Cinsel İstismar Suçu

Cinsel istismar suçu, günümüzde ne yazık ki fazlası ile karşılaştığımız cinsel istismar suçu çocuğun cinsel yönden sağlıklı gelişimini büyük derecede olumsuz etkilediği ve çocukta ağır travmalara yol açtığından dolayı kanun koyucu tarafından cinsel saldırı suçundan ayrı olarak ele alınmıştır.  Topo Hukuk Bürosu’ndan ceza avukatı Serdarhan Topo’nun da bilgilerini paylaştığı bu yazımızda cinsel istismar suçu ve cezası konusunu ele alacağız.

Cinsel istismar suçunun 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 103. Maddesinde hüküm altına alınmıştır. Kanun koyucu izah ettiğimiz üzere çocuğu yetişkin bir bireyden ayrı tutarak onun zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişiminin olumsuz etkilenmesini ayrıca göz önüne almış ve cinsel istismar suçunu ayrı bir kanun maddesi olarak ele almıştır.

Kanun maddesini incelediğimizde kanunda kullanılan tabir şu şekildedir: Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi… yani kanun koyucu, cinsel istismar suçunda çocuğun cinsiyetini baz almamıştır ve bu suçu oluşturan fiilleri bir kız çocuğuna ya da erkek çocuğuna karşı işleyen kişi kanunda öngörülen şekilde cezalandırılacaktır.

Av. Serdarhan Topo’ya göre dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da çocuk kavramıdır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 6. Maddesinde bulunan çocuk tanımını baz alarak çocuğu tanımladığımızda şunları söyleyebiliriz: 18 yaşını doldurmamış bireylere yani 0 – 18 yaş arasındaki bireyler çocuk olarak adlandırılmaktadır. Kanun koyucu bu yaş kriterini dikkate alarak cinsel istismar suçunu ifade ederken çocukların yaşlarını kategorize etmiş ve suçun meydana gelmesi sonucunda verilecek cezaları da kanun hükmünde kategorize ettiği yaş aralıklarını dikkate alarak belirlemiştir.

Bu kategorilere değinmeden önce ifade etmemiz gereken bir diğer durum da şudur: kanun koyucu her ne kadar 0 – 18 yaş arasındaki bireylere çocuk dese de ergin olma kavramı farklıdır. Yani 18 yaşını doldurmadan da kanundaki (Türk Medeni Kanunu) durumlar esas alınarak çocuk ergin olabilmektedir. Çocuğun kanun hükümlerine uyularak 18 yaşından önce ergin kılınması ona karşı işlenecek cinsel dokunulmazlığını ihlal eden davranışların cinsel saldırı suçu kapsamında değerlendirilmesine sebebiyet vermeyecektir. 18 yaşından önce ergin olan çocuğa karşı işlenecek bu davranışlar yine Türk Ceza Kanunu’nun 103. Maddesinde hüküm altına alınan cinsel istismar suçu kapsamında ele alınacaktır.

Avukat Serdarhan Topo: Çocuğun Cinsel İstismarı TCK

Avukat Serdarhan Topo anlatıyor…

Cinsel istismar suçu ile ilgili araştırma yaptığımızda suçun oluşması yönünde birbirinden farklı birçok görüşün olduğunu görebiliriz. Görüşlerin bir kısmına göz attığımızda şu görüşlerle karşılaşırız: Örneğin bazı yazarlara göre cinsel saldırı suçunda kişinin vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi gerekirken ve kişiye yönelik olması gerekirken cinsel istismar suçunda bu 2 kriter de aranmamaktadır.

Cinsel taciz suçu kapsamında ele alınan davranışların bir çocuğa karşı gerçekleştirilmesi de cinsel istismar suçu olarak ele alınmaktadır. Diğer bir görüşe baktığımızda ise cinsel istismar suçunun oluşabilmesi için Türk Ceza Kanununun 102. Maddesinde cinsel saldırıyı oluşturan hareketlerin çocuğa karşı işlenmesi gerekir. Yani bu görüşe göre cinsel istismar suçunun oluşabilmesi için çocuğun vücut dokunulmazlığını ihlal eden hareketlerin çocuğa yönelik olarak gerçekleştirilmesi gerekir. 103. maddeyi ele alarak oluşturulan görüşe göre de cinsel istismar niteliği taşıyan hareketler makalenin başında da izah ettiğimiz üzere kategorize edilmiş yaşlara göre ele alınmaktadır. Yani cinsel istismar suçunun meydana gelip gelmediğini anlamak için somut olaydaki mağdurun ya da mağdurenin yaşı bizim için oldukça önemlidir.”

Cinsel İstismar Suçunun Cezası

Cinsel İstismar Suçunun Cezası

Kanun koyucuya göre her türlü cinsel davranışın cinsel istismar suçunu oluşturması için somut olaydaki mağdurun / mağdurenin 15 yaşını tamamlamamış olması gerekir yahut 15 yaşını tamamlamakla beraber eğer cinsel dokunulmazlığın ihlali fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğine haiz olmaması gerekir.

15 yaşını doldurmuş çocukların üzerinde gerçekleştirilen cinsel dokunulmazlığı ihlal eden davranışların cinsel istismar suçunun cezası kapsamında değerlendirilebilmesi için kanun koyucu bu fillerin cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir sebebe dayanması gerekmektedir. Yani kanun koyucuya göre 15 yaşını tamamlamış ve algılama yeteneğine haiz çocuğun iradesine herhangi dışarıdan bir etki gerçekleşmeksizin rızası ile gerçekleştirilen cinsel dokunulmazlığı ihlal eden davranışlar cinsel istismar suçu kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu durum birazdan anlatacağımız reşit olmayanla cinsel ilişki suçu kapsamında ele alınacak bir meseledir.

Kanun koyucu çocukları yaş ve algılama yeteneklerini dikkate alarak ayırmış ve suçun oluşmasına neden olan fiilleri de durumun ağırlığına göre cezalandırmıştır.

 Av. Serdarhan Topo: Cinsel İstismar Suçunun Cezası

Cinsel istismar suçunun cezası 8 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir. Eğer cinsel istismar suçunun oluşmasına sebebiyet verecek davranışlar sarkıntılık düzeyinde kalmış ise hapis cezası 3 yıl ile 8 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Sarkıntılık kavramı kanun koyucu tarafından anlaşılır bir şekilde ele alınmamıştır.

Kanun koyucu ilgili maddenin 2. ve 3. fıkralarında suçun nitelikli halini tanımlamış ve cezayı da artırmıştır. 2. Fıkraya göre cinsel istismar çocuğun vücuduna organ yahut sair cisim sokulması ile işlenmiş ise bu durumda verilecek ceza 16 yıldan az olamaz. 3. fıkrada da birtakım durumlar sayılmış ( örneğin cinsel istismarın çocuğun yakınlarından birinin işlemesi yahut cinsel istismarın birden fazla kişi tarafından işlenmesi gibi) ve bu durumların somut olayda meydana gelmesi durumunda da ceza yarı oranında artırılmıştır. Çocuk eğer 15 yaşından küçükse ya da 15 yaşını doldurmakla beraber algılama yeteneğine haiz değilse bu çocuğa karşı işlenecek olan cinsel istismar suçu cebir ya da tehdit ile işlenirse ceza yine yarı oranında artırılır.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun oluşabilmesi için cebir, tehdit ve hile olmadan 15 yaşını doldurmuş olan çocukla cinsel ilişkide bulunulması gerekmektedir. Kanun koyucu Türk Ceza Kanununun 104. maddesinde tanımlamıştır.

Topo Hukuk Bürosu’ndan Av. Serdar Topo: Reşit olmayanla cinsle ilişki suçunun meydana gelebilmesi için ve cinsel istismar kapsamında değerlendirilmemesi için gerekli kriterler şunlardır:

 • Mağdurun 15- 18 yaş aralığında olması gerekmektedir.
 • Cinsel dokunulmazlığını ihlal edecek olan fiilleri tam manası ile algılayabilmesi gerekmektedir.
 • Cinsel ilişkiye suçun mağdurunun razı olması gerekmektedir. Yani mağdura karşı suçu oluşturan fiiller tehdit ya da cebir ile yahut hile ile gerçekleştirilmemelidir.

Bu suçun oluşabilmesi için mağdurun kız olması gerekmez. Kanun koyucu cinsel saldırı suçlarındaki cinsiyet ayrımına son vermiştir. Bu suçta da mağdurun cinsiyeti önemsizdir.  Çocuğun bütün hayatına etki edebilecek cinsel dokunulmazlığını ihlal eden davranışlar cinsel istismar suçu kapsamında ele alınıp çocuk her alanda korunmaya çalışılmıştır. Ağır yaptırımlara tabi tutulacak bu suçların meydana gelmesi durumunda çocuğun yasla temsilcisi yahut kendisine atanan vasi hemen bu durumu en yakın kolluk birimine bildirmeli yahut savcılığa başvurup şikâyetçi olmalıdır. Cinsel istismar suçu davalarında mağdurun yaşının küçüklüğü dikkate alınarak davaya pedagog ve avukat eşliğinde devam etmesi sağlanmalıdır.

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Diyelimki kiz 11 yasinda erkek 17 yasinda kizin kendi istegiyle gelip erkekgin organ yada sair bi cisim sokmaksizin ve kimseye soylersen seni oldururum diye tehdit ederek islemis oldugu suc ve kizin ailesinin davaci olmadigi boyle birsey olmamistir uyduruyor ifadesi hic bir davaci olmamamasi kanunda yaptirimi nedir?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   26 Ocak 2019 20:56

   Merhaba Mehmet Bey,

   Cinsel istismar suçu iki taraflı işlenebilen bir suçtur. Tehdit suçu ile ilgili detayları diğer yazımızdan alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar cinsel saldırı suçundan 1 sene 9 ay yatarı verilmiş bir kişi bahsi geçen af yasasından faydalanma ihtimali varmı dır ve şuan cezayı erteletebilmek için dilekçe verilse ertelenir mi ceza 2 aydır içeride şuanda

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü