telefon Kayıtları

Boşanma davasında telefon kayıtları istenir mi, mesaj dökümleri delil olarak sunulabilir mi soruları boşanmak isteyenlerin bu taleplerine dayanak oluşturma amacıyla aradıkları deliller bağlamında araştırılmaktadır. Boşanma davasında telefon kayıtları talep edilebilmektedir. Ancak bu kayıtlar telefon görüşmelerinin içeriğini oluşturmayacaktır. Boşanmada telefon kayıtları süre, tarih, saat gibi bilgilerden ibaret olacaktır. Bu anlamda operatörler 5 yıl süreyle telefonların kayıtlarını tutmakla yükümlüdür. Her ne kadar bireysel talepler doğrultusunda telefon kayıtları paylaşılmasa da mahkeme kararı ile delil olarak sunulması söz konusu olabilecektir. Ancak operatörler bu kayıtların içeriğini değil ancak dökümlerini paylaşabilir. Bununla birlikte boşanma davalarında görevli Aile Mahkemesinin de telefon kayıtlarını ve mesajların içeriğini talep etme yetkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla boşanma davasında mesaj dökümleri ve telefon kayıtları yalnızca hangi tarihte, ne kadar süre ve sıklıkla konuşulduğunu ortaya çıkaracaktır. Fakat kişi delil olarak bu konuşmaların yapıldığı sırada hazır bulunan kimselerin tanık olarak dinlenmesini isteme hakkına sahiptir. Mesaj ve telefon konuşmalarının içeriğini bilen bir kimse tanık olarak dinlenebilecektir.

Boşanma Davalarında Whatsapp Kayıtları Kanıt Mıdır?

Boşanma davalarında Whatsapp konuşmalarının normal şartlarda kanıt sayılması mümkün değildir. Zira bu konuşmalar özel hayatın gizliliği kapsamında olup ihlal edilmesi hali TCK’de suç olarak düzenlenmiştir. Bu konuşmaların bir başkası, örneğin davacı eş tarafından okunması ve görüntü kaydının alınıp mahkemeye sunulması gibi eylemler haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçunu da oluşturabilecektir. Belirtilen sebeplerle Whatsapp konuşmaları kişi tarafından gizlice okunarak ve kaydedilerek mahkemeye sunulamamaktadır. Bununla birlikte mahkeme kararıyla Whatsapp konuşmalarının dökümünün çıkarılması gibi işlemler uygulama tarafından gerçekleştirilmemektedir. Fakat Yargıtay Ceza Genel Kurulunun E:2010/5-187, K:2011-131, 21.06.2011 tarihli verdiği bir kararında kaydedilen Whatsapp konuşmalarının delil olarak sunulmasının ve hukuka uygun sayılmasının önü açılmıştır. Karar kişinin kendisine karşı işlenen bir suçla ilgili daha sonra delil elde etmesinin mümkün olmadığı ani gelişen durumlarda bu konuşmaları kaydetmesinin hukuka uygun sayılacağına ilişkindir.

Boşanma Davasında Ses Kaydı Delil Olarak Sunulabilir Mi?

Boşanma davası açma işlemlerinde mahkemeye sunulacak olan delillerin hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş olması gerekmektedir. Bu şartın ihlal edildiği durumlarda sunulan delil karara dayanak olamayacak, mahkeme tarafından dikkate alınmayacaktır. Zira hukuka aykırı deliller HMK 189/2 gereğince ispat için kullanılamamaktadır. Ses kaydının hukuka uygun bir delil olarak mahkemeye sunulabilmesi için gerekli şart kaydın, kaydedilen kişinin rızasıyla alınmış olmasıdır. Bu hüküm TCK 133’te hukuki zemine oturtulmuştur. Kanuna göre kişiler arasında aleni olmayan konuşmaların, konuşmanın taraflarının rızası alınmaksızın kaydedilmesi hapis cezası yaptırımına bağlanmıştır. Yargıtay Ceza Genel Kurulu vermiş olduğu bir kararda kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak daha sonra kanıt elde etme olanağı bulunmadığı veya yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı takdirde ani gelişen durumlarla sınırlı olmak üzere kayıt almasının hukuka uygun sayılacağı belirtilmiştir. Fakat ses kaydı alınacak durumlarda gelişen olayın bir suçla ilgili olması gereği unutulmamalıdır. Bu anlamda hakaret gibi suç teşkil eden fiiller için bu karar dikkate alınabilse de aldatmanın bir suç teşkil etmediğini belirtmek gerekecektir.

Mahkeme Kararıyla Mesaj Dökümü İstemi Nasıl Gerçekleşir?

Boşanma davasında mesaj dökümleri mesaj gönderilen numara, mesaj tarihi ve saati bilgilerini içerecektir. Bu bilgilerin operatörden istenebilmesi için kişinin başvurması yeterli değildir. Operatör ancak mahkeme kararıyla mesaj dökümlerini verecektir. Fakat operatör mesaj içeriğinin kaydını tutamayacak ve tutması halinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalacaktır. Dolayısıyla boşanma davasında mesaj dökümleri ispata yeterli olmadığında mesajın içeriği hakkında bilgi sahibi olan, mesajı gören kimselerin tanık olarak dinlenmesi yoluna gidilmektedir.

Boşanma davalarında mahkeme kararıyla mesaj dökümü için taraflardan biri boşanma davasının görüldüğü Aile Mahkemesinden kayıtların dökümü için talepte bulunmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere boşanma davasında delil toplama amacıyla mesaj ve telefon kayıtlarının hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi kişiyi haklıyken haksız ve hatta suçlu bir hale sokabilecektir. Bu anlamda kızgınlıkla hareket edilmemeli ve doğru adımları atmaya özen gösterilmelidir. Mesaj dökümü ve telefon kayıtlarının mahkeme kararıyla istenmesi ile delil olarak sunulmasının mümkün ve hukuka uygun yolun bu olduğunu unutulmamalıdır. Aksi durumda pek çok suç isnadıyla karşılaşabileceğinizi ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğinizi de hatırlatmak gerekir. Konu ile ilgili boşanma avukatı olarak sizlere yardımcı olmaktayız.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

12 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba bir sorum var ayrı yaşadığım eşim den boşanmak istiyorum. Onun vatsap ve mssenger mesajlarını istesem mahkemede bunların içeriğine ulşabilirmiyim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Mayıs 2019 01:30

   Merhaba Reyhan Hanım,

   Boşanma davasında telefon dökümlerinin sadece bir kısmı çıkarılabilmektedir. Yasal kapsamda çıkarabileceğiniz dökümler için boşanma avukatı ekibimize ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Sorum bu dökümler karşı tarafın eline veriliyormu?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Temmuz 2019 14:19

   Merhaba Emin Bey,

   Verilen telefon dökümleri ile ilgili detaylı bilgiyi dosyadan dosyaya farklı olarak verebiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar ben suan esimden ayrilmak istiyorum bir cocugum var bir aydir ayrıyız esim telefon facebook instagram ozellikle telefon dökümanımi istiyor ama benim telefonumdan arkadasim sevgilisiyle yazisip konustu bide bende eski arkadasimla konustum delil olarak tutup cocugumun velayetini alabilirmi

  Cevapla
 • Bende iki telefon numarasinin ayni zamanda ayni yerde olduklari ole ilgili lokasyon raporu alabilirmiyim mahkemeden

  Cevapla
 • Anlaşmalı dava açıldı duruşma tarihi verildi telefon dökümü isteyebilirmiyim

  Cevapla
 • çekişmeli boşanma davasında telefon verileri karşı tarafa veriliyor mu peki ?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   30 Ekim 2019 11:15

   Merhaba Gökhan Bey,

   Mahkeme celp ettiğinde veriler sunulmaktadır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Instagram mesajlarına ulaşılabıliyormu

  Cevapla
 • Zina davasında Whatsapp yazışma içeriklerini talep etmek mümkün müdür

  Cevapla
 • Merhaba ben yeliz eşime boşanma davası açtım 3 tane çocuğum var 14.11 ve 7 yaşlarında çocukların velayeti kime verilir ve eşim benim telefon görüşmelerini ve mesajlarımı istemiş mahkemede telefon ve mesajlarım çıkarmı

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü