İnternetten Haber Kaldırma

Bu yazımızda İnternetten haber kaldırma işlemi nedir, nasıl yapılır? sorusunun cevabını inceleyeceğiz. İnternet ve teknolojinin gelişimiyle birlikte internetten habercilik sektörü de gelişmeye başlamıştır. Gazete okumak artık daha çok internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu durum bilgi ve haberlere ulaşımı kolaylaştırmıştır. Fakat internet haberciliği her zaman için belirttiğimiz gibi olumlu yönlere sahip değildir. İnternette yayınlanan bir içeriğin ne kadar hızla yayıldığı düşünüldüğünde getirebileceği olumsuzluk anlaşılabilir olmaktadır. Örneğin bir kimse hakkında yapılan olumsuz, haksız ya da yalan haberler yayınlandığı dakika içerisinde bile binlerce paylaşıma konu olabilmektedir Bu durumda akıllara “İnternetten haber kaldırma işlemleri nasıl yapılır ?” sorusu gelmektedir.

Hukuki yollardan internetten haber sildirme, kaldırma işlemleri 5651 s. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu makalemizde internetten haber silme, Google haber kaldırma ,magazin Haberlerinden İsim sildirme hakkında sizleri bilgilendirmeyi amaçladık. İşte detaylar:

İnternetten Haber Kaldırma İşleminin Şartları

İnternet sitesinden haber kaldırma işlemlerinin her haber, yorum veya eleştiri hakkında gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Zira 5651 s. Kanun aslen internette yapılan yayınların kontrolünü sağlamaya çalışmaktadır. Bu sebeple bir suç teşkil eden, kişilik haklarını yahut özel hayatın gizliliğini ihlal eden nitelikte haberlerin kaldırılması bu Kanun çerçevesinde mümkün görünmektedir.

İnternetten haber kaldırmak için kişi öncelikle içerik sağlayıcısına ulaşmalıdır. Eğer içerik sağlayıcısına ulaşamaz ise yer sağlayıcısına siteden haber kaldırma talebi ile başvurmalıdır. Elbette kişiye internetten haber kaldırmak yeterli gelmediği zaman tekzip yayınlanması talebinde de bulunabilecektir. İçerik veya yer sağlayıcısı bu noktada talebi reddedebilir, onaylayabilir veya sessiz kalabilir. Ancak sessiz kalmak red olarak yorumlanabilecektir. Bu durumda haklarının zedelendiğini iddia eden kimsenin haberin kaldırılması amacıyla mahkemeye başvuruda bulunması gerekecektir. Mahkemeye başvuru yapılırken kişinin bir bilişim hukuku avukatına danışması ve hukuki süreç hakkında bilgilendirilmesi faydalı olacaktır. Kaldı ki; bazı durumlarda sadece mahkeme başvurusu işe yaramamakta ve internetten haberin kaldırılması güçleşebilmektedir. Bu anlamda internetten haber kaldırma işleminin aşama aşama içeriğin türüne göre bilişim avukatı tarafından değerlendirilmesi ve bu şekilde doğru yol haritası çizilmelidir. İlgili videomuz:

Prosedürüne uygun ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi adına hukuki anlamda profesyonel bir kimseden destek alınmalıdır. Özellikle internet ortamında yapılacak olan haber kaldırma işlemlerinde bilişim avukatına danışılması bir gerekliliktir. Bilişim avukatı, sahip olduğu teknik ve hukuki donanımla müvekkilinin istediği olabildiğince hızlı bir biçimde gerçekleştirecektir.

İnternetten Yalan Haber Kaldırma

İnternetten yalan haber kaldırma günümüzde sıklıkla başvurulan bir işlem çeşididir. Çünkü haber siteleri internetin hızına yetişebilmek amacıyla kendilerine ulaşan bilgileri kontrol etmeden yayın yapabilmektedir. Bu da yalan haberlerin çoğalmasına sebebiyet vermektedir.

Yalan haberlerin yalnızca haber sitelerinden çıktığını söylemek doğru olmayacaktır. Sosyal medya, forum veya blog siteleri de özellikle anonim hesap kullanmalarına dayanan cesaret ile yalan veya iftira içerikli haberler yayınlayabilmektedir.

Hakkında yalan haber yapılan kimselerin bu durumdan rahatsızlık duyacağı ortadadır. Söz konusu haberler yalnızca kişilerin itibarını değil markalarına veya isimlerine duyulan güveni de zedelemektedir. Bu durum kişiler, kurumlar ve markalar için oldukça yüksek meblağlarda maddi zarara yol açabilmektedir.

Kişinin hakkında yayınlanan yalan veya iftira içerikli haberler karşısında sessiz kalmaması ve internetten yalan haber kaldırma, Google haber kaldırma için başvuruda bulunması gerekmektedir. Zedelenen itibarın ve kaybedilen güvenin yeniden kazanılması ve haberin yalan içerikli olduğunun açıklanması amacıyla tekzip yazısı yayınlanması da talep edilmelidir. Online itibar yönetimi kapsamında yayınlanan olumsuz içeriklerin kaldırılması mümkün olduğu gibi olumlu içeriklerin daha ön sıralara getirilmesi de mümkündür. İnternetten içerik kaldırma işlemleri için uzman bir avukattan destek alınız.

Yurtdışında Barınan Sitelerden Haberlerimi Kaldırabilir Misiniz?

Yurtdışında barınan sitelerde yapılan haberlerin kaynakları facebook, twitter gibi sosyal medya platformları ise ilgili sitenin topluluk kurallarına göre bildirim gerçekleştirilebilecektir. Topluluk kurallarını ihlal edici içeriğe sahip haberlerin kaldırılması sosyal medya platformu aracılığı ile mümkündür. Bununla birlikte haber kaynağına ulaşarak içeriğin kaldırılması talebinde bulunulabilir. Fakat belirtilen bu işlemlerden bir sonuç alınamadığı takdirde yasal yollara başvurulması gerekecektir.

Yurtdışında barınan sitelerden haber kaldırma işlemi ile ilgili yasal süreç, bu sitelerin ülkemizde irtibat ofislerinin bulunması halinde kolaylıkla yürütülebilmektedir. Ancak ülkemizde irtibat ofisi bulunmayan siteler için haber kaldırma işlemlerinde uzman bir bilişim avukatına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosu olarak yurtdışında barınan sitelerden haber kaldırma işlemlerinizi uluslararası hukuk ağı ve deneyimli bilişim avukatlarımızla hızlıca gerçekleştirmekteyiz.

İnternetten Haber Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

İnternetten haber kaldırma işlemlerinin süresini kesin olarak belirtmek mümkün değildir. Bu süre haber kaynağına ulaşma, haber kaynağının içeriği kaldırmaması halinde hakimin karar verme süresi gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir.

İnternetten kaldırılacak haber içeriğini içerik veya yer sağlayıcısına ulaştırarak uyarı yöntemiyle talepte bulunan kişi bu talebine en geç 24 saat içerisinde cevap alacaktır. Cevap alınamaması halinde veya başvuru yapmadan direkt olarak hakime başvurulması durumunda hakim 24 saat içerisinde başvuruyu karara bağlayacaktır. Yasal süreç başlatıldığında haberin kaynağı olan sitenin içeriği kaldırması mümkündür. Fakat kaldırmadığı takdirde hakim kararı Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilecek olup verilen karar erişim sağlayıcısı tarafından 4 saat içerisinde yerine getirilecektir.

Yukarıda açıklanan hususlar göz önüne alınarak internetten haber kaldırma işlemlerinin 2 ile 10 gün arasında süreceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki sürecin hızlı ilerlemesi için ilgili mevzuata hakim bir bilişim avukatına danışmanız faydalı olacaktır.

İnternet Sitesinden Mahkeme Kararıyla Haber Kaldırma

Mahkeme kararıyla haber kaldırma işlemine 5651 sayılı yasanın 9. maddesi gereğince haber içeriği sebebiyle kişilik haklarının zedelendiğini ve ihlal edildiğini iddia eden gerçek veya tüzel kişiler, yani kurum veya kuruluşlar başvurmaktadır. İnternet sitesinden haber kaldırma konularında Sulh Ceza Hakimliği görevlidir. Hakim bu doğrultuda yapılan başvuruları en geç 24 saat içerisinde karara bağlayacaktır. Ancak siteden haber kaldırma işlemi mahkemeye doğrudan başvurmadan önce farklı hukuki yollarla da denenebilir.

Kanuna göre haklarının zedelendiğini iddia eden kimse sitenin içerik veya yer sağlayıcısına ulaşarak haberin kaldırılması talebinde bulunabilecektir. İçerik veya yer sağlayıcısı tarafından ilgili başvuru 24 saat içerisinde cevaplandırılmalıdır. Fakat bu işlem bir zorunluluk değildir. Kişi bu işlemi gerçekleştirmeden direkt olarak mahkeme kararıyla haber kaldırma yoluna başvurabilecektir.

Hakları ihlal edilen tarafın talepleri çerçevesinde hakim erişim engelleme kararı verebilmektedir. Ancak bu erişim engelleme kararı yalnızca kişilik haklarını zedeleyici içerik hakkında olup haber sitesinin tamamı hakkında verilmeyecektir. Hakimin bu doğrultuda verdiği karar derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilecektir. Hakkında erişim engellenmesine ilişkin karar verilen içerik yayından çıkarılmış ise hakim kararı kendiliğinden hükümsüz kalacaktır. Hakkında erişim engelleme kararı verilen yayının başka web sitelerinde de yayınlanması halinde ilgili kimse Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne başvurmalıdır. Böylelikle erişim engelleme kararı bu web adresleri için de uygulanacaktır.

Haber sitelerinden haber kaldırma işlemi özel hayatın gizliliğini ihlal sebebiyle talep ediliyorsa ilgili kimseler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na doğrudan başvurabilecektir. Bu başvuru erişim engellenmesi hakkında tedbir taleplidir. 4 saat içerisinde tedbir talebi yerine getirilir. Ancak bu durumda kişi tedbir talebinin verilmesinden başlayarak 24 saat içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvurmalıdır. Hakim 48 saat içerisinde özel hayatın gizliliğini ihlal eden haberin, yayının veya içeriğin varlığını araştıracaktır. Bu noktada erişim engelleme kararı verilmezse tedbir nitelikli engelleme de ortadan kalkacaktır.

Özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olarak yapılan haber veya içeriklerin kaldırılması kararının gecikmesinde sakınca görülüyorsa Kurum tarafından erişim engellenmesi yapılabilecektir. Ancak yine de bu karar Kurum Başkanı tarafından 24 saat içerisinde Hakim onayına sunulmalıdır. Belirtmek gerekir ki; internet sitesinden mahkeme kararıyla haber kaldırma işleminin etkili olabilmesi ve kalıcı olarak olumlu sonuca ulaşılabilmesi adına bilişim avukatı ile hareket etmek önem arz etmektedir.

İnternetten Kaldırılan Haberler Google’da Gözükür mü?

İnternetten kaldırılan haberler Google arama motorunda bir süre daha gözükmeye devam edebilir. Zira Google internetin tamamı değildir. Nasıl ki bir içeriğin Google’dan silinmesi internetten silinmesi anlamına gelmiyorsa, bir içeriğin kaldırılması kaldırılan içeriğin arama sonuçlarından direkt olarak silinmesi anlamına gelmeyecektir. Google, internetten silinen bir haberin arama sonuçlarında hala görünüyor olmasının sebebini sayfa açıklamasının veya önbelleğin eski olması sebebine dayandırmaktadır. Bu noktada uygulanacak işlem içerik veya haber silme işleminden biraz daha farklıdır. Yapılması gereken bilişim suçları avukatı ile Google’a ve diğer teknik birimlere talepte bulunmaktadır.

Google Haber Kaldırma

Google haber kaldırma işlemi internette bulunan bir haberin ilgili kimseleri rahatsız etmesi sebebiyle gerekli hale gelmiştir. Google haber kaldırma ile çoğu kişi eskiden yaşamış oldukları sorunların veya haklarında çıkan haberlerin hayatlarını etkilemesini önlemeyi amaçlamaktadır. Böylece eksik veya yanlış, doğru ancak güncelliğini yitirmiş haberler tekrar tekrar kişilerin önüne gelmeyecektir. Zira bu durum günlük hayatta tanışma, iş görüşmesi, sosyal çevrede bulunma gibi hallerde zorluk çıkarabilmektedir.

Google haber kaldırma işlemi ilk olarak rahatsız olunan haberin kaldırılması, sonrasında Google arama sonuçlarından silinmesi şeklinde iki adımlı olarak gerçekleştirilir. Habere erişime engellenmesi ile Google’dan direkt olarak kalkması mümkün değildir. Google haber kaldırma prosedürü oldukça teknik ve detay gerektiren bir prosedür olduğundan dolayı bilişim avukatı ile hareket edilmesi daha doğru olacaktır. Topo Hukuk Bürosu uzman bilişim avukatları ile müvekkillerine Google haber kaldırma işlemlerinde yıllardır profesyonel destek vermektedir.

Siteden Haber Kaldırma

Kaldırılmak istenen haber bazen bir haber sitesinde bazen ise blog veya forum sitesi gibi mecralarda olabilmektedir. İnternet sitesinden haber kaldırma işlemi profesyonel ellere bırakıldığında sadece haber siteleri değil wordpress, blogspot, wix, facebook, twitter, instagram gibi sitelerden de haber kaldırılabilmektedir. İnternetten yalan haberin kaldırılması için Sulh ceza hakimliğine erişim engelleme talebinde bulunulduktan sonra çıkan kararın uygulanması tamamıyla farklı bir teknik işlemdir. Çoğu zaman birçok kişi veya kurum şahıs haklarını zedeleyen haberi siteden kaldıramayıp büromuza haberin siteden kalıcı olarak kaldırılıp Google’da gözükmemesi için talepte bulunmaktadırlar. Belirtmek gerekir ki internetten haber kaldırma işlemi sadece erişim engelleme olmayıp pek çok aşamalı işlemi içerisinde barındırmaktadır.

Magazin Haberlerini Kaldırmak

Magazin haberlerinden isim sildirmek, magazin dünyasının çok göz önünde bulunduğu şu günlerde ayrı bir öneme sahiptir. Ünlü kişilerin özel hayatı, en çok tartışılan konulardandır. Ünlü kimselerin hayranları ve onlar hakkında bilgi almak isteyen herkes magazinin sıkı takipçileri konumundadırlar. Fakat bazı hallerde magazin haberleri, habercilik sınırının aşılmasına neden olmakta ve bu durumda da ünlüler, magazin sitelerindeki haberlerden ünlü kişinin ismini sildirmesi için hukuki yollara başvurmaktadır.

Magazinde çıkan uygunsuz fotoğraflar, içerikler veya diğer paylaşımlar nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünen kimselerin hukuki yollara başvurması ve bu içeriklerin kaldırılmasını ya da erişimin engellenmesi kararı alınmasını talep etme imkanları vardır. Bu konuda kişilere yardımcı olan en temel düzenleme ise 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Denetlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’dur.  Bu kanun çerçevesinde kişilik hakları ihlal edilenler gerekli prosedürü izleyerek haklarında çıkan haberin, fotoğrafın kaldırılmasını sağlayabilirler. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki magazin haberleri yalnızca internet ortamında yayınlanmıyor; yazılı ve görsel basında da bu haberler yayınlanıyor. Fakat biz özellikle internet ortamındaki magazin haberlerinin kaldırılması hakkında bilgi vereceğiz. Çünkü ister yazılı ister görsel basında yayınlanmış olsun her halde bu haberler internette de karşımıza çıkmaktadır.

Google arama motorunda çıkan magazin haberlerinden isim sildirmek isteyen kişiler her durumda bunu gerçekleştirme imkanına sahip değildirler. Çünkü kamuoyunun bilgi ve haber alma hakkı buna engel teşkil etmektedir. Bu durumda hangi haberlerin bu kapsamda değerlendirmesi gerektiği konusunda bir ayrım yapmak gerekecektir. Öncelikle yayınlanan haberin güncel olması gereklidir. Aynı zamanda bu haberin, kişilerin haber alma özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilebiliyor olması gerekir. Bunların yanı sıra yapılan haberin meşru olması da gerekmektedir. Yani iftira niteliğindeki bir haberin aslında haber niteliği taşıdığını söylemek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla iftira, yalan veya karalama niteliğindeki magazin haberlerinden isim sildirmek için hukuki sürecin başlatılması en doğru hareket olacaktır.

Magazin Haberlerinin Yayılma Hızı

Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada haberlerin yayılma hızında büyük bir artış söz konusudur. Bunun en önemli nedeni de şüphesiz ki internetin varlığıdır. İnternet sayesinde kişiler, saniyeler içerisinde tüm sosyal medya hesaplarında hatta konuşma programları üzerinden bir haberi başkalarıyla paylaşma olanağına sahiptirler. Hal böyle olunca da istenmeyen bir haberin dakikalar içerisinde çok fazla kişiye ulaşıyor olması kişilik hakkı ihlal edilen bir kimseyi manevi ve bazen de maddi anlamda olumsuz yönde etkileyecektir.

Her ne kadar internetteki haberlerin yayılma hızı yüksek olsa da eğer söz konusu haber bir magazin haberiyse bu durum daha vahim hale gelecektir. Çünkü sansasyonel nitelikteki haberlerin yayılma hızı, olağan haberlerin yayılma hızına göre çok daha yüksektir. Kişiler, sahip oldukları şaşırma ve merak duygusuyla haberlerin çok daha çabuk yayılmasına sebebiyet vermektedirler. İşte bu gibi durumlar karşısında da magazin haberlerinden isim sildirmek için geç kalınmaması, hemen harekete geçilmesi en doğrusu olacaktır.

Magazin Haberlerinden İsim Sildirmede Bilişim Avukatı

Magazin haberlerinden isim sildirmek isteyen bir kişinin her halde hukuki destek alması faydalı olacaktır. Çünkü kendisini rahatsız eden, ona hakaret niteliği taşıyan bir haberi gören herkes sinirlenecek ve öfkesine hakim olamayarak yanlış bir hareket gerçekleştirebilecektir. Dolayısıyla ister yazılı-görsel basında olsun isterse internet ortamında olsun her durumda isim sildirme işleminin

İnternetten Haber Sildirme ve Tazminat Talebi

İnternetten haber sildirme işlemi ile birlikte tekzip yayınlanmasının talep edilebileceğini yukarıda aktarmıştır. Ancak kişi şartlarının oluşması halinde maddi ve manevi tazminat taleplerinde de bulunabilecektir.

Mahkeme kararıyla internetten haber sildiren kimse eğer bu haber dolayısıyla maddi zarara uğramış ise bunun giderilmesini talep etme hakkına sahiptir. Örneğin bir kimsenin sahip olduğu marka hakkında yalan haber yapılmış ve bu haberin kaldırılması için mahkemeye başvurulmuştur. Yapılan haber sebebiyle markanın değeri düşmüş veya ürünlerinin satışlarında ciddi bir azalma meydana gelmiştir. Bu noktada maddi zararın varlığını kabul etmek gerekecektir. Bilirkişi vasıtasıyla yapılacak zarar hesabının ardından mahkeme maddi tazminata hükmedebilecektir.

İnternetten yapılan haber sebebiyle yapılan manevi tazminat isteminde kişi, yayınlanan haber dolayısıyla üzüntü, elem ve ızdırap yaşamıştır. Bunların kişiye verdiği yıpranma veya zararın giderilmesi talep edilebilmektedir.

İnternetten haber sildirme dolayısıyla tazminat taleplerinde kişi internetten haber sildirme konusunda uzman bir avukata başvurmalıdır. Bilişim avukatı, yapacağı inceleme ve değerlendirme sonucunda internetten haber sildirme ve maddi/manevi tazminat davası işlemleri yapılacaktır. İnternette yayılmış haberlerin içerisinde fotoğraflarınızda mevcutsa internetten fotoğraf silme makalemizi okuyunuz.

Online İtibar Yönetimi ve İnternetten Haber Silme İşlemi

İnternette yayınlanan olumsuz haberler markalara, kurumlara veya kişilere zarar verebilmektedir. Bu anlamda yapılması gereken ilk şey haberin silinmesi olacaktır. Ancak haberlerin silinmesi her zaman için yeterli olmamaktadır. Bu durumda hakkında olumsuz haber yayınlanan ve olumsuz haberi kaldıran kimsenin online itibar yönetimi işlemine başvurması gerekecektir.

Online itibar yönetimi internet ortamındaki itibarın korunması ve yönetimini sağlamaktadır. Online itibarın yönetimi ve korunması ile kişi veya kurumlar hakkında çıkan olumsuz içerikli haberlerden anında haberdar olunacak ve hızlıca silinmesi için işlemler başlatılacaktır. Bu bağlamda arama motorlarında çıkan olumsuz sonuçların geriye düşürülmesi ya da tamamen silinmesi işlemleri gerçekleştirilecektir. Sosyal medya hesaplarının yönetimi sağlanacaktır. Online itibarı zedeleyici içeriklerin görünmesinin engellenmesi sağlanacaktır. Topo Hukuk Bürosu kurucu avukatı bilişim hukuku uzmanı Serdar Han Topo ile internetten haber sildirme, internetten video kaldırma, online itibar yönetimi ve korunması amacıyla hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

İnternetten Haber Kaldırma Davası Dilekçesi

İnternetten haber kaldırma dilekçesi mahkemeye yapılacak başvurularda gerekli olan temel belgedir. Bu belgenin bilişim avukatı ile birlikte yazılması önem arz etmektedir. Zira dilekçe, yapılan talebin ne olduğu ve ne sebeple olduğu hakkında bilgileri içermekte ve bunların doğru aktarılması gerekmektedir. İnternetten haber kaldırma dava dilekçesi yazımında hata yapılması davanın seyrini etkileyecek olup hak kayıplarına sebebiyet verecektir. Sayılan bu nedenlerden dolayı haber kaldırma dilekçesi dikkatli ve titiz bir çalışma ile yazılmalıdır. İnternette çok sayıda haber kaldırma dilekçe örneği bulunmaktadır. Ancak bu örneklerin somut olayı yansıtmayacağı, örnekleri esas alarak yazılan dilekçede hata yapılacağı ve gerekli bilgilerin verilmesinde eksikliğe sebep olunacağı unutulmamalıdır.

Makalemizi internetten haber kaldırma dilekçe örneği ile bitiriyoruz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere bu dilekçenin yalnızca bir örnek olduğu dikkate alınmalıdır. Haber sildirme dilekçesi yazımı ve internetten haber kaldırma işlemlerinde Topo Hukuk Bürosu uzman bilişim avukatlarından danışma formunu doldurarak yardım alabilirsiniz.

İnternetten haber kaldırma dilekçe örneği:

… NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

TALEPTE BULUNAN: Ad Soyad, TC. Kimlik No

ADRES:

TALEP KONUSU: Kişilik haklarının ihlali sebebiyle erişim engellenmesi ve manevi tazminat kararı taleplidir.

AÇIKLAMALAR: … adlı gazateye ait ….com adlı internet sitesinde 28.11.2018 tarihinde şahsım hakkında yayınlanan haberin doğru bilgileri içermemesi hakkımda yalan iddialarda bulunulması kişilik haklarımı zedelemektedir.

Yayınlanan haber eski bir olaya dayanmakta olup önceki tarihli tartışmaları durdurmak amacıyla mahkeme tarafından yanlışlığı tespit edilmiştir. Ancak yapılan bu haber ile yeniden ortaya atılan asılsız iddialar hakkımda olumsuz değerlendirmelere sebebiyet vermektedir.

….com adresli internet sitesinde yapılan bu haber doğruluğu araştırılıp incelenmeden yayınlanmıştır. Ekte sunmuş olduğum önceki tarihli mahkeme kararı ile asılsız olduğu ortaya konan bu iddialar tarafıma zarar vermektedir.

İLGİLİ MEVZUAT: 5651 s. Kanun m. 9

DELİLLER: Kişilik haklarının ihlal edildiği internet sitesinin URL adresi, ihlalin gerçekleştiği haberin ekran görüntüleri ve bu haberin paylaşıldığı diğer haber siteleri ile Facebook ve Twitter adresleri, ilgili Mahkeme kararı

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklanan hukuki sebepler ve delillerle ilgili mevzuata dayanılarak kişilik haklarımı zedeleyici nitelikte yapılan haberin sitesine ve paylaşımlara erişim engellenmesi kararı ve bu haberin sebep olduğu manevi elem ve yıpranmanın giderilmesi amacıyla … TL manevi tazminata karar verilmesini saygılarımla talep ederim.

EKLER: Ekran görüntüleri, ../../.. tarihli Mahkeme kararı

TALEPTE BULUNAN

AD SOYAD

İMZA

Not: Topo Hukuk Bürosu uzun yıllardır internetten haber kaldırma ve silme konusunda uzman olarak çalışmakta olup tüm taleplerinizi web sitemizin sol alt köşesinde bulunan danışma formundan bize iletebilirsiniz. Avukatlık yasasının %100 gizlilik kuralına uygun olarak içerikleriniz değerlendirilip tarafınıza rapor sunulacaktır.

Güncelleme tarihi: 25/03/2023

[vc_message message_box_style=”solid-icon” message_box_color=”danger” icon_fontawesome=”fas fa-balance-scale”]İlgili İçerik: Online İtibar Yönetimi[/vc_message]

Yayım tarihi: 3 Eyl 2015